מי מריבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סיפורי משה והסלע הם שני סיפורים דומים המתוארים בספר שמות ובספר במדבר, בהם משה מכה במטהו סלע יבש ויוצאים ממנו מים.

התיאור המקראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור מסה ומריבה שבספר שמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר שמות, פרק י"ז, פסוקים א'ז', מתואר אירוע שבו בני ישראל מגיעים לרפידים ודורשים ממשה מים, לפני שימותו בצמא. משה מתפלל לה' ונענה שעליו להכות בצור לעיני זקני בני ישראל. משה ממלא את דבר ה' וכנראה יוצאים מהסלע מים (המקרא לא מתאר את ההמשך).

תיאור מי מריבה שבספר במדבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

משה מוציא מים מסלע, מוקף ב-12 אהלים, ומעליו אוהל מועד. ציור מבית הכנסת דורה אורופוס

בספר במדבר, פרק כ', פסוקים א'י"ג, מתואר אירוע בו אחרי מות מרים בני ישראל צמאים למים ורבים עם משה ואהרן. משה מתפלל אל ה' ונענה שעליו לקחת את המטה, להקהיל את עדת בני ישראל ו"לדבר אל הסלע לעיניהם" ועל ידי כן מהסלע יצאו מים. משה מקהיל את העדה וקורא להם ”שִׁמְעוּ נָא הַמֹּרִים הֲמִן הַסֶּלַע הַזֶּה, נוֹצִיא לָכֶם מָיִם?” (פסוק י') (משמעות המילה "מורים" היא לפי הפשט גנאי בדומה למילה "ממרים"). משה מכה את הסלע פעמיים ומהסלע יוצאים מים רבים.

רש"י בפירושו לתלמוד במסכת תענית, דף ט', עמוד א' מציין שהסלע הוא בארה של מרים - באר מים נסית שלוותה את בני ישראל בנדודיהם במדבר סיני ובעבר הירדן, ומסביר מדוע סירבה הבאר לתת מים לאחר מות מרים: ”סלע, וְזָבִין ממנו מים והיה מתגלגל והולך עם ישראל והוא הסלע שבו הכה משה שלא היה רוצה להזיל מימיו בשבילו לפי שמתה מרים.” דהיינו, הבאר הייתה בעצם סלע שנבעו ממנו מים, והסלע היה מתנהל עם בני ישראל במסעותם. כשמרים מתה, הפסיקו המים לנבוע מן הסלע, והוא הסלע עליו הכה משה בפרשת מי מריבה". למדים זאת מסמיכות המקרים של "וַתָּמָת שָׁם מִרְיָם ... וְלֹא-הָיָה מַיִם, לָעֵדָה". דהיינו שעם מותה של מרים נסתתמו המים.

משה מכה בסלע, ציור מאת פרנצ'סקו אוברטיני

החטא של משה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באותו מקרה מסופר בפסוקים שה' כעס על משה והענישו בזאת שלא יכניס את בני ישראל לארץ ישראל, כמו שנאמר (ספר במדבר, פרק כ', פסוק י"ב): ”יַעַן לֹא הֶאֱמַנְתֶּם בִּי לְהַקְדִּישֵׁנִי לְעֵינֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לָכֵן לֹא תָבִיאוּ אֶת הַקָּהָל הַזֶּה אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נָתַתִּי לָהֶם”.

בביאור החטא נחלקו הפרשנים, לפי רש"י החטא הוא שה' ציווה "לדבר" אל הסלע ואילו משה "היכה" אותו,[1] ישנם המפרשים שהחטא הוא בכך שכינה את בני ישראל בכינוי "מורים",[2] דעה אחרת אומרת, שהחטא היה בכך שמשה אמר: "המן הסלע הזה נוציא לכם מים", ולא הדגיש בדבריו שה' הוא זה שמביא את המים.[3] הרמב"ם אומר שחטאו שנטה אחר הרגזנות, ובכך הטעה את עם ישראל לחשוב שהקב"ה כועס עליהם, דבר שלא היה נכון.[4] רבי יוסף אלבו מפרש שהחטא היה במיעוט אמונה, כאילו הקב"ה לא מסוגל להתגבר על הטבע.[5] משה מנדלסון ורבי אברהם מנחם רפאפורט מפרשים כי החטא היה שפחדו מפני הקהל וברחו לאהל מועד.

שמואל דוד לוצאטו מציין כי מצא 13 פירושים מהו החטא.[6]

על פי רבי ישעיה הלוי הורוביץ (בעל השל"ה) מדובר בגזירה קדומה שמשה לא יכנס לארץ ישראל, כיוון שעם ישראל לא ראוי להנהגה ניסית בארץ ישראל, והחטא היה רק תואנה.[7]

בפרק ק"ו בספר תהילים, מתואר מעשה מי מריבה בקצרה: ”וַיַּקְצִיפוּ עַל מֵי מְרִיבָה וַיֵּרַע לְמֹשֶׁה בַּעֲבוּרָם. כִּי הִמְרוּ אֶת רוּחוֹ וַיְבַטֵּא בִּשְׂפָתָיו”.[8] מפרשי המקרא הראשונים פירשו פסוקים אלו בשני אופנים. יש מהם שפירשו שמשה ואהרן המרו את רוח ה', וה' ביטא בשפתיו גזרה שלא יכנסו לארץ.[9] אחרים פירשו שבני ישראל הם שהמרו ומררו את רוחו של משה, והוא ביטא בשפתיו אמירה לא נכונה, ועל כך נענש.[10]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מי מריבה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רשב"ם במדבר כ י'; רש"י במדבר כ י"ב
  2. ^ מובא באבן עזרא במדבר כ ח
  3. ^ חזקוני במדבר כ י'; רבנו חננאל במדבר כ י"ב
  4. ^ רמב"ם, שמונה פרקים פרק ד'
  5. ^ רבי יוסף אלבו, ספר העיקרים מאמר ד' פרק כ"ב
  6. ^ שמואל דוד לוצאטו, פירוש שד"ל על חמישה חומשי תורה, תל אביב: דביר, 1971
  7. ^ שני לוחות הברית, פרשת חוקת
  8. ^ תהילים, ק"ו, ל"בל"ג
  9. ^ רש"י ואבן עזרא בפירושם על הפסוק
  10. ^ רד"ק והמאירי בפירושם לספר תהילים
Asereth Haddibberoth.png ערך זה הוא קצרמר בנושא תנ"ך. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.