פרשת נשא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Arrow r.svg נשא Arrow l.svg
פסוקים: במדבר, ד', כ"א - ז', פ"ט
מספר פסוקים: 176
תוכן: משפחות גרשון ומררי, חובת שליחת טמאים מחוץ למחנה, דיני מעילה, פרשת סוטה, פרשת נזיר, ברכת כהנים, קורבנות הנשיאים
מצוות בפרשה
 
עשה לא תעשה
החינוך:
מצוות שילוח טמאים מהמקדש (עזרת ישראל), מצוות וידוי, מצוות תורת הסוטה, מצוות הנזיר לגדל שערו, מצוות הנזיר לגלח שערו ולהקריב קרבנות, מצוות ברכת כהנים, מצוות נשיאת הארון בכתף איסור כניסת טמא למקדש (עזרת ישראל), איסור נתינת שמן במנחת סוטה, איסור נתינת לבונה במנחת סוטה, איסור הנזיר לשתות יין, איסור הנזיר לאכול ענבים לחים, איסור הנזיר לאכול ענבים יבשים, איסור הנזיר לאכול חרצנים, איסור הנזיר לאכול זגים, איסור הנזיר לגלח את שערו, איסור הנזיר להיכנס לאהל המת, איסור הנזיר להיטמא למת בכל דרך
הפטרה
אשכנזים, ספרדים, איטלקים ורוב תימנים שופטים, י"ג, ב'-כ"ה
תימנים "דרדעים" שופטים, י"ג, ב'-כ"ד
קטע מפרשת נשא עם תרגום אונקלוס

פָּרָשַׁת נָשֹׂא (או נשוא) היא פרשת השבוע השנייה בספר במדבר. היא מתחילה בפרק ד', פסוק כ"א ומסתיימת בפרק ז', פסוק פ"ט. פרשת נשוא היא הארוכה ביותר בתורה (למעט פרשיות מחוברות), ויש בה 176 פסוקים.

השבת שבה קוראים את פרשת נשא היא תמיד השבת הסמוכה לחג השבועות (לפניו או אחריו).

נושאים בפרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרשה ממשיכה בעניינים שנדונו בפרשת במדבר שלפניה, כלומר במניינים, מִפקדים ורשימות, אולם יש בה גם כמה פרשיות הלכתיות. הפרשה היא חלק מרצף הפרשות בתחילת ספר במדבר העוסקות בהקמת מחנה ישראל ובהכנות לנסיעה מהר סיני אל ארץ ישראל.

הפטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההפטרה היא בספר שופטים, פרק י"ג, פסוקים ב'-כ"ה (התימנים מסיימים בפסוק כ"ד). על רקע דיני נזירות המפורטים בפרשה, מסופר על הולדת שמשון הגיבור, שעל פי ציווי של מלאך ה' היה נזיר מבטן אימו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקסטים בנשא[עריכת קוד מקור | עריכה]