עין בובין

(הופנה מהדף מעיין דני)
עין בובין
عين بوبين
המעיין ובסמוך לו בריכת האגירה, יוני 2008.
המעיין ובסמוך לו בריכת האגירה, יוני 2008.
שם נוסף מעיין דני
מיקום המעיין
אזור יהודה ושומרון
קואורדינטות 31°54′59″N 35°08′24″E / 31.916371°N 35.140022°E / 31.916371; 35.140022
נתוני המעיין
סוג זרימה מעיין איתן
סוג נביעה מעיין שכבה
גישה למעיין
נגישות לציבור פתוח
דרך גישה מול שער האולפנה של דולב יש ירידה לנחל. אחרי כחצי ק"מ יש שביל עפר שמגיע למעיין.

עין בובין[1]ערבית: عين بوبين, קרוי גם מעיין דני[א]) הוא מעיין הנמצא בשטח C שביהודה ושומרון, בין ההתנחלות דולב לכפר הפלסטיני עין עריכ.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין בובין הוא אחד המעיינות הגדולים בבנימין. מהמעיין יוצאת נִקבה, שדרכה מגיעים המים לבריכת אגירה בגודל של כ־10 על 12 מטרים ובעומק 2.7 מטרים. בריכת האגירה מחולקת על ידי קיר בטון לשתי בריכות נפרדות, אך קיר זה נמוך במקצת מהחומה המקיפה את הבריכה ולכן כאשר הבריכות מלאות הן נראות כבריכה אחת וההפרדה אינה נכרת. המעיין והבריכה משמשים כיעד לטיולים ולשחייה.

הבריכה משמשת את הערבים באזור להשקיית בוסתן עצי פרי סמוך שבו גדלים עצי אגוז ורימון. בסמוך לבריכה, תחת צילם של עצי הפרי נמצאות מספר בריכות קטנות נוספות.

מעל המעיין נמצאות שתי מערות שבאחת מהן ניתן לראות כוכים רבים חצובים בקיר, וניכר ששימשה בעבר כקולומבריום.

על פי העיתונאי גדעון לוי, המעיין ומטעי הזיתים סביבו נלקחו מהכפר הסמוך דיר איבזיע, ותושביו מנועים מלהגיע למקום, למעט במספר ימים בהם התושבים מורשים לטפל בעצי הזית ולעבד את אדמתם. אל המעיין נפרצה דרך כורכר באופן בלתי חוקי[2]. דוברות היישוב דולב הסמוך טוענת שיהודים וערבים יושבים בשכנות על שפת המעיין[3].

פיגועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט שהציבה מועצה אזורית בנימין לאחר שנרצח דני גונן בפיגוע

ב־19 ביוני 2015 נרצח דני גונן[4] על ידי פלסטיני, בעת שחזר מהמעיין. בלווייתו הכריז שר החקלאות אורי אריאל כי מעתה ייקרא המקום מעיין דני על שמו[5], ואף הוקמה אנדרטה לזכרו במקום[6]. למרות זאת, בדיון בנובמבר 2015, ועדת השמות הממשלתית דחתה את ההצעה לשינוי שמו של המעיין בנימוק שאין ”להפוך את מפת הארץ למפת הנצחה”, וקבעה שנדרשת תקופת צינון לפני החלטה על שינוי השם[7].

ב־23 באוגוסט 2019 הטמינו מחבלים מטען חבלה בסמוך למעיין. בפיגוע נרצחה רנה שנרב[8] ואביה ואחִיה נפצעו באופן בינוני וקשה[9].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]