סצנה שאחרי הכתוביות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סצנה שאחרי הכתוביותאנגלית: Post-credits scene; מכונה גם Tag,‏ Stinger,‏ Credit cookie,‏[1] או Coda[2]) היא סצנה קצרה שמופיעה לאחר חלק מרשימת כתוביות הסיום של סרט קולנוע, פרק בסדרת טלוויזיה או משחק וידאו. בדרך כלל, הסצנה הומוריסטית או מרמזת על המשכון אפשרי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת הסצנות שאחרי הכתוביות הראשונות בסרט קולנוע מרכזי היה "החבובות - הסרט" בשנת 1979. השימוש בסצנות שכאלה זכה לפופולריות במהלך שנות ה-80, בעיקר בסיומם של סרטי קומדיה. "החבובות - הסרט" החל מגמה של שימוש בסצנות מטא-קולנועיות השוברות את הקיר הרביעי, גם אם זה לא נשבר לאורך רוב הסרט. בסצנות אלה, הדמויות מפגינות מודעות לכך שהן בסופו של סרט, ולפעמים פונות ישירות אל הקהל, ואומרות לו לעזוב את אולם הקולנוע. סרטים העושים שימוש בטכניקה זו כוללים את: "שמתי ברז למורה"(1986) (שבו הדמות הראשית שוברת לעיתים קרובות את הקיר הרביעי), וכן את הגרסה המוזיקלית המחודשת של "המפיקים". הסצנה שאחרי הכתוביות של סרט זה כוללת הופעת קמע של יוצר הסרט, מל ברוקס.

היוצרים צוקר, אברהמס וצוקר היו מהראשונים שהשתמשו באמצעי הזה. הסרט "טיסה נעימה" (1980) מסתיים בהצגתו של נוסע מונית נטוש, שלא היה כלל דמות ראשית, ואשר לא נראה כלל מאז סצנת הפתיחה. גם בסרט ההמשך טיסה נעימה 2 (1982) ישנה סצנה שאחרי הכתוביות. הם המשיכו להשתמש באמצעי זה בסדרה מחלק משטרה (1982), וברקע הרצת כתוביות הסיום הם צחקו על סדרות ישנות שהיו משתמשים ב"הקפאת מסך"[3]. הם הוסיפו סצנות שאחרי הכתוביות גם לסרט סודי ביותר! (1984).

"שוד הרכבת הגדול", סרט אילם משנת 1903, מסתיים במנהיג של כנופיית השודדים, כשהוא מרים ומכוון את אקדחו אל עבר המצלמה/הקהל, ויורה ירייה אחת מטווח קצר (לאחר שנהרג בסצנה הקודמת).

בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סצנות שאחרי הכתוביות הופיעו גם בסדרת הטלוויזיה Mystery Science Theater 3000. השימוש הראשון נעשה בפרק החמישי של עונה 2 (‏"Rocket Attack USA"), ולאחר מכן - בכל שאר פרקי הסדרה, עד לסיומה. בחלק גדול מהמקרים, סצנות אלו הדגישו רגעים מהפרקים שזה עתה הסתיימו.

גם בסדרה ריק ומורטי ישנה סצנה אחרי הכתוביות בסוף כל פרק.

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סצנות שאחרי הכתוביות, שאינן מטא-קולנועיות, גם כן זכו לגדולה בשנות ה-80, אם כי עיקר השימוש שנעשה בהן היה בסרטי קומדיה. סצנות שלאחר הכתוביות הפכו לשימושיות עבור סצנות הומוריסטיות, שלא התאימו לחלקו העיקרי של הסרט. רובן היו קטעים קצרים ששימשו לצורך קשירתם יחד של קצוות עלילה רופפים - למשל: דמויות משנה, שקודם לכן לא הורחב הדיבור אודות גורלן; או קווי עלילה שלא הגיעו באופן מלא לסיומם במהלך הסרט עצמו. לדוגמה, כל ארבעת סרטי "שודדי הקאריביים" כוללים סצנות כאלה. בסופו של "שובו של ג'אפר", אנו רואים את אביס מאל, מנהיג כנופיית הגנבים, מביע את משאלתו השלישית; בסרט ההמשך לסרט זה, ניתן לראות את הג'יני מעוך בין הרקע השחור לבין הכתוביות. כאשר הוצג לראשונה בבתי הקולנוע, "נפוליאון דינמיט" כלל סצנה שאחרי הכתוביות, שמגלה כי שתיים מדמויות הסרט התחתנו. בסוף הסרט The Cannonball Run מוצגים פספוסים מתוך צילומי הסרט.

גם כאשר סצנות שאחרי הכתוביות החלו להיות נפוצות יותר בסרטים שאינם קומיים, נשארה בשימוש המתכונת, על פיה נעשה שימוש בסצנות אלו לצורך מתן סוף סגור יותר לעלילות שלמות או לדמויות פחותות חשיבות. עדיין נעשה שימוש בסצנות כאלה באופן הומוריסטי גם בסרטים רציניים יותר, כמו בסרט "דרדוויל", שבו בולזאיי מוצג, לאחר תבוסתו לדרדוויל, כאשר כל גופו מגובס. סרטים אחרים נמנעים מסצנות קומיות אחרי הכתוביות, לטובת תפנית מפתיעה בעלילה, או חשיפה של פרט עלילתי כלשהו, שלא ניתן היה לשלב בשום מקום אחר במהלך הסרט קודם לכן; למשל בסצנה שאחרי הכתוביות של הסרט "אקס-מן 3: המפלט האחרון", בה נחשף כי פרופסור אקס עדיין בחיים. דוגמה נוספת: בסוף "הארי פוטר וחדר הסודות" נראית דמותו של גילדרוי לוקהרט, לאחר שלקה באובדן זיכרון. דוגמה נוספת מתרחשת ב"שרלוק הולמס הצעיר": במשך כל זמן הצגת הכתוביות, נראית דמותו של פרופ' רת'ה עושה דרכה אל Alpine inn, כאשר בהגיעה למקום, הפרופסור נרשם וחותם בשם מוריארטי.

עם הפצתם המתוכננת זמן רב מראש של סרטי קולנוע המבוססים על זיכיונות מדיה שונים, סצנות שאחרי הכתוביות אומצו על מנת להכין את הקהל לסרטי ההמשך הקרובים, ובמקרים מסוימים אף מרחיקים לכת, וכוללים קליף האנגר בסצנה שאחרי הכתוביות, על אף כי הסרט העיקרי הוא במידה רבה עומד בזכות עצמו. ההפצה הקולנועית של "מטריקס רילודד" הדגימה את השימוש בסצנה שלאחרי הכתוביות לצורך קידום סרט המשך, על ידי "ניצול" המשבצת הזו לצורך הצגת הקדימון ל"מטריקס רבולושנס".

הפריקוול "מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום" כולל סצנה שאחרי הכתוביות, על מנת לקשור את אירועי סרט זה עם אירועים מאוחרים יותר, שהוצגו כבר בסרט "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה" ובסיקוול שלו - "מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית". המוזיקה המלווה את כתוביות הסיום של "אימת הפנטום" משתנה בהדרגה והופכת ל-"מארש הקיסרי" (המוטיב המוזיקלי של דארת' ויידר), והסרט מסתיים בנשימה עמומה - סימן ההיכר של ויידר. שני אלמנטי אודיו אלו מוכרים היטב למעריצים הרבים של סרטי הסדרה הקודמים.

סרטים מסוימים, לרבות "רוק בבית הספר" של ריצ'רד לינקלייטר, לוקחים את הרעיון של הסצנה שלאחרי הכתוביות לקצה גבול יכולתה, על ידי הרצת רשימה הכתוביות על רקע סצנות פעולה של הסרט העיקרי. בדוגמה זו, הדמויות מופיעות על המסך במשך הדקות האחרונות של הסרט, כשהן מבצעות שיר, בעוד הכתוביות מתחילות לרוץ מבלי להתבלט, עד אשר אחת הדמויות שרה את השורה: "הסרט הסתיים / אבל אנחנו עדיין על המסך" (במקור: "The movie is over / but we're still on screen").

במהלך הרצת הכתוביות בסרט "סיפורי נרניה: האריה, המכשפה וארון הבגדים", ישנה סצנה בה הפרופסור דיגורי קירק אומר ללוסי פבנסי שיבוא יום, והיא תשוב לארץ נרניה, רק שזה לא יהיה דרך ארון הבגדים.

היקום הקולנועי של מארוול עושה שימוש נרחב בסצנות שבאמצע או שאחרי הכתוביות (לפעמים שניהם) אשר בעיקר, אך לא תמיד, משמשים כטיזר לאחד הסרטים העתידיים של אולפני מארוול. למשל, בסצנה שלאחרי הכתוביות בסרט "איירון מן 2" משנת 2010, נראה כי פטיש קרב גדול נמצא בתחתית מכתש, במדבר בניו מקסיקו. במקום נמצא סוכן S.H.I.E.L.D. פיל קולסון. ובכך, הסצנה שלאחרי הכתוביות מקדמת את הסרט הבא של האולפנים, "תור" (2011).

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

להצגת רשימת הדוגמאות - לחצו על "הצגה" משמאל

המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

להצגת רשימת הדוגמאות - לחצו על "הצגה" משמאל

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי וידאו, במיוחד אלו העושים שימוש בסיפורים מורכבים, החלו להשתמש בסצנות שאחרי הכתוביות. דוגמה מוקדמת לכך היא EarthBound, שבו נס מתעורר לקולות של דפיקות על הדלת, בדיוק כמו בתחילת המשחק, ופוגש בפיקי, אחיו של פוקי, עם הודעה כי הוא איננו מת, וכי הוא מתכנן נקמה. כמו כן, ראויה לציון היא סדרת המשחקים "מטאל גיר", בה, בחלק מהמשחקים, אמנם אין סצנה שלאחרי הכתוביות, אבל כן נשמע קול קריינות של אחת או יותר מדמויות הסדרה, על רקע של הלוגו של המשחק. כל קטע שכזה חושף מידע חדש, שנותן פרספקטיבה חדשה לאירועים הקודמים, או לאירועי המשחק הבא בסדרה. דוגמה נוספת היא סדרת משחקי הווידאו Kingdom Hearts, הכוללים אחרית דבר לאחר הכתוביות, יחד עם סצנה שלאחרי הכתוביות, בעלת תוכן מסתורי ביותר, המתארת אירועים אפשריים בעתיד של הסדרה. כמו כן, הסצנה שלאחרי הכתוביות במשחק Halo 2 משמשת גם כקליף האנגר.

ב-"VersionOne"‏ (Xbox 360‏ / פלייסטיישן 3‏ / Microsoft Windows‏) של Splinter Cell: Double Agent, אם המשחק הושלם בצד של כרטיס האשלון השלישי, לאחר הכתוביות מתחיל שלב משחק חדש, המאפשר לשחקן להשלים את המשחק. דוגמה נוספת לכך היא ב-The Warriors, משחק שבו השחקן נלחם בפושעים כמנהיג הריף על רקע הכתוביות של סוף המשחק.

המשחקים The Legend of Zelda: Twilight Princess ו-Halo 3 הם דוגמאות נדירות במשחקי וידאו, שבהם נחשף טוויסט חיוני: ב-Twilight Princess, הדמות הראשית מידנה מנפצת את המראה של דמדומים לפני שהיא קופצת אל תוך המערבולת בעצמה, משאירה את לינק ואת זלדה עומדים לבד במדבר, ושוברת את הקישור היחידי הידוע בין העולם הנורמלי לבין ממלכת הדמדומים. סצנה שלאחרי הכתוביות במשחק Halo 3 מגלה כי ראש היחידה שרד את אירועי סצנת הסיום. בבאטמן ארקהם אסיילום, סצנה שלאחרי הכתוביות חושפת כי ארגז, המכיל טיטאן רעיל, עושה את דרכו לגות'אם סיטי, כאשר ביין, הדחליל או קילר קרוק אוחזים בו.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להצגת רשימת הדוגמאות - לחצו על "הצגה" משמאל

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • MediaStinger - סצנות שאחרי הכתוביות בקולנוע, בטלוויזיה ובמשחקי וידאו
  • What's After the Credits? (הקישור אינו פעיל) - רשימה מקיפה של סצנות שאחרי הכתוביות בקולנוע, בטלוויזיה ובמשחקי וידאו

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Credit cookie, Word Spy.com
  2. ^ Justin Chang Chief Film Critic @JustinCChang (2013-10-22). "Film Review: 'Thor: The Dark World'". Variety.
  3. ^ (Freeze-frame shot)