וולברין (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
וולברין
The Wolverine
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על "וולברין" (קומיקס)
בימוי ג'יימס מנגולד עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי לורן שולר דונר, יו ג'קמן עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט מארק בומבאק
סקוט פרנק
עריכה מייקל מק'קסקר עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים יו ג'קמן
מוזיקה מרקו בלטרמי עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום רוס אמרי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
חברת הפקה מארוול אנטרטיינמט
חברה מפיצה פוקס המאה ה-20
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 26 ביולי 2013
ישראלישראל 25 ביולי 2013
משך הקרנה 126 דקות
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה סרט פעולה, סרט פנטזיה, סרט מדע בדיוני, סרט גיבורי-על, סרט נינג'ות עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $120,000,000
הכנסות $414,828,246
הכנסות באתר מוג'ו wolverine2
סרט קודם אקס-מן המקור: וולברין
סרט הבא לוגאן - וולברין
thewolverinemovie.com/us/
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

וולבריןאנגלית: The Wolverine) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי מיולי 2013[1]. הסרט בוים על ידי ג'יימס מנגולד, ונכתב על ידי מארק בומבאק וסקוט פרנק. הסרט מבוסס על קומיקס בשם "וולברין". הסרט מבית פוקס ומארוול קומיקס, ומהווה חלק מסדרת סרטי "אקס-מן".

הפקת הסרט יצאה לדרך זמן קצר לאחר יציאתו לאקרנים של הסרט "X-מן המקור: וולברין". הסרט מבוים על ידי ג'יימס מנגולד[2] והוא צולם בעיקר באוסטרליה וביפן. הסרט זכה לביקורות מעורבות[3][4][5].

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נפתח בשנת 1945, אז לוגאן הוחזק במחנה שבויים בנגסאקי, יפן. מטוסי קרב אמריקאים חגים באוויר לקראת הפצצה ובזמן שהאסירים במחנה משתחררים לוגאן מחליט להישאר בבונקר בו הוחזק. אליו מתלווה קצין יפני צעיר בשם יאשידה. כאשר מטוסי הקרב מטילים את הפצצות, לוגאן מגן בגופו על יאשידה ובכך מציל אותו. תוך זמן קצר גופו נרפא בזכות היכולות המוטאנטיות שלו.

בימי ההווה, לוגאן מתבודד ביוקון, קנדה ומתייסר על שרצח את מושא אהבתו ג'ין גריי. יום אחד, בעת עימות עם ציידים על שימוש ברעל לא חוקי, לוגאן פוגש בנערה מוטאנטית בשם יוקיו, המסוגלת לחזות את זמן וצורת המוות של בני אדם. יוקיו מבקשת מלוגאן להתלוות אליה לביקור ביפן, מכיוון שהאדון שלה, הלא הוא יאשידה, מעוניין לפגוש אותו.

כשלוגאן מגיע לביתו של יאשידה, הוא מזהה בו את אותו הצעיר שהציל במלחמת העולם השנייה. כמו כן, הוא פוגש את בנו של יאשידה, שינג'ן, ואת נכדתו מאריקו. במקום גם נמצאת וייפר, כרופאה האונקולוגית של יאשידה. יאשידה מציע ללוגאן להעביר אליו את יכולות הריפוי שלו, כדי למנוע את מותו, ומציב בפניו את ההזדמנות לוותר על האלמותיות שלו ולמצוא מזור לדיכאון שלו. לוגאן מסרב וזמן קצר לאחר מכן יאשידה מת. לוגאן חולם שווייפר מרעילה אותו.

בהלווייתו של ישידה, חברי יאקוזה בראשות שינג'ן תוקפים את מאריקו וחוטפים אותה. זאת מאחר שהיא הופכת ליורשת החוקית של האימפריה של יאשידה. כשלוגאן מגן עליה הוא נורה ומגלה כי אינו מחלים במהירות כבעבר. בעזרת חבר ילדות של מאריקו, הראדה, היא ולוגאן נמלטים לרכבת שינקנסן. ברכבת לוגאן מותקף על ידי מתנקשים ולאחר שהוא שורד קרב על גג הרכבת הוא מגיע ליעד של מאריקו ומתארח במלון. בלילה הוא שוב סובל מסיוטים וחולם על ג'ין. לוגאן מתעורר ומתמוטט מפצעיו בגשם.

כדי לשמור על חשאיות מאריקו מטפלת בו בעזרת וטרינר, נכדו של בעל המלון בו הם משתכנים. לוגאן ומאריקו מגיעים לבית הקיץ של יאשידה בנגסאקי, היכן שבילתה את ילדותה עם יוקיו והראדה. לוגאן מבקר בבונקר בו הציל את חייו של ישידה, ועליו חלם לפני מספר לילות. את הלילה הוא ומאריקו מעבירים יחד. בבוקר המחרת לוגאן מגלה כי מאריקו נעלמה. הוא מגלה כי נובורו מורי, ארוסה של מאריקו ושר המשפטים המושחת של יפן, עומד מאחורי חטיפתה. בינתיים יוקיו מגיעה לנגסאקי לאחר שמבינה כי לוגאן יזדקק לעזרתה. היא מוצאת אותו ומספרת כי ראתה חיזיון ובו הוא מת.

לוגאן מתעמת עם מורי ומגלה כי החטיפה הוזמנה על ידי שינג'ן. במעונו של יאשידה, שינג'ן מגלה למריקו שצוואתו של יאשידה הורתה להעביר את כל הרכוש למאריקו ולכן בכוונתו להרוג אותה. בינתיים הראדה ווייפר מתערבים. הראדה פולש למקום וחוטף את מאריקו בעוד וייפר מרעילה את שינג'ן והם נמלטים. לוגאן ויוקיו נכנסים ומגלים כי כל שומרי הראש של שינג'ן מתים. לוגאן משתמש בטכנולוגיית הריפוי של ישידה ומגלה כי וייפר השתילה בגופו רובוט ננסי המאט את יכולות הריפוי שלו. לוגאן חותך את עצמו כדי להוציא אותו, אך שינג'ן נכנס עטוי שריון ונאבק בו וביוקיו. לוגאן מצליח להסיר את הרובוט, אך מיד גוסס על השולחן. יכולת הריפוי שלו משתחזרת והוא מתעורר ונלחם בשינג'ן, והורג אותו תוך הגנה עצמית.

לוגאן ויוקיו מגיעים למתקן המחקר היכן בו מוחזקת מאריקו. הראדה ואנשי הנינג'ה שלו יורים בלוגאן שלל חצים ומיד לאחר מכן הוא מתעורר במתקן כשוייפר מחזיקה בו. מסתבר שגם וייפר מוטאנטית, אשר עמידה בפני רעלים ושולטת היטב בכלי נשק רבים.

וייפר מציגה אותו בפני הסמוראי הכסוף, רובוט סמוראי ענק עשוי אדמנטיום, מתכת בלתי ניתנת להשמדה. הסמוראי מנסה לחתוך את טפריו של לוגאן אך מאריקו מצילה את לוגאן והוא משתחרר. הראדה יורה לעבר וייפר, שמשילה את עורה החיצוני ונאבקת ביוקיו. במהלך הקרב הסמוראי הורג את הראדה. הסמוראי מצליח לחתוך את טפריו של לוגאן, ובכך מאלץ אותו להשתמש בחרב. יוקיו מצליחה להרוג את וייפר. כשלוגאן נלחם בסמוראי, הוא נופל ונתלה על קצה גג המתקן. הסמוראי מתחיל לקדוח לתוך תעריו השבורים של לוגאן בניסיון למשוך ממנו את הכוחות הייחודיים שלו. עד מהרה מתגלה כי הסמוראי הכסוף אינו אלא יאשידה בעצמו, כשחליפת הסמוראי שומרת עליו בחיים. יאשידה נהיה צעיר יותר ויותר, עקב ספיגת יכולות הריפוי של לוגאן, אך מאריקו משליכה את תעריו השבורים של לוגאן לעבר ישידה ובכך מעניקה ללוגאן די זמן כדי להשמיד את חליפת הסמוראי. לוגאן משחזר את כוחות הריפוי שלו, משמיד את החליפה ובכך גורם למותו של יאשידה. בעודו פצוע, לוגאן חולם שוב על ג'ין, שקוראת לו להצטרף אליה בעולם המתים. לוגאן מפנים כי נאלץ להרוג אותה וכי עשה את מה שהיה עליו לעשות. כך הוא משלים עם רגשות האשם שלו, ומבין כי הוא לוחם, ועליו לחיות חיים בעלי משמעות.

לאחר הקרבות מאריקו הופכת למנכ"לית תעשיות יאשידה. לאחר שסירב בנימוס להצעתה להישאר ביפן, מאריקו נפרדת מלוגאן בנמל התעופה ומשאילה לו את מטוסה הפרטי. במטוס מבקשת ממנו יוקיו, אשר נשבעה להישאר לצידו כשומרת הראש שלו, לבחור את היעד הבא.

בסצנה שאחרי הכתוביות, לוגאן חוזר לארצות הברית לאחר כשנתיים. בהמתנה לביקורת בנמל התעופה, לוגאן מתעדכן בפיתוחיה האחרונים של חברת הטכנולוגיה האנטי-מוטאנטית "תעשיות טראסק". לפתע, מופיע מגנטו, ודורש מלוגאן את עזרתו כנגד איום מסוכן (סנטינלים מסרט ההמשך אקס-מן: העתיד שהיה). לוגאן תוהה מדוע עליו לבטוח במגנטו, אך לפתע מופיע צ'ארלס אקסבייר ותומך בו, זאת לתדהמתו של לוגאן אשר חזה במותו.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף, בסרט מופיעים בהופעת קמע פמקה ינסן כג'ין גריי, איאן מקלן כמגנטו ופטריק סטיוארט כפרופסור אקסבייר.

הפקה ושיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 2007, קבע גאווין הוד כי המשך, אם יופק, יתרחש ביפן[6]. ב-2009, כאשר "אקס-מן המקור: וולברין", הסרט הקודם בסדרה, יצא לאקרנים, הסצנה שלאחר הכתוביות הציגה את לוגאן ביפן[7]. מעט לאחר צאת הסרט, ההמשך אושר באופן רשמי, כמו גם התרחשותו ביפן[8][9]. אחר זאת, יו ג'קמן אמר כי ההמשך יתבסס על ריצת הקומיקס של כריס קלרמונט ופרנק מילר מ-1982, אשר מאורעותיה התרחשו ביפן[10].

צילומי הסרט החלו באוקטובר 2011, ולאחר מכן הצילומים נדחו לאביב 2012[11], עקב התחייבותו של יו ג'קמן לשחק בסרט עלובי החיים. הסרט צולם בוונקובר שבקנדה, סידני שבאוסטרליה וטוקיו שביפן.

במרץ 2013, יצאה הכרזה הרשמית והקדימון הבינלאומי, במאי יצא טיזר - קדימון שני. הסרט יצא לאקרנים ביולי 2013. באירועי הקידום של הסרט, הבמאי הודה כי נחתכו 12 דקות מהסרט, ואלה הופיעו ב-DVD של הסרט, שהפך נגיש להורדה דיגיטלית ולמכירה החל מנובמבר 2013[12].

סרט המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – לוגאן (סרט)

במרץ 2014 הכריזו פוקס המאה ה-20 כי המשך ייצא ב-3 במרץ 2017[13]. ג'יימס מנגולד יחזור למלאכת הבימוי[14][15], ועבור כתיבת התסריט נשכרו דייוויד ג'יימס קלי ומייקל גרין[16][17], כשהסרט צפוי להתבסס על המיני-סדרה "לוגאן הזקן"[18].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא וולברין בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "הוולברין", באתר Box Office Mojo
 2. ^ Fox Chooses James Mangold On ‘Wolverine’
 3. ^ חרופ מן: וולברין לא מצליח לעניין, ביקורת באתר מאקו
 4. ^ וולברין עושה את יפן, ביקורת באתר Home Theare
 5. ^ 'וולברין' השתחרר מאגף האיקסים, ביקורת באתר ynet
 6. ^ Edward Douglas / Kyle Braun / Jordan Riefe, ‏Rendition Interviews, ‏UGO, ‏29 בספטמבר 2009
 7. ^ Rick Marshall, ‏Hugh Jackman Offers 'Wolverine 2' Update: 'We're Starting To Work On It Now, ‏MTV, ‏10 באוגוסט 2009
 8. ^ Michael Fleming, ‏Hugh Jackman, Seeds planting pics, ‏Variety, ‏4 במאי 2009
 9. ^ Gina Serpe, ‏Wolverine Sequel Already in the Works, ‏E!‎, 5 במאי 2009
 10. ^ SDCC 08: Hugh Jackman, ‏IGN, ‏24 ביולי 2008
 11. ^ ‘Wolverine 2′ Production Postponed for Spring 2012
 12. ^ Expect a Bloodier Unrated Cut of ‘The Wolverine’ on DVD/Blu-ray
 13. ^ Silas Lesnick, ‏Fox Dates The Fantastic Four 2, a Wolverine sequel and a Mystery Marvel Project!‎, Coming Soon, ‏21 במרץ 2014
 14. ^ Jami Philbrick, ‏IAR Exclusive Interview: Director James Mangold Talks 'The Wolverine' Unleashed Extended Edition Blu-Ray, Alternate Ending, and 'The Wolverine 2'‎, IAmRogue, ‏20 בנובמבר 2013
 15. ^ Edward Douglas, ‏The Wolverine Sequel to Film After X-Men: Apocalypse, ‏SuperHeroHype, ‏16 במרץ 2014
 16. ^ Mike Fleming, ‏Fox Sets David James Kelly To Script Next ‘Wolverine’‎, Deadline, ‏21 במרץ 2014
 17. ^ Jeff Sneider, ‏Hugh Jackman's 'Wolverine' Lands 'Blade Runner 2' Writer Michael Green (Exclusive)‎, The Wrap, ‏24 באפריל 2015
 18. ^ Andrew Roberts, ‏Hugh Jackman Confirms ‘Old Man Logan’ And A Wolverine Cameo In ‘X-Men: Apocalypse’‎,