צ'יינלונג, קיסר סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף צ'יינלונג)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צ'יינלונג בשנותיו המוקדמות
צ'יינלונג רוכב על סוס, לובש שריון טקסי. איור של ג'וזפה קסטיליונה משנות ה-40 של המאה ה-18

צְ'ייֵנְלוֹנְגמנדרינית תקנית: 乾隆, בפין-יין: Qiánlóng; ‏25 בספטמבר 17117 בפברואר 1799) היה קיסר סין בן שושלת צ'ינג, שמלך על ארצו למעלה משישים שנה ונחשב לאחד השליטים הנבונים ביותר בתולדותיה. שלט מ-18 באוקטובר 1735 עד 9 בפברואר 1796.

תקופתו של צ'יינלונג נחשבת לשיא בשלטון המאנצ'ו ואחד מתורי הזהב של סין, כשבתקופתו הקיסרות הגיעה לשגשוג כלכלי, תרבותי וצבאי. פרט לסבו קָאנְּגשִ'י צ'יינלונג נחשב לקיסר צ'ינג המוכשר והטוב ביותר. לאחר השלמת כיבוש סין גופא, השתלט צבאו על שטחים נרחבים שהביאו את ההתפשטות הטריטוריאלית לשיא. בין השנים 1790-1750 יצא צ'יינלונג במערכה לכיבוש מערב סין, לתוך מרכז אסיה. לכיבושים אלה הייתה משמעות רבה, הם הגדילו את שטח הקיסרות בלמעלה ממחצית. האזורים הכבושים אינם מאוכלסים בצפיפות אך מאפשרים שליטה במחצבים, שליטה בסחורות וזרימתם ממערב מזרחה. האוכלוסיות שנכבשו היו לאמאיסטיות (בודהיזם טיבטי/מונגולי) או מוסלמיות. גישת צ'יינלונג הייתה אפשור אוטונומיה דתית גדולה באזורים הנכבשים, הרבה יותר מאשר בסין גופא. מבחינה מסחרית החיבור עם מרכז אסיה, השפיע על מה שקורה בתוך סין. יש בתקופה זאת עליה בהיקפי הסחר, זרימת סחורות ממזרח למערב ולהפך. ישנה פריחה מחודשת לדרכי המשי, כולל מסחר עם אירופה במידה מסוימת, אם כי משלחת ששלחה בריטניה אל סין בראשות הרוזן ג'ורג' מקרטני שנפגשה עם צ'יינלונג ב-1793 במטרה להגדיל את היקף הסחר נדחתה באדיבות בטענה שסין לא זקוקה לדבר. עליה במסחר גררה ניידות וזרימה של אנשים ורעיונות ממקום למקום.

צ'יינלונג היה גם איש תרבות, שמרן ונהנתן. הוא היה משורר ברוך כשרון שחיבר למעלה מ-30 אלף שירים. מבחינה תרבותית תקופתו נחשבת לשמרנית מאוד. צ'יינלונג מדגיש בתקופתו ערכים קונפוציאניים היררכיים. את הכבוד בין שליט לנשלט, גבר לאישה, הורים וילדים (כיבוד אבות) וחברות ונאמנות בין חברים. צ'יינלונג השתדל לפאר את עצמו בתקופתו, הרבה יותר מאשר קודמיו. הוא פיתח פרויקטים תרבותיים שונים. השקיע בבניית מבנים מפוארים. הוא פיתח מאוד את אוספי האומנות של הקיסרות. הוא הרחיב והעמיק את אגם קונמינג והגדיל את ארמון הקיץ בבייג'ינג ובנה את ספינת השיש המפורסמת בגדת האגם. מבחינה אסתטית ופוליטית בחר צ'יינלונג להקרין דימויים שונים למגזרים שונים. הוא היה ראוותני בשלטונו ובטעמו האסתטי.

צ'יינלונג, שתמיד דרש בזכות כיבוד אבות, מתוך כבוד לסבו, הקיסר קאנגשי, שהיה הקיסר הסיני שמלך למשך התקופה הארוכה ביותר בסין, בחר לפרוש מתפקידו ולהעבירו לבנו לאחר 61 שנות שלטון, חצי שנה פחות מסבו, כדי לא למלוך יותר זמן מסבו, אם כי המשיך למעשה למשוך בחוטים עוד שלוש שנים עד מותו בשנת 1799, דבר שהופך אותו בפועל לשליט לאורך התקופה הארוכה ביותר בסין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צ'יינלונג, קיסר סין בוויקישיתוף