קאיה (כלבה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קאיה
נתניהו עם הכלבה קאיה בעת ביקורו של מזכיר המדינה קרי בבית ראש הממשלה בירושלים, 2015
נתניהו עם הכלבה קאיה בעת ביקורו של מזכיר המדינה קרי בבית ראש הממשלה בירושלים, 2015
לידה 10 באפריל 2005
גבעת ברנר, ישראל
פטירה 26 בפברואר 2018 (בגיל 12)
ירושלים, ישראל
מין כלב הבית
גזע אלסקן מלמוט
זוויג נקבה
בעלים בנימין נתניהו, שרה נתניהו, יאיר נתניהו, אבנר נתניהו
ידועה בשל הכלבה של משפחת נתניהו
הכלבה קאיה עם נתניהו ומזכיר המדינה קרי בעת ביקורו במעון ראש הממשלה בירושלים, 2015

קאיה (10 באפריל 200526 בפברואר 2018[1]) הייתה כלבה מעורבת מסוג אלסקן מלמוט, שאומצה על ידי משפחת נתניהו בחודש יולי 2015 בגיל 10, ומאז גרה עם המשפחה במעון ראש הממשלה בירושלים. מאז שאומצה זכתה קאיה לסיקור בתקשורת בישראל בשל אירועים שונים שהיו כרוכים בשמה, בהם נשיכתו של בנימין נתניהו וכמה ממקורביו.

הצעת חוק שעברה בכנסת בקריאה ראשונה, שבין היתר הייתה אמורה לאפשר הסגר לכלבים בבית בעליהם ולא בתחנת הסגר לבעלי חיים, כונתה בפי דוברים המתנגדים לממשלה בשם "חוק קאיה נתניהו".

חייה בבית משפחת נתניהו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאיה אומצה על ידי משפחת נתניהו לאחר שננטשה על ידי בעליה הקודמים, ולאחר שנודע לבני המשפחה כי בכוונת הכלבייה שבה שהתה, להרדימה[2]. היא הגיעה לבית המשפחה בגיל 10 כשהיא סובלת מבעיות באגן המקשות על הליכתה, ומליקויים בשמיעתה. ב-12 ביולי 2015 פרסם נתניהו פוסט בעמוד הפייסבוק שלו במילים הבאות: "הכירו את קאיה, בת עשר, כלבה עדינה ונעימת מזג שהשתלבה מיד במשפחתנו. כשבני אבנר שמע שהיא עומדת בפני הרדמה, הוא ביקש מכולנו לאמץ אותה ובכך להציל את חייה. בסוף השבוע האחרון קיבלנו אותה בחום ובאהבה"[3]. כמו כן פנה ראש הממשלה לציבור, ואמר כי קאיה הביאה אור רב לביתם וביקש ממנו לנהוג כמוהם ולאמץ כלבים כדי להציל את חייהם.

אתי אלטמן, ממייסדי תנו לחיות לחיות, התייחסה לאימוצה של קאיה ואמרה כי "בני משפחת נתניהו עשו מעשה חשוב מאין כמותו ולקחו לביתם כלבה מבוגרת וחולה. הם מטפלים בה במסירות. אני יודעת כמה כלבים מבוגרים ננטשים באכזריות על ידי הבעלים שלהם. תאמינו לי שאף אחד אחר לא היה לוקח אותה"[4].

מספר חודשים לאחר שאומצה קאיה על ידי משפחת נתניהו, חשפה כתבת "עובדה" רויטל חובל כי החשב של משרד ראש הממשלה קיבל בקשה ממשפחת נתניהו לקבל מימון מהמדינה לרכישת מזון כלבים עבור קאיה. הבקשה, שהגיעה בסופו של דבר ללשכתה של החשבת הכללית במשרד האוצר, נדחתה על ידיה בטענה כי על משפחת נתניהו לממן מכיסה הוצאה זו, בשל היותה הוצאה פרטית. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "כל ההוצאות ממומנות מכספי משפחת נתניהו"[5].

בתחילת חודש ינואר 2018 חלה הידרדרות במצבה הבריאותי של קאיה והיא הועברה לטיפול בבית החולים הווטרינרי בבית דגן. בשל מצבה קיצר אבנר, בנו של נתניהו, את הטיול שערך לאוסטרליה לאחר שחרורו מהצבא ושב לישראל. ב-23 בינואר 2018 פורסמה ידיעה על מותה של קאיה, שהופרכה על ידי אבנר נתניהו[4].

ב-26 בפברואר 2018 מתה קאיה. בנימין נתניהו כתב: "כמה אושר ואור היא הביאה לחיינו. למדנו מקאיה מה זאת נשמה ותודעה של בעלי חיים. שמחנו להעניק לה בית ומשפחה ובכך להאריך לה בשנים נוספות את חייה, והיא בחזרה העניקה לנו הרבה שמחה. בהזדמנות זו אנו קוראים לכל מי שיכול לאמץ בעלי חיים מבוגרים: תנו להם בית וחיים – ותקבלו מהם כל כך הרבה חום ואהבה"[6]. על קברה הוקמה מצבה[1].

החוק שקושר לשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קאיה נשכה מספר דמויות הקשורות לפוליטיקה הישראלית, כולל ראש הממשלה עצמו, חברת הכנסת שרן השכל, בעלה של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וכן מאבטח במעונות ראש הממשלה[2]. יומיים לאחר מכן הוכנסה קאיה להסגר בן עשרה ימים במתקן הסגר של עיריית ירושלים הממוקם ליד הר חוצבים. זאת בהתאם לפקודת הכלבת משנת 1934 הקובעת כי כלב שנשך מועבר אוטומטית להסגר עירוני למשך עשרה ימים. בשנת 2014 ועדה בין-משרדית פרסמה המלצות להכנסת תיקונים בפקודה. ביולי 2017 אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת חוק למניעת מחלת הכלבת, המאפשרת בהסגר ביתי כלב או חתול שנשך, במקום להביאו לכלבייה עירונית[7][8]. בהצבעה בקריאה ראשונה לא הושג רוב. באוגוסט 2017 אישרה הכנסת את הצעת החוק בקריאה ראשונה במושב פגרה מיוחד. דוברים המתנגדים לממשלה כינו אותה "חוק קאיה נתניהו"[9]. לאחר מכן הועבר החוק לוועדת הכלכלה[10] שקיימה בהצעה שני דיונים ולא העלו אותה להצבעה[11]. לאחר שהוועדה והממשלה לא ביקשו להחיל על ההצעה דין רציפות בתום כהונת הכנסת העשרים, הוסרה הצעת החוק מעל סדר היום של הכנסת.

הצעת חוק דומה הועלתה בשנת 2020 בכנסת העשרים ושלוש, ובסוף אותה שנה אושרה בקריאה שנייה ושלישית כתיקון לפקודת הכלבת[12].

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 דניאל הרץ, ‏משפחת נתניהו הקימה מצבה על קבר הכלבה קאיה, באתר כיכר השבת, 2 באפריל 2018
 2. ^ 1 2 איתמר אייכנר, הכלבה הראשונה, קאיה נתניהו, שבה לנשוך, באתר ynet, 14 במרץ 2016
 3. ^ הפוסט שכתב נתניהו באתר פייסבוק
 4. ^ 1 2 מעריב אונליין, ‏בניגוד לשמועות: אבנר נתניהו פרסם תמונה שמוכיחה כי קאיה חיה ונושמת, באתר מעריב אונליין, 24 בינואר 2018
 5. ^ רוני זינגר, משפחת נתניהו ביקשה מהמדינה לממן רכישת מזון עבור הכלבה קאיה, באתר כלכליסט, 28 בדצמבר 2015
 6. ^ איתמר אייכנר ומורן אזולאי, נתניהו: "הכלבה קאיה מתה, נזכור אותה תמיד", באתר ynet, 24 בפברואר 2018
 7. ^ אילן ליאור, ועדת השרים אישרה: ניתן להחזיק כלבים שנשכו בהסגר ביתי, באתר הארץ, 18 ביוני 2017
 8. ^ הצעת חוק למניעת מחלת הכלבת, התשע"ז-2017, באתר הכנסת
 9. ^ יהונתן ליס, "חוק קאיה נתניהו" שיאפשר הסגר בית לכלבים אושר בקריאה ראשונה, באתר הארץ, 2 באוגוסט 2017
  אושר בקריאה ראשונה: חוק חדש לטיפול במניעת הכלבת, כלב נשוך יוחזק בהסגר בבית, באתר הכנסת, 2 באוגוסט 2017
 10. ^ הכנסת העשרים הישיבה המאתיים-ושישים, יום רביעי, י' באב תשע"ז, 02 באוגוסט 2017, שעה 12:00
 11. ^ הצעת חוק למניעת מחלת הכלבת, התשע"ז-2017, מאגר החקיקה הלאומי
 12. ^ נעה פישר, אושר בכנסת: כלב שנשך יוכל להישאר בהסגר ביתי, באתר ynet, 11 בנובמבר 2020