תור הארד של הקומיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטיפת החוברת Amazing Spider-Man #122, ובו מוצג מותה של גוון סטייסי, סממן אחד לתחילת תור הארד של הקומיקס.

תור הארד של הקומיקסאנגלית: Bronze Age of Comic Books) מתייחס לפרק זמן היסטורי בשוק הקומיקס האמריקאי שנמשך מתחילת שנות ה-70 של המאה ה-20 ועד לאמצע שנות ה-80 של המאה ה-20. תקופה זו היא ממשיכתו של תור הכסף של הקומיקס, ולאחריה הגיע העידן המודרני של הקומיקס. תור הארד שמר על רבות מהמוסכמות של תור הכסף, אך גם הציג עלילות אפלות וקשתות סיפור בעלות מסרים חברתיים, כמו אלה הנראים בתור הזהב של הקומיקס, של נושאים כשימוש בסמים, אלכוהוליזם וזיהום הסביבה.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראשונים שהשתמשו במונח "תור הארד" היו מעריצי הקומיקס, הפנדום. מונח זה מתייחס לחוברות קומיקס בוגרות ומודרניות יותר של תחילת שנות ה-70 ועד אמצע שנות ה-80. תחילתו של תור הארד הוא לא תוצאה של אירוע יחיד ומיוחד, אלא מקבץ אירועים ששינו את הטון של קומיקסים מהדור הקודם. אירוע אחד שכזה היה החוברת Green Lantern Vol.2 #76 מאפריל 1970, בכתיבתו של דניס אוניל ובאיורו של ניל אדמס, שבו גרין לנטרן חבר לחץ הירוק, נחשף לראשונה לעוני וחווה ספקות עצמיים[1].

מאוחר יותר באותה שנה, ג'ק קירבי עזב את מארוול קומיקס וסיים את מה שנראה כשותפות החשובה והפוריה ביותר בתור הכסף עם הכותב סטן לי. קירבי עבר לחברת DC קומיקס, שם יצר את סדרת העולם הרביעי החל מחוברת Superman's Pal Jimmy Olsen #133 (דצמבר 1970). כמו כן, העורך הוותיק של כותרי סופרמן מורט ויזינגר פרש והוחלף בידי ג'וליוס שוורץ. או אז, שוורץ שאף למתן את השינויים מרחיקי הלכת אותם טווה ויזינגר בתקופתו. הוא הסיר את מרבית האזכורים לקריפטונייט, מקור חולשתו של סופרמן, והקטין במידה רבה את כוחותיו הכל-יכולים בזמנו. הצוות היצירתי שעמד מאחורי שינויים אלה היה הכותב דניס אוניל והמאייר קורט סוואן.

תחילתו של תור הארד חפפה עם סוף הקריירה של מרבית הכותבים והאמנים הוותיקים, או קידומם לדרגה בכירה יותר בניהול ופרישה מכתיבה/איור. הם הוחלפו בידי דור צעיר יותר של עורכים ויוצרים, שרובם הכירו אחד את השני מניסיונם בכנסים משותפים. באותו זמן, חברות הוצאה לאור החלו את העידן החדש על ידי הקטנת פרסומיהם, וביטול הכותרים הנחלשים מבחינה מכירתית. בנוסף, הם התנסו עם ז'אנרים אחרים כדוגמת ספרות אימה וחרב וכושפות.

תקופה זו הביאה לשינויים מרחיקי לכת בהפצתן של חוברות הקומיקס ובקהל היעד. במשך הזמן, התעשייה עברה מחומרי דפוס זולים אשר בהפצה המונית בדוכני עיתונים לחומרים יקרים יותר הנמכרים בחנויות קומיקס נבחרות ומיועדים לקהל מעריצים מצומצם. המעבר בדרכי ההפצה הוביל לכניסתן לשוק של חברות הוצאה לאור רבות, דבר ששינה את המדיום מאחד שנשלט בידי מפרסמים גדולים מעטים לאחד מקיף ונרחב יותר.

שנות ה-70[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1970, חברת מארוול פרסמה את הגיליון הראשון של גיבור הספרות הזולה קונאן הברברי. הצלחתו כדמות קומיקס הובילה לעיבודים נוספים מספריו של רוברט אי. הווארד, ביניהם קאל הכובש, סוניה האדומה וסולומון קיין. DC קומיקס פרסמה את "מצביא מלחמה", ביאוולף ו"פאהפרד והעכברן האפור" של פריץ לייבר. החברה גם רכשה מחברת גולד קי קומיקס את הזכויות לדמותו של טרזן, פרי יצירתו של אדגר רייס בורוז, ופרסמה עיבודים לדמויות של בורוז כמו ג'ון קרטר.

היה זה רצח חברתו הוותיקה של ספיידרמן, גוון סטייסי, בידיו של הגובלין הירוק בחוברות The Amazing Spider-Man #121-122‏ (1973), שנחשב בידי המלומד ארנולד טי. בלומברג כמאורע המובהק לתחילתו של תור הארד, היות שהדבר מדגים את המעבר למחוזות אפלים יותר והרצון לשנות תפיסה קונבנציונלית שדמות ותיקה וקבועה יכולה להיהרג. אולם, היה שינוי הדרגתי בטון של קומיקס גיבורי-העל עוד לפני פרסומו של הסיפור בחוברות ספיידרמן - בין היתר מות אביה של גוון סטייסי (Amazing Spider-Man #90, ‏1970) ותחילת עבודתם המשותפת של אוניל-אדמס בכותרי באטמן.

בשנת 1971, העורך הראשי דאז של מארוול קומיקס, סטן לי, קיבל פניה מטעם מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית לכתוב סיפור קומיקס על השימוש בסמים. לי הסכים וכתב סיפור בן שלושה חלקים בשם "הגובלין הירוק נולד מחדש" ובו תיאור שלילי להשפעתם של הסמים. באותה תקופה, כל אזכור לסמים נאסר בידי קוד האתיקה של הקומיקס, ללא קשר לתוכן. רשות האתיקה לא אישרה את הסיפור, אך לי פרסם אותו בכל זאת. התגובות החיוביות שהתקבלו בעקבות סיפור זה הובילו את רשות האתיקה לשנות את קוד האתיקה ולאפשר את תיאורם של הסמים, כל עוד הם יצטיירו באור שלילי. מעט לאחר מכן, חברת DC קומיקס פרסמה סיפור משלה הנוגע בסמים בחוברת גרין לנטרן/החץ הירוק מספר 85. הסיפור, "ציפורי שלג אינם עפים", חשף כי שותפו הצעיר של החץ הירוק - ספידי - הפך למכור להרואין.

השינוי בקוד האתיקה של הקומיקס התיר גם את החוקים בנוגע לתיאורם של ערפדים, רוחות רפאים ואנשי זאב בקומיקס, מה שהביא לגדילה במספר חוברות קומיקס העוסקות בעל טבעי כמו היצור מן הביצה, גוסט ריידר ו"קברו של דרקולה" בין היתר. בתחילת שנות ה-70, המפרסמים התרחקו מסיפורים על גיבורי-על שנהנו מפופולריות רבה באמצע שנות ה-60. חברת DC ביטלה את מרבית כותריה מלבד אלה של סופרמן ובאטמן, בעוד מארוול ביטלה כותריה רווחיים פחות כמו דוקטור סטריינג', הסאב מרינר ואקס-מן. במקום זאת, החברה התנסתה במגוון ז'אנרים אחרים כמו מערבונים, אימה וסיפורי מפלצות, וכן עיבודים לסיפורי ספרות זולה כפי שהוזכר לעיל. טרנד זה הגיע לשיאו בתחילת שנות ה-70, והתעשייה חזרה לפרסומם של סיפורי גיבורי-על עד לאמצע שנות ה-70.

התפתחויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שייכות חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוד מתחילת כתיבתם של סיפורי קומיקס נוצר הצורך להתייחס לבעיות חברתיות. כך למשל, סיפורים מוקדמים של סופרמן עסקו בהתעללות בילדים ובתנאי עבודה של קטינים. אולם, בשנות ה-70 עניין השייכות לא היה רק מרכיב בסיפור אלא גם הצהרה בריש גלי על עטיפות הקומיקס, וזאת כדי לקדם מכירות. הגיליונות של ספיידרמן העוסקים בסמים היו לחזית הטרנד של "שייכות חברתית" - חוברות קומיקס שעוסקות בנושאי המציאות היומיומית. הסיפור בחוברת המשותפת של גרין לנטרן והחץ הירוק עסק לא רק בשימוש בסמים אלא גם באפליה על רקע גזעני ובאי צדק חברתי. כותרי אקס-מן הפכו לפופולריים ביותר עקב הרקע עליו מבוססים הסיפורים - מוטאנטים היו למעשה מטפורה לבני המיעוטים במציאות. קומיקסים נוספים בעלי שייכות חברתית היו הסיפור "אני סקרן: שחור" בחוברות "חברתו של סופרמן, לויס ליין", שבו לויס ליין מחליטה להפוך לאישה שחורה ליום אחד ו"שד בבקבוק", שבו איירון מן מתמודד עם אלכוהוליזם. חוברות העוסקות בפמיניזם והעצמת הכוח הנשי הפכו לטרנדיות עם גרסאות נשיות לגיבורי-העל כמו ספיידרוומן, גברת מארוול והענקית הירוקה.

למרות שהיה זה טרנד חולף, הרי שסוגיות חברתיות נותרו מנת חלקם של קומיקסים בני ימינו.

קרדיט כותבים והסכמי עבודה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותבים ואמנים החלו לקבל יותר הכרה על יצירותיהם אף על פי שעדיין היו מחויבים להעביר את זכויות היוצרים לחברה בה עבדו. אמנים הורשו לשמור את ציוריהם המקוריים ולמוכרם בשוק הפתוח. כאשר נפוצה השמועה שיוצריו של סופרמן ג'רי סיגל וג'ו שוסטר חיו בעוני, אמנים כמו ניל אדמס וברני רייטסון עזרו לארגן עמיתים לעבודה כדי ללחוץ על חברת DC לפצות אותם וחלוצים נוספים של שנות ה-30 ושנות ה-40. חברות הוצאה לאור חדשות כמו פאסיפיק קומיקס ואקליפס קומיקס חתמו על חוזים לפיהם יוצרים החזיקו בזכויות יוצרים על יצירותיהם.

גיבורי-על בני מיעוטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת ההתפתחויות החשובות בתור הארד של הקומיקס הייתה הגדילה בגיבורי-על שחורים או שאר מיעוטים. לפני שנות ה-70 היו מעט גיבורי-על שאינם לבנים, כמו הפנתר השחור ופלקון, אך עם תחילת שנות ה-70 הדבר החל להשתנות עם הצגתם של לוק קייג', סטורם, בלייד, ג'ון סטוארט, סייבורג, חזיז שחור, ויקסן וטיגריס הארד.

כמה מאותם גיבורי-על מיעוטים סבלו מביקורת על הנצחת סטריאוטיפים על בסיס אתניות. דמויות כמו לוק קייג', מיסטי נייט, שאנג-צ'י ואיירון פיסט נראו כמו ניסיון של חברת מארוול להרוויח מאותם סרטי בלקספלויטיישן וקונג פו. אולם, כמה מתוכם החזיקו מעמד לאחר שאותו טרנד סרטים חלף, והפכו לפופולרים ביותר וחשובים ככל שהזמן עבר. עד לאמצע שנות ה-80, סטורם וסייבורג הפכו למנהיגי האקס-מן והטיטאנים הצעירים, בהתאמה, וג'ון סטוארט החליף בקצרה את האל ג'ורדן כדמות מרכזית בכותרי גרין לנטרן.

קרוסאוברים בין חברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול ו-DC עבדו על מספר כותרי קרוסאובר, כשהראשון בהם היה סופרמן נגד ספיידרמן. הדבר הוביל לקרוסאובר בין באטמן לענק הירוק, חוברת נוספת לסופרמן וספיידרמן וכן אקס-מן נגד הטיטאנים הצעירים החדשים. כותר נוסף, האוונג'רס נגד ליגת הצדק, נכתב בידי ג'רי קונוויי ואויר בידי ג'ורג' פרז בהתבסס על סקיצה מאת רוי תומאס, אך הוא מעולם לא פורסם, והדבר שיקף את האיבה העתידית בין שתי החברות. העורך הראשי של מארוול, ג'ים שוטר, לא היה מרוצה מכך שחברת DC רצתה להכליל בקרוסאובר הרביעי בין החברות את הטיטאנים הצעירים החדשים - הכותר המצליח ביותר של החברה באותם ימים - כי אם את לגיון גיבורי העל. הדבר גרם לכך ששוטר ביטל את הפרויקט המתוכנן לקרוסאובר בין ליגת הצדק לאוונג'רס.

הדפסות מחודשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסביבות שנת 1970, חברת מארוול הציגה מגוון רחב של הדפסות מחודשות בשוק הקומיקס, הדפסות אשר הפכו ברבות השנים למובילות במכירות. עד מהרה החלו להופיע הדפסות מחודשות לרבים מהכותרים, לרוב מערבונים.

קריסתה של DC[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות ה-70, חברת DC פרסמה מספר רב של כותרים חדשים כגון "האלים החדשים" של ג'ק קירבי ושייד האיש המשתנה של סטיב דיטקו. החברה התייחסה לכך בתור "הפיצוץ של DC", אך לא הביאה בחשבון את מידת הצלחתם של כותרים רבים בבת אחת. הדבר הביא הלכה למעשה לקריסה של החברה ושל התעשייה, כולל שרלטון קומיקס. חברת מארוול זכתה בסופו של דבר ב-50% מנתחי השוק וסטן לי העביר לג'ים שוטר את השליטה בחטיבת הקומיקס בזמן שהוא עצמו עבד על סדרות ספין אוף שעסקו באנימציה.

קומיקס שאינו עוסק בגיבורי-על[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשתור הארד החל בתחילת שנות ה-70, הפופולריות עברה מז'אנר גיבורי-העל לעבר כותרים מהם נעדרו בעלי הכוחות. קומיקסים אלו קיבלו לרוב השראה מז'אנרים כמערבונים, פנטזיה והספרות הזולה. כפי שצוין לעיל, קוד הקומיקס המשוכתב משנת 1971 הותיר את ז'אנר האימה בשל להתפתחות, וכתוצאה מכך נוצרו סדרות על-טבעיות כגון היצור מן הביצה, גוסט ריידר ו"קברו של דרקולה". בז'אנר המדע בדיוני, סיפורי הישרדות פוסט-אפוקליפטיים היו תחילתו של טרנד, כפי שהועידו דמויות כדת'לוק, קילרייבן וקמנדי, אם כי הטרנד היחידי שנותר בשנת 1977 הוא מלחמת הכוכבים.

כותרים נוספים נבעו במקור מדמויות שהיו קיימות במגזינים של הספרות הזולה משנות ה-20 של המאה ה-20. דוגמאות ראויות לציון הן של קונאן הברברי, החרב הפראית של קונאן, מאסטר הקונג-פו וג'ונה הקס. ההצלחה ההתחלתית של הכותרים הללו הובילה לעיבודי ספרות זולה נוספים כמו טרזן, הצל, דוק סאבאג', קול מאטלנטיס ו"צדק בע"מ". במהלך תקופה זו, גם מארוול וגם DC פרסמו באופן קבוע עיבודי קומיקס רשמיים למגוון פרויקטים, כולל סרטים פופולרים (כוכב הקופים, גודזילה, אינדיאנה ג'ונס, מלתעות 2, 2001: אודיסיאה בחלל, מלחמת הכוכבים), סדרות טלוויזיה (בטלסטאר גלקטיקה, מסע בין כוכבים), צעצועים (כח המחץ, רובוטריקים, מיקרונאוטים, רום, כוח אטארי) ואפילו דמויות ציבוריות כלהקת קיס.

למרות שהם לא בהכרח נחשבים כשייכים לז'אנר גיבורי-העל, מספר חוברות קומיקס לא קונבנציונליות מאותה תקופה כללו נבלי-על כדמויות מרכזיות (הג'וקר, החברה הסודית של נבלי-העל, "הציוות של נבלי-העל").

סופו של תור הארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

יש מחלוקות בנוגע לסופו של תור הארד, כמו תחילתו, ויש האומרים כי הוא מעולם לא הסתיים. תקופת הזמן השכיחה לציון סופו של העידן היא בין השנים 1985-1986. כמו תור הכסף של הקומיקס, סוף תור הארד מתייחס למספר טרנדים ואירועים שהתרחשו בערך באותו זמן. בנקודה זו, חברת DC השלימה את פרויקט המשבר בעולמות האינסופיים, שסימן את תחייתם המחודשת של מותגי החברה על מנת שיהפכו שוב למתחריה הרציניים של חברת מארוול בשוק הקומיקס. תקופת זמן זו כוללת גם את פרסומן של חוברות משפיעות כמו "השומרים" של אלן מור ו"באטמן: האביר האפל חוזר" של פרנק מילר, אשר הגדירו מחדש את ז'אנר גיבורי-העל והיוו השראה לשנים רבות של חוברות קומיקס "אפלות וקודרות". במארוול קומיקס, אבן הדרך השכיחה לציון סופו של תור הארד היא המלחמות הסודיות.

לאחר תור הארד הגיע העידן המודרני של הקומיקס, שמיוחס לרוב בתור העידן האפל של הקומיקס.

חוברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותר גיליון תאריך יציאה שייכות
Detective Comics 400 יוני 1970 הופעה ראשונה של אדם-עטלף
Forever People 1 פברואר 1971 הופעה מלאה ראשונה של דארקסייד
Batman 232 יוני 1971 הופעה ראשונה של ראס-אל-גול
House of Secrets 92 יולי 1971 הופעה ראשונה של היצור מן הביצה
Justice League of America 94 נובמבר 1971 הופעה ראשונה של מרלין
Green Lantern Vol.2 87 דצמבר 1971-ינואר 1972 הופעה ראשונה של הגרין לנטרן ג'ון סטוארט
All-Star Western 10 פברואר 1972 הופעה ראשונה של ג'ונה הקס
Black Lightning 1 אפריל 1977 הופעה ראשונה של ברק שחור
Firestorm, The Nuclear Man 1 מרץ 1978 הופעה ראשונה של פיירסטורם
Firestorm 3 יוני 1978 הופעה ראשונה של קילר פרוסט
World's Finest Comics 251 יולי 1978 הופעה ראשונה של הרוזן ורטיגו
DC Comics Presents 26 אוקטובר 1980 הופעה ראשונה של סייבורג, רייבן וסטארפייר
DC Comics Presents 27 נובמבר 1980 הופעה ראשונה של מונגול
New Teen Titans 1 נובמבר 1980 הופעה ראשונה של ראבאג'ר
New Teen Titans 2 דצמבר 1980 הופעה ראשונה של דת'סטרוק
Tales of the Green Lantern Corps 1 מאי 1981 הופעה ראשונה של אריסיה
Tales of the Green Lantern Corps 2 יוני 1981 הופעה ראשונה של נקרון
Firestorm Vol.2 7 דצמבר 1982 הופעה ראשונה של פלסטיק
Batman 357 מרץ 1983 הופעה ראשונה של קילר קרוק
The Brave and the Bold 200 יולי 1983 הופעה ראשונה של קבוצת אאוטסיידרס
All-Star Squadron 25 ספטמבר 1983 הופעה ראשונה של ג'ייד
Tales of the Teen Titans 44 יולי 1984 הופעה ראשונה של דיק גרייסון כנייטווינג
Justice League of America Annual 2 אוקטובר 1984 הופעה ראשונה של וייב
מארוול קומיקס
The X-Men 64 ינואר 1970 הופעה ראשונה של סאנפייר
The Incredible Hulk 141 יולי 1971 הופעה ראשונה של דוק סמסון
The Amazing Spider-Man 101 אוקטובר 1971 הופעה ראשונה של מורביוס
Marvel Feature 1 דצמבר 1971 הופעה ראשונה של קבוצת דפנדרס
Luke Cage, Hero for Hire 1 יוני 1972 הופעה ראשונה של לוק קייג'
Marvel Spotlight 5 אוגוסט 1972 הופעה ראשונה של גוסט ריידר
The Amazing Spider-Man 113 אוקטובר 1972 הופעה ראשונה של ראש פטיש
Fantastic Four 129 דצמבר 1972 הופעה ראשונה של ת'נדרה
Iron Man 54 ינואר 1973 הופעה ראשונה של מונדרגון
Iron Man 55 פברואר 1973 הופעה ראשונה של תאנוס ושל דראקס המשמיד
Tomb of Dracula 10 יולי 1973 הופעה ראשונה של בלייד
The Amazing Spider-Man 129 פברואר 1974 הופעה ראשונה של המעניש
Marvel Premiere 15 מאי 1974 הופעה ראשונה של איירון פיסט
Daredevil 111 יולי 1974 הופעה ראשונה של הסמוראי הכסוף
Hulk 181 נובמבר 1974 הופעה מלאה ראשונה של וולברין
Giant-Size Fantastic Four 4 פברואר 1975 הופעה ראשונה של המשוכפל
Giant Size X-Men 1 מאי 1975 הופעה ראשונה של סטורם, קולוסוס, מג'יק, נייטקרולר ות'אנדרבירד
(הרכב חדש לקבוצת אקס-מן)
Strange Tales 180 יוני 1975 הופעה ראשונה של גאמורה
Werewolf by Night 32 אוגוסט 1975 הופעה ראשונה של מון נייט
The Amazing Spider-Man 149 אוקטובר 1975 הופעה ראשונה של סקרלט ספיידר
Fantastic Four 164 נובמבר 1975 הופעה ראשונה של נובה (פרנקי ריי)
Captain America 192 דצמבר 1975 הופעה ראשונה של מונסטון
Marvel Preview 4 ינואר 1976 הופעה ראשונה של סטאר לורד
The X-Men 97 פברואר 1976 הופעה ראשונה של אימפריית השי'אר
Captain America 359-360 מרץ 1976 הופעה ראשונה של קרוסבונז
Daredevil 131 מרץ 1976 הופעה ראשונה של בולזאיי
Marvel Preview 7 יוני 1976 הופעה ראשונה של רוקט ראקון
Uncanny X-Men 101 אוגוסט 1976 הופעה ראשונה של טום קאסידי השחור
Nova 1 ספטמבר 1976 הופעה ראשונה של נובה (ריצ'רד ריידר)
Amazing Spider-Man 161 אוקטובר 1976 הופעה ראשונה של ג'יגסו
Captain Britain Weekly 1 אוקטובר 1976 הופעה ראשונה של קפטן בריטניה
Captain Britain 8 דצמבר 1976 הופעה ראשונה של פסיילוק
Ms. Marvel 1 ינואר 1977 הופעה ראשונה של גברת מארוול
Marvel Spotlight 32 פברואר 1977 הופעה ראשונה של ספיידרוומן
Avengers 158 אפריל 1977 הופעה ראשונה של גרביטון
Iron Fist 14 אוגוסט 1977 הופעה ראשונה של סייברטות'
The X-Men 107 אוקטובר 1977 הופעה ראשונה של חפציבה, קבוצת סטארג'אמרס וגלדיאטור
Marvel Team-Up 65 ינואר 1978 הופעה ראשונה של ארקייד
Ms. Marvel 16 אפריל 1978 הופעה ראשונה של מיסטיק
Daredevil 154 יולי 1978 הופעה ראשונה של בן יוריק
Iron Man 118 ינואר 1979 הופעה ראשונה של ג'יימס רודס, וור משין לעתיד
Uncanny X-Men 117 ינואר 1979 הופעה ראשונה של מלך הצללים
Iron Man 120 מרץ 1979 הופעה ראשונה של ג'סטין האמר
The Avengers 181 מרץ 1979 הופעה ראשונה של סקוט לאנג, איש הנמלה השני
Incredible Hulk 234 אפריל 1979 הופעה ראשונה של קוואזר
The X-Men 120 אפריל 1979 הופעה ראשונה של אורורה
Marvel Two-in-One 52 יוני 1979 הופעה ראשונה של קרוספייר
Amazing Spider-Man 194 יולי 1979 הופעה ראשונה של החתולה השחורה
Micronauts 8 אוגוסט 1979 הופעה ראשונה של קפטן יוניברס
Uncanny X-Men 129 ינואר 1980 הופעה ראשונה של שאדוקאט, אמה פרוסט, סבסטיאן שו ומועדון הלפייר
Savage She-Hulk 1 פברואר 1980 הופעה ראשונה של הענקית הירוקה
Uncanny X-Men 130 פברואר 1980 הופעה ראשונה של דאזלר ונורת'סטאר
The X-Men 132 אפריל 1980 הופעה ראשונה בקומיקס של סייג'
Avengers 195 מאי 1980 הופעה ראשונה של טאסקמאסטר
Marvel Team-Up 95 יולי 1980 הופעה ראשונה של מוקינגבירד
Incredible Hulk 250 אוגוסט 1980 הופעה ראשונה של סברה
Marvel Team-Up 100 דצמבר 1980 הופעה ראשונה של קארמה
Daredevil 168 ינואר 1981 הופעה ראשונה של אלקטרה
Machine Man 19 ינואר 1981 הופעה ראשונה של ג'ק-או-לנטרן
Uncanny X-Men 141 ינואר 1981 הופעה ראשונה של רייצ'ל סאמרס, אוולנץ' ופיירו
Spider-Woman 37 אפריל 1981 הופעה ראשונה של סיירין
Daredevil 174 ספטמבר 1981 הופעה ראשונה של ארגון היד
Avengers Annual 10 נובמבר 1981 הופעה ראשונה של רוג
Peter Parker, The Spectacular Spider-Man 64 מרץ 1982 הופעה ראשונה של מסווה ופגיון
Marvel Graphic Novel 4 אוקטובר 1982 הופעה ראשונה של סאן-ספוט, קאנונבול, וולפסביין ודניאל מונסטאר (המוטנטים החדשים)
The Amazing Spider-Man Annual 16 דצמבר 1982 הופעה ראשונה של מוניקה רמבו כקפטן מארוול
X-Men: God Loves, Man Kills דצמבר 1982 הופעה ראשונה של קבוצת המטהרים
The Amazing Spider-Man 238 מרץ 1983 הופעה ראשונה של הובגובלין
Uncanny X-Men 168 אפריל 1983 הופעה ראשונה של מדלין פריור
Daredevil 197 אוגוסט 1983 הופעה ראשונה של ליידי דת'סטרייק
New Mutants 8 אוקטובר 1983 הופעה ראשונה של מאגמה
Alpha Flight 1 אוגוסט 1983 הופעה ראשונה של ויילד צ'יילד וקבוצת אלפא פלייט
New Mutants 9 נובמבר 1983 הופעה ראשונה של סלנה
Captain America 290 פברואר 1984 הופעה ראשונה של סין
New Mutants 13 מרץ 1984 הופעה ראשונה של סייפר
Marvel Super Heroes Secret Wars 3 יולי 1984 הופעה ראשונה של טיטניה
New Mutants 16 יוני 1984 הופעה ראשונה של וורפאת'
Uncanny X-Men 184 אוגוסט 1984 הופעה ראשונה של פורג'

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]