לדלג לתוכן

איש הנמלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איש הנמלה
איש הנמלה (האנק פים), כפי שהופיע על עטיפת החוברת Mighty Avengers #5 מנובמבר 2007, אמנות מאת פרנק צ'ו.
איש הנמלה (האנק פים), כפי שהופיע על עטיפת החוברת Mighty Avengers #5 מנובמבר 2007, אמנות מאת פרנק צ'ו.
סוג גיבור-על
הוצאה לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה האנק פים:
Tales to Astonish #27
(ינואר 1962)
סקוט לאנג:
The Avengers #181
(מרץ 1979)
אריק אוגריידי:
The Irredeemable Ant-Man #1
(ספטמבר 2006)
יוצרים סטן לי, לארי לייבר, ג'ק קירבי (פים)
דייוויד מיצ'ליני, ג'ון ביירן (לאנג)
רוברט קירקמן, פיל הסטר (אוגריידי)
מידע
שם אמיתי הנרי "האנק" ג'ונתן פים
סקוט אדוארד האריס לאנג
אריק אוגריידי
כינויים האיש הענק, גוליית, יילוג'אקט, הצרעה (פים)
מירמידון (לאנג)
דריק סוליבן, מנטיס הקוטל (אוגריידי)
סטטוס פעיל (לאנג, פים)
לא פעיל (אוגריידי)
כוחות ללא כוחות-על
מצויד בחליפה המעניקה לו אפשרות לשנות את גודלו, ומסיכה המסוגלת לשלוט בנמלים.
חבר בקבוצה פתרונות הביטחון של איש הנמלה (לאנג)
חבר לשעבר בקבוצה האוונג'רס העוצמתיים, האוונג'רס (פים)
האוונג'רס, ארבעת המופלאים דפנדרס (לאנג)
האוונג'רס הסודיים, ת'נדרבולטס, S.H.I.E.L.D (אוגריידי)

איש הנמלהאנגלית: Ant Man) הוא שמן של מספר דמויות בדיוניות של גיבורי-על המופיעות בחוברות הקומיקס האוונג'רס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Tales to Astonish #27 מינואר 1962 ונוצרה על ידי צמד הכותבים סטן לי ולארי לייבר והמאייר ג'ק קירבי.

איש הנמלה היה האלטר אגו של הנרי פים, מדען מבריק אשר המציא חומר שמאפשר לו לשנות את מצב צבירת גופו, ובכך להגדיל את מסת גופו או להקטינה לגודל נמלה. אחרי שהאנק פרש מזהותו כאיש הנמלה, דמויותיהם של סקוט לאנג ואריק אוגריידי השתמשו בטכנולוגיה של פים (הנקראת "חלקיקי פים") כדי להפוך לממשיכי דרכו.

דמותו של הנרי פים כאיש הנמלה מדורגת במקום ה-67 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN,[1] בעוד דמותו של אריק אוגריידי כאיש הנמלה מדורגת במקום ה-82.[2] סרט קולנוע לייב אקשן המבוסס על הדמות, "אנטמן", יצא לאקרנים ב-17 ביולי 2015 בתור החלק האחרון והמסכם של השלב השני ביקום הקולנועי של מארוול.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – הנרי פים

הביופיזיקאי והמומחה למערכות מידע ד"ר הנרי "האנק" פים החליט להפוך לגיבור-על לאחר שגילה כימיקל המאפשר למשתמשו לשנות את גודלו. הוא חבש קסדה המסוגלת לשלוט בנמלים, והתכווץ לגודל של נמלה. עד מהרה, הוא שיתף את גילויו עם חברתו, ג'אנט ואן דיין, שהפכה לשותפתו ללחימה בפשע הצרעה. השניים היו לחברים המייסדים של קבוצת האוונג'רס. בשעה שפים הוא איש הנמלה המקורי, הוא אימץ כינויים שונים לאורך השנים, ביניהם "האיש הענק", "גוליית", "יילוג'אקט" ואף את זהותה של הצרעה לאחר מותה של ג'אנט באירועי "פלישה סודית". בזמן זה, שניים נוספים אימצו את זהותו של איש הנמלה.

ערך מורחב – איש הנמלה (סקוט לאנג)

סקוט לאנג היה גנב שהפך לאיש הנמלה לראשונה לאחר שגנב את חליפתו של הנרי פים כדי להציל את בתו קאסי ממחלת לב. בעקבות כך, הוא חזר למוטב, ובעידודו של פים המשיך בנטל איש הנמלה. הפך לבן בריתם של ארבעת המופלאים ובסופו של דבר גם לחבר באוונג'רס. למשך זמן מה הוא יצא עם ג'סיקה ג'ונס. נהרג באירועי "האוונג'רס מתפרקים" בידי מכשפת השני, שבעקבות טירופה חשבה אותו לנבל. בתו קאסי המשיכה את דרכו כסטאטור בקבוצת האוונג'רס הצעירים. במיני סדרה The Children's Crusade משנת 2011 הוא חוזר לחיים. הוא הופך למנהיג הצוות השני בקבוצת ארבעת המופלאים וכן למנהיג קרן העתיד.

אריק אוגריידי

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – איש הנמלה (אריק אוגריידי)

אריק אוגריידי הוא סוכן נחות מסוכנות הביון S.H.I.E.L.D בעל ערכי מוסר נמוכים, המוכן לשקר, לרמות, לגנוב ולהפעיל מניפולציות על אחרים בשביל להתקדם בחיים. הוא השתמש בחליפת השריון למטרותיו האנוכיות ולהשפיל אחרים. הייתה לדמות סדרת סולו משלה בטרם הפכה לחברה בקבוצות-על אחרות, כמו ת'נדרבולטס והאוונג'רס הסודיים. הדמות מתה בצורה לא צפויה בחוברת Secret Avengers #23 כמו גיבור אמיתי, אבל עד לחוברת מספר 37 חשבו שהוא נשאר בחיים בגלל העתק מדויק שנוצר על ידי דוקטור דום.

אזכור במדיות אחרות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
פסל בדמותו של איש הנמלה מהסרט "אנטמן" בחזית חנות מקדונלד'ס.

שלוש גרסאות של הדמות (האנק פים, סקוט לאנג ויילוג'אקט) מופיעות בסדרת האנימציה "האוונג'רס: סדרת האנימציה" משנים 20102012.

עיבוד קולנועי המתבסס על הדמות יצא לאקרנים ב-17 ביולי 2015 בשם "אנטמן" בבימויו של פייטון ריד ובכיכובם של פול ראד כסקוט לאנג, מייקל דאגלס כד"ר הנרי פים, אוונג'לין לילי כהופ ואן דיין, קורי סטול כדארן קרוס / ילוג'אקט, מייקל פניה כלואיס ואנתוני מאקי כסאם וילסון / פלקון.

פול ראד שב לגלם את הדמות בסרט "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" של שנת 2016 ונוסף על יכולתו לשנות את גודלו לגודל מיקרוסקופי הציג יכולת לגדול לממדי ענק.

ראד, דאגלאס ולילי שבו לגלם את דמויותיהם של סקוט לאנג, הנרי פים, והופ ואן דריין בסרט "אנטמן והצרעה", אשר יצא ביולי 2018.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא איש הנמלה בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]