לויס ליין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לויס ליין
Lois Lane
Loislane comics.jpg
לויס ליין
סוג דמות משנה
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה Action Comics #1
(יוני 1938)
יוצר/ת ג'רי סיגל
ג'ו שוסטר
מידע
שם אמיתי לויס ג'ואן ליין-קנט
סטטוס פעיל
גזע אדם
מין נקבה
מקצוע עיתונאית חוקרת
חבר מערכת העיתון "הדיילי פלאנט"
אזרחות אמריקאית
דמויות קשורות
משפחה סמואל ואלינור ליין (הורים)
לוסי ליין (אחות)
קלארק קנט (בעל)
ג'ונתן ומרתה קנט (חותנים)

לויס לייןאנגלית: Lois Lane) היא דמות משנה בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Action Comics #1 מיוני 1938, ונוצרה על ידי הכותב ג'רי סיגל והמאייר ג'ו שוסטר. לצד סופרמן, דמותה היא מבין הוותיקות ביותר בקומיקס.

לויס היא עיתונאית בכירה, שאפתנית ומוכשרת העובדת ב"דיילי פלאנט" ושותפתו של קלארק קנט. היא מכירה היטב את סופרמן ואת קלארק, אך אינה מודעת לכך ששניהם אותו אדם. בהמשכיות לאחר המשבר בעולמות האינסופיים, כאשר לבסוף גילתה לויס שקלארק הוא סופרמן, השניים התחתנו.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לויס היא עיתונאית זוכת פרסים העובדת בעיתון "הדיילי פלאנט", שמתפרסם בעיר מטרופוליס. לפי חוברות הקומיקס, גדלה לויס בעיירה קטנה בשם "פיטסדייל". כבתו של גנרל עברה כל ילדותה מבסיס לבסיס, ואף הוכשרה באימונים צבאיים. הקומיקס מסביר את אופיה החצוף והמפולפל של לויס בכך שאביה, שהתאכזב שנולדה לו בת ולא בן, העביר אותה אימוני צבא וכושר במשך כל חייה.

לויס החלה לעבוד ב"דיילי פלאנט" עוד בהיותה בת 15. במהלך השנים עלה מעמדה והיא נחשבה לעיתונאית הטובה במטרופוליס ומהטובות בעולם, ואף זכתה בפרס פוליצר. בזמנה הפנוי היא כותבת רומנים, עליהם זכתה בפרס "אדגר".

כאשר לויס שמעה עדויות על קיומו של סופרמן, היא ניסתה להשיג ראיון בלעדי. על מנת למשוך את תשומת לבו היא דרדרה את המכונית שלה לנהר, כשהיא בתוכה. סופרמן אכן הגיע והציל אותה, ואף נתן לה את הראיון המיוחל. אך כשלויס חזרה למערכת העיתון כדי לכתוב את הסיפור היא גילתה שקלארק קנט השיג את הראיון לפניה. קנט קיבל עבודה ככתב במערכת "הדיילי פלאנט", וזכה מעתה והלאה ליחס קר מצד הכתבת המפורסמת.

כעבור תקופה קצרה החלה לויס לשים לב שסופרמן וקלארק קנט לא נמצאים אף פעם באותו מקום בו-זמנית, והיא החלה לחשוד שקלארק וסופרמן הם אותו אדם. היא הקדישה מאמצים רבים לחשוף זאת, אך קלארק תמיד הכשיל את תוכניתה ברגע האחרון. כמו כן התקיימו בין השניים קרבות עזים על סקופים, כאשר קלארק בדרך כלל מנצח (בייחוד בסיפורים שקשורים לסופרמן), דבר שגרם ללויס לסלוד ממנו אף יותר.

אף על פי שנכתבו ספרים רבים המתארים את דמותו של סופרמן, רובם מכילים חומר מועט בלבד על דמותה של לויס ליין. דוגמה לספר העוסק בגיבור ומכיל חומר על העיתונאית הוא Superman: The Complete History מאת ל.ס. דניאלס.

ספרים שמתמקדים בליין הם Lois Lane: A girl reporter grows up מאת רבקה לין רייט, שהתפרסם בשנת 1983, וכן הספר Lois Lane מאת מינדי ניואל העוסק בה (1986), אך אלו הם, ככל הנראה, היחידים.

שנות ה-40[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הופעתה הראשונה ב-Action Comics #1, לויס ליין סומנה כבר אז כדמות חזקה ועצמאית. ליין עובדת במשרה נחשקת ומוערכת כעיתונאית זוכת פרסים ומפורסמת, המוכנה לסכן את חייה כדי להשיג את הסיפורים הטובים ביותר.

לויס נוצרה כדמות שולית בחוברותיו של סופרמן, שמטרתה העיקרית הצגת הגיבורים: לגלוגה על קלארק קנט (זהותו הבדויה של סופרמן) ורגשי הבוז שחשה כלפיו, בניגוד להערצתה לסופרמן, הדגישו מהו "גבר אמיתי" ואיך עליו להתנהג. עם זאת, חשוב לזכור כי דמותה העצמאית של לויס לא הייתה נכתבת אלמלא היה מקום לאישה כה חזקה בחברה. למרות שנוצרה כדמות תומכת בלבד, תעוזתה, חוצפתה והצלחתה נתנו מודל איתן לחיקוי. לויס הייתה לסמל לנשים שאינן זקוקות לגברים שיגדירו אותן - סמל של נשים ששמות את הקריירה שלהן לפני הכול.

לויס התייחסה בצורה קרה ומתנשאת כלפי קלארק קנט (דמותו הסודית של סופרמן) - חוברות רבות הראו את לויס מסיירת במקומות מסוכנים ומסכנת את חייה כדי להשיג סיפור, רק כדי לחזור למערכת העיתון ולגלות שקלארק כבר הדפיס אותו. קלארק גם קיבל יחס מועדף מהעורך של העיתון פרי ווייט, שהעדיף לתת לו לטפל בכתבות החשובות והמסוכנות, בטענה ש"אין זו עבודה לאישה". הערות שוביניסטיות שכאלו היו נפוצות בזמן זה, ובכל זאת לויס סירבה לקבלן ונלחמה על הכתבות ה"מסוכנות".

בתקופה בה ז'אנר גיבורי-העל זכה לפופולריות עצומה, דמותה של לויס ליין הייתה ייחודית: עיתונאית ללא כוחות-על, המתלבשת בבגדים אפנתיים מכובדים או חליפות מחויטות. בניגוד לנשים אחרות בקומיקס של אותה תקופה, ללויס ליין היה מראה פשוט ו"רגיל", והיא לא תוארה כאישה יפה במיוחד.

שנות ה-60[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1958 החלה לרוץ סדרת חוברות הקומיקס "החברה של סופרמן, לויס ליין" שנמשכו עד שנת 1974. מטרתן של החוברות הייתה משיכת קהל נשי לחוברותיו של סופרמן המפורסם. במרכז כל חוברת עמדו הניסיונות של לויס לזכות בתשומת לבו ובאהבתו של סופרמן, יחד עם ניסיונותיה לחשוף את קלארק קנט כזהותו הבדויה של סופרמן. בסדרה זו הוחלפה דמותה החזקה של לויס כעיתונאית בכירה באישה המאוהבת עד כדי אובססיה, והיא מתחילה לרדוף אחרי סופרמן ולהקדיש לו את מירב זמנה.

את האובססיה שלה כלפי סופרמן היא חולקת עם לאנה לאנג, אהובתו לשעבר של קלארק קנט/סופרמן מילדותו, שחוזרת לחזר אחריו. חלק נכבד מהחוברות מעבירות הבנות במזימות אחת נגד השנייה כדי לזכות בתשומת לבו של הגיבור, שנראה משועשע מהתחרות ולא מראה העדפה לאחת מהשתיים או רצון לסיים את היריבות.

הכותבים של "החברה של סופרמן, לויס ליין" השתדלו לגעת כמה שיותר בנושאים שחשבו ל"נשיים" - כך נכתבו סיפורים רבים על חתונה של לויס (עם סופרמן או עם גבר אחר), על דימויי יופי (לויס כאישה זקנה, לויס כאישה שמנה או כאישה מכוערת) וכן על קנאה ותככים. הכותבים הוציאו לאור סיפורים בדיוניים המספרים איך נישואיהם של סופרמן ולויס יראו, מה היה קורה לו הייתה לויס מתחתנת עם אדם אחר, ואיך הייתה מתנהגת אילו היו לה כוחות-על. בכל הסיפורים, ללא יוצא מן הכלל, הכותבים הציגו את סופרמן באור חיובי ואת לויס באור שלילי.

שנות ה-90[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות ה-90 הריאליסטיות השפיעו מאוד על דמותה של לויס ליין, וחוברות סופרמן החלו לנגוע בנושאים אנושיים הקשורים ל"איש הפלדה" ואהובתו - זוגיות, נישואין, בגידה ומוות. שינוי זה השפיע עמוקות על דמותה של לויס ליין, שהפכה כעת למעיין מדריכה רוחנית של סופרמן, ששומרת על אנושיותו.

בשנות ה-80 החלה לויס לאבד עניין בסופרמן, והתאהבה דווקא בקלארק קנט, כאשר היא עדיין לא יודעת שהם אותו אדם. כעבור כמה שנים של רומן הזוג מתארס, וב-1991 (The Adventures of Superman #475) חלה תפנית בחוברות סופרמן, כאשר קלארק חושף בפני לויס את זהותו כסופרמן. לויס המבולבלת פונה אליו בשאלות אנושיות והגיוניות: "איך אני יכולה להתחתן עם חצי אל? האם אתה תזדקן כמוני? כיצד ניתן לנהל חיי נישואים כל כך לא יציבים...?".

בשנים אלו נראה כי בניגוד לשנות ה-60, בהן חלמה לויס להתחתן עם הגבר החזק בעולם, כעת הכוח של סופרמן והמושלמות שלו מפחידים אותה. בניגוד לשנותיה ה"צעירות" בהן חיפשה לויס גבר מושלם ואליל, עכשיו היא רוצה גבר רגיש, מתחשב ואנושי.

בתקופה זו חזר הדגש על עבודתה של לויס כעיתונאית מפורסמת. בזמן שסופרמן נלחם בנבלי-על, רצה לויס לסקר את האירועים ולהשיג סיפורים בלעדיים. עם זאת, סיפורים שונים בשנות ה-90 הציגו את לויס כמגוון של דמויות שונות: מאישה אוהבת ותומכת לפמיניסטית סטריאוטיפית ועד סוכנת אישית סקסית. דמותה של לויס ליין בשנות ה-90 היא דמות חזקה ועצמאית, אך בעלת אופי המשתנה מחוברת לחוברת. היא שומרת על עבודתה כעיתונאית בכירה ומפולפלת, ודואגת לעמוד על שלה ולהראות שהיא דמות חזקה לא פחות מסופרמן, אך עם זאת עוברת מלהיות עיתונאית בכירה, לאישה חמה ודואגת, ועד לאופי של פמיניסטית סטריאוטיפית. נראה כי מעמדה השתפר מאוד מאז שנות ה-60 הרומנטיות, אך ניסיונם של הכותבים בשנות ה-90 לאזן בין הפן התזזיתי והשובה שבה לבין הפן האנושי והחם גרמו לאופי לא רציף ולא אמין של הדמות.

בשנת 1997 התחתנו קלארק קנט ולויס ליין. קומיקס החתונה פורסם במקביל לפרק החתונה בסדרת הטלוויזיה המצליחה "לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמן".

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט הקולנוע "סופרמן" ובהמשכיו, לויס ליין גולמה על ידי השחקנית מרגו קידר. בסרט השני התאהבה בסופרמן והוא אף לקח אותה לערב רומנטי במבצר הבדידות שלו באנטארקטיקה.

בסדרת הטלוויזיה המצליחה "לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמן" לויס גולמה על ידי טרי האצ'ר. לויס תוארה כעיתונאית סקסית, שאפתנית, ערמומית, יהירה, בעלת תושייה וקשוחה. למרות שהיא נקטה בשקרים לבנים על מנת להשיג סקופים, היא תוארה כדמות מוסרית ביותר, שלעיתים קרובות מסייעת לסופרמן להישאר איתן מבחינה מוסרית ומורלית ולא להיכנע לייאוש. במהלך הסדרה מנהלת לויס יחסים מורכבים עם קלארק קנט: הם מתחילים בתחרותיות ויריבות, נמשכים ליחס של שותפות קורקטית, ידידות עמוקה, חברות ולבסוף רומן ואף חתונה. בהתחלה לויס מאוהבת בסופרמן אך לבסוף היא מתאהבת בקלארק (עוד לפני שנודע לה סוד זהותו). בעונה השלישית גילתה את זהותו ובסוף אותה עונה (1997) התחתנה עם קלארק.

בסדרת הטלוויזיה "סמולוויל" מגולמת לויס החל מעונה רביעית בידי אריקה דוראנס, שם היא מוצגת כבת דודתה של העיתונאית הצעירה קלואי סאליבן. לויס, שגודלה בידי אביה הגנרל, מתוארת כצעירה שתלטנית, לא ממושמעת וקשוחה, המסוגלת להסתדר בכוחות עצמה, יודעת הגנה עצמית ואף מצילה לעיתים את קלארק - שדי לא סובל אותה. בעונה השישית מפתחת לויס קשר רומנטי עם אוליבר קווין, הידוע בכינויו החץ הירוק. אחרי שאוליבר קווין מקים את "ליגת הצדק" לויס מגלה את סודו והם נפרדים. בסוף העונה השישית, לויס מוצאת את צבא השיבוטים של לקס לות'ור מתחת לסכר ומרגלת שם, עד שנדקרת למוות מהשומר, קלואי באה ומצילה את חייה. בעונה השביעית לויס פותחת ברומן עם העורך החדש של הדיילי פלאנט, גראנט גבריאל. אחרי שמתגלה שגראנט הוא שיבוט של אחיו המת של לקס לותר, לקס הורג אותו. בעונה השמינית לויס וקלארק נשלחים בעקבות תאונת גביש לאזור הפנטום, ממנו הצליח להמלט קלארק לפני שתי עונות. שם הם מגלים את קארה, אותה חשבו למתה. היא מסרבת לחזור, בטענה כי נבלים רבים עלולים לברוח מכלא זה בכל ניסיון יציאה ממנו. על מנת למנוע דבר זה היא נשארת מאחור, ומצליחה לחלץ את לויס וקלארק לעולם האמיתי. למרות ההקרבה, פנטום אחד בורח - פאורה, אשת זוד. עם הגעתה לעולם האמיתי היא משתלטת לזמן קצר על גופה של לויס, ואחרי שקלארק מצליח להרוס את פאורה לויס משתחררת מהדיבוק שתקף אותה. קרבת העבודה בין לויס לקלארק גורמת לרגשות אהבה מצידה של לויס, שמתגלים כששניהם נופלים במלכודתו של נבל מטורף המענה זוגות העומדים להינשא. לויס מכחישה את גילוי רגשותיה לאחר מכן. בחתונה של קלואי וג'ימי לאנה מגיעה במפתיע בדיוק כשהיחסים בין לויס לקלארק הגיעו לנקודת מפנה.

בסרטי הקולנוע "איש הפלדה" ו"באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", מגלמת את דמותה של לויס ליין איימי אדמס - אשר תשוב לגלמה בסרט "ליגת הצדק". בגרסה זו של מיתולוגיית סופרמן, ליין היא זוכת פרס פוליצר אשר עוקבת אחר קלארק קנט אל מקום הימצאה של ספינת סיור קריפטונית ומגלה את כוחותיו המיוחדים. היא רוצה לכתוב עליו תחקיר עיתונאי, אך לומדת לכבד את רצונותיו להשאר אנונימי ואף עוזרת לו להביס את גנרל זוד כאשר הוא תוקף את כדור הארץ.

ב"סופרמן: סדרת האנימציה", ליגת הצדק: סדרת האנימציה וסרטי האנימציה המבוססים עליהם, לויס ליין דובבה בידי דיינה דלייני, ובישראל על ידי ענת ניב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לויס ליין בוויקישיתוף
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייט (•) ביזארוברייניאקגנרל זודדארקסידדומסדייהמכחידלקס לות'ורמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדמיאן וייןהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדום (•) אדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פאריסשומרי היקום (•) אטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברס (•) אברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפר (•) מרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבן (•) אדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקווהמןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמרהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרף (•) אל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של DC קומיקס: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקווהמןשאזאםוונדר וומן 1984
אחרים: באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
סדרות טלוויזיה
ואנימציה
לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםבאטמן: הבדיחה ההורגתהברק (1990)ליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגותהאםלוציפרקריפטון
יקום החץ: החץהברק (2014)אגדות המחרסופרגירלויקסןמשבר בארץ-X
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר