מון נייט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מון נייט

Moon Knight Vol 3 3.jpg
מון נייט, כפי שהופיע על עטיפת החוברת Moon Knight Vol.3 #3 מאוגוסט 2006, אמנות מאת דייוויד פינץ' ודני מיקי.
סוג גיבור-על
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה Werewolf by Night #32
(אוגוסט 1975)
יוצר/ת דאג מנץ'
דון פרלין
מידע
שם אמיתי מארק ספקטור
כינויים ג'ייק לוקלי, סטיבן גראנט, יצחק טופול, צלבן חצי הסהר, לגיונר ירחי, ספיידרמן, בולזאיי, מיסטר נייט
סטטוס פעיל
כוחות ללא כוחות-על
אתלט אמן, מומחה באמנויות לחימה, מצטיין בכישורי האתלטיקה והבלשות, חסינות בפני התקפות מנטליות, צלף אמן, מחזיק במגוון כלי נשק מסורתיים וטכנולוגיים
בעבר:
כוח ומהירות על אנושיים לאור ירח, ריפוי עצמי לאור ירח, ראיית לילה, הליכת צללים (יכולת להיות כמעט בלתי נראה בצל), ראייה אסטראלית המאפשרת לו לראות יצורים שלא נגלים לבני אדם רגילים
חבר לשעבר שותף של ז'אן-פול דושאמפ
CIA
האוונג'רס מהחוף המערבי
דפנדרס
חיל הנחתים האמריקני
אבירי מארוול
האוונג'רס הסודיים
דמויות קשורות
משפחה אליאס (אב, מת)
רנדל ספקטור (אח, מת)

מון נייטאנגלית: Moon Knight, בתרגום לעברית: אביר הירח) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Werewolf by Night #32 מאוגוסט 1975 ונוצרה על ידי הכותב דאג מנץ' והמאייר דון פרלין.

מון נייט הוא האלטר אגו של מארק ספקטור, בנו ההפכפך והבלתי צפוי של רב אמריקני משיקגו, אילינוי. בבגרותו, ספקטור בילה את זמנו כמתאגרף במשקל כבד, התגייס לחיל הנחתים האמריקני ובסופו של דבר הפך לשכיר חרב. אחרי שכמעט נהרג, ספקטור קיבל הזדמנות שנייה מאל ירח מצרי. הוא ניצל, התעטף בתכריכיו, וכך הפך למון נייט. דמותו של מון נייט מדורגת במקום ה-89 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.[1]

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור מקורו, תחילת עבודתו כשכיר-חרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אביו של ספקטור, רב בשם אליאס, נמלט מגרמניה כאשר אדולף היטלר פלש לצ'כוסלובקיה. מארק ספקטור עצמו נולד בארצות הברית, ואמו מתה זמן קצר לאחר מכן. ספקטור סירב ללכת בדרכו של אביו, בטענה שלא הבין מדוע הוא לא נלחם באלו הרודפים אחריו. הוא הפך למתאגרף במשקל כבד, וכאשר אביו הגיע לזירה כדי לעצור אותו, ספקטור נתן לו אגרוף. למחרת בבוקר, ספקטור התגייס לחיל הנחתים האמריקני ומעולם לא ראה את אביו שוב. כעבור שנתיים בשירות חיל הנחתים, הוא הפך לסוכן שטח של ה-CIA. שם הוא עבד עם אנשים העתידים להתעמת מולו בעתיד, ביניהם ויליאם קרוס ואחיו, רנדל. רנדל הרג את חברתו של ספקטור, ליסה, עם גרזן; בתגובה, ספקטור רדף אחרי אחיו, וזרק עליו רימון יד על מנת להורגו. לאחר שעזב את ה-CIA, ספקטור נעשה שכיר חרב. הוא הופך לוחם מיומן ומתיידד עם טייס צרפתי בשם ז'אן-פול דושאמפ, לו הוא קורא בשם החיבה "פרנצ'י". בזמן שהשניים עובדים עבור ראול בושמן, שכיר חרב אפריקני במצרים, הקבוצה נתקלת באתר חפירות ארכאולוגיות של ד"ר פיטר אלראון ובתו מרלין. שני הארכאולוגים חושפים מקדש עתיק שבתוכו מספר ממצאים עתיקים, ביניהם פסל של אל הירח המצרי ח'ונסו. בושמן הורג את אלראון מתוך מטרה לבזוז את אתר החפירות. בתגובה, ספקטור מאתגר את בושמן לדו-קרב, אך הוא מובס ונותר לקפוא בטמפרטורות הנמוכות של הלילה.

מצרים נוודים אשר סוגדים לאלים המצריים מוצאים את ספקטור ונושאים אותו למקדש שלהם. הוא נותר חסר אונים אל מול הפסל של ח'ונסו, וליבו מפסיק לפעום. ח'ונסו מופיע אליו בחזיון ומציע לו הזדמנות שנייה בחיים אם הוא יקבל על עצמו להיות אווטאר של האל המצרי. ספקטור מתעורר, מתעטף בתכריכים הכסופים העוטפים את פסלו של ח'ונסו, ומתעמת בשנית עם בושמן. הוא מביס אותו וחוזר לאמריקה עם מרלין אלראון, פרנצ'י והפסל של ח'ונסו. הוא מחליט להפוך ללוחם בפשע, יוצר לעצמו תלבושת כסופה המתבססת על התכריכים, והופך למון נייט. הוא יצר לעצמו עוד שתי זהויות: משקיע בשם סטיבן גראנט, ועל מנת לאסוף מידע, נהג מונית בשם ג'ייק לוקלי. בהדרגה, אישיותו המקורית של ספקטור נמוגה. בכל זאת, ארבעה חיים נפרדים (מארק ספקטור, מון נייט, סטיבן גראנט וג'ייק לוקלי) גרמו ללחץ נפשי גדול על ספקטור. עם זאת, כג'ייק לוקלי, הוא פיתח רשת מודיעין הכללה חסר בית בשם ברטרנד קראולי, בעלת דיינר בשם ג'ינה ג'ונסון, ושני בניה המתבגרים. עבודתו הגדולה הראשונה של ספקטור כשכיר חרב הגיעה, כאשר ארגון "הוועדה" שכר אותו ללכוד אדם זאב בשם ג'ייק ראסל. ספקטור הצליח, אך כאשר גילה כי הוועדה מתכננת להפוך את אחותו של ראסל לאשת-זאב ולהשתמש בשניהם כנשק, עזר לראסל בקרב נגד הוועדה.

המשך פעולותיו, האוונג'רס מהחוף המערבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספקטור התמודד על מספר נבלי-על, והצטרף לדפנדרס לזמן קצר על מנת להביס מודלי פיתיון חי אשר התחזו לקבוצת הזודיאק. הוא הציל את הדבר מויליאם קרוס, כעת קרוספייר, והתחבר לספיידרמן נגד "הרוצח רעול הפנים", אשר שכר את ציקלון המקורי. אויביו האחרים של ספקטור כללו את "איש החצות", נבל-על בשם מורפיוס, בלאק ספקטר ועוד. בעקבות קרב נגד הזבוב, ספקטור שותק ברגליו, אך התגבר על כך. כדי להפסיק קללה מצרית עתיקה, ספקטור אירח רוח כוהן של ח'ונסו, שעזר לו לשלב את אשיותיו. ספקטור גילה כי אביו גוסס, אך הגיע אליו מאוחר מדי. לחרדתו, ספקטור גילה כי קברו של אביו ריק. גופתו נגנבה על ידי תלמידו, ראובן דייוויס, השולט בקבלה. הוא השתמש בגופתו כמקור כוח, ועטה את השם "הזוהר" (Zohar), ככל הנראה על שם ספר הזוהר. הוא השתמש בכוחותיו כדי להעניש את ספקטור על חטאיו, אם כי הובס. למרות ניצחונו, ספקטור סבל מהתמוטטות נפשית חמורה, והחליט לוותר על זהותו כמון נייט ולפרוש מלחימה בפשע על מנת לחיות יחד עם מרלין אלראון. הוא ויתר על זהות סטיבן גראנט, ומכר את פסל ח'ונסו בגלריה בפריז. בעקבות חזיון הוא חזר לזהות מון נייט, ומרלין עזבה אותו בטענה שהיא אינה מסוגלת לסבול את התנהגותו הסכיזופרנית. בעמק המלכים, ספקטור פגש שלושה כוהני ח'ונסו, שאמרו לו כי ח'ונסו בחר בו כאלופו. הוא קיבל מיד כלי נשק חדשים, והבין כי ח'ונסו משפיע עליו בתת מודע.

כאשר הציל כמה מחבריהם אשר הועברו למצרים העתיקה, ספקטור הצטרף לאוונג'רס מהחוף המערבי. לאחר שקיבל עזרה מח'ונסו, הוקאיי עיצב לספקטור ארסנל נשקים חדש. כחבר הקבוצה הוא פיתח קשר רומנטי עם טיגרה, הייתה מחלוקת בין הצוות בעקבות הגילוי שאשתו של הוקאיי, מוקינגבירד, נטשה את פנטום ריידר המקורי למות, אם כי אחרי שתקף אותה מינית. ספקטור, טיגרה ומוקינגבירד עזבו את הצוות, נלחמו בהוד התפתחותו יחד עם גוליית, ונאבקו במשמרת הלילה. כאשר התייעצו עם דיימון הלסטרום על רוחו של ריידר הרודפת את מוקינגבירד, הלסטרום שכנע את ח'ונסו לעזוב את ספקטור. משוחרר מח'ונסו, ספקטור עזב את זהותו כגיבור ו-ויתר על כלי הנשק של הכוהנים. כאשר חזר לניו-יורק, הוא התאחד עם מרלין וחזר ללחימה בפשע. הוא גילה כי ג'ף ויילד, בנו של איש החצות, ניסה לתפוס את מקומו של מון נייט בזמן שזה האחרון שהה בחוף המערבי. הם נלחמו יחדיו בפשע, עד שויילד נהרג לכאורה בקרב נגד האימפריה הסודית. האימפריה הסודית הפכו את ויילד לחייל קיבורג, אשר האשים את ספקטור במותו של אביו. בקרב של ספקטור, ספיידרמן, המעניש, דארקהוק וחברי הלוחמים החדשים נייט טראשר ונובה נגד האימפריה הסודית, ויילד נהרג כאשר נמחץ מתחת להריסות המפקדה המתפוררת של האימפריה הסודית.

ספקטור עבר חוויית סף מוות, וגילה כי אחיו שרד ומנסה לתפוס את מקומו כאלופו של ח'ונסו. כשאדו נייט, רנדל הצליח לגזול מספקטור את כוחותיו באופן זמני, אך ספקטור הביס אותו בעזרת המעניש. ספקטור שדרג את ציודו ללא הפסק, וציפה את שריון הקוולאר שלו וחיציו באדמנטיום. כמו כן, הוא פתח את חברת ספקטורקורפ. במהלך מלחמת האינסוף, ספקטור התמודד עם כפיל שלו, מונשייד (Moonshade, "צל ירח") שנוצר על ידי המאגוס, אישיותו הרעה של אדם וורלוק, וספקטור הביס אותו. במהלך מסע הצלב האינסופי, אישיות "האלה" של וורלוק בחרה בספקטור כאדם הרוחני ביותר על פני כדור הארץ, הודות לחוויות הסף-מוות שלו ומסירותו לח'ונסו. האל המצרי סת פלש לספקטורקורפ דרך וירוס מחשב, ובמקרה שהתחולל, נהרג.

קם לתחייה שנית, מלחמת אזרחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח'ונסו הקים את ספקטור לתחייה, הפעם כדי להתמודד מול סת, בושמן, בלאק ספקטר ומורפיוס. הארבעה ניסו לפרק את ועידת השלום של האומות המאוחדות בעזרת פסלו של סת, אך ספקטור מנע זאת בכך שהשמיד את הפסל. ה-CIA ניסו להתנקש בחייו של ספקטור, וזאת כי ידע "יותר מדי" על תוכניות שטיפת המוח שלהם, וניצל. יחד עם הפנתר השחור, ספקטור נסע למימד הרוחות כדי להתמזג עם בסת. אף על פי שנייטמר ניסה להתחזות לח'ונסו על מנת להסיטם מן המטרה, ח'ונסו האמיתי סייע להם לסיים את המסע. דורמן מקבוצת "אלופי האגמים הגדולים", אשר חיפש דם חדש לקבוצה אחרי מותה של דינה סואר וניסיונות ההתאבדות של מיסטר אימורטל, פנה אל ספקטור. עם זאת, במחשבה שדורמן הוא איש החצות, ספקטור תקף את דורמן והשניים נלחמו. לבסוף, ספקטור לא הצטרף לקבוצה. למרות חוסר האמון שלו בצוותים, ספקטור הצטרף לקבוצה, והשקיע את כספו במטה הקבוצה. זאראן אדון הנשקים פצע את ספקטור קשה וגרם לפיצוץ מטה הקבוצה, וללא כסף, התלהבות ובריאות, ספקטור פרש מלחימה בפשע. למרות זאת, הוא הרג את בושמן בקרב, אם כי ברכיו נשברו. נכה ומדוכדך, ספקטור התדרדר לאלכוהוליזם וסמים, ולא השתתף במלחמת האזרחים על אף ששני הצדדים ניסו לגייס אותו. ספקטור התאושש, עדיין מאמין כי הוא אלופו של ח'ונסו, אך במוחו ח'ונסו לובש את צורתו של בושמן. הוא התמודד עם אויבים שונים, ביניהם טאסקמאסטר והוועדה המשוקמת. כאשר נורמן אוסבורן שלח את קבוצת ת'נדרבולטס להרוג את ספקטור, הוא זייף את מותו ונמלט למקסיקו בזהות ג'ייק לוקלי. הוא נפגש עם האחים זאפאטה, וזאת כדי להציל את כרמן אלקנטרה מקרטל הסמים של אביה.

שלטון אפל, האוונג'רס הסודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שלטון אפל

ספקטור חזר לניו יורק כג'ייק לוקלי, אך עדיין נאבק בטבעו האלים. במוחו, אדם בדיוני בעל תחפושת מון נייט המחזיק גולגולת ציפור דירבן אותו להרוג. בעת שניסה לדרך בדרך של גיבור, הוא אכן הביס פושעים רבים ולא הרג אותם, מה שגרם לאנשים להתייחס אליו כגיבור, ולא כאחד מאנשי המשמר האזרחי הרצחניים, אליהם נורמן אוסבורן רוכש בוז רב. הוא פגש את הסנטרי מקבוצת האוונג'רס האפלים של אוסבורן, ששאל אותו "מי אתה חושב שאתה, גיבור?". הסנטרי לקח את ספקטור ברחבי העיר, והשניים הצילו אנשים ועצרו פושעים. הוא אמר לספקטור שהוא ייבחן ויכשל, וספקטור ענה לו "אז גם אתה".

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האוונג'רס הסודיים

בעקבות מפלתו של אוסבורן במצור על אסגרד, קפטן סטיב רוג'רס איחד מחדש את קבוצות האוונג'רס. הוא גייס את ספקטור לקבוצת האוונג'רס הסודיים שלו, ובמשימה הראשונה, הצוות נשלח למאדים. חלק מחבריו לקבוצה, דוגמת האלמנה השחורה וחיה, לא סמכו על ספקטור בגלל מחלת-הנפש שלו.

לוס אנג'לס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספקטור עבר ללוס אנג'לס, וזאת כדי לעבוד כמפיק תוכנית טלוויזיה. הוא היה במסיבה לכבוד הצלחת תוכניתו החדשה, "האגדה של ח'ונסו", המבוססת על עברו. המסיבה נקטעה על ידי שיחה, והוא יצא החוצה על מנת לפגוש את וולברין, ספיידרמן וקפטן אמריקה. השלושה דיווחו לו על פושעים המסתובבים בעיר, ואמרו לו שכחבר האוונג'רס, הוא אף פעם לא צריך לעבוד לבד. בנמל, ספקטור הבחין בשני פושעים חמושים, אשר סיפקו למיסטר הייד משלוח מסתורי. כאשר סירב לשלם להם, הייד הרג את שני הפושעים. ספקטור תקף את הייד, וגילה כי הפושעים סחרו בגופו המת של אולטרון. ספקטור ברח, וצלל לתוך המים עם ראשו של אולטרון. הוא פנה אל קפטן אמריקה, ספיידרמן ו-וולברין על מנת לדון במצב; מתגלה כי ספקטור הזה את השלושה, וכי הוא היה למעשה לבד. מאוחר יותר, לבוש כמותו וחושב שהוא ספיידרמן, ספקטור התעמת עם הפושעת סנאפדראגון במועדון חשפנות בו פעלה, כשבמהלך המאבק, אשיות וולברין השתלטה עליו. הוא הובס, אך ניצל על ידי אקו. ספקטור שכר את באק ליים, סוכן S.H.I.E.L.D לשעבר, לסייע לו, וזאת לאחר שספקטור בחן אותו בכך שהתחזה לבולזאיי. ליים אישר את אותנטיות ראשו של אולטרון, והפציר בספקטור לתת אותו לאוונג'רס; באותו זמן, הקינגפין של לוס אנג'לס שכר את סנאפדראגון להרוג את ספקטור, והיא שכרה לצדה את משמרת הלילה.

בינתיים, הרוצח דאקן עבר ללוס אנג'לס, ונחשד כרוצח סדרתי אחר בשם "רוצח הטפרים". הוא ניסה להפוך לראש הפשע המאורגן, אך גילה כי קינגפין חדש תפס את מקומו. גם ספקטור רדף אחרי רוצח הטפרים, שהתגלה כמרקוס רוסטון - שחקן, סוחר סמים, ממציא "גלולות החום" ורוצח. באמצע דייט, ספקטור ואקו הותקפו על ידי משמרת הלילה, ובהצעת אשיות קפטן אמריקה, ספקטור נכנע. הוא השיב מלחמה כאשר ניסו לחשוף את זהותו, ונמלט. אקו נמלטה וגנבה ניידת משטרה. מאוחר יותר, ספקטור ניסה לנשק את אקו והכעיסה, אך מאוחר יותר, היא הופיעה בפתח ביתו על מנת להתנצל. לאחר שבאק יצר איתם קשר, האוונג'רס האמיתיים הגיעו. קפטן אמריקה האמיתי הודיע לספקטור כי הוא סומך עליו ללכידת הקינגפין החדש והמסתורי, אך הדגיש את הסיכון בתוכנית.

באק הלך למועדון של סנאפדראגון, על מנת להציע לקינגפין של לוס אנג'לס את ראשו של אולטרון. למרות שידע כי זו מלכודת, הקינגפין של לוס אנג'לס חשף את עצמו כלוצ'יאנו נפאריה. ראשו של אולטרון שבאק נשא היה מזויף, ומלא בסמים אשר החלישו את נפאריה. השניים נאבקו, ונפאריה ברח. אקו הקליטה הכל, וכעת היו בידיהם הוכחות לגבי זהותו של הקינגפין החדש וכוונותיו. היא ראתה את ספקטור מדבר עם אשיות אחרת, וספקטור עצמו הביס את סנאפדראגון ולקח אותה למשטרת לוס אנג'לס; עם זאת, קפטן אמריקה לא רצה להרגיז את נפאריה ולכן לא עשה דבר. כשיצאו לרחבות להביס פושעים, ספקטור ואקו נקלעו למארב של נפאריה. למרות שידעו כי לא ינצחו, השניים נאבקו בנפאריה בכל זאת. הוא הרג את אקו, מה שגרם לספקטור לכעוס. אשיות וולברין שלו "הרגה" את אישיויות ספיידרמן וקפטן אמריקה שלו, ולקחה שליטה. ספקטור תקף את נפאריה בפראות, ופצע אותו. פיצוץ שנפאריה גרם פגע בשניים, והמשטרה מצאה את ספקטור ולקחה אותו לבית חולים. כשהתעורר, ספקטור מצא עצמו אזוק למיטתו. באק נסע לבית החולים, וחילץ את ספקטור.

נפאריה ביקש עזרה מבתו, מאדאם מאסק, אשר איתרה את הויברניום במטה של אקו וכך גילתה את מקום מחבואם של ספקטור ובאק. היא גנבה את ראשו של אולטרון, אך ביחד, ספקטור ובאק הביסו אותה ולקחו את הראש בחזרה. במהלך הקרב, אשיות אחרת של ספקטור באה לידי ביטוי, המבוססת על אקו. כאשר משטרת לוס אנג'לס באקה לעצור את נפאריה, הוא תקף את תחנת המשטרה שלהם והביס את ספקטור. זו הייתה מלכודת, היות שספקטור התקשר לאוונג'רס. תור הביס את נפאריה, וראשו של אולטרון הובא לאיירון מן, אשר עשה רושם על ספקטור. דבר זה הובע באמצעות אישיות איירון מן חדשה במוחו של ספקטור. שלושה חודשים לאחר מכן, "האגדה של ח'ונסו" בוטלה וספקטור חזר לניו יורק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארוול קומיקס
דמויות
קפטן אמריקה איזאיה בראדליג'יימס בארנסג'ק פלאגסוכן ארצות הבריתפטריוטפלקוןשרון קרטר (•) באטרוק המזנקברון זמוברון סטרוקרדוקטור פאוסטוסהגולגולת האדומהוייפרטאסקמאסטרטופר צהובמוקסיןמרסק הדגליםניוקסיןקרוסבונז
איירון מן
(דמויות)
אדווין ג'רביסאיירון פטריוטוור משיןהאפי הוגאןמריה הילפפר פוטס (•) איירון מונגראיש הטיטניוםבליזארדדינאמו הארגמןג'סטין האמרהרוזן נפאריהויפלאשמאדאם מאסקמודוקמנדריןזק סטייןפיקסר
תור אודיןאנג'להבטא ריי בילבלדרג'יין פוסטרהיימדיילהלוחמים שלושהולקיריהסיף (•) האיש הסופגהאיש הרדיואקטיביהלהלוקימוציא להורגמיסטר היידמכשפתמלקית' הארורסירטירראגנארוק
ספיידרמן
(דמויות)
ג'ון ג'יימסוןג'יי ג'ונה ג'יימסוןגוון סטייסיהארי אוסבורןהחתולה השחורהמרי ג'יין ווטסוןסילבר סייבלסילקספיידרוומןסקרלט ספיידרפלאש תומפסוןקיין (•) אלקטרובומרנגדוקטור אוקטופוסהגובלין הירוקהובגובליןהידרו-מןהלטאההנשרהעקרבונוםזיקיתטומסטוןלילי הוליסטרמורביוסמיסטריומיסטר נגטיבסאנדמןקרייבן הציידקרנג'ראש פטישריינושוקר
ארבעת המופלאים האישה הבלתי-נראיתהגולש הכסוףהדברהלפיד האנושימיסטר פנטסטיקנובה (•) אניהילוסגלקטוסדוקטור דוםטראקססופר סקרולקאנג הכובש
דרדוויל (דמויות) והמעניש (דמויות) אלקטרהאקובן יוריקג'. וו. ברידג'האלמנה השחורהמיקרוצ'יפפוגי נלסון (•) בולזאייברקודהג'יגסוגלדיאטורהאיש הסגולהינשוףהרוסימיסטר היידטיפואיד מריניוקפיקסרקינגפין
הענק הירוק דוק סמסוןבטי רוס/הענקית האדומההענקית הירוקהליירהמרלו צ'נדלרסקאארריק ג'ונסת'נדרה (•) אבומיניישןהמנהיגטיטניהמודוקת'נדרבולט רוס/הענק האדום
הנרי פים אריק אוגריידיאיש הנמלהג'וקסטההצרעהויז'ןויקטור מנצ'הסטאטורסקוט לאנג (•) אולטרון
קוסמי אדם וורלוקגאמורהגורגוןגלדיאטורגרוטדראקס המשמידחזיז שחוריונדומדוזהמונדרגוןמייג'ור ויקטוריסאם אלכסנדרסטארהוקסטאר לורדקארנאקקוואזרקסוויןקפטן יוניברסקפטן מארוול (מאר-וולמוניקה רמבוג'ניס-וולפילא-וולקהנ'נרנו-וארקרול דנברס)קרולינה דיןקריסטלרוקט ראקוןריצ'רד ריידר (•) אגו הכוכב החיהאספןמונסטוןמקסימוסנבולהקוראת' הרודףקורבאקרונאן המאשיםתנוס
על-טבעי בליידגוסט ריידרדוקטור סטריינג'העתיקויקאןניקו מינורו (•) ברון מורדוג'ק-או-לנטרןדורמאמודרקולההברדסמפיסטושטאנה
גיבורים צעירים איירון לאדאמדאוס צ'וגרטרוד יורקס ואולד לייסהוקאיי (קייט בישופ)ויקאןויקטור מנצ'המולי הייזנובה (סאם אלכסנדר)ניקו מינורוספידספידבולפטריוטצ'ייס סטייןקסוויןקרולינה דין
שונות איירון פיסטאיש המכונהארסג'סיקה ג'ונסדומיניק פורצ'וןהווארד הברווזהוקאייהסנטריהפנתר השחור (ווקאנדה)הרקולסוונדר מןילדת הסנאיכוכב אשלוק קייג'מון נייטמוקינגבירדנאמורניק פיוריקווייקקפטן בריטניהרוניןשאנג-צ'ישורי (•) אדם-קוףאמן החרבותארקיידגרביטוןגרים ריפרהשומר האדוםטריקשוטיאבאט אומון טורוכמיסטרונחש הפלדהקונסטריקטורקורנל קוטונמאות'קלוקרוספייר
קבוצות-על

אילומינטיאקס-מןארבעת המופלאיםגיבורים להשכרהדפנדרסהאוונג'רס (דמויות)האוונג'רס המופלאיםהאוונג'רס הסודייםהאוונג'רס הצעיריםהבלתי אנושייםהמשמידיםהקומנדו המיילליםוורבאונדנקסטווייבRunawaysשומרי הגלקסיה (הקבוצה המקורית)S.H.I.E.L.D. •‏ ששת הגיבורים הגדולים (•) אדוני הרשעארבעת המפחידיםהאוונג'רס האפליםהאוכפיםהידHYDRA • ‏A.I.Mששת המרושעיםת'נדרבולטס

אירועים ביקום מארוול
שנות ה-70 וה-80 מלחמת קרי-סקרול (יוני 1971) • מלחמות סודיות (מאי 1984) • מלחמות סודיות 2 (יולי 1985) • טבח המוטאנטים (אוקטובר 1986) • נפילת המוטאנטים (ינואר 1988)
שנות ה-90 כפפת האינסוף (יולי 1991) • מבצע סופה גלקטית (מרץ 1992) • מלחמת האינסוף (יוני 1992) • מסע הצלב האינסופי (יוני 1993) • אונסלות' (מאי 1996)
שנות ה-2000 מלחמה סודית (פברואר 2004) • האוונג'רס מתפרקים (אוגוסט 2004) • איירון מן: אקסטרמיס (ינואר 2005) • בית אם (אוגוסט 2005) • השמדה (מרץ 2006) • ענק הכוכב (יולי 2006) • מלחמת אזרחים (יולי 2006) • ענק מלחמת העולם (יולי 2007) • השמדה: כיבוש (אוגוסט 2007) • פלישה סודית (יוני 2008) • וולברין: לוגאן הזקן (יוני 2008) • שלטון אפל (דצמבר 2008) • מלחמת המלכים (מרץ 2009) • נפילת הענקים (מרץ 2009) • קפטן אמריקה: נולד מחדש (יולי 2009)
‏ 2010 ואילך ממלכת המלכים (ינואר 2010) • מצור (ינואר 2010) • ענקי מלחמת העולם (פברואר 2010) • הציווי של תנוס (יולי 2010) • ארץ הצל (ספטמבר 2010) • הפחד עצמו (מרץ 2011) • אוונג'רס נגד אקס-מן (אפריל 2012) • עידן אולטרון (מרץ 2013) • אינסופיות (אוגוסט 2013) • החטא הקדמון (אפריל 2014) • אוונג'רס ואקס-מן: הציר (אוקטובר 2014) • מלחמות סודיות (מאי 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע היקום הקולנועי של מארוול: איירון מןהענק הירוקאיירון מן 2תורקפטן אמריקההנוקמיםאיירון מן 3תור: העולם האפלקפטן אמריקה: חייל החורףשומרי הגלקסיההנוקמים: עידן אולטרוןאנטמןקפטן אמריקה: מלחמת אזרחיםדוקטור סטריינג'שומרי הגלקסיה: חלק 2ספיידרמן: השיבה הביתהתור: ראגנארוקהנוקמים: מלחמת האינסוף (הקצרים של מארוול)
סרטי אקס-מן: אקס-מןאקס-מן 2אקס-מן 3: המפלט האחרוןאקס-מן המקור: וולבריןאקס-מן: ההתחלהוולבריןאקס-מן: העתיד שהיהדדפולאקס-מן: אפוקליפסהלוגאן - וולבריןדדפול 2המוטאנטים החדשיםאקס-מן: הפניקס האפלה
סרטי ספיידרמן: ספיידרמןספיידרמן 2ספיידרמן 3ספיידרמן המופלאספיידרמן המופלא 2
ארבעת המופלאים: ארבעת המופלאיםארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוףארבעת המופלאים (אתחול)
המעניש (1989)קפטן אמריקה (1990)בליידדרדווילהענקהמעניש (2004)אלקטרהגוסט ריידרהמעניש: אזור מלחמהגוסט ריידר: רוח הנקמה6 גיבורים
סדרות טלוויזיה ואנימציה האוונג'רס: סדרת האנימציהאקס-מן: סדרת האנימציהאקס-מן: הדור הבאוולברין והאקס-מןסוכני S.H.I.E.L.Dהסוכנת קרטרדרדווילג'סיקה ג'ונסלוק קייג'איירון פיסטספיידרמן: סדרת האנימציהספיידרמן ללא גבולותספיידרמן המדהיםספיידרמן וחבריו המדהימיםשומרי הגלקסיה
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס