העידן המודרני של הקומיקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המשבר בעולמות האינסופיים, אחד הסממנים לתחילת העידן המודרני של הקומיקס (Crisis on Infinite Earths #3, יוני 1985, אמנות מאת ג'ורג' פרז).

העידן המודרני של הקומיקסאנגלית: Modern Age of Comic Books) מתייחס לפרק זמן היסטורי בשוק הקומיקס האמריקאי שנמשך מאמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 ועד לזמן ההווה. תקופה זו היא ממשיכתו של תור הארד של הקומיקס. בתקופה זו, דמויות הקומיקס הפכו לאפלות יותר ומורכבות יותר מבחינה פסיכולוגית, יוצריהן הפכו למפורסמים יותר וחברות קומיקס עצמאיות כמו אימג' קומיקס הוקמו. תקופה זו נקראת גם העידן האפל של הקומיקס הודות לרומנים גרפיים כמו "באטמן: האביר האפל חוזר" של פרנק מילר, "Watchmen" ו"וי פור ונדטה" של אלן מור.

התפתחויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקופת הזמן הסובבת את העידן המודרני של הקומיקס לא מוגדרת כראוי ובמקרים רבים נתונה למחלוקת בידי מעריצי קומיקס והיסטוריונים כאחד. השפעות רבות מתור הארד של הקומיקס חפפו עם תחילתו של העידן המודרני. עבודות של אמני חברת מארוול קומיקס כמו ג'ון ביירן (אלפא פלייט, ארבעת המופלאים), כריס קלרמונט (איירון פיסט, אקס-מן) ופרנק מילר (דרדוויל) נשאו פירות כבר בתור הארד אך ההשפעה שלהן הורגשה בעידן המודרני. חוברות אקס-מן הן הדוגמה המובהקת ביותר לאותה השפעה, וזאת כאשר דמויות מתור הארד כוולברין וסייברטות' זכו להצלחה רבה והשפיעו על יקום מארוול בשנות ה-80 ואילך.

בחברת DC קומיקס, אירוע כמו המשבר בעולמות האינסופיים עזר לגשר בין שתי תקופות הזמן. התוצאה הייתה ביטולן של חוברות פלאש (מגיליון מספר 350), סופרמן (גיליון מספר 423) ו-וונדר וומן (גיליון מספר 329). ביקום DC שלאחר המשבר, וולי וסט הפך לפלאש החדש, הכותב ג'ון ביירן החל לכתוב סיפורים חדשים של סופרמן, וג'ורג' פרז החל לעבוד על הרצה מחודשת של וונדר וומן. גם באטמן קיבל עיצוב מחודש עם פרסומו של הסיפור "באטמן: שנה ראשונה", שזכה להצלחה והפך לסיפור באטמן הפופולרי ביותר. עיבוד אנימטיבי של הסיפור יצא בשנת 2011.

מספר התפתחויות חשובות התרחשו במהלך העידן המודרני. התפתחויות אלו החלו ברצף כרונולוגי מאז תחילתו ורבות מהן קשורות אחת לשנייה:

צמיחתם של מפרסמים עצמאיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20, יוצרים מוערכים החלו לעבוד עבור מפרסמים עצמאיים. הגעתו של ג'ים שוטר כעורך ראשי בחברת מארוול קומיקס הביאה לעזיבתם של יוצרים מרכזיים כמו סטיב גרבר, מארב וולפמן ואחרים. בחברות חדשות אלו, אותם יוצרים היו חופשיים ליצור סיפורים אישיים ביותר. סיפורים כמו "ג'ון סייבל" של מייק גרל, "פלאג האמריקני" של הווארד צייקין (משחק מילים ל"דגל אמריקני"), "נקסוס" של מייק בארון וסטיב רוד, "רוקטיר" של דייב סטיבנס ו"גרים-ג'ק" של ג'ון אוסטרנדר, משכו תשומת לב רבה וזכו בפרסים. העורך הראשי של חברת DC קומיקס מייק גולד שכר את שירותם לכתיבת סיפורים כמו "החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה" (גרל), "בלאקהוק" (צייקין) ו"עולם הנץ" (טים טרומן). עם אמנים כאלן מור, פרנק מילר וסיפורים כמו "מאוס: סיפורו של ניצול" של ארט ספיגלמן (שאף קיבל פרס פוליצר), תקופה זו מסמנת את פסגת אמנות הקומיקס.

פנטזיה, אימה ומתח מתוחכם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותרים מז'אנר ספרות אימה ומדע בדיוני היו חסרים בשוק הקומיקס המודרני מאז ביסוסו של קוד הקומיקס המגביל בשנות ה-50 של המאה ה-20. אולם, היו מפרסמים עצמאיים כמו "גולד קי קומיקס" שהתחילו לפרסם סיפורי אימה מאז תחילת 1965. עם תחילת תור הארד, חברת מארוול החייתה את הז'אנרים האלה עם כותרי הפנטזיה ואימה החדשים שלה, כמו קונאן הברברי של רוי תומאס ו"קברו של דרקולה". עבודתו של גרבר ("אדם-דבר" והווארד הברווז) השפיעה מבחינה פילוסופית על התקופה הזו בכך שהיא הטילה ספק בחברה. כותרים אלו יהפכו להיות הבסיס של העתיד לבוא באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20 בעידן המודרני.

עבודתו פורצת הדרך של אלן מור על היצור מן הביצה של חברת DC קומיקס בתחילת שנות ה-80 הביאה לשילובם של מאפייני מדע בדיוני ופנטזיה בחוברות קומיקס של אימה, מתוך שאיפה לסטנדרטים אמנותיים חדשים. דוגמאות נוספות כוללות את סאנדמן של ניל גיימן (ובהמשך גם "פריצ'ר" של גארת' אניס וסטיב דילון). חותם ורטיגו של DC תחת עריכתה הראשית של קארן ברגר החל בהרצה בשנת 1993, מתוך מטרה להתמחות בז'אנר ספציפי זה. כותרים קיימים כמו הלבלייזר, איש החיה, פטרול האבדון, ושייד, האיש המשתנה יובאו לתוך חותם חדש זה. מאוחר יותר, סדרות פופולריות כמו "ספרי הקסם", "החלימה", "הבלתי נראים", "לוציפר" ו"תיאטרון המסתורין של סאנדמן" ימשיכו להרחיב את השפעת חותם ורטיגו, שימשיך להתפרסם גם במאה ה-21. סדרות כמו "100 כדורים", "בתולה אמריקאית", "פייבלס", "Y האיש האחרון" ו"אמריקן ספלנדור" של הארווי פיקאר ימשיכו לבסס את חותם ורטיגו כאלטרנטיבה לז'אנר גיבורי-העל.

מאז תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 ולאורך שנות ה-2000, מספר עיבודים קולנועים מצליחים של ספרי קומיקס עזרו להרחיב את קהל היעד, בחלקו בגלל השיפורים שבטכנולוגיית האפקטים המיוחדים. הם עזרו למשוך את תשומת לבם של קוראים חדשים שעבר לא התעניינו כלל בקומיקס. הדבר הוביל גם לפיתוחם של עיבודי קומיקס מוכרים פחות כמו קונסטנטין וונדטה.

צמיחתם של האנטי-גיבורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות ה-70, אנטי גיבורים של חברת מארוול כמו וולברין, המעניש, וגרסתו האפלה של פרנק מילר לדרדוויל אתגרו את המודל המסורתי של גיבורי-העל ההומניטרים והחייכניים. מילר יצר גם את אלקטרה, שדמותה מטשטשת את הגבול בין מושא אהבתם של גברים לבין נבלת-על.

שתי מיני סדרות משפיעות מבחינה אמנותית של חברת DC קומיקס תרמו לטרנד הקיים של אנטי גיבורים: "באטמן: האביר האפל חוזר" של מילר ו"השומרים" של אלן מור ודייב גיבונס. שתי הסדרות הכילו עומק פסיכולוגי וכיכבו בהם גיבורים בעלי מצוקות.

עד לסוף שנות ה-80, חברת DC קומיקס פרסמה סדרות בוגרות כדוגמת הלבלייזר, היצור מן הביצה ולובו. סדרות אלו הציגו גיבורים שנויים במחלוקת כמו ג'ון קונסטנטין הציני ולובו חובב האלימות, וכן הכילו תוכן למבוגרים שהבדיל אותן מקומיקס המיינסטרים. בהמשך הדרך, חברת DC קומיקס הפרידה את הכותרים האלה שבחותם ורטיגו אל מחוץ ליקום DC הרגיל.

עד לתחילת שנות ה-90, האנטי גיבורים הפכו יותר לשולטים במדיום מאשר לחריגים. בין הדמויות הפופולריות נמנו ונום וקייבל של מארוול קומיקס וספון של אימג' קומיקס.

הטרנד של יצירת דמויות בעלי עומק פסיכולוגי שפעלו בגבולות השחור-לבן השפיעו גם על נבלי-על. כך למשל, הג'וקר אויבו המושבע של באטמן, תואר פחות כפושע מרושע ויותר כפסיכופת חולה נפש שאינו מסוגל לשלוט במעשיו. גלקטוס, אוכל הכוכבים של מארוול, הפך לכוח טבע שאינו מתכוון לאיים בכך שהוא ניזון מעולמות. מגנטו, אויבה של קבוצת אקס-מן, הפך לדמות חביבה יותר וסימפתית כאדם שנלחם עבור עם מדוכא, לעיתים באמצעים לא מקובלים.

התפתחות זיכיון אקס-מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד אמצע שנות ה-80, חוברות אקס-מן הפכו לפופולריות ביותר בשוק הקומיקס. חברת מארוול החליטה לרכוב על ההצלחה ולפרסם מספר סדרות ספין אוף. סדרות אלה כוללות את המוטנטים החדשים (אקס פורס לעתיד), אקס פקטור, אקסקליבר וסדרת סולו של וולברין.

בתחילת שנות ה-90, חוברות אקס-מן הפכו לזיכיון הגדול ביותר בקומיקס, ועד לאמצע העשור, מעל לתריסר חוברות אקס-מן פורסמו מדי חודש. כל שנה, באופן קבוע, בוצע קרוסאובר עלילתי בין חוברות האקס השונות, מה שהוביל לקפיצה במכירות. הצלחה זו הובילה גם למכירתם של פרטי אספנות כאקשן פיגרס, משחקי מחשב וקלפי אספנות. גם אקס-מן: סדרת האנימציה תרמה להצלחה זו, סדרה שעלתה לשידור בשנת 1992 ומשכה קהל מעריצים צעיר.

בתחילת שנות ה-2000, סדרת סרטי אקס-מן שוברי קופות שמרה על הזיכיון חי וקיים גם אל מחוץ לשוק הקומיקס. בין השנים 19992000 שודרה סדרת אנימציה בשם אקס-מן: הדור הבא, וצעצועים חדשים נמכרו מאז הצלחת הסרט הראשון בסדרה. הקומיקסים עצמם שוכתבו מחדש, עם כותרים כמו "אקס-מן החדשים" של הכותב גראנט מוריסון ואולטימייט אקס-מן, שכמו סדרות אחרות ביקום אולטימייט מארוול עסק ביקום חלופי. דבר זה נעשה לכותרי אקס-מן ולחוברות אחרות מתוך חשש החברה שריבוי היסטוריות מורכבות ירחיק קוראים חדשים.

השפעה על קומיקסים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבה סדרות ניסו לחקות את המודל אותו הטמיעה סדרת אקס-מן כזיכיון. חברות מארוול ו-DC הרחיבו כותרים פופולרים כמו המעניש, ספיידרמן, באטמן וסופרמן עד לכדי סדרות ספין-אוף משלהם. כמו חוברות האקס, כמה מחוברות הספין-אוף התמקדו בדמויות המשנה של הסדרה הראשית. דמיון נוסף לחוברות האקס היה פרסומם של קרוסאוברים, בהם סיפור עלילתי אחד התפרסם במספר חוברות של אותה "משפחה". מבחינה זו, סיפורי סופרמן בין השנים 19912000 נכתבו על בסיס שבועי. היה צורך לקרוא את חוברות Superman, Adventures of Superman, Action Comics, Superman: The Man of Steel ו-Superman: The Man of Tomorrow כדי לעקוב אחרי הסיפור בכללותו. אם אספן היה קונה רק חוברת אחת, הוא היה קורא רק 25 אחוזים מהסיפור.

שכתובים ואתחולים של היקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירתם של הזיכיונות זכו לחיזוק בעזרת רעיון העיצוב מחדש של הדמויות. המשבר בעולמות האינסופיים היה הדוגמה הראשונה לכך, כאשר סופרגירל מתה בחוברת מספר 7 והפלאש בארי אלן מת בחוברת מספר 8. הידיעות על מותו של אלן גרמו להלם, מכיוון שהדמות הייתה ותיקה מאז ימי תור הכסף של הקומיקס. המלחמות הסודיות של מארוול קומיקס עזרו לבסס שינוי זה, וספיידרמן החל ללבוש תלבושת שחורה.

ההתעניינות הרבה בשוק הספסרות של תלבושת ספיידרמן החדשה הובילה לשינויים נוספים במארוול בשנות ה-80. איירון מן קיבל חליפת שריון כסופה-אדומה בחוברת מספר 200; קפטן אמריקה פוטר מתפקידו וחזר בתור "הקפטן", תוך שהוא לובש חליפה שחורה בחוברת מספר 337; הענק הירוק חזר לצבע האפור המקורי בחוברת מספר 325; חוברת מספר 300 של האוונג'רס הביאה שינוי הרכב שכלל את מיסטר פנטסטיק והאשה הבלתי נראית מארבעת המופלאים; צבע תלבושתו של וולברין הוחלפה לצבעי צהוב-חום; תור הוחלף בדמותו של ת'נדרסטרייק; ארכאנג'ל הפך למקבילו האפל של חבר האקס-מן אנג'ל לאחר ששירת כאחד מפרשי אפוקליפס. רוב השינויים האלה בוטלו בתחילת שנות ה-90.

שנות ה-90 הביאו שינויים דומים ביקום DC, בין היתר "מותו של סופרמן" בשנת 1992; קשת הסיפור "באטמן: נפילתו של אביר", שבו באטמן הפך לנכה בידי ביין והוחלף בעזראל; וונדר וומן הפסידה באתגר ודיאנה הוחלפה בארטמיס כוונדר וומן החדשה (חוברת מספר 92), שמתה לאחר מכן בחוברת מספר 100; גאי גרדנר הפך מגרין לנטרן ללוחם בעל כוחות חייזריים. השינוי היחיד שהחזיק מעל לעשר שנים היה הפיכתו של הגרין לנטרן האל ג'ורדן לנבל פאראלקס, שהשמיד את חיל הפקחים הירוקים. קייל ריינר הפך לגרין לנטרן החדש, וג'ורדן הקריב את חייו באירועי "הלילה האחרון" כדי להפוך לספקטר.

בנוסף לשינויים אינדיבידואליים, המשבר בעולמות האינסופיים הביא לטרנד חדש של אתחולים מחודשים, שכתובים או המצאה מחודשת של היקום הבדיוני של אותה הוצאה לאור בטווח זמן של בין חמש לעשר שנים. דבר זה הוביל לעיתים לכתיבה מחדש של סיפור המקור, שכתובי היסטוריה וכיוצא בזה. המצאות מחודשות אלה היו הן בקנה מידה גדול של שינוי נקודות עלילתיות מרכזיות והן הצגתם/הסרתם של אלמנטים מסוימים מאותו יקום. אירועי המשבר הובילו גם לפרסומן של מיני סדרות בעלות היסטוריה משוכתבת, כמו "באטמן: שנה ראשונה", "סופרמן: איש הפלדה", ו-"וונדר וומן: אלים ובני תמותה". דוגמה לשינוי פחות שאפתני היה במיני סדרה "החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה", שלא ממש שכתבה את ההיסטוריה של החץ הירוק, אלא שינתה את הרקע ומספר אלמנטים בזמן ההווה, בעוד העבר נותר בשלמותו. טרנד זה נמשך גם כיום, עם מיני סדרות כגון המשבר האינסופי של DC קומיקס, ובית אם ומלחמת האזרחים של מארוול קומיקס, שהשלכותיה עדיין מורגשות ביקום מארוול.

אימג' קומיקס ומחלוקות יצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ק קירבי, יוצר-שותף לרבים מגיבורי-העל הפופולריים, הגיע למחלוקת עם חברת מארוול בשנות ה-80 בנוגע להיעלמותם של דפי אמנות מקוריים מכמה מכותריו המפורסמים. אלן מור, פרנק מילר ורבים אחרים הביעו תמיכה בו ושימשו כדובריו. עד לתחילת שנות ה-90, מאורעות אלו בנוסף להשפעותיה של תמיכה בפרסום עצמאי, עזרו למספר מאמני מארוול להקים חברה משלהם. חברה זו, אימג' קומיקס, מהווה דוגמה ניצחת לפרסום קומיקס שבבעלות היוצר. אמני מארוול כמו ג'ים לי (אקס-מן), רוב ליפילד (המוטנטים החדשים/אקס פורס) וטוד מקפרלן (ספיידרמן) היו פופולרים ביותר והיו מודל להערצה בידי קוראים צעירים בדרכים שדומות יותר לאתלטים מקצועיים או מוזיקאי רוק מאשר אמני קומיקס. מספר מאיירים, יחד עם אותם שלושה אמנים, לא אהבו את העובדה שהדמויות אותן יצרו לא היו שייכות להם. יחד הם הקימו את חברת אימג' קומיקס בשנת 1992, חממה אחת משותפת שבה התקיימו מספר חברות-בת בעלות אוטונומיה ויצירות משלהן[1]. זיכיונות של אימג' קומיקס כמו ויצ'בלייד, דארקנס, WildC.A.T.S ובמיוחד ספון של מקפרלן סיפקו תחרות רעננה לגיבורי-על ותיקים. חברה זו ידועה גם בידי מספר מבקרי אמנות כתורמת לתנאים אשר הביאו בסופו של דבר לקריסת שוק הספסרות, בשל העובדה שאימג' קומיקס העדיפה להשתמש בכריכות חלופיות, כריכות אלומיניום וקומיקס אספנות[2].

יוצרים פופולרים רבים הלכו בדרכה של אימג' וניסו להשתמש במוניטין שלהם כדי להריץ סדרות משלהם, כאלו שיהיו להם זכויות יוצרים משלהם ושליטה על העריכה. כריס קלרמונט, כותב ותיק של כותרי אקס-מן, יצר את "שבעת השליטים" (Sovereign Seven) עבור חברת DC קומיקס, ג'ו מדוריארה יצר את "רודפי הקרב" עבור חברת ויילדסטורם, ואלכס רוס, קורט בוזיאק וברנט אנדרסון יצרו את אסטרו סיטי עבור חברת אימג'.

מיילסטון קומיקס וגיוון גזעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1993, קבוצת כותבים ואמנים אפרו-אמריקנים ייסדו את מיילסטון קומיקס, באמונתם כי דמויות של בני מיעוטים לא יוצגו כהלכה בקומיקס האמריקאי. כמה מהסדרות המוכרות של החברה נכתבו בידי דוויין מקדאפי, והן כוללות את "סטאטיק" - נער אפרו-אמריקני שהפך לדמות המפתח של החברה, "הארדווייר" - דוגמה לעתידנות אפרו-אמריקנית, "אייקון" - חייזר שמחקה את מראהו של אפרו-אמריקני ו"סינדיקט הדם" - כנופיה בין-גזעית של גיבורי-על. בשנת 1997, יקום מיילסטון התמזג לתוך יקום DC.

צמיחתו וקריסתו של שוק הספסרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד סוף שנות ה-80, חוברות קומיקס חשובות המציגות לראשונה דמות קלאסית או החוברות הראשונות בהרצה ממושכת נמכרו באלפי דולרים. עיתוני מיינסטרים פרסמו דיווחים שחוברות קומיקס היו השקעה פיננסית טובה, ועד מהרה אספנים רבים קנו כמויות רבות של קומיקסים מתוך מחשבה שהם יהיו יקרי ערך בעתיד.

המפרסמים הגיבו לכך על ידי הפקתם של פריטי אספנים כמו קלפי אספנות ומהדורות מוגבלות של חוברות מסוימות, המציגות כריכה מיוחדת או חלופית. הגיליונות הראשונים של אקס פורס, אקס-מן כרך שני וספיידרמן הפכו לדוגמאות הידועות ביותר לטרנד זה. טרנד נוסף שהחל היה כריכות בחותמת אלומיניום. הראשון שבהם היה גיליון מספר 50 בכרך השלישי של הגולש הכסוף (יוני 1991), ולאחריו כריכה זוהרת בחושך של גוסט ריידר כרך שלישי, גיליון מספר 15 (יולי 1991). הדבר הוביל לפריחה בשוק הקומיקס, היכן שחנויות לממכר אספנות וחברות הוצאה לאור זכו לרווחים גדולים, ומספר חברות - גדולות וקטנות כאחד - זכו להגדיל את הכותרים שלהם. אימג' קומיקס הפכה לידועה לשמצה בכך, כשרבים מסדרותיה יצאו בכריכות חלופיות, שימוש נרחב בכריכות מודגשות ובחותמת אלומיניום ומאפייני אספנות נוספים.

טרנד זה לא היה שמור לקומיקס בלבד. מוצרי זיכיון נוספים כמו צעצועים, אקשן פיגרס וקלפי אספנות זכו לרווחים נאים. חברת "מקפרלן צעצועים" ראויה לציון, שכן היא יצרה מגוון רחב של אקשן פיגרס המבוססות על דמויות מהקומיקס ספון. אולם, רק מעטים משפע הסדרות החדשות החזיקו באיכויות אמנותיות ארוכות טווח. זאת ועוד, הפריטים אשר נחזה כי יהיו יקרי ערך לא הפכו לכך, לרוב עקב מחזורי הדפסה גדולים מאוד שגרמו להם להיראות שגרתיים למדי. במידה וקריסה כלכלית התרחשה, היקף המכירות צנח, מאות חנויות לממכר אספנות נסגרו ורבים מהמפרסמים צמצמו בהוצאות. ואכן, בשנת 1996, חברת מארוול קומיקס - הגדולה שבתעשיית הקומיקס - הכריזה על פשיטת רגל. למרות שמאז החברה התאוששה, לא הייתה זו התאוששות מלאה.

הקריסה הכלכלית הובילה גם לנפילת הזיכיונות הגדולים וכותרי הקומיקס המקושרים יחדיו אשר הביאו לפריחת מסחור האספנות. בשעה שכותרי זיכיונות גדולים עדיין החזיקו במספר רב של סדרות חודשיות ומוצרי מיסחור, כולם נפלו ברמתם מהתקופה שלפני הקריסה. מספר זיכיונות העלו שוב את רף הפופולריות. במקרה של אקס-מן מבית מארוול קומיקס, היה זה בזכות סרטי הלייב אקשן אקס-מן ואקס-מן 2. במקרה של חברת DC קומיקס, היה זה בזכות סדרות האנימציה כדוגמת ליגת הצדק והטיטאנים.

צמיחתו של פורמט האוגדנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שמכירות חוברות הקומיקס צנחו בסוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, המכירות עלו עבור אוגדנים - מהדורות נבחרות שבהן מספר גיליונות חודשיים קובצו והודקו יחדיו, ונמכרו גם בחנויות ספרים בנוסף לחנויות קומיקס. כמו כן, פורמט פרסום זה זכה למנת כבוד כסיפורת עד אשר הפך לחלק חשוב באוספי חנויות ספרים וספריות ציבוריות.

כמה סדרות ניצלו מביטול אך ורק בגלל היקף מכירות האוגדנים וקשתות סיפור של רבות מהסדרות הפופולריות של ימינו (דוגמת JLA ובאטמן של DC; אולטימייט ספיידרמן ואקס-מן החדשים של מארוול) מאוגדים ישירות לאחר סיומה של קשת הסיפור.

לאוגדנים ניתנים מדי פעם מספרי כרכים, מה שהופך אותם לסדרה המשכית. עקב כך, כותבים רבים מחשיבים מראש את עלילותיהם לפי מהדורת האוגדנים, יוצרים תסריט שנמשך על פני ארבע עד תריסר חוברות, היכולות להיקרא כ"רומן גרפי".

הפופולריות של האוגדנים הביאה גם להדפסות מחודשות של חומר ישן. ליין האוגדנים Essential Marvel הדפיס מחדש גיבורי-על כספיידרמן וארבעת המופלאים והציגו את סיפורי תור הכסף של הקומיקס לדור חדש של קהל קוראים. מהדורות אלו דומות לספרי טלפונים בכך שהן עבות מאוד ומודפסות בשחור-לבן כדי למנוע עלויות גבוהות. חברת DC יצאה עם ליין משלה בשם Showcase Presents. ארבעת הראשונים כללו את סופרמן, גרין לנטרן, ג'ונה הקס ומטאמורפו איש האלמנטלים. דמויות נוספות כללו את החץ הירוק, משפחת סופרמן, הטיטאנים הצעירים והאיש המוארך.

הצלחת יוצרי קומיקס המיינסטרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעה שרבים מאמני וכותבי קומיקס הפכו לנודעים בידי קהל קוראיהם עוד מאז שנות ה-40 של המאה ה-20, כמה מיוצרי הקומיקס של סוף שנות ה-80 ושנות ה-90 נודעו כבר לציבור כולו. אמנים אלה כללו את טוד מקפרלן, ניל גיימן, אלן מור ופרנק מילר. כמה מהם, כמו גיימן, המשיכו ליצור נובלות מצליחות מבחינה מסחרית. אחרים, כמו מילר, הפכו לתסריטאים ובמאי קולנוע בהוליווד.

בניגוד לכך, במאי ומפיקי קולנוע וטלוויזיה החלו להיות מעורבים בתעשיית הקומיקס. ג'יי מייקל סטרזינסקי, יוצרה של סדרת המדע בדיוני בבילון 5, נשכר כדי לכתוב את סדרת "ספיידרמן המדהים" של חברת מארוול קומיקס. במאי סרט הלייב אקשן ארבעת המופלאים רג'ינלד הדלין הפך לכותב הפנתר השחור. ג'וס וידון, יוצרה של סדרת הטלוויזיה באפי ציידת הערפדים, כתב בין היתר את "אקס-מן המדהימים" ואת Runaways של מארוול. ריצ'רד דונר, במאי הסרט "סופרמן" כתב בסדרת החוברות Action Comics על מעלליו של סופרמן, יחד עם עוזר המפיק שלו לשעבר ג'ף ג'ונס. פול דיני, המפיק והכותב של באטמן - הסדרה המצוירת וסופרמן: סדרת האנימציה, החל לכתוב עבור חברת DC במספר פרויקטים מיוחדים ולקח על עצמו את משרת הכותב בכותרי Detective Comics של באטמן בשנת 2006.

הקריירה של פיטר דייוויד כסופר התפתחה במקביל לקריירת הקומיקס שלו. ניל גיימן, כותבו של סאנדמן, זכה להצלחה ככותב פנטזיה וספריו נכללו ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. מייקל שייבון זכה בפרס פוליצר על הרומן "ההרפתקאות המדהימות של קבלייר וקליי" אודות תחילת תור הזהב של הקומיקס ובהמשך כתב עבור חברות DC קומיקס ודארק הורס. הכותב בראד מלצר זכה להצלחה בתחום הקומיקס עם פרסום המיני סדרה נתונת המחלוקת "משבר זהות", נוסף להרצת הסדרות החץ הירוק וליגת הצדק.

השפעת הקומיקס והאנימציה היפנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמצע שנות ה-80 ועד סופם, מגוון רחב של ספרי מאנגה יפנית תורגמו לשוק הקומיקס המערבי. מבין חברות ההוצאה לאור הראשונות לפרסם מאנגה מתורגמת הייתה אקליפס קומיקס, עם חוברות כמו "אזור 88", "קאמוי" ו"מאי, קוראת המחשבות", אשר נחשבו לחלק מהגל הראשון של חוברות מאנגה שתורגמו לאנגלית. יחד עם עיבודם של קומיקו ואטרניטי קומיקס לסדרת האנימציה של רובוטק, מספר חברות נוספות פרסמו קומיקס בסגנון מאנגה כמו "בית הספר לנינג'ות" ו"סמוראי". חברת דארק הורס הוציאה חוברות מאנגה מתורגמות רבות במהלך שנות ה-90. חותם "אפיק קומיקס" של מארוול קיבל רישיון להוצאת גרסה מתורגמת לאקירה של קצוהירו אוטומו. משנת 2010 ואילך, מרבית המאנגה המתורגמת הופצה על ידי חברות בת של המפיצים המקוריים, כמו קודאנשה, שוגאקוקאן ובנדאי. בעוד תרגומי מאנגה הוצגו בעבר בפורמט רגיל של מגזין קומיקס אמריקני, פרסומים בגודל מסורתי של מאנגה הפכו לשגרתיים. במספר מקרים, הספרים מוצגים בצורתם המקורית ומיועדים לקריאה מימין לשמאל. טוקיופופ הייתה חברת ההוצאה לאור הראשונה לשכור אמנים שאינם יפנים כדי להפיק ולשווק מאנגה מקורית בתרגום לאנגלית, אשר מחקה סגנון יפני, הן בסיפורת והן באיור. קומיקסים קודמים בסגנון מאנגה מורכבים בעיקר מהשאלת אלמנטים איוריים ואנימטיבים של מאנגה לעבודה שלאו דווקא נחשבת כמאנגה.

חוברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותר גיליון תאריך יציאה שייכות
Infinity Inc 12 מרץ 1985 הופעה ראשונה של יולנדה מונטז כויילדקט
The Shadow War of Hawkman 1 מאי 1985 הופעה ראשונה של פל אנדר כהוקמן
Swamp Thing Vol.2 37 יוני 1985 הופעה ראשונה של ג'ון קונסטנטין
Batman 386 אוגוסט 1985 הופעה ראשונה של המסיכה השחורה
Infinity Inc 19 אוקטובר 1985 הופעה ראשונה של אליזבת' צ'אפל כדוקטור מידנייט
DC Comics Presents 87 נובמבר 1985 הופעה ראשונה של סופרבוי פריים
Infinity Inc 20 נובמבר 1985 הופעה ראשונה של ריק טיילר כאיש השעה
Crisis on Infinite Earths 12 מרץ 1986 הופעה ראשונה של וולי וסט כפלאש
Green Lantern Corps 201 יוני 1986 הופעה ראשונה של קילווג
Watchmen 1 ספטמבר 1986 הופעה ראשונה של "השומרים"
Batman: Son of the Demon 1 ספטמבר 1987 הופעה ראשונה של דמיאן ויין
Doctor Fate 1 יולי 1987 הופעה ראשונה של אריק ולינדה שטראוס כדוקטור פיית
Green Arrow: The Longbow Hunters 1 אוגוסט 1987 הופעה ראשונה של שאדו
Detective Comics 583 פברואר 1988 הופעה ראשונה של הפיתום
Superman Vol.2 16 אפריל 1988 הופעה ראשונה של מטריקס כסופרגירל
Animal Man 8 פברואר 1989 הופעה ראשונה של אוון מק'קולוק כמאסטר המראות
Huntress 1 אפריל 1989 הופעה ראשונה של הציידת
Action Comics Annual 2 מאי 1989 הופעה ראשונה של המכחיד
Detective Comics 608 נובמבר 1989 הופעה ראשונה של אנרכיה
Adventures of Superman 465 אפריל 1990 הופעה ראשונה של סייבורג סופרמן
Justice Society of America Vol.2 1 אוגוסט 1992 הופעה ראשונה של ג'סי צ'יימברס
Batman: Sword of Azrael 1 אוקטובר 1992 הופעה ראשונה של עזראל
Deathstroke 15 אוקטובר 1992 הופעה ראשונה של רוז וילסון כראבאג'ר
Superman: The Man of Steel 18 דצמבר 1992 הופעה ראשונה של דומסדיי
Batman: Vengeance of Bane 1 ינואר 1993 הופעה ראשונה של ביין
Adventures of Superman 500 יוני 1993 הופעה ראשונה של קונר קנט כסופרבוי, סטיל
The New Titans 99 יולי 1993 הופעה ראשונה של רוי הארפר כארסנל
Batman Adventures 12 ספטמבר 1993 הופעה ראשונה של הארלי קווין בקומיקס
Green Lantern Vol.3 48 ינואר 1994 הופעה ראשונה של קייל ריינר כגרין לנטרן
Green Lantern Vol.3 50 מרץ 1994 הופעה ראשונה של האל ג'ורדן כפאראלקס
The Flash Vol.2 92 יוני 1994 הופעה ראשונה של בארט אלן
Green Arrow Vol.2 0 אוקטובר 1994 הופעה ראשונה של קונור הוק
Fate 0 אוקטובר 1994 הופעה ראשונה של ג'ארד סטיבנס כדוקטור פיית
Wonder Woman Vol.2 105 ינואר 1996 הופעה ראשונה של קאסי סנדמארק כוונדר גירל
Kingdom Come 2 יוני 1996 הופעה ראשונה של רובין האדום
Birds of Prey: Black Canary\Oracle 1 יוני 1996 הופעה ראשונה של ציפורי הטרף
Superman Vol.4 1 ספטמבר 1996 הופעה ראשונה של לינדה דנברס כסופרגירל
Batman and Wildcat 97 אפריל 1997 הופעה ראשונה של הקטור רמירז כויילדקט
JLA 6 יוני 1997 הופעה ראשונה של זוריאל כהוקמן
JLA 7 יולי 1997 הופעה ראשונה של אסמודל כהספקטר
Doctor Mid-Nite 1 פברואר 1999 הופעה ראשונה של פיאטר קרוס כדוקטור מידנייט
Batman 567 יולי 1999 הופעה ראשונה של קסנדרה קיין
Impulse 50 יולי 1999 הופעה ראשונה של אינרציה
Day of Judgement 5 נובמבר 1999 הופעה ראשונה של האל ג'ורדן כהספקטר
Titans Annual 1 אוגוסט 2000 הופעה ראשונה של בושידו
Green Arrow Vol.3 2 מאי 2001 הופעה ראשונה של מיה דירדן
The Flash: Secret Files & Origins 3 נובמבר 2001 הופעה ראשונה של האנטר זולומון
Green Lantern Vol.3 145 פברואר 2002 הופעה ראשונה של קייל ריינר כאיון
The Flash Vol.2 183 אפריל 2002 הופעה ראשונה של אקסל ווקר כטריקסטר
Batman 609 ינואר 2003 הופעה ראשונה של האש
Green Arrow Vol.3 27 אוגוסט 2003 הופעה ראשונה של קונסטנטין דרייקון
Superman\Batman 8 מאי 2004 הופעה ראשונה של קארה זור-אל כסופרגירל
Identity Crisis 3 אוקטובר 2004 הופעה ראשונה של אואן מרסר כקפטן בומרנג
Batman 635 פברואר 2005 הופעה ראשונה של ג'ייסון טוד כהברדס האדום
Day of Vengeance 1 יוני 2005 הופעה ראשונה של שאדופאקט
Infinity Crisis 4 מרץ 2006 הופעה ראשונה של כריספוס אלן כהספקטר
52 7 יולי 2006 הופעה ראשונה של קייט קיין כבאטוומן
DCU: Brave New World 1 אוגוסט 2006 הופעה ראשונה של ריאן צ'וי כאטום
52 26 אוקטובר 2006 הופעה ראשונה של סובק
Justice Society of America Vol.3 1 פברואר 2007 הופעה ראשונה של טום ברונסון כויילדקט
Countdown to Mystery 1 נובמבר 2007 הופעה ראשונה של קנט וו. נלסון כדוקטור פיית
Green Lantern Vol.4 25 דצמבר 2007 הופעה ראשונה של חיל הפקחים הכחולים, חיל הפקחים האדומים, שבט אינדיגו, אטרוסיטוס
DC Universe 0 יוני 2008 הופעה ראשונה של לארפליז
Brightest Day 4 יוני 2010 הופעה ראשונה של ג'קסון הייד כאקווהלאד
Justice League Dark 1 ספטמבר 2011 הופעה ראשונה של ליגת הצדק האפל
The New 52 FCBD SE 1 מאי 2012 הופעה ראשונה של סיימון באז כגרין לנטרן
Green Arrow Vol.5 0 ספטמבר 2012 הופעה ראשונה של טומי מרלין, בנו של ארתור קינג
Dark Days: The Casting 1 ספטמבר 2017 הופעה ראשונה של הבאטמן שצוחק
מארוול קומיקס
כותר גיליון תאריך יציאה שייכות
New Mutants 25 מרץ 1985 הופעה ראשונה של ליג'יון
New Mutants 29 יולי 1985 הופעה ראשונה של סטרונג גאי
Uncanny X-Men 193 מאי 1985 הופעה ראשונה בקומיקס של כוכב אש
Avengers 257 יולי 1985 הופעה ראשונה של נביולה
Longshot 1 ספטמבר 1985 הופעה ראשונה של לונגשוט
Iron Man 200 נובמבר 1985 הופעה ראשונה של איירון מונגר
Secret Wars II 5 נובמבר 1985 הופעה ראשונה של טביתה סמית'
X-Factor 1 פברואר 1986 הופעה ראשונה של קבוצת אקס פקטור
X-Factor 4 מאי 1986 הופעה ראשונה של פרנזי
X-Factor 5 יולי 1986 הופעה ראשונה של אפוקליפס
Uncanny X-Men 210 אוקטובר 1986 הופעה ראשונה של קבוצת המשוטטים
Captain America 323 נובמבר 1986 הופעה ראשונה של סוכן ארצות הברית
X-Factor 15 אפריל 1987 הופעה ראשונה של פרשי אפוקליפס
Iron Man 219 יוני 1987 הופעה ראשונה של הרוח
Amazing Spider-Man 289 יוני 1987 הופעה ראשונה של ג'ייסון פיליפ מקנדייל הבן כהובגובלין
Uncanny X-Men 221 ספטמבר 1987 הופעה ראשונה של מיסטר סיניסטר
Punisher Vol.2 4 נובמבר 1987 הופעה ראשונה של מיקרוצ'יפ
Web of Spider-Man 36 מרץ 1988 הופעה ראשונה של טומבסטון
Excalibur Special Edition 1 אפריל 1988 הופעה ראשונה של קבוצת אקסקליבר
Amazing Spider-Man 299 מאי 1988 הופעה ראשונה של ונום
Daredevil 254 מאי 1988 הופעה ראשונה של טיפואיד מרי
Uncanny X-Men 229 מאי 1988 הופעה ראשונה של קבוצת הבוזזים
Incredible Hulk 347 ספטמבר 1988 הופעה ראשונה של מרלו צ'נדלר
Amazing Spider-Man Annual 22 ספטמבר 1988 הופעה ראשונה של ספידבול
Uncanny X-Men 244 מאי 1989 הופעה ראשונה של ג'ובילי
New Mutants 87 מרץ 1990 הופעה ראשונה של קייבל וסטרייף
Ghost Rider Vol.3 1 מאי 1990 הופעה ראשונה של דניאל קטץ' כגוסט ריידר
Uncanny X-Men Annual 14 יולי 1990 הופעה ראשונה של גמביט
New Mutants 98 פברואר 1991 הופעה ראשונה של דדפול ודומינו
New Mutants 99 מרץ 1991 הופעה ראשונה של שאטרסטאר
New Mutants 100 אפריל 1991 הופעה ראשונה של קבוצת אקס פורס
X-Force 1 אוגוסט 1991 הופעה ראשונה של ג'. וו. ברידג'
X-Men Vol.2 1 אוקטובר 1991 הופעה ראשונה של קבוצת השוליות
Uncanny X-Men 282 נובמבר 1991 הופעה ראשונה של בישופ
X-Men Vol.2 4 ינואר 1992 הופעה ראשונה של אומגה רד
X-Men Vol.2 5 פברואר 1992 הופעה ראשונה של מאווריק
Uncanny X-Men 285 פברואר 1992 הופעה ראשונה של מיקאיל רספוטין
Inhumans 11 מרץ 1992 הופעה ראשונה של קוראת' הרודף
Amazing Spider-Man 361 אפריל 1992 הופעה ראשונה של קרנג'
Iron Man 282 ספטמבר 1992 הופעה ראשונה של ג'יימס רודס כוור משין
Wolverine Vol.2 60 ספטמבר 1992 הופעה ראשונה של ג'ון ריית'
X-Factor 92 יולי 1993 הופעה ראשונה של אקסודוס
Deadpool: The Circle Chase 1 אוגוסט 1993 הופעה ראשונה של סמור
Silver Surfer Annual 6 אוקטובר 1993 הופעה ראשונה של ג'ניס-וול
X-Force 32 מרץ 1994 הופעה ראשונה של האסק
Uncanny X-Men 305 אפריל 1994 הופעה ראשונה של גזע הפלנקס
Uncanny X-Men 316 ספטמבר 1994 הופעה ראשונה של אם
Uncanny X-Men 317 אוקטובר 1994 הופעה ראשונה של בלינק
Uncanny X-Men 318 נובמבר 1994 הופעה ראשונה של קבוצת Generation X
Generation X 1 נובמבר 1994 הופעה ראשונה של צ'יימבר
Captain America 434 דצמבר 1994 הופעה ראשונה של ג'ק פלאג
Web of Spider-Man 119 דצמבר 1994 הופעה ראשונה של קיין
X-Men: Alpha 1 פברואר 1995 הופעה ראשונה של דארק ביסט
X-Man 1 מרץ 1995 הופעה ראשונה של נייט גריי
Wolverine\Gambit: Victims 1 ספטמבר 1995 הופעה ראשונה של מרטיניק ג'ייסון כמאסטרמיינד
X-Men Unlimited 8 אוקטובר 1992 הופעה ראשונה של בולט
Captain Marvel Vol.3 4 מרץ 1996 הופעה ראשונה של ג'ניס-וול כקפטן מארוול
X-Man 15 מאי 1996 הופעה ראשונה של אונסלוט
X-Men Vol.2 52 מאי 1996 הופעה ראשונה של באסטיון
The Incredible Hulk 449 ינואר 1997 הופעה ראשונה של קבוצת ת'נדרבולטס
Spider-Man: Hobgoblin Lives 1 ינואר 1997 הופעה ראשונה של דניאל קינגסלי כהובגובלין
Deadpool 1 ינואר 1997 הופעה ראשונה של אלתיאה העיוורת
The Spectacular Spider-Man 243 פברואר 1997 הופעה ראשונה של אלכסיי קרבינוף כקרייבן הצייד
Deadpool 14 מרץ 1998 הופעה ראשונה של אייאקס
Daredevil Vol.2 9 דצמבר 1999 הופעה ראשונה של אקו
X-Men Unlimited 27 יוני 2000 הופעה ראשונה של אומגה סנטינל
Marvel Boy 1 אוגוסט 2000 הופעה ראשונה של ילד מארוול (נו-ואר)
The Sentry 1 ספטמבר 2000 הופעה ראשונה של הסנטרי
The Punisher Vol.4 8 נובמבר 2000 הופעה ראשונה של הרוסי
Alias 1 נובמבר 2001 הופעה ראשונה של ג'סיקה ג'ונס
New X-Men 118 נובמבר 2001 הופעה ראשונה של קוקיות סטפורד
X-Treme X-Men 6 דצמבר 2001 הופעה ראשונה של רייגן וינגארד כליידי מאסטרמיינד
Deadpool 65 מאי 2002 הופעתם הראשונה של ברבור שחור הראשון וסוכן אקס
The Hood 1 יולי 2002 הופעה ראשונה של הברדס
New X-Men 128 אוגוסט 2002 הופעה ראשונה של פנטומאקס
Spider-Man\Black Cat: The Evil That Men Do 1 אוגוסט 2002 הופעה ראשונה של פרנסיס קלום כמיסטריו
New X-Men 133 דצמבר 2002 הופעה ראשונה של דאסט
Truth: Red, White and Black 1 ינואר 2003 הופעה ראשונה של איזאיה בראדלי
Runaways 1 יולי 2003 הופעה ראשונה של ניקו מינורו ושל קבוצת Runaways
New Mutants Vol.2 2 אוגוסט 2003 הופעה ראשונה של הליון, אנול, מרקורי ופיקסי
New Mutants Vol.2 7 ספטמבר 2003 הופעה ראשונה של רוקסלייד
Uncanny X-Men 428 אוקטובר 2003 הופעה ראשונה של עזאזל
New Mutants Vol.2 5 נובמבר 2003 הופעה ראשונה של אליקסיר
New Mutants Vol.2 4 אוקטובר 2003 הופעה ראשונה של פרודיג'י
Captain Marvel Vol.5 16 ינואר 2004 הופעה ראשונה של פילא-וול
New Mutants Vol.2 8 ינואר 2004 הופעה ראשונה של סורג'
NYX 3 פברואר 2004 הופעה ראשונה בקומיקס של X-23
Astonishing X-Men Vol.3 4 אוקטובר 2004 הופעה ראשונה של ארמור
Madrox 1 נובמבר 2004 הופעה ראשונה של קבוצת אקס פקטור חקירות
Wolverine Vol.3 20 דצמבר 2004 הופעה ראשונה של גורגון
Captain America Vol.5 1 ינואר 2005 הופעה ראשונה של באקי ברנס כחייל החורף
Young Avengers 1 אפריל 2005 הופעה ראשונה של קייט בישופ, פטריוט, ויקאן ואיירון לאד (האוונג'רס הצעירים)
Runaways Vol.2 1 אפריל 2005 הופעה ראשונה של ויקטור מנצ'ה
Young Avengers 5 אוגוסט 2005 הופעה ראשונה של ג'ונאס, ויז'ן השני
House of M 4 אוגוסט 2005 הופעה ראשונה של ליילה מילר
New Avengers 11 נובמבר 2005 הופעה ראשונה של מיה לופז כרונין
Young Avengers 10 פברואר 2006 הופעה ראשונה של ספיד
X-Men: Deadly Genesis 1 ינואר 2006 הופעה ראשונה של וולקן
X-Men: Deadly Genesis 2 פברואר 2006 הופעה ראשונה של דרווין
New Avengers 16 אפריל 2006 הופעה ראשונה של אומגה
The Punisher Vol.6 31 מאי 2006 הופעה ראשונה של ברקודה
Incredible Hulk Vol.2 94 יוני 2006 הופעה ראשונה של קבוצת וורבאונד
Civil War 3 יולי 2006 הופעה ראשונה של ראגנארוק
The Irredeemable Ant-Man 1 ספטמבר 2006 הופעה ראשונה של אריק אוגריידי כאיש הנמלה
Civil War: The Return 1 מרץ 2007 הופעה ראשונה של קהנ'נר
Wolverine: Origins 10 מרץ 2007 הופעה ראשונה של דאקן
Cable & Deadpool 38 מאי 2007 הופעה ראשונה של בוב, סוכן הידרה
Free Comic Book Day Vol 2007 1 יוני 2007 הופעה ראשונה של מיסטר נגטיב
X-Men Vol.2 205 נובמבר 2007 הופעה ראשונה של הופ סאמרס
World War Hulk 5 ינואר 2008 הופעה ראשונה של סקאאר
Hulk Vol.2 1 ינואר 2008 הופעה ראשונה של גנרל רוס כהענק האדום
Uncanny X-Men 493 פברואר 2008 הופעה ראשונה של צוות תקיפה אקס-פורס
Hulk Vol.2 2 אפריל 2008 הופעה ראשונה של ריק ג'ונס כאיי בומב
Young X-Men 1 אפריל 2008 הופעה ראשונה של אינק
Guardians of the Galaxy Vol.2 1 יולי 2008 הופעה ראשונה של קבוצת שומרי הגלקסיה החדשה
Hulk: Raging Thunder 1 אוגוסט 2008 הופעה ראשונה של הענקית הירוקה (ליירה)
Amazing Spider-Man 565 ספטמבר 2008 הופעה ראשונה של אנסטסיה קרבינוף כקרייבן הצייד
Dark Avengers 1 ינואר 2009 הופעה ראשונה של קבוצת האוונג'רס האפלים ושל נורמן אוסבורן כאיירון פטריוט
Secret Invasion: Requiem 1 פברואר 2009 הופעה ראשונה של הנרי פים כהצרעה
Dark Rein: Dark Avengers 1 יולי 2009 הופעה ראשונה של סילבי לאשטון כמכשפת
Uncanny X-Men 513 ספטמבר 2009 הופעה ראשונה של קבוצת אקס-מן האפלים
Hulk Vol.2 15 נובמבר 2009 הופעה ראשונה של בטי רוס כהענקית האדומה
Secret Avengers 1 יולי 2010 הופעה ראשונה של קבוצת האוונג'רס הסודיים
Amazing Spider-Man 649 ינואר 2011 הופעה ראשונה של פיליפ יוריק כהובגובלין
Thanos Imperative: Devastation 1 מרץ 2011 הופעה ראשונה של קבוצת המשמידים
Ghost Rider Vol.7 1 ספטמבר 2011 הופעה ראשונה של אלחנדרה בלייז כגוסט ריידר
Vengeance 1 ספטמבר 2011 הופעה ראשונה של אמריקה צ'אבז
Marvel Point One 1 נובמבר 2011 הופעה ראשונה של סם אלכסנדר כנובה
Wolverine Vol.2 300 מרץ 2012 הופעה ראשונה של שינג'ן הראדה השני, הסמוראי הכסוף השני
Scarlet Spider Vol.2 2 אפריל 2012 הופעה ראשונה של קיין כסקרלט ספיידר
Captain Marvel Vol.7 1 ספטמבר 2012 הופעה ראשונה של קרול דנברס כקפטן מארוול
Marvel Point-One 1 ינואר 2013 הופעה ראשונה של סם אלכסנדר כנובה
Thor: God of Thunder 2 ינואר 2013 הופעה ראשונה של גור שוחט האלים
New Avengers Vol.3 1 ינואר 2013 הופעה ראשונה של יאבאט אומון טורו כברבור שחור
Gambit Vol.5 13 יולי 2013 הופעה ראשונה של רודי רודס כאיירון פטריוט
All-New Marvel NOW! Point One 1 מרץ 2014 הופעה ראשונה של קמלה קאן כגברת מארוול
The Amazing Spider-Man Vol.3 1 אפריל 2014 הופעה ראשונה של סינדי מון
Edge of the Spider-Verse 2 ספטמבר 2014 הופעה ראשונה של גוון סטייסי כספיידרוומן
Invincible Iron Man Vol.3 9 יולי 2016 הופעה ראשונה של איירון הארט

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Bye Bye Marvel; Here Comes Image: Portacio, Claremont, Liefeld, Jim Lee Join McFarlane's New Imprint at Malibu," The Comics Journal #148 (February 1992), pp. 11-12
  2. ^ Newswatch: Industry Sales Records in 1993 Shadowed by Collapse of Speculator Boom: Image Receives Brunt of Criticism for Their Role in Market Crash," The Comics Journal #166 (February 1994), pp. 27-33