אורי גלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורי גלר
20 בדצמבר 1946 (בן 67)
Uri Geller in Russia.jpg
אורי גלר, 2009
מקום לידה תל אביב, ישראל
מקום מגורים ברקשייר, אנגליה
מקצוע קוסם
בת זוג חנה גלר
האתר הרשמי

אורי גלר פרויד[1] (נולד בשם גיורגי גלר[2] ב-20 בדצמבר 1946 בתל אביב) הוא בדרן ישראלי-בריטי הטוען כי הוא מדיום בעל כוחות על-טבעיים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלר הוא בנם היחיד של יצחק גלר ואמנזי פרויד, יוצאי הונגריה ואוסטריה. לטענתו של גלר, קיימת קירבה משפחתית, מצד אימו, בינו לזיגמונד פרויד[3].

בגיל 11 עבר יחד עם משפחתו לעיר ניקוסיה בקפריסין שם למד בתיכון קתולי בו הוא למד לשלוט היטב בשפה האנגלית. הוא חזר לישראל לקראת גיוסו ושירת בחטיבת הצנחנים. גלר נפצע בשנת 1967 במהלך מלחמת ששת הימים ובשנתיים שלאחר מכן עבד כדוגמן תחתונים[4]. באותה העת פרץ לתודעת הציבור בישראל כאשר החל לבצע קסמים בפני קהל מצומצם במועדוני לילה בתל אביב וזכה לפרסום רב בתקשורת בישראל. חשיפת סודותיו בכמה מן העיתונים הבולטים בישראל של אותה תקופה הובילה אותו לעזוב את ישראל ולנסות מזלו בחו"ל.

בעשור השני של שנות האלפיים, גלר מתגורר בברקשייר שבאנגליה, באחוזה על גדות נהר התמזה. גלר נשוי לחנה ואב לבן ובת. גלר הוא צמחוני ודובר שלוש שפות: אנגלית, עברית, והונגרית. בשנת 1996 כאשר הופיע בתוכנית אירוח אמריקאית בשם "Esther" סיפר גלר כי במשך שנים סבל מאנורקסיה נרבוזה.

שנות השבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות השבעים זכה גלר לפרסום רב בארצות הברית ובאירופה לאחר שביצע סדרה של הופעות טלוויזיוניות בהם הפגין יכולות שנחזו כעל-טבעיות כגון טלקינזיס (הנעה מרחוק ללא מגע), דאוזינג (איתור מחצבים על ידי שימוש במאגיה), וטלפתיה. הביצועים הללו כללו גם כיפוף כפיות (עיקום כפיות מתכת ללא הפעלת כוח פיזי), תיאור מדויק של איורים אשר צויירו בסתר, וכמו כן בחלק מהמופעים שלו הוא נהג גם לגרום לשעונים לעצור או לנוע מהר יותר. גלר טען כי הוא מבצע את הקסמים הללו באמצעות רצונו ובעזרת המחשבה בלבד. בעקבות הפרסום העולמי הרב לו זכה בתקופה זו, הוא גם זכה לתשומת לב מהקהילה המדעית אשר ביקשה לבחון את יכולות המדיום שלו. באותה נקודת השיא בקריירה שלו בשנות השבעים גלר הופיע במשרה מלאה בפני קהל בתוכניות טלוויזיה רבות ברחבי העולם.

דורון ערן (משמאל), ראש מועצת הקולנוע, מיכה חריש, ואורי גלר, בתערוכה במוזיאון ישראל בירושלים, בה הוצגה מכונית קדילאק משנת 1976 שברשותו של גלר, אשר מכוסה ב-5,000 חלקי סכו"ם, אותם כופף גלר, בכוח המחשבה לכאורה

בשנת 1970 קיבלה העיתונות הישראלית דיווח על קשריו של אורי גלר עם השחקנית האיטלקייה סופיה לורן. הוא מסר לפרסום תמונה משותפת שלו עם השחקנית. בבדיקה עם המנהלים האישיים של השחקנית הם טענו כי השניים לא נפגשו, ונמצא שהתמונה שנמסרה פוברקה‏[5]. גלר הודה במעשה. לאחר מכן, עזב אורי גלר את ישראל.

בארצות הברית, באותה שנה, הוזמן גלר להתארח בתוכנית "The Tonight Show". כשנכנס לאולפן התוכנית גילה שהכינו מבחן לכוחותיו בעזרת הספקן ג'יימס רנדי‏‏‏[6]. באולפן הוצב שולחן מלא בכלי כסף וחפצים שונים בציפיה שגלר יכופף אותם. לאחר שלא הצליח לבצע את המשימות שהוכנו עבורו, טען שבאותו רגע כוחותיו נחלשו. הוא הסביר זאת באווירה הספקנית והמלחיצה, לטענתו. בכך מצאו מתנגדיו אישוש להנחה כי גלר מכין את הכפיות שעות לפני הופעותיו, על ידי כיפופן והפיכתן לגמישות על סף שבירה.

באמצע שנות השבעים גלר השתתף במשך תקופה של שלוש שנים במבדקים שונים אשר בדקו את היכולות העל-טבעיות של גלר במעבדות שונות בארצות הברית. תוצאות הבדיקות התפרסמו לבסוף בכתב העת המדעי הבריטי היוקרתי Nature. לטענתו של גלר, לאחר שהשתתף במבדקים הללו הוא לא הרגיש יותר מחויב להוכיח שהוא יותר מקוסם‏[4].

שנות השמונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1980 הודיע גלר על תקוותיו להתעשר על ידי שימוש בדאוזינג למציאת מתכות ומינרלים יקרים. לטענתו, הוא עבד תקופה אצל חברה ששכרה את שירותיו לצורך מציאת נפט, זהב ומינרלים שונים.

שנות התשעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1994 השתתף גלר בסרט הטלוויזיה האמריקני "Mindbender" אשר נוצר בהשראת סיפור חייו של גלר‏[7].

העשור הראשון של המאה ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך העשור הראשון של המאה ה-21, התארח גלר במספר רב של תוכניות אירוח ובידור ברחבי העולם בנוסף להופעות משנה בסדרות טלוויזיה וסרטים. בנובמבר 2006 הנחה גלר את התוכנית "אורי גלר מחפש את היורש" בערוץ 2 בישראל בה זכה ברוב קולות ליאור סושרד. התוכנית השיגה אחוזי צפייה גבוהים אך גם ספגה ביקורת. אחת הטענות כנגד אמינות התוכנית הושמעה לאחר שגלר נראה מרכיב חפץ על אצבעו במהלך נסיונותיו להזיז מצפן ימי, כביכול באמצעות כח המחשבה בלבד. הטענה הייתה שגלר הרכיב על אצבעו מגנט שאיפשר את תזוזת המצפן. בין החודשים אוקטובר - נובמבר 2007 השתתף גלר בהפקה האמריקנית לתוכנית "היורש" בשם "Phenomenon" - גלר שימש כשופט בתוכנית זו לצד הקוסם האמריקני כריס אנג'ל. התוכנית בוטלה לבסוף באופן רשמי כאשר ב-2 באפריל 2008 לא כללה רשת NBC את התוכנית בלוח השידורים של הערוץ לעונת 2008-‏2009‏[8]. במהלך שנת 2008 גלר הנחה מספר תוכניות נוספות באירופה אשר מתבססות על אותו הפורמט - את תוכנית הטלוויזיה "The Next Uri Geller" בערוץ Pro7 הגרמני, את תוכנית הטלוויזיה "De Nieuwe Uri Geller" בטלוויזיה ההולנדית ואת תוכנית הטלוויזיה "A kiválasztott" בטלוויזיה ההונגרית (במהלכה הוא דיבר בהונגרית ובאנגלית).

לפי טענתו של גלר הוא הועסק בעבר בדאוזינג על ידי חברות שונות אשר שכרו את שירותיו לצורך איתור מחצבים יקרים‏[9], כאשר הוא הצליח באמצעות כוחותיו לאתר בהצלחה נפט ומתכות יקרות ובין היתר הוא הצליח לאתר עבור חברת הנפט הלאומית של מקסיקו "Pemex" שדות נפט. כאות הוקרה על כך הוענקה לגלר אזרחות מקסיקנית מנשיא מקסיקו חוסה לופס פורטייו[3].

כחלק מפעילויותיו ההתנדבותיות נוהג אורי גלר לארח בביתו קבוצות של חולי סרטן מישראל, רובם ילדים, כדי לעודד את רוחם במאבקם במחלה.‏‏‏[10]

מחקרים אודותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדריאה פוהריץ' אשר היה ידוע כחוקר הפאראפסיכולוגי הביא את גלר לחקירה מדעית בארצות הברית, בעזרת יצחק בנטוב, בנושאי היכולות השונות אשר נטענו על ידי גלר כעל טבעיות.

פוהריץ' חיבר ביוגרפיה על גלר בנושא העל טבעי.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים כתב 16 ספרים בדיוניים ומדע בדיוניים וערך הרצאות בתשלום ברחבי העולם בפני חברות שונות‏[3].

ספרים שאינם בדיוניים אותם גלר כתב:

ספרים בדיוניים אותם גלר כתב:

ספרים העוסקים בגלר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר ישן של אורי גלר ב-ארכיון האינטרנט, גרסה מאוקטובר 2007
  2. ^ "Hot News" Randi, James; www.jref.org; 27 July 2007.
  3. ^ 3.0 3.1 3.2 ביוגרפיה קצרה של אורי גלר - מתוך האתר הרשמי של אורי גלר (באנגלית)
  4. ^ 4.0 4.1 סמדר שיר, "אם מייקל אשם, אני לא אורי גלר", באתר ynet‏, 30 בדצמבר 2003
  5. ^ עמנואל בר-קדמא ועדית נוימן, סופיה לורן: אורי גלר לא נפגש עמי - וזייף תצלום ה"פגישה", עיתון ידיעות אחרונות (תצלום של העיתון שנמצא באתר ImageShack)
  6. ^ אורי גלר מתארח ב-Tonight Show ‏(סרטון מאתר YouTube)
  7. ^ "Mindbender", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
  8. ^ Rick Porter & Zap2It.com,‏ NBC Makes Big Plans for '08-'09, באתר ZAP2it,‏ 2 באפריל 2008
  9. ^ תני גולדשטייןאורי גלר: האיש בעל "כוחות על טבעיים", באתר ynet‏, 9 בנובמבר 2006
  10. ^ ‏מיטל יסעור בית-אור, לזרות נקודות אור על החיים / טיול עם חולות סרטן, באתר ynet‏, 3 ביולי 2008‏