התיאטרון הקאמרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו התיאטרון הקאמרי
הכניסה לתיאטרון
בית התיאטרון הקאמרי, 2008
התיאטרון הקאמרי (2012). במרכז - הפסל "שער" של מיכה אולמן (1995)
הבניין בפסאז' הוד בו שכן התיאטרון עד שנת 2002. מאז 2003 זהו משכנו של תיאטרון בית ליסין

התיאטרון הקאמרי הוא התיאטרון העירוני של תל אביב, המהווה אחד מהתיאטראות הגדולים והחשובים בישראל. בשנת 2005 זכה התיאטרון בפרס ישראל על תרומה לחברה ולמדינה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הרעיון הראשוני של צורך בתיאטרון ובהעלאת הצגות סאטיריות ואחרות, את המימון לדבר ואת איסוף השחקנים, מיונם ובחירתם הגה, ניהל והקים (כמו גם את מועדון התיאטרון בחיפה ובתל אביב) יצחק קדישזון[דרוש מקור], ובעבודות התפאורה הראשונות כמו באוכל שהוגש במקום טיפלה, אווה הגדיש (שלימים נישאה לקדישזון).[דרוש מקור] ב-24 באוקטובר 1944, אסף הבמאי יוסף מילוא ארבעה שחקנים (רעייתו ימימה מילוא, רוזה ליכטנשטיין, אברהם בן-יוסף ובתיה לנצט) והם העלו תוכנית בת ארבעה מערכונים בשם "מאז ועד היום" במרתף קולנוע מוגרבי בתל אביב. ההצגה זכתה להצלחה אמנותית וחמשת החברים החליטו להמשיך יחד, ולייסד תיאטרון שיהיה ישראלי באופיו. לאחר מכן הציג התיאטרון מחזה לנוער המבוסס על סיפורו של חיים נחמן ביאליק "אלוף בצלות ואלוף שום", ובסוף 1945 העלה את ההצגה המלאה הראשונה שלו, "משרתם של שני אדונים".

התיאטרון נוסד באופן רשמי רק בפברואר 1945. אז גם הצטרפו אליו השחקנים יוסי ידין וחנה מרון שנהפכו לימים לכוכביו הבולטים. "הקאמרי" החל להתבסס על דור של שחקנים צעירים שגדל בארץ, ביטא רוח ארצישראלית ודיבר עברית שוטפת, זאת בניגוד לתיאטרון הבימה שהתאפיין אז בשחקנים מבוגרים ממוצא רוסי ששיחקו בעיקר במחזות קלאסיים. "הקאמרי" החל להדגיש בהצגותיו את המחזאות העברית המבטאת את החברה הישראלית, יחד עם העלאת מחזות מהקלאסיקה העולמית בראייה חדשה וצעירה יותר. נאמן למגמה זו העלה התיאטרון בעת מלחמת השחרור ב-1948 את "הוא הלך בשדות", שנחשב כמחזה הישראלי הראשון שהעלה לבמה את דמותו של יליד הארץ (שהיה דמות של צבר גיבור, כפי שיצר הסופר משה שמיר).

בשנת 1958 התחולל בקאמרי "מרד" זוטא כנגד ניהולו של יוסף מילוא, הבמאי המייסד של התיאטרון. את הניהול האמנותי לקחה לידיה הנהלה מורכבת מכמה מבחירי השחקנים של התיאטרון, בהם חנה מרון, אורנה פורת, בתיה לנצט, יוסי ידין ואברהם בן-יוסף. אליהם הצטרף מנכ"ל מבחוץ, יעקב אגמון. כעבור מספר שנים החליף את אגמון ישעיהו וינברג, לימים חתן פרס ישראל. ב-1971 הפך "הקאמרי" מתיאטרון בבעלות מועצת שחקנים לתיאטרון העירוני של העיר תל אביב.

בשנת 1976 פרש ויינברג מניהול התיאטרון, בין השאר בשל לחץ פוליטי בעקבות העלאת מחזהו של יוסף מונדי "מושל יריחו". במקומו התמנה למנכ"ל מי ששימש המנהל האדמיניסטרטיבי של התיאטרון, אורי עופר, כשלידו הנהלה אמנותית שעל חבריה נימנו דן מירון, אברהם עוז, גרשון פלוטקין וחנן שניר, שהתחלף אחר כך באילן רונן. בשנת 1984 התמנה אילן רונן למנהל אמנותי, וזמן קצר לאחר מכן התחלף אורי עופר, שייסד וניהל את האופרה הישראלית החדשה, בעודד פלדמן, שנתמנה במקומו למנכ"ל. בשנות התשעים קיבל לידיו את ניהול התיאטרון הצמד עמרי ניצן (מנהל אמנותי) ונעם סמל (מנכ"ל), שהצליחו בראשית שנות השמונים להביא את תיאטרון חיפה לפריחה תחת ניהולם.

התיאטרון המשיך להציג אינספור הצגות, כשהדגש היה על העלאת מחזות מקוריים של מיטב המחזאים בארץ. בד בבד העלה "הקאמרי" הצגות מהקלאסיקה העולמית של שייקספיר, ברכט, ארתור מילר ועוד. במשך 60 שנותיו העלה התיאטרון כ-480 מחזות. "הקאמרי" העלה גם מספר מחזות זמר בולטים: "עוץ לי גוץ לי" (של אברהם שלונסקי) ו"שלמה המלך ושלמי הסנדלר" (של נתן אלתרמן) בשנות השישים, ו"עלובי החיים" בשנות השמונים.

עם השנים הלכו והיטשטשו ההבדלים המהותיים בין הרפרטואר והליהוק של התיאטרון "הקאמרי" לבין שאר התיאטרונים בארץ, לרבות "הבימה".

המחזאי הבולט ביותר של "הקאמרי" מאז סוף שנות השישים היה חנוך לוין. מחזותיו העלו ביקורת חברתית ופוליטית נוקבת, ועוררו לא פעם סערות. מחזהו האנטי-מלחמתי "מלכת אמבטיה" שהעלה התיאטרון ב-1970, עורר סערת רוחות ציבורית חסרת תקדים: צופים הפגינו והתפרעו במהלך ההופעות, פוליטיקאים התערבו והממשלה איימה להפסיק לתמוך כספית בתיאטרון. בעקבות המהומות, החליטה הנהלת "הקאמרי" להוריד את המחזה לאחר 19 הצגות בלבד. למרות זאת, נחשבת הצגה זו כאבן דרך בתולדות התיאטרון ובתולדות הסאטירה הישראלית, כשיש הטוענים כי היא הקדימה את זמנה במחאה שהעלתה על שכרון הכוח הישראלי לאחר מלחמת ששת הימים.

אולמות הקאמרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התיאטרון הקאמרי החל את פעילותו בבניין הפועל ברחוב נחמני 4 בתל אביב‏[1]. במהרה שכר התיאטרון את אולם המרתף בבניין קולנוע מוגרבי בפינת הרחובות אלנבי ובן יהודה בתל אביב, בו היו 630 מקומות. היחסים בין מוגרבי שהשכיר את הבניין לתיאטרון הקאמרי לא התנהלו על מי מנוחות. מוגרבי דרש מדי פעם להעלות את דמי השכירות, ומשהתיאטרון סירב הוא דרש את פינוי הקולנוע מהאולם. הנהלת התיאטרון מצדה הפעילה לחץ ציבורי על בעלי הבניין להסכים לתשלום סביר לטעמה וטענה שמוגרבי גוזר גזר דין מוות על התיאטרון בדרישותיו הכספיות וכי מדובר על פגיעה בכל התרבות במדינת ישראל‏[2]. סכסוך ראשון פרץ בתחילת 1949‏[3] ולאחר שהושגה הסכמה פרץ הסכסוך שוב ביוני 1950, לאחר שטען שהוא משלם דמי שכירות מופרזים לעומת בתי קולנוע אחרים‏[4]. הפעם פתח התיאטרון בשביתה‏[5] וקרא לציבור להחרים את הקולנוע שפעל בבניין‏[6], למרות מחאת מנהלי הקולנוע שטענו שאין להם קשר עם בעלי הבניין ושהחרם פוגע בהם ולא בבעלי הבניין‏[7]. הכנסת התכנסה והחליטה ברב קולות של אנשי מפא"י, מפ"ם והמפלגה הפרוגרסיבית לשנות את החוק כדי לאפשר הפקעה של מבנים לצורכי איכסונם של מוסדות תרבות, חנוך ואמנות‏[8]. באופן כללי העיתונות התגייסה למען התיאטרון‏[9], הגם שנשמעו קולות נגד פעולת ההפקעה‏[10]. בשנת 1953 שוב ביקשו בעלי הבניין לפנות את התיאטרון‏[11] ובמסגרת זאת סירבו בעלי הבניין לתיאטרון לשפץ את האולם על חשבונם‏[12]. בעקבות זאת, הודיע שר האוצר בינואר 1954 על הפקעת האולם לעשר שנים לטובת תיאטרון הקאמרי‏[13] וקבע ששמאי יקבע את דמי השכירות שישלם התיאטרון למוגרבי‏[14]. בעקבות ביקורת ציבורית על ההפקעה הודיע שר האוצר על נכונותו לבטלה אם יושג הסדר בין התיאטרון לבעלי הבניין‏[15]. בינתיים הועמדו לדין בעלי התיאטרון על פעילות ללא רישיון בגלל בעיות בטיחות באולם‏[16]. בעלי הבניין טענו שההפקעה אינה חוקית ושופט אסר על ביצוע שיפוצים באולם ללא הסכמתם‏[17]. הסדר פשרה הושג במאי 1954‏[18].

ב-1953 רכש התיאטרון את בניין הפועל ברחוב נחמני 4 והקים בו את אולם נחמני המחודש בו הועלו הצגות החל מפברואר 1955 במקביל לפעילות בבניין מוגרבי‏[19][20]. בסוף 1957 פנה התיאטרון למשרד האוצר בבקשה להלוואה של מליון לירות לצורך רכישת אולם תיאטרון בן אלף מקומות בפסאז' פילץ, שנקרא לימים פסאז' הוד, בצומת הרחובות פרישמן-דיזנגוף‏[21]. התיאטרון פנה למוסדות שונים בבקשת סיוע לרכישת האולם‏[22] והוקמה רשות ציבורית שקנתה את האולם עבור התיאטרון‏[23]. באותה שנה הוחלט לעזוב את אולם מוגרבי ולהתרכז באולם החדש ברחוב נחמני עד סיום בניית האולם בבניין פילץ‏[24] ולאחר סגירת התיאטרון ופתיחתו מחדש בהנהלה חדשה ביולי 1958 הוא הציג רק באולם החדש ברחוב נחמני‏[25].

בסוף 1961 עבר "הקאמרי" למשכנו בפסאז' הוד שברחוב דיזנגוף פינת פרישמן[26], ובשנת 2002 עבר למשכן חדש וגדול במתחם המשכן לאמנויות הבמה בשדרות שאול המלך בעיר (באולם הקודם של התיאטרון הקאמרי פועל כיום תיאטרון בית ליסין).

במשכן הנוכחי של "הקאמרי" שישה אולמות:

 • האולם הגדול, קאמרי 1 ע"ש יוסף מילוא, המכיל 932 מקומות ישיבה.
 • אולם קאמרי 2, המכיל 419 מקומות ישיבה.
 • אולם קאמרי 3, חלל פתוח, אלטרנטיבי, המאפשר את מיקום הקהל בצורות שונות, מכיל כ-163 מקומות ישיבה.
 • אולם קאמרי 4, אולם החזרות של הקאמרי, המכיל כ-160 מקומות ישיבה.
 • אולם קאמרי 5, ע"ש ד"ר סיירוס ומירטל קאצן - אולם חזרות.
 • אולם הקפה תיאטרון, חלל אינטימי, הקהל יושב סביב שולחנות קטנים, מכיל כ-100 מקומות ישיבה.

התיאטרון כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדרות שאול המלך ורחוב קפלן
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
ידיעות אחרונות שכונת מונטיפיורי נתיבי איילון תחנת הרכבת תל אביב השלום גשר עזריאלי דרך בגין רחוב דובנוב רחוב אבן גבירול קרית מאיר מכון תל אביב לחזנות התיאטרון הקאמרי המשכן לאמנויות הבמה ספריית בית אריאלה מוזיאון תל אביב לאמנות היכל המשפט רחוב ויצמן בית החולים איכילוב בית שלום עליכם בית אסיה בית אמריקה מגדל אמות השקעות בית הדר דפנה שדרות שאול המלך בית העיתונאים על שם סוקולוב מגדל הקריה בית אמות משפט לונדון מיניסטורס גינת דובנוב בית אירופה בית ציוני אמריקה מגדל דניאל פריש מגדל מרגנית מגדלי עזריאלי מגדל המטכ"ל הקריה שרונה רחוב קפלן בית הסופר מגדל המוזיאוןShaul HaMelech Blvd map.png
אודות התמונה

1 לונדון מיניסטורס, 2 בית אמות משפט, 3 מגדל מרגנית, 4. מגדל המטכ"ל, 5. תחנת הרכבת תל אביב השלום,
6. גשר עזריאלי, 7. מגדל הקריה, 8. המשכן לאמנויות הבמה, 9. ספריית בית אריאלה, 10. מוזיאון תל אביב לאמנות,
11. היכל המשפט, 12. מגדל המוזיאון, 13. בית אסיה, 14. מגדל אמות השקעות, 15. בית אמריקה,
16. בית אירופה, 17. בית הדר דפנה, 18. בית ציוני אמריקה, 19. מכון תל אביב לחזנות,
20. בית העיתונאים על שם סוקולוב, 21. בית הסופר, 22. מגדל דניאל פריש, 23. בית שלום עליכם,
24. התיאטרון הקאמרי, 25. בית ידיעות אחרונות.

משנת 1991 מנהלים את התיאטרון הקאמרי נעם סמל כמנכ"ל ועומרי ניצן כמנהל אמנותי. ניצן משמש גם כבמאי בית של התיאטרון. התיאטרון הקאמרי מציג, בקיץ 2012, מעל עשרים הצגות שונות בו-זמנית[דרוש מקור] ומופיע ברחבי הארץ. הצגותיו הבולטות בשנים האחרונות עוסקות במציאות הישראלית המגוונת כפי שביטאו מחזאים ישראליים שונים, בהם מחזות על ההיסטוריה של המדינה ("גורודיש" ו"עיר הנפט" מאת הלל מיטלפונקט; "המורדים" מאת עדנה מזי"א), מחזות על החברה הדתית והחרדית ("שיינדלה" ו"תיקון חצות" מאת אמנון לוי ורמי דנון, "זה הים הגדול" מאת יוסף בר-יוסף), ביקורת פוליטית ("רצח" ו"אשכבה" מאת חנוך לוין) וקומדיות על יחסים בין המינים ("אישה בעל בית" מאת שמואל הספרי; "חברות הכי טובות" ו"ליזיסטראטה 2000" מאת ענת גוב). בשנת 2011-2012 מעלה התיאטרון את ההצגות הבאות: שיער (מחזמר) בבימוי משה קפטן. "פנטזיה מוזיקלית" מאת ענת גוב עם מוסיקה מאת שלומי שבן בבימויה של עדנה מזי"א. קברט (מחזמר) לפי מוזיקה מאת ג'ון קאנדר ובבימוי עומרי ניצן בהשתתפות איתי טיראן. ריצ'רד השני מאת שקספיר בבימוי ארתור קוגן, קרנפים מאת יונסקו בבימוי טיראן. קזבלן בבימוי צדי צרפתי.‏[27]

התיאטרון נתמך על ידי עיריית תל אביב ומשרד החינוך.

תמונה פנורמית של אולם קאמרי 1
Magnify-clip.png
תמונה פנורמית של אולם קאמרי 1

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אבנר בן עמוס, הקאמרי של תל אביב : 50 שנות תיאטרון ישראלי, הוצאת ד' די-נור, 1997

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא התיאטרון הקאמרי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בית הפועל נמכר לתיאטרון הקאמרי, על המשמר, 22 באוקטובר 1953
 2. ^ המדינה לנוכח הרוח..., מעריב, 11 במרץ 1949
 3. ^ ה' מוגרבי תובע צו פינוי נגד התיאטרון הקאמרי, מעריב, 17 בפברואר 1949
 4. ^ רק 24 איש נכחו בהצגת קולנוע מוגרבי - מתוך אהדה לת"ק, על המשמר, 11 ביוני 1950
 5. ^ הקאמרי שובת וקולנוע מוגרבי לפני שביתה, חרות, 7 ביוני 1950
 6. ^ סכסוך הקאמרי מתפשט, מעריב, 11 ביוני 1950
 7. ^ התאחדות בעלי הקולנוע בישראל, האם אין הגנה, דבר, 15 ביוני 1950 (מודעה)
 8. ^ חוק התיאטרון הקאמרי, חרות, 14 ביוני 1950
 9. ^ ראו למשל: שאול הוןעל מה שובת התיאטרון הקאמרי?, דבר, 16 ביוני 1950
 10. ^ ראו למשל: עזריאל קרליבךבשביל מי הפקיעו?, מעריב, 11 בינואר 1954
 11. ^ תביעה נגד התיאטרון הקאמרי, חרות, 12 ביולי 1953
 12. ^ בעל מוגרבי דחה הצעת התיאטרון הקאמרי לשיפור האולם, על המשמר, 7 בינואר 1954
 13. ^ שר האוצר הפקיע את אולם הקאמרי, חרות, 10 בינואר 1954
 14. ^ שמאי יקבע שכירות הקאמרי, מעריב, 11 בינואר 1954
 15. ^ מוגרבי - קאמרי, מעריב, 15 בינואר 1954
 16. ^ הקאמרי משחק ללא רשיון, חרות, 1 במרץ 1954
 17. ^ השופט לם אסר על הקאמרי להכניס שינויים באולם מוגרבי, חרות, 2 במאי 1954
 18. ^ הושגה פשרה בין הקאמרי למוגרבי, על המשמר, 3 במאי 1954
 19. ^ מ. בן אפרים, עשור לתיאטרון הקאמרי, על המשמר, 4 בפברואר 1955
 20. ^ משכן אמנות חדש, דבר, 16 ביולי 1954
 21. ^ הקאמרי מבקש מליון ל"י לכיסוי חובות ורכישת אולם, מעריב, 31 בדצמבר 1957
 22. ^ הקאמרי מבקש עזרת מוסדות שונים להשתתף ברכישת אולם, דבר, 5 בינואר 1958
 23. ^ הנהלה חדשה לתיאטרון הקאמרי, מעריב, 8 במאי 1958
 24. ^ התיאטרון הקאמרי יצמצם צוות עובדיו, דבר, 23 בפברואר 1958
 25. ^ הקאמרי פותח שעריו מחדש, דבר, 14 ביולי 1958
 26. ^ שני פנים לאולם, דבר, 10 בנובמבר 1961
 27. ^ קראו בעיתון הארץ, "חדשות תרבות ובידור", כתבה מאת ציפי שוחט, עמ' 13, בתאריך 18 במאי 2011