רע"מ-תע"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רע"מ-תע"ל
Raam-taal-mada.JPG
אפיון איחוד מפלגות ערביות
כנסות 17 ואילך
אותיות עם
מנהיגים אברהים צרצור, אחמד טיבי
מספר מנדטים נוכחי 4
שיא כוחה 4
נוצרה מתוך רע"ם, תע"ל, מד"ע
אחמד טיבי, נציג תע"ל

רע"מ-תע"ל היא רשימה משותפת למפלגות רע"ם, מד"ע ותע"ל בהנהגת השייח אברהים צרצור, שהוקמה לקראת הבחירות לכנסת ה-17, ומכהנת כסיעה מאוחדת בכנסת מאז. לקראת הבחירות לכנסת ה-19 שינתה את שמה לרע"מ-תע"ל-מד"ע וזהו גם שם הסיעה הנוכחי. מוכרת בציבור הערבי גם בשמות "המאוחדת", ו"הערבית".

עקרונות הרשימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תמיכה בסיום השליטה הישראלית בשטחים, פינוי ההתנחלויות והקמת מדינה פלסטינית ריבונית שבירתה ירושלים.
 • קריאה להפסקת הפקעת הקרקעות הפלסטיניות ובהפסקת ריקון ירושלים מאזרחים פלסטינים, תוך כדי עידוד הממשלה לביצוע הסכמי עבר שנחתמו עם הפלסטינים.
 • תמיכה בהבטחת זכות השיבה לפליטים הפלסטינים ובשחרור האסירים והעצירים הפלסטינים.
 • דרישה להכרה בערביי ישראל כמיעוט לאומי, והענקת זכויות שוות לאזרחים אלה במסגרת חוקה. תמיכה בייצוג שווה לערבים במוסדות המדינה והענקת קצבאות ללא אפליה.
 • דרישה לפירוק הנשק להשמדה המונית בישראל ובמדינות שונות.
 • שלילת הצעות לגיוס הערבים לצה"ל.
 • תמיכה ב"שחרור" האזורים הקדושים לאסלאם והשבתם לבעליהם החוקיים, בהקצאת תקציבים לכל הדתות לתחזוקות מוסדות הדת שלהם והבטחת עצמאות לבתי הדין השרעיים
 • קריאה לסגירת פערים במערכת החינוך, סיוע לסטודנטים ערבים והקמת אוניברסיטה ערבית
 • תמיכה בהקצאת אזורי תעשייה ליישובים ערבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשימה הערבית המאוחדת הוקמה לקראת ההבחירות לכנסת הארבע עשרה והתמודדה בהן ברשימה משותפת עם אישים מהתנועה האסלאמית בישראל ועם המפלגה הדמוקרטית הערבית גם בבחירות לכנסת החמש-עשרה והשש-עשרה. לקראת הבחירות לכנסת השבע-עשרה התאחדה המפלגה עם התנועה הערבית להתחדשות (תע"ל) שבראשותו של אחמד טיבי, בעוד שבראש הרשימה המאוחדת עומד אברהים צרצור.

ב-15 בפברואר 2006 דווח בחדשות כי צרצור הצהיר במסיבת עיתונאים על תמיכה בחמאס ובאיראן ואמר ש"אנו מאמינים באסלאם, אנו מאמינים במשטר החליפות ואיננו תומכים בהפרדת הדת מהפוליטיקה" תוך ששלל את הציונות.‏[1] בעקבות דברים אלה עתרו בליכוד ובהאיחוד הלאומי-מפד"ל לפסול את הרשימה ומאחר והיא שוללת את אופיה יהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל.‏[2] למחרת הדיווח התראיין צרצור לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" בערוץ ישראל 10, הכחיש את ההאשמות וטען כי הדברים לא נאמרו. ב-28 בפברואר דחתה ועדת הבחירות המרכזית את הדרישה לפסלם, ברוב שהסתמך על חברי מפלגת קדימה, שינוי, העבודה, מרצ, חד"ש, בל"ד והרשימה עצמה.‏[3]

ב-12 בינואר 2009 קבעה ועדת הבחירות המרכזית שהרשימה תיפסל מהתמודדות לכנסת במסגרת הבחירות לכנסת השמונה עשרה, אולם בית המשפט העליון ביטל את הפסילה ואפשר את השתתפות הרשימה בבחירות.

בשלהי כהונת הכנסת השמונה עשרה ולקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה פרש נציג המפלגה א-סאנע מן הסיעה המשותפת רע"מ-תע"ל והקים את סיעת מד"ע מחדש, אולם בהמשך התרצה וחזר להתמודד לכנסת במסגרת המפלגה המאוחדת. ברשימה המשותפת של רע"ם-תע"ל-מד"ע בבחירות לכנסת התשע עשרה הוצב נציג מד"ע, א-סאנע, במקום החמישי. הרשימה קיבלה ארבעה מנדטים ולמד"ע לא נותר נציג בכנסת.

נציגי הרשימה בכנסת[עריכת קוד מקור | עריכה]

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה

כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-17 (2006) 4 מנדטים: רשימת מועמדים מלאה ראו כאן.
הכנסת ה-18 (2009) 4 מנדטים: *בשלהי כהונת הכנסת פרש א-סאנע מן הסיעה והקים את סיעת מד"ע רשימת מועמדים מלאה ראו כאן
הכנסת ה-19 (2013) 4 מנדטים: רשימת מועמדים מלאה ראו כאן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ עלי ואקד, יו"ר מפלגת רע"מ נגד ה"ציוניזציה" והמערב, באתר ynet‏, 15 בפברואר 2006
 2. ^ הליכוד והאיחוד הלאומי דורשות לפסול השתתפות רע"ם-תע"ל בבחירות, באתר וואלה!, 16 בפברואר 2006
 3. ^ אריק בנדר ואיתמר ענברי, רע"מ-תע"ל תרוץ לבחירות, באתר nrg‏, 28 בפברואר 2006