אבות הנצרות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ערכים בנצרות
נצרות
P christ2.png
פורטל נצרות
מושגים בנצרות
השילוש הקדוש:
האבהבןרוח הקודש

אֲבוֹת הַנַּצְרוּת, הידועים גם בתור הָאָבוֹת הָרִאשׁוֹנִים ואֲבוֹת הַכְּנֵסִיָּה, היו ראשוני התאולוגים והמחברים בדת הנוצרית. המושג מתייחס בעיקר לאבות שחיו בחמש מאות השנים הראשונות של ההיסטוריה הנוצרית ושאינם מחברי ספרי הברית החדשה.

האבות שכתבו בשפה הלטינית נקראים האבות הלטינים של הכנסייה, ואילו האבות שכתבו בשפה היוונית העתיקה נקראים האבות היוונים של הכנסייה. בין האבות הלטינים החשובים נמנים טרטוליאנוס, גרגוריוס הראשון, אוגוסטינוס, אמברוזיוס, וינסנט מלרין והירונימוס הקדוש. בין האבות היוונים החשובים נמנים אירנאוס, קלמנס מאלכסנדריה ואתנאסיוס הקדוש.

האבות הראשונים של הכנסייה שחיו בשני הדורות הראשונים אחרי שליחי ישו הנוצרי, נקראים האבות האפוסטולים. עם האבות האפוסטולים החשובים נמנים קלמנס הראשון ואיגנטיוס מאנטיוכיה.

מאוחר יותר, ואל מול קריאות התיגר הבלתי פוסקות של הפילוסופים היוונים בני אותה עת על התאולוגיה והדוקטרינה הנוצרית, התפתחה התופעה של האבות המגִנים. אבות אלה הגנו בחיבוריהם על הנצרות והאמונה הנוצרית, וזאת עשו בין השאר על ידי שימוש באותה טרמינולוגיה ודיאלקטיקה פילוסופית שבה השתמשו הפילוסופים היוונים. עם האבות המגנים החשובים נמנים יוסטינוס מרטיר, טטיאנוס והרמיאס.

המחקר בחיבורי אבות הכנסייה נקרא פאטרולוגיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ChristianitySymbol.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא נצרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.