אווטאר (סדרה מצוירת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אווטאר
Avatarcl.jpg
לוגו הסדרה בגרסה העברית, כפי שנראה בפתיח התוכנית
סוגה אנימציה, פעולה, פנטזיה, הרפתקאות, קומדיה
יוצרים מייקל דנטה דימרטינו,
בראיין קונייצקו
מדבבים במקור זאק טיילר אייזן, מיי וויטמן, ג'ק דסאנה, ג'סי פלאוור, דנטה באסקו, מאקו, די בראדלי בייקר
ארץ מקור ארצות הברית
מספר עונות 3
מספר פרקים 61
הפקה
אורך פרק כ־23 דקות
שידור
רשת שידור ניקלודאון
תקופת שידור
מקורית
21 בפברואר 200519 ביולי 2008

אווטאר: כשף האוויר האחרוןאנגלית: Avatar: The Last Airbender) היא סדרת אנימציה אמריקאית עטורת פרסים, כולל פרס אמי, אשר נוצרה על ידי מייקל דנטה דימרטינו ובריאן קוניצקו. הסדרה שודרה במקור ביפן וארצות הברית בערוץ ניקלודאון מה-21 בפברואר 2005 עד ה-19 ביולי 2008. עלילת הסדרה עוקבת אחר הרפתקאותיו של אווטאר אנג וחבריו, אשר מנסים להציל את העולם מידי אומת האש.

הסדרה מתרחשת בעולם דמיוני המושפע מהפילוסופיה ודרך החיים האסייתית, דבר הבא לידי ביטוי בסגנונות הלחימה, הקסמים, הלבוש והארכיטקטורה. הסדרה מכילה אלמנטים שונים מתרבות מזרח אסיה, תרבות דרום אסיה ומתרבות המערב ומשלבת סגנון חזותי של סדרות אנימציה אמריקניות טיפוסיות וסגנון חזותי של סדרות האנימה יפניות טיפוסיות.

מלבד סדרת האנימציה, הופק גם סרט קולנוע אשר התבסס על עלילת העונה הראשונה של הסדרה. שני סרטים נוספים נמצאים בתכנון אשר ייצרו ביחד טרילוגיה, אך עקב הכישלון הביקורתי והכלכלי של הסרט הראשון, הפקתם מוטלת בספק. מוצרים נלווים נוספים בסדרה כוללים משחקי וידאו, קלפי משחק, בובות וצעצועי לגו אשר פותחו על ידי מספר חברות שונות.

בישראל הסדרה משודרת בשפה האנגלית ובדיבוב לעברית בערוץ ניקלודאון ישראל.

הדמויות ותפקידן בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדמויות הראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אָ‏נג (זאק טיילר אייזן/תובל שפיר) - הגיבור הראשי. נער בן 12 אשר היה קפוא בקרח יחד עם הביזון המעופף שלו, אפה, במשך מאה שנים. לאחר מאה שנים אח ואחות בשם סוקה וקטרה משבט המים הדרומי מגלים את אנג ואפה ומחלצים אותם. לפני שאנג נכנס לקרחון כתוצאה מסופה שאליה נקלע בזמן שברח מביתו לאחר שגילה שהוא נאלץ לעזוב את ביתו כחלק מהכשרתו כאווטאר. אנג הוא נער רגיש, אופטימי, בעל תושייה, רודף שלום וצדק ונעזר באלימות אך ורק כהגנה עצמית. אנג התאהב בקטרה מהרגע הראשון שראה אותה ומנסה לכבוש את לבה בדרכים שונות ואינו מהסס לקבל השראה מאחרים. אנג לא רצה להיות האווטאר ויש לו רגשות אשם מהעבר על כך שנטש את העולם ברגע שהם היו זקוקים לו. אך בהמשך, אנג לומד ומתבגר, ומתגבר על העבר. אנג נוטה לעתים לקחת דברים כמשמעם, ולכן לפעמים הוא מתקשה להבין ציניות. בסוף הסדרה אנג וקטרה מתאהבים ונהפכים לזוג. באווטאר 2 (האגדה של קורה) אנג הוא זה שמחזיר את הכשפות לקורה.
 • צוּקוֹ (דאנטה באסקו/עפר שכטר ולירון לב) - הנסיך בן ה-16 של אומת האש. אביו, שליט האש אוזאי, גירש אותו משום שבייש אותו בצעירותו ושלח אותו ללכוד את האווטאר. צוקו מככב בתחילה כנבל הראשי בסדרה אשר רוצה לחסל את האווטאר המאיים על התקיימות אימפריית אומת האש, ועל-מנת לזכות בכבוד בקרב אביו ולחזור לשלוט בתור נסיך אומת האש. לאחר שנלחם באביו, גירש אותו אביו מאומת האש ושלח אותו למצוא את האווטאר כדי להשיב לו את כבודו, ולכן ניסה במשך העונה הראשונה לתפוס את האווטאר, ורדף אחריו בכל העולם. בעונה השנייה הפך למבוקש ונאלץ לחיות בסתר יחד עם דודו אירו, ומכך למד על ייעודו האמיתי. בעונה השלישית מבין את הדרך הנכונה הודות לדודו אירו ששלח לכלא. הוא מגיע אל מקדש האוויר המערבי שם נמצאים אנג וחבריו, מתוודה על חטאיו ומצטרף אל האווטאר כדי ללמד אותו כשפות אש וכדי לעזור לו להביס את שליט האש אוזאי, אביו. צוקו נאלץ להוכיח את מהפכו בכמה דרכים שונות במהלך העונה השלישית, אך לבסוף זוכה באמון החבורה, ואף בפרק האחרון הופך לשליט האש, שהופך להיות חברו הטוב ביותר של אנג ולשקם איתו את העולם מחדש. צוקו הוא דמות עגולה בסיפור, העוברת את השינוי המשמעותי ביותר, וכך דמות הפרוטגוניסט מתחלקת בין אנג לצוקו. בנוסף לכך, צוקו מהווה סיפור מקביל לסיפורו של אנג בעיקר במהלך העונה השנייה.
 • קָ‏טַ‏רַ‏ה (מיי וויטמן/ספיר דרמון) - כשפית מים בת 14 משבט המים הדרומי, אחותו הקטנה של סוקה. אמא שלה נרצחה על ידי כשפי האש בזמן שניסתה להסתיר שקטרה היא כשפית המים האחרונה בשבט המים בקוטב הדרומי. יחד עם אחיה הבוגר סוק‏ה, הם מלווים את אנג לאורך מסעו בחיפוש אחר הדרך לנצח את שליט האש ולהשכין שלום בעולם ובין ארבע האומות. כל הזמן מדברת על תקווה ומצילה כמה אנשים בדרכם.בהמשך דרכם, מגלה קטרה שהיא מתאהבת באנג. בסוף הסדרה קטרה ואנג מודים על אהבתם. במהלך הסדרה קטרה לומדת כשפות בשם "כשפות דם" אשר מעניקה לה את היכולת לשלוט באנשים על ידי כישוף הדם שלהם, אך מתנגדת לכך ואף בזכותה, בעונות הבאות, כשפות זאת מוצאת מהחוק וקטרה נשארת בחיים.
 • סוֹק‏ה (ג'ק דה-סנה/אסף אבידן ודניאל מגון) - לוחם בן 15 משבט המים הדרומי. יחד עם אחותו הקטנה קטרה, הם מלווים את אנג לאורך מסעו בחיפוש אחר הדרך להבסת אומת האש המנסה לכבוש את העולם, ולהחזיר אליו את השלום. כשהגיע לשבט המים הצפוני בסוף עונה 1, פגש ביואה נסיכת שבט המים הצפוני והתאהב בה והנסיכה התאהבה בו. מתגלה שיואה שודכה לאדם שהיא לא מחבבת והדבר מציב מכשול בפניהם. בפלישה לצפון, חודרת אומת האש אל האזור המקודש ביותר בקוטב הצפוני ואדמירל צאו, העומד בראש הפלישה, הורג את רוח הלבנה, ובכך גוזל מכשפי המים את כוחם הנובע מהירח. יואה מבינה שהיא יכולה להחזיר לרוח הירח את חייה, כי זו העניקה לה את חייה כשהייתה רק תינוקת והיא מקריבה את עצמה לטובת העולם כולו. אדמירל צאו נהרג באותה פלישה על ידי רוח הלבנה ואנג מניס לבדו את אומת האש. בקיושי, פוגש סוקה בבחורה בשם סוקי, מנהיגת חבורת לוחמות עתיקה בשם "הלוחמות מקיושי", סוקה מתאהב בסוקי וסוקי מחזירה לו אהבה, אך רק בעונה 2 הם הופכים לזוג באופן רשמי. סוקה מאוד ציני וגורם לעצמו סבל ובושה לאורך כל הסדרה הוא חושב שהוא תמיד צודק.
 • שליט האש אוֹזַ‏אֲי (מארק האמיל/עמי מנדלמן) (עונה 3) - אביו של זוּקוֹ, ושליט אומת האש. אוזאי הוא הנבל הראשי בסדרה, שאנג נאלץ להתמודד עימו. הגלה את זוקו ופצע את עינו השמאלית מה שגרם לצלקת, במהלך קרב אגני-קאי (דו-קרב אש) שקיימו השניים (התרוץ שסיפק היה כבוד). אוזאי מעדיף את אזולה על פני צוקו (צוקו מספר שאביו אמר לו שאזולה נולדה עם מזל, ולו היה מזל שהוא נולד) ושונא את אחיו אירו. אוזאי היה מוכן לעשות הכל בשביל להיות שליט האש - כמו להרוג את אביו ולגרש את אשתו משטחי אומת האש.
 • טוֹ‏פ בייפוֹנג (ג'סי פלוור/ליאנה עיון) (עונה 2-3) - כשפית אדמה בת 12. עיוורת מלידה. בילדותה ברחה למערה שם היא פגשה גיריות ענק עיוורות אשר לימדו אותה כשפות אדמה. למרות עיוורונה, טוף היא כשפית אדמה מוכשרת והיא מסוגלת לראות בעזרת רעידות שהיא מרגישה באדמה דרך רגליה. במהלך הסדרה, מגלה טוף את כשפות המתכת כשפית אדירה שמביאה כשפות חדשה.
 • הנסיכה אָ‏זוּלַ‏ה (גריי דלייסל/רונה בקרמן) (הפרק האחרון בעונה 1, עונה 2-3) - נערה מניפולטיבית בת 14. היא נהנית ממלחמה ומהריגה ושואבת השראה מאביה המרושע. היא הנסיכה של אומת האש ואחותו הקטנה של צוקו הרודפת את אחיה המגורש ואת האווטאר במהלך הסדרה. בניגוד לרבים מכשפי-האש, היא מסוגלת לכשף אש כחולה - אש חזקה מהרגיל, כנראה. אל המרדף אחר האווטאר היא מצרפת את חברותיה מיי וטאי-לי. מיי נלחמת בהטלת סכינים וטאי-לי בידיים חשופות (היא מסוגלת גם לגזול את הכשפות מכשפים לזמן מוגבל ואף לשתק באמצעות מכות בנקודות חולשה בגוף). אזולה היא אחת הנבלים הראשיים בסדרה. מטורפת צמאת הרג חסרת מעצורים.
 • אִירוֹ (מאקו אייוומאטצ'ו/גרג בולדווין/דב רייזר) - גנרל לשעבר מאומת האש. ידוע ברחבי אומת האש כ"דרקון המערב", בשל המצור הידוע אשר הטיל על עיר ממלכת האדמה בה-סינג-סה, מצוא אשר נכשל עם מותו של בנו. אירו הוא דודו של צוקו, אך רואה בו כבנו. לאחר מותו של בנו האמיתי, הוא יצא אל האור. הוא אדם חכם ואחד מכשפי-האש האדירים ביותר בעולם. אירו הוא מורו הרוחני של צוקו ומעודד אותו לגלות את הדרך הנכונה בחייו, ולהגיע לשלווה הוא מראה לצוקו את דרכו וסולח לצוקו למרות שבגד בוא והתהלך עם אזולה חזרה לאומת האש במסדר הלוטוס הלבן.

דמויות משניות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • האדמירל צאוֹ (ג'ייסון אייזקס/מיכה אוזין סליאן) (עונה 1) - אדמירל חמום מוח בצבא אומת האש. נהרג על ידי אנג בסוף העונה הראשונה מתעמת עם צוקו המון בגלל שהוא מנסה גם לצוד את האווטר.
 • אווטאר רוֹקוּ (ג'יימס גארט/עמי מנדלמן) - בכל דור נולד אווטאר לאומה אחרת. האווטאר שהיה לפני אווטאר אנג הוא אווטאר רוקו מאומת האש, ורוחו של רוקו מדריכה את אנג במשך מסעו. בחייו, הוא נהרג בהתפרצות הר געש במקום מגוריו, ולאחר שחברו - שליט האש לשעבר, סוזין, זה אשר התחיל במלחמה - בגד בו וזנח אותו למותו.
 • המלכה אוּרסה (ג'ן קון/אורנה כץ) - אמם של הנסיך צוקו והנסיכה אזולה, רעייתו של אוזאי שליט האש. מתוארת כדמות שלווה ועדינה, בעברו של צוקו אמו אהבה אותו והגנה עליו נואשות מאביו ומאחותו, המועדף אליה היה צוקו אומנם אהבה גם את צוקו וגם את אזולה. היא הצליחה למנוע את מותו בידי אביו כאשר נרמז לכך שהייתה מעורבת במותו המסתורי של שליט האש הקודם - אזולון, ובכך סייעה לבעלה לעלות לשלטון כשליט האש הנוכחי. בעקבות מעשיה היא הוגלתה וגורלה אפוף במסתורין עד כה.
 • המלך בוּמי (אנדרה סוליוזו/גיורא קנת/אלי לולאי) (פרקים מסוימים לאורך הסדרה) - בומי הוא המלך של עיר ממלכת האדמה "אומאשו", כשף אדמה חזק וחברו הטוב של אנג, בפרק אחד עשה לו מבחן ושאל אותו האם הוא יודע את שמו. אהב לבלות בילדותו עם אנג בעיר אומאשו מטורף וחבר במסדר הלוטוס הלבן.
 • הנסיכה יוּאֵה (ג'ואנה בראדי/אורנה כץ) (עונה 1) - הנסיכה של שבט המים הצפוני. כאשר נולדה כולם חשבו שהיא תמות, אך הוריה הביאו אותה אל המעיין של רוחות הירח והאוקיינוס והיא הצליחה לשרוד כאשר רוח הירח בירכה אותה והשאירה חלק ממנה בתוכה. היא וסוקה היו מאוהבים. לאחר שרוח הירח הושמדה על ידי אדמירל צאו, יואה הפכה לרוח הירח החדשה. היא לעתים מופיעה ומסייעת לאנג.
 • סוּקי (ג'ני קוואן/שרון שחל) - מנהיגת לוחמות הקִיוֹשִי, אהובתו של סוקה. גרה באי קיושי ויוצאת משם ברוב הפרקים. משתמשת במניפות ללחימה כהמשך דרכה של האווטר קיושי.
 • מֵיי (קריקט ליי/דינה ברופמן) - נערה דיכאונית ומדכאת, אוהבת את צוקו ובתחילת תפקידה עזרה לאזולה וביחד איתה רדפו אחרי האוואטר משתמשת בחיצים ושוריקנים ללחימה.
 • טאי לי (אוליביה הק/אורנה כץ) - בחורה עם מורל גבוה שיודעת איפה נקודות התורפה של בני אדם וכך משתקת אותם. נאמנה לאזולה, אך בסוף הסדרה היא ומיי בוגדות בה באה מקרקס וחיה עם 7 אחיות תאומות.
 • מלך האדמה (קואי) (דן תורן) (עונה 2) - המלך של ממלכת האדמה שחי בבה-סינג-סה. היועץ שלו, לונג פנג, הסתיר ממנו את המלחמה ושמר על הסדר בעזרת מסדר הדאי-לי וכך נהייה שליטה האמיתי של העיר, אך המזימה התגלתה על ידי החבורה. מלך האדמה הסכים להשתתף בפלישה לאומת האש בליקוי החמה, ואישר את פגישת מועצת החמישה על כך. יש לו דוב מחמד שנקרא בוסקו.
 • הנזיר ג'יאטסוּ (עונה 1) - חי כמאה שנים לפני התחלת הסדרה במקדש האוויר הדרומי. היה המורה הרוחני של אנג שלימד אותו דברים וחינך אותו להיות אווטאר, עד שברח אנג כששמע שמתכוונים להעבירו מביתו להמשך לימודיו. נהרג בפלישת אומת האש למקדש האוויר.
 • לונג פנג (עונה 2) - יועצו של מלך האדמה שלמעשה שלט בעיר במקומו באמצעות מסדר הדאי לי. חטף את אפה כאשר הגיע לבה סינג סה כדי לחפש את אנג. כאשר התגלה על ידי החבורה,נשלח לכלא,אך עדיין שלט על מסדר הדאי לי,אף על פי שמלך האדמה כבר לא נתן אמון בדאי לי.הוא גילה שאזולה הסתננה לבה סינג סה וניסה להיעזר בה, לחולל הפיכה ולהשתלט מחדש על העיר, אבל נכשל כאשר ניסה לבגוד באזולה.
 • ג'ט- לוחם חופש מנהיג חבורת לוחמיי חופש .רוצה לנקום באומת האש על מות הוריו גם עם זה יפגע בחפים מפשע,מהופנט על ידיי הדאי לי בעונה 2.

חיות מחמד בסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החיות מדובבות בגרסה האנגלית על ידי די בארדלי בייקר.

 • אַפָּה - הביזון המעופף (חיה מכוונת) של אנג בעל 6 רגלים וזנב של בונה אשר משמש לאורך הסדרה ככלי התחבורה העיקרי של החבורה ברחבי העולם. אפה הוקפא יחד עם אנג במשך מאה שנים וכעת הוא אחד מן הביזונים המעופפים האחרונים בעולם, היחיד שעדיין משרת נווד אוויר כחיית משא ולא חי בחופשיות.
 • מוֹמוֹ - למור מעופף לבן וקטן. החבורה מצאה אותו במקדש האוויר הדרומי שהיה המקום בו אנג גדל, וכנראה גם הלמור היחיד שנשאר חית המחמד של אנג להמשך התוכנית.
 • ניילה - חיית גישוש אשר מוצאת אנשים לפי ריחם, לשונה רעילה ומשתקת.
 • נצי - נץ דואר מאומת האש שסוקה קנה באחד ממסעותיהם.
 • בוסקו - דוב המחמד של מלך האדמה.
 • פלופסי - חיית המחמד של בומי, מלך אומאשו. הוא יצור כלאיים של גורילה, ארנב ועז.
 • פאנג - הדרקון המכוון של אווטאר רוקו, שעזר לאנג למצוא את רוחו של אווטאר רוקו. נהרג עם אווטאר רוקו בהתפרצות הר געש.
 • אריה צב ענק- בסוף הסדרה אנג לא רוצה להתעמת עם שליט האש ולהרוג אותו כי זה נוגד את עכרונותיו כנווד אוויר הוא בורח ונוחת על אריה צב ענק אחרי שאף אווטר קודם לא עוזר לו הוא מבקש עצה מאריה הצב הענקי הוא מספר לו שבתקופות קדומות האשפות נבעה בעיקר מהאנרגייה בגוף ושהאווטר יכול לבטל כשפות ובסוף הוא מבטל לסוזין את הכשפות במקום להרגו.

העולם של האווטאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מתרחשת בעולם בדיוני בו חיים בני אנוש שחלקם מסוגלים לכשף את יסודות העולם, בעלי חיים דמיוניים ולצדו עולם רוחות. בני האנוש בעולם של האווטאר מתחלקים לארבע אומות: שבטי המים, ממלכת האדמה, נוודי האוויר ואומת האש. ארבעת האלמנטים בהם מתקיימת כשפות הם כשף מים, כשף אש, כשף אדמה וכשף אוויר. למעט הכשפויות המרכזיות, ישנן כשפויות משנה המשומשות בחלקים אחרים של העולם ולעתים אף הומצאו על ידי שימוש בכשפות אחרת - דוגמת כשפות החול במדבריות ממלכת האדמה, וכשפות הדם שנעשית על ידי שימוש בכשפות מים. במהלך הסדרה גילתה טופ את כשפות המתכת לאחר שהבינה כי היא עשויה ברובה מאדמה.

בכל דור ישנו אדם אחד, המכונה "אווטאר", אשר מסוגל לשלוט בכל ארבעת היסודות. האווטאר הוא הרוח ראווא רוח הסדר שלבשה גוף אנושי. כאשר האווטאר מת הוא עובר תהליך של גלגול נשמות ונולד מחדש באומה אחרת. בדורות השונים האווטאר הצליח בדרך כלל לשמור על האיזון ועל השלום בעולם. האווטאר משמש כמגשר בין עולם הרוחות ובין העולם האמיתי, יתרון אשר מאפשר לו לתקן בעיות שכשף רגיל אינו מסוגל לתקן. לאווטאר מצב הגנתי בשם "מצב האווטאר" (Avatar State) - מצב בו הוא משתמש בכל כוחם של גלגוליו הקודמים. כאשר נכנס האווטאר ל"מצב האווטאר", עיניו, פיו וקעקועיו (במקרה של כשף אוויר) זוהרים וכוחו מתפרץ. הוא נמצא בנקודת העוצמה הגדולה ביותר שלו אך גם בנקודת החולשה הכי גדולה, כי אם האווטאר ייהרג ב"מצב אווטאר" ייפסק מחזור הגלגולים והאווטאר לעולם לא ייוולד מחדש.

ארבע האומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת העולם בסדרה "אווטאר"

בני האנוש בעולם של אווטאר מתחלקים לארבע אומות:

 • שבטי המים - שבטים מבודדים בהם שוכנים כשפי המים. אומה זו מתחלקת לשלושה שבטים - שבט המים הדרומי, אשר מאכלס את הקוטב הדרומי, שבט המים הצפוני, אשר מאכלס את הקוטב הצפוני ושבט הביצות שמאכלס אזורי ביצות.
 • ממלכת האדמה - ממלכתם של כשפי האדמה. הם שוכנים ביבשת ענקית התופסת את רוב רובו של העולם. זוהי האומה הגדולה ביותר מבין ארבע האומות, והיחידה שבראשה עומד מלך, מכאן שמה - ממלכת האדמה.
 • נוודי האוויר - הכינוי לעמם של כשפי האוויר. אף על פי שהאנשים של אומה זו מגדירים את עצמם כנוודים, הם בנו לעצמם ארבעה מקדשים קבועים הממוקמים בקצוות שונים בעולם על גבי צוקים והרים, ואלו הם מקדשי האוויר הדרומי, המזרחי, המערבי והצפוני. כל מקדשי האוויר נהרסו במסע השמדתם של נוודי האוויר על ידי אומת האש, למעט אחד מקדש האוויר המזרחי.
 • אומת האש - כינוי לעמם של כשפי האש. מדינתם ממוקמת בארכיפלג של איים הממוקמים בחצי הכדור המערבי. זוהי האומה המתקדמת והחזקה ביותר בעולמו של האווטאר, אך שטחם הוא הקטן ביותר. לאחר עלייתו של שליט האש סוזין, החלה אומת האש במסע כיבושים ברחבי ממלכת האדמה, נבנו ערים רבות ובהם אוכלוסייה מערובת של כשפי אש ואדמה הנקראים "מושבות אומת האש".

ארבעת האלמנטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארבעת האלמנטים בסדרה הן:

 • כשפות מים (水) - בכשפות מים ישנם כמה תת-כשפויות כישוף בשלושת מצבי הצבירה: מוצק, נוזל וגז (קרח, מים ואדים) וכן תתי כשפות מים כגון כשפות דם - כישוף המים שבגופו של בעל חיים או אדם וכך לכפוף את רצונך עליו - כשפות ביצה, כשפות זיעה וכשפות לחות. כשפות מים מתבססת על זרימה של אנרגיה וכשפי מים משתמשים בה כדי להפוך הגנה להתקפה. כשפי המים הראשונים למדו לכשף מים על ידי התבוננות בירח, כשף המים הראשון, כשצפו בגאות ושפל, ובלילות ירח מלא כשפי המים מתחזקים מאחר שהם שואבים את כוחם מהירח.
 • כשפות אדמה (土) - בכשפות אדמה גם יש תת-סוגי כשפויות: כשפות אדמה, כשפות חול וכשפות המתכת. כשפי האדמה הראשונים היו הגיריות ולאחר מכן למדו מהם אומה ושו שיצרו את אומשו. כוחם של כשפי האדמה נובע מהיציבה.
 • כשפות אש (火) - לכשפות האש יש שני סוגים: כשפות אש רגילה - כשפות האש בה רוב כשפי האש משתמשים, וכן כשפות ברק, תכונה שרק כשפי אש חזקים במיוחד יכולים להשתמש בה, דוגמת אזולה ושליט האש אוזאי. כשפי האש הראשונים היו הדרקונים ולאחר מכן שבט שנקרא לוחמי השמש הקדמונים שלמדו מהדרקונים את סודות האש. בכל העולם חשבו שכל הדרקונים נכחדו, עד שבפרק 53 התגלה שנשארו עוד שניים שהוחבאו מחשש ששליטי האש יהרגו אותם. כוחם של כשפי האש נובע מהשמש.
 • כשפות אוויר (空) - כשפי האוויר יכולים לכשף את האוויר בכל מיני דרכים. כשפי האוויר הראשונים היו הביזונים המעופפים ונוודי האוויר למדו מהם כשפות אוויר. נוודי האוויר מנהלים חיים של שלווה, נזירות (מבשר בעיקר) והגנה על החיים, על-פי אלה הם גם נלחמים.

תהליך ההפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

MichaelDanteDiMartinoCCJuly09.jpg BryanKonietzkoCCJuly09.jpg
צמד יוצרי הסדרה מייקל דנטה דימארטינו (מימין) ובראיין קונייצקו

הסדרה "אווטאר" נוצרה והופקה על ידי מייקל דנטה דימארטינו ובריאן קוניאצקו באולפני ניקלודיאון אנימציה שבברבנק קליפורניה. בריאן קוניצקו ציין בעבר כי הרעיון לתוכנית נהגה באביב 2001 כאשר הוא לקח איור של אדם מבוגר ומקריח וצייר אותו מחדש כילד ומשם הרעיון החל להתפתח. בריאן צייר הדמות רוכבת על ביזון מעופף והראה את הציור למייקל אשר באותו הזמן למד על אנשים אשר נתקעו בקוטב הצפוני.

שבועיים לאחר שהגו את הקונספט לסדרה, הצליחו צמד היוצרים למכור את הקונספט לסגן המנהל והמפיק הראשי אריק קולמן.

הסדרה נחשפה בפני הציבור לראשונה בכנס קומי-קון (אירוע מרכזי של קומיקס) במהלך שנת 2004.

הסדרה אווטאר נגמרה בשאלה אחת שלא נפתרה: מה קרה לאמו של צוקו.

בכנס שנערך על הסדרה אווטאר, רואיינו מייקל ובראיין ונשאלו האם תהיה עוד עונה לסדרה ומאחר ולא ניתנה תשובה למקום הימצאה של אמו של צוקו. מייקל ובראיין ענו שאין להם רעיונות לעוד עונה ושהם יעשו עוד סרטים וסדרת ספיין אוף - זו יצאה ב-2012 תחת השם "האגדה של קורה".

מדיות נוספות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – איירבנדר

ב-1 ביולי 2010 יצא לאקרנים עיבוד קולנועי מסוג לייב אקשן לסדרת האנימציה בשם "איירבינדר כשף האוויר האחרון" אשר בוים על ידי מ. נייט שאמלאן. עלילת הסרט הראשון מתמקדת בעונה הראשונה של הסדרה ("ספר אחד - מים").

על מנת לא להתבלבל עם סרטו של ג'יימס קמרון: "אווטאר", שונה שמו של הסרט ל" איירבנדר" (The Last Airbender).

יוצרי הסרט הצהירו בעבר כי בכוונתם להמשיך ולהפיק טרילוגיית סרטים שתבוסס על הסדרה במידה והסרט יצליח בקופות.

משחקי הווידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין השנים 2006 - 2008 יצאו לשווקים טרילוגיית משחקי אווטאר: המשחק "Avatar: The Last Airbender" יצא לשווקים ב-10 באוקטובר 2006, המשחק "Avatar: The Last Airbender – The Burning Earth" יצא לשווקים ב-16 באוקטובר 2007 והמשחק "Avatar: The Last Airbender – Into the Inferno" יצא לשווקים ב-13 באוקטובר 2008.

כמו כן ב-25 בספטמבר 2008 הושק משחק הווידאו המקוון "Avatar: Legends of the Arena". המשחק מאפשר לכל משתמש ליצור לעצמו דמות משלו, לבחור אומה, או לדבר עם אנשים אחרים ברחבי העולם של אווטאר.

ב-2012 יצאה סידרה חדשה בסדרת "האגדה של קורה", שסבה סביב האווטר קורה - כשפית מים.

סדרת ספין-אוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האגדה של קורה

ב-22 ביולי 2010, הוכרז לראשונה בכנס הקומיקס השנתי קומיק-קון שסדרת ספין-אוף נמצאת בשלבי פיתוח באולפני ערוץ ניקלודאון ומתוכננת לצאת לשווקים במהלך שנת 2012. הסדרה שודרה לראשונה באפריל 2012.

עלילת הסדרה מתמקדת באווטאר קורה, הגלגול הבא אחרי אנג.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]