הלשכה לתערוכות בינלאומיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוגו הלשכה לתערוכות בינלאומיות

הלשכה לתערוכות הבינלאומיות (צרפתית BIE - Bureau International des Expositions) היא הגוף המנהל של התערוכות העולמיות (אקספו). הלשכה נוסדה באמנה בינלאומית שנחתמה בפריז ב-22 בנובמבר 1928. מטרותיה של הלשכה, כפי שנוסחו באמנה, הן:

  1. לפקח על לוח הזמנים, המכרז, הבחירה והארגון של התערוכות העולמיות;
  2. ליצור מסגרת המאפשרת למדינות לשתף פעולה תחת התנאים הטובים ביותר כמארגנות של תערוכות עולמיות או כמשתתפות בתערוכות אלה באמצעות ביתנים לאומיים.

נכון לשנת 2007, חברות בלשכה 102 מדינות בעולם.

הלשכה מפקחת על שני סוגי תערוכות: תערוכות בינלאומיות רשומות (הנקראות בדרך כלל תערוכות עולמיות) ותערוכות בינלאומיות מוכרות (הנקראות בדרך כלל תערוכות נושא/תערוכות מיוחדות, או תערוכות בינלאומיות).

תערוכות עולמיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תערוכה עולמית

תערוכות עולמיות מתקיימות כל חמש שנים ונמשכות כשישה חודשים. בתערוכות יכולים להשתתף מדינות, ארגונים בינלאומיים, ארגונים אזרחיים וחברות מסחריות. הנושאים של תערוכות עולמיות חייבים להיות נושאים מקיפי-עולם והמשתתפים חייבים לעצב ולהקים את ביתניהם. גודל הביתנים נקבע על ידי הגוף המנהל ואין הגבלה על גודל שטח התערוכה. הערים המארחות מקוות בדרך כלל לנצל את אירוח התערוכה כמנוף להתחדשות עירונית.

תערוכות נושא ותערוכות בינלאומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תערוכות נושא מתקיימות בין שתי תערוכות עולמיות ונמשכות שלושה חודשים. בתערוכות יכולים להשתתף מדינות, ארגונים בינלאומיים, ארגונים אזרחיים וחברות מסחריות, ככל שהתצוגות עולות בקנה אחד עם נושא התערוכה. ביתני התצוגה נבנים על ידי המדינה המארחת ולא על ידי הגופים המשתתפים ואין המדינה גובה דמי שכירות או תשלום אחר עבור השימוש בביתן. הביתן הגדול ביותר בתערוכה בינלאומית מוגבל לשטח של 1,000 מ"ר ושטח התערוכה כולה אסור שיעלה על שטח של 250 דונם. הערים המארחות מבקשות בדרך כלל לנצל את התערוכה כדי לחזק את תדמיתן בזירה הבינלאומית.

מדינת ישראל חתמה על אמנת הלשכה לתערוכות בינלאומיות והצטרפה לארגון ב-31 במאי 1952. ישראל הפסיקה חברותה ב-18 בפברואר 1988 ושבה והצטרפה לארגון ב-10 ביוני 1997. התערוכה הבינלאומית הראשונה בארץ נקראה בשם: "אקספו 1953 ירושלים - לכבוש את המדבר" והיא נערכה בשנת 1953 בבנייני האומה בירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]