הפיגוע בקיבוץ מצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הפיגוע בקיבוץ מצר הוא פיגוע טרור שבוצע ב-10 בנובמבר 2002 על ידי מחבל פלסטיני שחדר לקיבוץ מצר והרגו 5 ישראלים, בהם אם ושני ילדיה.

הפיגוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום ראשון ה-10 בנובמבר 2002, מעט אחרי השעה 23:30, מחבל שהגיע משטחי הרשות הפלסטינית חדר לתוך הקיבוץ הנמצא על קו התפר סמוך לוואדי ערה. לאחר שעבר את הגדר ההיקפית של הקיבוץ ללא קושי, חיפש המחבל קורבנות אפשריים. המחבל, חמוש ברובה סער מסוג M16 ירה בתחילה לעבר מטרה לא ברורה סמוך לבתי הילדים של הקיבוץ שהיו ריקים בשעת לילה. בהמשך נתקל בזוג, חבר הקיבוץ ובת זוגו תרצה דמארי שטיילו בשבילי הקיבוץ. המחבל ירה לעבר הזוג ופגע באשה שמתה במקום. בן זוגה הצליח להמלט.

המחבל המשיך את מסע הרצח ופרץ לבית משפחת אוחיון בו התגוררו אם ושני ילדיה. לאחר שלא הצליח להיכנס דרך הדלת, נכנס המחבל דרך החלון. הוא ירה מטווח קצר באם רויטל אוחיון ובשני ילדיה נועם בן ה-4 ומתן בן ה-5 והרג אותם.

לאחר שיצא מן הבית הלך המחבל לעבר חדר האוכל על מנת לחמוק מן הקיבוץ. במהלך הימלטות המחבל הוא נתקל במזכיר הקיבוץ יצחק דורי שהיה באותו יום בתורנות שמירה. המחבל ירה לעבר דורי שהיה במכוניתו והרג אותו. לאחר מכן יצא המחבל מהקיבוץ דרך מקום חדירתו, וברח דרך מטע בננות לעבר שטחי הרשות הפלסטינית. בזמן הסריקות אחר היורים נדרשו התושבים להסתגר בבתים בחשיכה מוחלטת.

בחודש אוקטובר 2003 כשנה לאחר הפיגוע ביצעו כוחות צה"ל, השב"כ והימ"מ פעילות משותפת בטול כרם. במהלך הפעילות חיסלו כוחות הימ"מ את המחבל סירחאן סירחאן החבר בגדודי חללי אל אקצא של הפת"ח שביצע את הפיגוע[1]. כחודש לאחר מכן נלכד ראש הזרוע הצבאית של הפת"ח באזור טול כרם, שהיה אחראי לשילוח המחבל, ונידון ל-13 מאסרי עולם[2].

באוגוסט 2004 הורשע ערבי ישראלי תושב הכפר אום אל קוטוף בסיוע למחבל. מספר שעות לאחר הפיגוע הגיע המחבל אל תושב הכפר וביקש ממנו לסייע לו. האזרח החביא עבור המחבל את כלי הנשק שלו, ונתן לו את הטלפון הסלולרי שלו, כאשר הוא הבין כי מדובר במחבל מבצע הפיגוע[3]. הוא נידון ל-4.5 שנות מאסר[4]

לזכר הנרצחים הוקמה בקיבוץ פינת הנצחה הכוללת אנדרטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אפרת וייס ועלי ואקד, כוח ימ"מ חיסל את המחבל שביצע את הפיגוע במצר, באתר ynet‏, 4 באוקטובר 2003
  2. ^ פליקס פריש, 13 מאסרי עולם למשלח המחבל למצר, באתר ynet‏, 29 באפריל 2003
  3. ^ אחיה ראב"ד, ישראלי הורשע בסיוע למחבל מהפיגוע בקיבוץ מצר, באתר ynet‏, 11 באוגוסט 2004
  4. ^ אחיה ראב"ד, דף הבית, באתר פנאי פלוס, 19 בדצמבר 2004