מכבי תל אביב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מכבי תל אביב
MaccabiTA.jpg

סמל המועדון

מידע
שם מלא מכבי תל אביב - מועדון לענפי ספורט
מדינה ישראלישראל ישראל
שנת יסוד 1906
צבעים צהוב וכחול
מוטו מועדון אחד לפני כולם
מספר ענפים 17[1]
יושבי ראש יו"ר האגודה: אלדד בוקשפן
כדורגל: מיטשל גולדהאר
כדורסל: שמעון מזרחי
מתקנים מרכז האגודה
אולם הספורט הדר יוסף
אצטדיון כדורגל
אצטדיון בלומפילד
אולם כדורסל
היכל הספורט יד אליהו
מחלקות פעילות של מכבי תל אביב
Football pictogram.svg Football pictogram.svg Football pictogram.svg Futsal pictogram.svg
כדורגל (גברים) כדורגל (נוער) כדורגל (נשים) כדורגל אולמות
Basketball pictogram.svg Basketball pictogram.svg Basketball pictogram.svg Volleyball (indoor) pictogram.svg
כדורסל (גברים) כדורסל (נוער) כדורסל (נשים) כדורעף (גברים)
Handball pictogram.svg Judo pictogram.svg Athletics pictogram.svg Boxing pictogram.svg
כדוריד (גברים) ג'ודו אתלטיקה אגרוף
Wrestling pictogram.svg Swimming pictogram.svg Gymnastics (artistic) pictogram.svg
היאבקות שחייה התעמלות

מכבי תל אביב היא אגודת ספורט ישראלית, השייכת למרכז מכבי וממוקמת בעיר תל אביב. האגודה, שהוקמה בשנת 1906 בשם "הראשון לציון-יפו" נחשבת לאגודה המובילה בישראל, ולזכות מחלקותיה זכויות רבות בתארי אליפויות וגביעים מקומיים, ואף זכיות באליפויות אירופה ותחרויות בין לאומיות אחרות. לזכות ספורטאי האגודה מדליה אולימפית והישגים בין לאומיים נכבדים בענפים השונים. בראשית שנות ה-60, נרשמה האגודה בספר הזהב של הקרן הקיימת לישראל.[2]

מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב הוא אחד ממועדוני הכדורסל המובילים באירופה וזכה בשישה גביעי אירופה. המועדון נמצא בראש טבלת הזכיות של כלל התחרויות המקומיות בישראל.
מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב הוא אחד המועדונים המובילים בישראל ומחזיק בשיא האליפויות (21) והזכיות בגביע (23). כמו כן זכה המועדון בגביע אסיה לאלופות פעמיים והוא המועדון הישראלי היחיד שהצליח לזכות בגביע זה פעמיים.

סמל המועדון מורכב מאותיות המילה "מכבי" בתוך מגן דוד והוא מהווה חלק משמעותי בכל סמלי המחלקות. צבעי המועדון הם צהוב וכחול. בראשית ימיה של האגודה, מדיה היו כחולים ולבנים, כצבעי התנועה הציונית, עד לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר הוחלט לצרף את הצבע הצהוב כצבע ראשי לצבעי המועדון, כאות הזדהות עם יהודי אירופה שנאלצו לענוד את הטלאי הצהוב בתקופת השואה.[3]

האגודה משתרעת על פני ענפים רבים, ביניהם:

מועדון הכדורסל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכבי תל אביב (כדורסל)

מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב הוא המועדון בעל ההישגים הטובים ביותר בספורט הישראלי ואחד ממועדוני הכדורסל המובילים באירופה. לקבוצה הבכירה של המועדון 51 אליפויות ישראל, 44 גביעי מדינה ושישה גביעי אירופה. מאז שנת 1970 זכתה הקבוצה בכל אליפויות ישראל, חוץ מבשנים 1993, 2008, 2010, 2013, 2015, 2016 ו-2017. כמו כן מכבי תל אביב היא הקבוצה הראשונה מאירופה שניצחה מועדון מליגת ה-NBA על אדמת צפון אמריקה, והיא ואולימפיאקוס הן שתי הקבוצות היחידות מאז תחילת שנות ה-90 אשר זכו בשני גביעי אירופה רצופים.

מאמן הקבוצה הוא איינרס בגאצקיס. בין הבעלים נמצאים שמעון מזרחי, דייוויד פדרמן, ומשפחת רקנאטי. הקבוצה מארחת את משחקיה בהיכל הספורט יד אליהו אשר נמצא בתל אביב.

בעבר, התקיימה קבוצת נשים למועדון, אך היא התפרקה בתום עונת 2003. הקבוצה נוסדה בשנת 1957, ולזכותה הישגים רבים, בינהם 11 אליפויות מדינה ו12 גביעי מדינה (הקבוצה הינה שיאנית הזכיות במפעל זה).

מועדון הכדורגל[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכבי תל אביב (כדורגל)
כדורגלני מכבי תל אביב בשנת 1913.
ככל הנראה התיעוד המצולם הראשון של קבוצת הכדורגל

מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב נחשב לאחד ממועדוני הכדורגל המובילים בישראל. קבוצת הכדורגל הינה המחלקה הותיקה ביותר באגודה ואף קבוצת הכדורגל הותיקה ביותר בישראל. הקבוצה הבוגרת של המועדון מובילה את טבלת הזוכות באליפויות המדינה עם 21 אליפויות ואת טבלת הזוכות בגביעי המדינה עם 23 גביעים, מתוכם 7 נלקחו בעונת אליפות (דאבל), ומהן 1 בעונת אליפות וזכייה בגביע הטוטו (טרבל). מכבי תל אביב זכתה 4 פעמים בגביע הטוטו ופעמיים בגביע אסיה לקבוצות (הקבוצה הישראלית היחידה שהצליחה לזכות פעמיים במפעל זה) והיא הקבוצה היחידה בישראל שהשתתפה בכל עונותיה של ליגת הכדורגל הבכירה בישראל. ההישג הגבוה ביותר של הקבוצה בשנות האלפיים הוא עלייתה לליגת האלופות בעונת 2004/05 וב2015/16. בסך הכל, מחזיק המועדון בשיא הזכיות, או לכל הפחות שיא זכיות משותף, בכל אחת מהתחרויות הרשמיות של ההתאחדות לכדורגל בישראל.

מיקו בלו שיאן ההופעות של מועדון הכדורגל בכל-הזמנים

מאמנה של מכבי תל אביב הוא ז'ורדי קרויף, ובעלי המועדון הוא מיטשל גולדהאר. הקבוצה מארחת את משחקיה באופן זמני באצטדיון העירוני בנתניה, עקב שיפוץ שעובר אצטדיון בלומפילד שבתל אביב-יפו, אשר מהוה את מגרשה הביתי של הקבוצה. הקבוצה עורכת את אימוניה במגרש בקריית שלום אשר נמצא בתל אביב.

מחלקת הנוער של המועדון היא בין המובילות בישראל והיוותה פס ייצור של שחקנים לטובת הקבוצה הבוגרת במהלך השנים. מחלקת הנוער בעלת מספר רב של קבוצות המתחרות בכלל הגיליאים ואת אימוניה היא עורכת ב"מתחם מחלקת הנוער על שם אבי כהן" (חלק ממתחם האימונים של הקבוצה הבוגרת) אשר בקריית שלום, תל אביב. קבוצת הנוער של המחלקה היא מהטובות והמעוטרות בישראל ומאז הפיכת ליגת הנוער למקצוענית ב1994, זכתה הקבוצה ב8 תארי אליפות ו5 גביעי מדינה, כאשר שלושה מהם היא עושה בזכיית דאבל.

בעבר, התקיימה קבוצת נשים למועדון, אך היא התפרקה בשנת 2002 בשל קשיים כלכליים, לאחר 4 עונות בליגת הנשים בהן סיימה במקום הרביעי בכל אחת מהן.

מועדון הכדורעף[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכבי תל אביב (כדורעף)
קבוצת הכדורעף במהלך חימום לפני משחק במסגרת גביע האתגר האירופאי באיטליה

מועדון הכדורעף של מכבי תל אביב, אשר משחק בליגת העל בכדורעף, זכה ב-11 אליפויות וב-7 גביעים. במהלך השנים 2008-2012 רשמה לזכותה הקבוצה חמש זכיות רצופות בדאבל, ללא ספק מדובר היה בתור הזהב של הקבוצה מבחינה הישגית ואף מבחינת עניין הקהל בה, כאשר אוהדי הקבוצה מילאו את תכולת אולם הדר יוסף במהלך מספר מקרים. מועדון הכדורעף של מכבי תל אביב נחשב לאחד מהמועדונים המובילים בישראל, והוא מתחרה מדי שנה על האליפות ועל גביע המדינה.

מאמן הקבוצה הוא זהר בר נצר, והיא מארחת את משחקיה באולם באולם הספורט הדר יוסף שבתל אביב.

מועדון הכדוריד[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מכבי תל אביב (כדוריד)

מועדון הכדוריד של מכבי תל אביב משחק בליגת העל בכדוריד, הקבוצה זכתה באליפות פעמיים (2014 ו-2016) וב-4 גביעי מדינה (1963, 1964, 1965 ו2017) כאשר את שלושת הזכיות הראשונות בגביע, היא עושה תחת השם "מכבי צפון תל אביב". בעונת 2016/17 העפילה לראשונה בתולדותיה לשלב הבתים של גביע האיגוד האירופאי (EHF)[4] - המפעל השני בחשיבותו בכדוריד האירופאי, הישג היסטורי עבור המועדון. הקבוצה מארחת את משחקיה באולם התיכונט שבתל אביב.

ענפי ספורט נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יעל ארד (מימין) הספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית ובוגרת מחלקת הג'ודו של האגודה.

אגודת מכבי תל אביב מפעילה ספורטאים רבים ב-11 ענפי ספורט אולימפיים, בנוסף לכדוריד ולכדורעף (הכדורסל והכדורגל הם בבעלות פרטית): אתלטיקה קלה, ג'ודו, הרמת משקולות, התעמלות אמנותית, התעמלות מכשירים ואקרובטיקה, שחייה (התפרקה באוגוסט 2009), היאבקות, טניס שולחן, אגרוף, כדורעף חופים, כדורגל אולמות וטריאתלון.

מועדון האתלטיקה של האגודה נחשב לאחד המובילים בישראל, המחזיק במספר שיאי ישראל לבוגרים הרב ביותר מבין אגודות האתלטיקה במדינה,[5] וממוקם בדרג הראשון באירופה. בין האתלטים הבולטים של המועדון: קונסטנטין מטוסביץ', יאיר פנטילט, איתי מגידי, אלכס אברבוך ודונלד סנפורד.

בשנת 2017, זכתה קבוצת כדורגל האולמות של המועדון באליפות המדינה לראשונה בתולדותיה.[6]

בין הספורטאים הבולטים באגודת מכבי תל אביב, ובישראל כלל, ניתן לציין את יעל ארד (ג'ודו), הספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה אולימפית. היא זכתה במדליית כסף במסגרת אולימפיאדת ברצלונה (1992). כמו כן, ניתן לציין את אלכס שטילוב (התעמלות מכשירים).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיינו גם בפורטל

P Tel Aviv Symbol.png

פורטל תל אביב-יפו הוא שער לכל הנושאים הקשורים בעיר תל אביב-יפו. הפורטל מציג את ההיסטוריה של תל אביב ושל יפו, אתרים בעיר, אישים, רחובות, שכונות ואנקדוטות מעניינות אודותיה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של מכבי תל אביב (בעברית ובאנגלית)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]