ויקיפדיה:מזנון/ארכיון 243

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

דף זה הוא ארכיון של דיונים שהתקיימו במזנון. דיונים חדשים יש לקיים במזנון הנוכחי. אין לערוך דף זה.הסכסוך בין אגסי לברוקולי[עריכת קוד מקור]

מזה שבועות יש התנגשויות בין משתמש:אגסי לבין משתמש:ברוקולי, כאשר ברוקולי מנטר את עריכותיו של אגסי בטענה שהן שגויות, ואגסי טוען שברוקולי נטפל אליו. לאחרונה העניין החריף בשל ביקורת שאגסי כתב בדף המשתמש שלו בנושא זה. לאחרונה עולות כל מיני קריאות לחסימתו של אגסי. מי שרוצה להתרשם מן העניין יכול לעיין בדפי השיחה של הנוגעים בדבר.

אני מודה שלא התעמקתי בפרטים הקטנים שם (מחוסר זמן) כך שלא אוכל להגיד מי צודק, אבל אני יודע שיש מעט מאד סכסוכים שהם באמת חד-צדדיים. לדעתי, מה שעולה בצורה הכי ברורה ובולטת מהפרשה הוא הצורך בהפרדת כוחות מוחלטת של ברוקולי ואגסי. אם אמנם יש צורך בניטור העריכות של אגסי (ואני אינני יכול להביע דעה בקשר לזה), מן הראוי שיעשה זאת ויקיפד אחר, אולי במסגרת הסדר מוסכם. היחסים בין שניהם הפכו קשים מאד וזה בפני עצמו גורם להחמרת המשבר עוד יותר (אני גם קורא לאגסי לנסח את הביקורת שלו בצורה מוגבלת ומרוסנת).

לא פתחתי דיון בבירורים כיוון שאני עצמי אינני צד בסכסוך, אבל הסדר מעין זה נראה לי חיוני. יואב ר. - שיחה 13:57, 14 בנובמבר 2010 (IST)

לדעתי, אמנם אם ברוקולי היה מתנהל אחרת ייתכן שהאש הייתה יותר קטנה, אבל אי אפשר לתלות בו את האשמה בסכסוך הזה. ברוקולי לא כתב בדף המשתמש שלו על 'מצעד המעדכנים'. הסדר מוסכם יהיה להודיע לאגסי שישתמש בדף המשתמש שלו למטרה לה הוא נועד ויפסיק לנסות לקדם מגמות בוויקיפדיה כי הוא עוד לא יודע איך עושים את זה, ולהבהיר לו שעם כל הכבוד לתרומות שלו הוא לא בדוק אוטומטית וברוקולי מנטר וזה חלק מתפקיד המנטר. כשאני הערתי לו על עריכותיו הוא הודיע לי שאני לא חייב לנטר את העריכות שלו, אז מי הוא רוצה שינטר אותן, אשתו? ישרון - איך אני נוהג? 14:09, 14 בנובמבר 2010 (IST)
זהו מיזם שיתופי ולכן אף אחד לא יכול לדרוש שלא ינטרו את עריכותיו. אני גם לא אמרתי שרק ברוקולי אשם. לטובת העניין, עדיף שיתרחקו זה מזה בלי להתעמק בשאלת האשמה. יואב ר. - שיחה 14:15, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אני ממליץ שתעיין בדיון האחרון בבירורים אודות אגסי. הסכסוך אינו בינו לביני אלא בינו לבין כמעט כל מי שמנטר את השינויים האחרונים. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 14:22, 14 בנובמבר 2010 (IST)
יואב- לטובת העניין עדיף שמי שלא יודע למה הוא צריך להתנהל בדרך מסויימת (קרי- לא לעשות בעיות) יעשה את זה בלי לדעת, ולא לצוות על כולם לעשות לו מקום כדי שיוכל להמשיך בדרכו, למרות שזה מיזם שיתופי. ישרון - איך אני נוהג? 14:26, 14 בנובמבר 2010 (IST)
ישרון - אגסי יצטרך להבין שהוא לא יכול להתנגד לניטורים, אבל הם יצליחו יותר אם אדם אחר יעשה אותם. ברוקולי - ראיתי את הכסאח ביניכם לאחרונה. אתה וכולנו יודעים שאתה מסוגל להיות מסור מאד לעניין מסוים. אתה הרבית לפנות בענין אגסי לדף הבירורים ובבקשות חסימה, והוא לא טמן ידו בצלחת. הוא פנה לבודקים באותה בקשה לגביך שלדעתי היתה אומללה ומיותרת.האווירה שנוצרה היא בסיס רע לפעולתך כמנטר בעניינו, ואילו הוא מגיב אליך בצורה מוגזמת בגלל אותה אווירה. ברור כשמש שאתם צריכים להתרחק זה מזה ושמישהו אחר יטפל בעניין. יואב ר. - שיחה 14:37, 14 בנובמבר 2010 (IST)
בהחלט לא ברור. אגסי מזיק לוויקיפדיה (ואף ניסה להשחית שני ערכים שכתבתי) והוא יטופל כמו כל אחד אחר. אין להיכנע למסע הניג'וז וההשצמות שלו. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 14:42, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אני את שלי אמרתי, בצורה ברורה לדעתי. אני מקווה שעוד משתמשים יראו לנכון להתייחס לעניין. יואב ר. - שיחה 14:47, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אנשים כבר התייחסו לזה בדיון בבירורים. לא ברור מה התחדש מאז חוץ מהמשך התנהגותו השלילית של אגסי. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:06, 14 בנובמבר 2010 (IST)
מה שדורש התייחסות הוא הצורך בהפרדת כוחות ביניכם. יואב ר. - שיחה 15:10, 14 בנובמבר 2010 (IST)
לא, מה שדורש התייחסות הוא הצורך לעצור את מסע הנזקים של אגסי. מי שמסרב להקשיב ומודיע שהוא יעשה מה שהוא רוצה שלא יתפלא שבאים אליו בתלונות. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:12, 14 בנובמבר 2010 (IST)
הדבר האחרון שאני רוצה הוא להעסיק את החברים בעוד מריבה שלי עם ברוקולי. הבעיה היותר גדולה - שהמחיקות שלו נגדי ממש גורמות נזק לערכים. למשל היום הוא מחק את 3 הכדורגלנים הישראלים אבי כהן, יוסי בניון ורוזנטל מהערך ליברפול (כדורגל). הסתכלתי בערך המומלץ של היום, קרייסיס, ובערכים שברוקולי מטפח, ומצאתי בהם עשרות פרטים יותר "זניחים" ממה שברוקולי מחק לי ביותר מ-16 מחיקות. אגסי - שיחה 15:12, 14 בנובמבר 2010 (IST)
הייתי שמח אם בנסיבות האלה מישהו אחר היה לוקח על עצמו לנטר את אגסי (כמדומני שכבר דנו בזה). אבל עד אז, אי אפשר לבוא בטענות לברוקולי. נרו יאירשיחה • ז' בכסלו ה'תשע"א • 15:29, 14 בנובמבר 2010 (IST)
הציעו את הייתשלהדוס כחונך אבל אגסי סירב. הוא מוכן רק למי שלא ימחוק את המבזקונים שלו, שזה כמובן דבר בלתי מתקבל על הדעת. אגסי לא מוכן להקשיב ולפעול לפי המקובל וזו הבעיה. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:32, 14 בנובמבר 2010 (IST)

עוקבים (ולא בטוויטר)[עריכת קוד מקור]

בויקיפדיה באנגלית יש אפשרות לראות בדף ההיסטוריה, לצד סטטיסטיקת צפיות וחיפוש גרסאות - גם את מספר העוקבים של הדף (בדוגמא הזו, העמוד הראשי). אני חושב שזה שימושי וחשוב. כיצד ניתן לייבא את האופציה לכאן ולהכיל אותה בדפי היסטוריית הגרסאות? אנדר-ויק • 07:01, 15 בנובמבר 2010 (IST)

זה בשרת, ולא בוויקי האנגלית - הנה העוקבים של העמוד הראשי שלנו. זהר דרוקמן - לזכר פול 07:03, 15 בנובמבר 2010 (IST)
הוא התכוון שהקישור הוא בוויקי האנגלית, לא הכלי עצמו. אני אוסיף את זה גם אצלנו. דניאל ב. 08:41, 15 בנובמבר 2010 (IST)
התכוונתי להוסיף אבל אז גיליתי שהכלי לא עונה על דפים שיש להם פחות מ-30 עוקבים. חשבתי שהמטרה היא לעזור לאתר דפים שאין עליהם מספיק מעקב אבל זה לא ממש מועיל למטרה הזו. דניאל ב. 08:45, 15 בנובמבר 2010 (IST)
אם רשימה כזו תהיה גלויה משחיתים יוכלו לבחור דפים ללא עוקבים ואז להקטין את הסיכוי שהם ישוחזרו. ישרון - איך אני נוהג? 14:12, 15 בנובמבר 2010 (IST)
ה-30 הזה נראה לי כמו פרמטר שאפשר לשנות בקוד, אינני סבור שיש לו משמעות טכנית או אלגוריתמית ייחודית. (וראו בעניין זה אפס אחד אינסוף). Ranbar - שיחה 14:15, 15 בנובמבר 2010 (IST)
שורה מעל ישרון הסביר למה הורדת הפרמטר עוזרת למשחיתים. דניאל ב. 14:31, 15 בנובמבר 2010 (IST)
מצד שני אולי אנשים יקחו דפים דווקא בגלל שאין עליהם מעקב כדי למנוע השחתה עתידית. ובכלל, לא נראה לי שכמות הפוטנציאל של משחיתים שיעבדו על סמך הרשימה הזאת כ"כ גבוהה כדי לוותר על הפוטנציאל של הגברת המעקב על מה שכן ניתן למשוך מעקב לטובת ה"טעויות הקטנות" של אנשים ולא התקפת השחתות. ‏ Itzike שיחה 11:29, 16 בנובמבר 2010 (IST)
אני מסכים. מפעילות הניטור עולה בבירור שכמעט כל כולם של המשחיתים עושים זאת בצורה ספונטנית, כך שהחשש הזה בטל בשישים. אנדר-ויק • 18:03, 16 בנובמבר 2010 (IST)

יצירת סטנדרט ויקידטה-בייס לשיתוף מידע מתוך אתרים אחרים.[עריכת קוד מקור]

שלום.

כפי שכולכם יודעים, כמות המידע באינטרנט היא עצומה. חשבתי להעלות רעיון ליצור סטנדרט בסיסי נתונים, לשיתוף מידע. לדוגמא: כל עיריה או מועצה איזורית מפרסמת באינטרנט מידע דמוגרפי לגבי העיר. בויקיטקס יש צורך לערוך את המידע ולכתובת ערך חדש לגבי אותה עיר. וכל זמן מסויים יש צורך לעדכן נתונים. אם היה סטנדרט WikiDataBade, הייתה אפשרות לבוני אתרים לפתח אתרים כשמנוע ויקיטקס יכול למשוך נתונים עדכניים מהשרת של האתר הספציפי. כל חברה, אירגון, מנהל אתר כלשהו שירצה יוכל להזמין שיתוף ערכים ומידע, ושרת ויקיטסט יעדכן מידע משותף. Eyalco99 - שיחה 09:54, 15 בנובמבר 2010 (IST)

היזומה שאתה מציע - היא חשובה הרבה יותר ממה שנידמה. אין ספק שהיא תחולל מהפיכה יותר ממה שוויקפידה חוללה. אולם חוששני שכעת היא מקדימה את זמנה. ‏Rex‏ • שיחה 00:25, 16 בנובמבר 2010 (IST)
נהפוך הוא -- פרויקט DBPEDIA עושה דבר דומה כבר היום, ומאפשר קישור נתונים חיצוניים לנתונים מתוך ויקיפדיה. אמנם למיטב ידיעתי אין עדיין זרימה בכיוון ההפוך, כלומר עדכונים אל תוך ויקיפדיה, אבל אין מניעה עקרונית להפיק דו"ח תקופתי לעיון ויקיפדים חברים במיזם שיוקם לשם כך. הבעיה המעשית עם הרעיון היא דווקא הצד השני -- הראו לי עיריה או מועצה איזורית שערוכה לייצא נתונים עדכניים בפורמטים פתוחים (למשל RDF).
(ומה זה ויקיטקס?) Ijon - שיחה 10:45, 16 בנובמבר 2010 (IST)
הרעיון עלה כבר בהצעות למיזמים חדשים של הקרן. כרגע טרם הוחלט על פתיחת המיזם (או כל מיזם ויקי אחר) בזמן הקרוב. דניאל ב. 16:31, 16 בנובמבר 2010 (IST)
הוצע כבר בעבר לנסות להשתמש במידע שממוצה מאתרי ממשל שונים בצורה אוטומטית. לא זז יותר מדי. אם זה נראה לך כיוון מועיל, האנשים ששם הם אחד הכיוונים האפשריים לגבי שאיבת מידע קיים. אבל בתור התחלה: אתה יכול לתת דוגמה למשהו שקיים באתר רשות שלטונית מסויימת והיית רוצה לראות? לדוגמה: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת נתונים לרוב. אולם תנאי השימוש ימנעו שימוש בהם בויקיפדיה. Tzafrir - שיחה 18:52, 16 בנובמבר 2010 (IST)
למיטב הבנתי אין זכויות יוצרים על נתונים. אני-ואתהשיחה 19:10, 16 בנובמבר 2010 (IST)
לא על נתון בודד. כן על אוסף נתונים שלם. אבל אני לא עורך דין. Tzafrir - שיחה 20:25, 16 בנובמבר 2010 (IST)

הצבעה על קציבת תפקוד בעלי הרשאה[עריכת קוד מקור]

ההצבעה מתקיימת בפרלמנט, הדיון נמצא כמה פסקאות לעיל. מוזמנים להצביע עד יום רביעי הבא. מתניה שיחה 09:07, 17 בנובמבר 2010 (IST)

הקהילה היהודית בעיר X, לעומת יהדות X[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת קטגוריה:יהדות התפוצות#הקהילה היהודית בעיר X, לעומת יהדות X. דוד שי - שיחה 08:28, 30 בנובמבר 2010 (IST)

הצבעה אנונימית[עריכת קוד מקור]

שלום. זהו רעיון שמתבשל אצל תומר א. עבדכם הנאמן ומשתמשים נוספים מזה זמן מסויים. פעמים רבות אנו נתקלים בדעות של משתמשים מכל קצוות הקהילה הטוענים כי ההצבעות נגועות בקליקות, יד רוחצת יד וכדומה. הפיתרון, לענ"ד, טמון בהצבעה אנונימית. אנו רוצים לשמוע את דעת הקהילה בנושא, בעוד תומר מחפש ועובד על פיתרון טכני שיאפשר את המשימה: הצבעה של בעלי זכות הצבעה בויקיפדיה, שתשמר את פרטיות המצביע. הרעיון הכללי אומר שכל בעל זכות הצבעה יוכל להצביע כפי שהוא רוצה, ואיש לא יראה את ההצבעה הגולמית. את תוצאות ההצבעה המשוקללת יראו כולם/בירוקרטים/מי שיוגדר לכך עבור הצבעה ספציפית. אין הכוונה ברעיון הזה להפוך את כלל ההצבעות לכאלה, אלא הצבעות אמון, הצבעות בפרלמנט ומפעיל נולד, למשל. הצבעות מחיקה/המלצה/מחלוקת/הסרת המלצה וכדומה, ישקלו מאוחר יותר. כמובן שהתהליך, אם יצא לפועל ילווה בתקופת ניסיון, חפיפה וכדומה. לדעתי, הצבעה שכזו תעקר את היכולת להשפיע על משתמשים להצביע כך או אחרת ואולי אף תבטל את תזמון ההצבעות. דוגמא לאתר כזה, שאינו מתאים לחלוטין לצרכינו: [1] דעות? yanshoofשיחה • 12:39, 14 בנובמבר 2010 (IST)

הצעה שאינה פותרת דבר. ראשית, מדובר במיזם שהשקיפות נר לרגליו וכך ראוי. שנית, תמיד יהיו מי שיטענו כי בסופו של דבר למישהו (בירוקרט ואף דוד שי בכבודו ובעצמו!) יש גישה לנתונים החסויים ועל כן מדובר ב"אחיזת עיניים וטוטליטריזם מהזן הגרוע ביותר שאיננו נבדל מהתרבות הדמוקרטית של דמשק". גם אם יוחלט שימונה/ייבחר מנהל אדמיניסטרטיבי שרק לו תהיה גישה לנתונים, עדיין תתחולל סערת עולמים בקשר לדרך הבחירה/ עצמאותו של הפונקציונר וחזרנו למשבצת א'. בקיצור, רעיון נחמד אך בלתי ישים. Ranbar - שיחה 13:35, 14 בנובמבר 2010 (IST)
ראו על כך גם במשתמש:Harel/שיטות הצבעה. ‏Harel‏ • שיחה 13:38, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אני רוצה להבהיר את תפקידי בעניין הזה. מה שאני עובד עליו/מחפש (ללא הצלחה מרובה בינתיים) הוא מבנה מתמטי שמאפשר הצבעה כזו. לאחר שמראים שמבנה ההצבעה בטוח כותבים את שיטת ההצבעה בקוד פתוח וככה אפשר להוכיח לכל מי שרוצה שלאף אחד אין גישה לנתונים. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 22:31, 14 בנובמבר 2010 (IST)
הצעה טובה ורעיון טוב, אבל להצבעות אמון במפעיל מערכת בלבד. אני מסכים עם רן שוויקיפדיה היא מיזם שהשקיפות היא נר לרגליו וכך ראוי. לא ראוי שתהיה הצבעה אנונימיית להצבעות בפרלמנט ומפעיל נולד ועל אחת כמה וכמה על הצבעות מחיקה/מחלוקת וכו'. Rhone •‏ 22:42, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אפשר לסקור את ההרחבות של מדיהוויקי. אולי יש כבר פיצ'ר כזה. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 23:22, 14 בנובמבר 2010 (IST)
אפשר לפרסם את ההצבעה ואת דעת כל מצביע ומצביע בסוף ההצבעה, וכך לא יהיה אפשר לחשוד בזיוף כל שהו או תחבולה אחרת... אולם הרבה פעמים דעותיהם של ויקפדים משפיעות (במובן החיובי) על החלטות של ויקיפדים הבאים, בכך שהם מדגישים פרטים וכדו' אודלן - שיחה 22:37, 21 בנובמבר 2010 (IST)

מנוע החיפוש[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:ניווט#מנוע החיפוש. דוד שי - שיחה 08:31, 30 בנובמבר 2010 (IST)

קישור לפורום[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:קישורים חיצוניים#קישור לפורום. דוד שי - שיחה 08:33, 30 בנובמבר 2010 (IST)

בעיה בתרומה לעמותת ויקימדיה[עריכת קוד מקור]

לפני מספר ימים נעניתי לקמפיין של עמותת ויקימדיה ותרמתי כסף. הוא אוטומטית הגיע לעמותת ויקימדיה הישראלית - כנראה לפי GeoIP.

קיבלתי אישור מ- PayPal על ביצוע התשלום, אבל זה כבר כמה ימים שלא קיבלתי אף הודעת אישור/תודה מויקימדיה ישראל. אני רגיל שכל ארגון אחר, שולח מיד, ובאופן אוטומטי הודעת תודה, שנותנת לתורם תחושה שכספו באמת הגיע לאן שצריך.

פניתי למייל של עמותת ויקימדיה ישראל בנושא לפני שחשבתי להעלות את הנושא כאן, ואין תגובה. אני משער שאלפי ישראלים תורמים גם כן, ומקבלים תחושה שהכסף שלהם הלך לאבדון או לפחות שעמותת ויקימדיה ישראל כפויית טובה. ואולי זה לא בצדק - אלא סתם בגלל שאיזושהי מערכת הפסיקה לרוץ. בכל מקרה לדעתי יש כאן בעיה חמורה, שתגרום להרבה תורמים פוטנציאליים להפסיק לתרום לעמותת ויקימדיה ישראל או לויקימדיה בכלל. יש כאן ויקימד שיכול לשפוך אור על הבעיה / לפתור אותה? תודה. אורן - שיחה 11:16, 17 בנובמבר 2010 (IST)

המייל שלך התקבל בעמותה. לא קיבלת את מייל התגובה? מתניה שיחה 11:28, 17 בנובמבר 2010 (IST)
אכן לא קיבלתי את מייל התגובה, וגם לא מצאתי בתיבת הספאם. אם אתה סמוך ובטוח ששלחת, אז אולי יש לי בעיה בתיבה... מצטער על ההטרדה כאן, אם כך. אורן - שיחה 11:42, 17 בנובמבר 2010 (IST)
אשלח שוב. מתניה שיחה 11:44, 17 בנובמבר 2010 (IST)

מניע\הצדקה לרצח מזעזע[עריכת קוד מקור]

חברים, שלא ישמע חלילה שבדיון במניע\הצדקה לרצח מזעזע, יש איזו שהיא מתן לגיטימציה או הבנה כלפיו. בואו נראה מה המדיניות של ויקיפדיה לגבי זה עכשיו:

פיגוע מכונית התופת בעפולה הוא טבח מזעזע שבו נרצח ילדי בית ספר תמימים. בערך על הפיגוע מופיע בהרחבה המניע\הצדקה לפיגוע, טבח קודם שעשה יהודי שאין לו שום קשר לאותם ילדים, שנסמך רק על דברי מתי שטיינברג. חוץ מהערך על הפיגוע, המניע\הצדקה לכאורה הזה, מופיע לפחות בעוד 4 ערכים נוספים: ,פיגוע התאבדות, יחיא עיאש, טבח מערת המכפלה, ברוך גולדשטיין.

ובהגבלה: לרצח המזעזע של רבין היה גם מניע\הצדקה. פרופסור אניטה שפירא כתובת "בדיעבד, הפכה פרשת אלטלנה לצידוק, לפני רצח ראש הממשלה ואחריו, להתרת דמו של רבין" [1] זה מופיע בעוד מקורות שונים כמו אורי מילשטיין 136 [2] ועוד

 1. ^ מתוך -אניטה שפירא, יגאל אלון: אביב חלדו, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2004, עמ' 349.
 2. ^ בתיק רבין מיתוס ושיברו עמ' .

לכן אני מציע לכתוב את דברי פרופסור אניטה שפירא עם ההסתיגות הנדרשת. בהגבלה למניע הנ"ל, צריך לשקול באיזה מהערכים הבאים מתאים לציין את זה בקצרה: רצח יצחק רבין, יצחק רבין, יגאל עמיר, אלטלנה, תאוריות הקשר על רצח רבין.

לחילופין אפשר להכריע שלא כותבים בכלל מניע לרצח, שמסתמך בעיקר על דברי פרופסור. ואז מקל וחומר צריך למחוק את כל האזכורים הנ"ל למניע פיגוע מכונית התופת בפעולה שההקשר שלו קלוש יותר, ומתבסס על דברי מתי שטיינברג. צפניה - שיחה 13:00, 17 בנובמבר 2010 (IST)

חס וחלילה הצדקה לרצח. נכתב שזהו המניע לרצח וייתכן שזה אכן כך. הערך לא קובע שזהו מניע צודק ולכן אין זו הצדקה. האם פרשת אלטלנה היא המניעה לרצח רבין? דניאל ב. 13:03, 17 בנובמבר 2010 (IST)
כמובן אתה צודק. הכוונה היא שזה היווה הצדקה בעיני הרוצח המתועב. בדברי פרופסור אניטה שפירא שמצוטטים, מפורש שבזמן הרצח דמוו הותר בידי שונאיו בגלל אלטלה. זה ראוי לציון וצריך לחשוב איך בדיוק לנסח צפניה - שיחה 13:08, 17 בנובמבר 2010 (IST)
כל מניע לרצח הוא הצדקה בעיני הרוצח. האמת שטרם הבנתי את הבעייתיות שאתה מנסה לצביע עליה. דניאל ב. 13:10, 17 בנובמבר 2010 (IST)
מבחינתי אין שום בעיתיות. אתה בעד לכתוב את זה במקומות הרלוונטים? צפניה - שיחה 13:13, 17 בנובמבר 2010 (IST)
אגב, בדיון שהיה כאן על שאלת מעורבותו של רבין בירי על אלטלנה כתב דוד שי"אני מציע להביא אך ורק את דבריה של פרופ' אניטה שפירא בעניין זה" צפניה - שיחה 13:16, 17 בנובמבר 2010 (IST)
חבל מאוד שצפניה מכלה את זמנו על פרובוקציות חסרות טעם, בין אם הוא עושה זאת בזדון ובין אם הוא עושה זאת בשוגג. דוד שי - שיחה 20:25, 17 בנובמבר 2010 (IST)

מיון קצרמרים והרחבתם[עריכת קוד מקור]

הוספתי ל{{קצרמר}} מהקישור של "להרחיב אותו" הסבר על דרכים להרחבת קצרמר. ההסבר מופיע בתבנית:קצרמר/הרחבה כהסבר כללי שמציע להעשיר קצרמרים בפרקי קריאה נוספת וקישורים חיצוניים ובהרחבה של קצרמרים על סמך ערכים מקושרים. בדרך זו ניתן בצורה פשוטה יחסית להפוך סתם קצרמר לקצרמר טוב. אם יש לכם טיפים כללים נוספים לשיפור קצרמרים אתם מוזמנים להוסיף אותם בתבנית זו.

מלבד זאת יש גם הסברים פרטניים להרחבת קצרמרים על פי קטגוריה: ביוגרפיות, בעלי חיים וגאוגרפיה, שמציעים פרקים לדוגמה שיש בערכים העוסקים בנושאים כאלו. את הפרקים האפשריים באותם תחומים בחרתי על סמך רפרוף על ערכים מומלצים מאותם תחומים. אם יש לכם טיפים כללים נוספים לקצרמרים שיש להם קטלוג קיים (אחד המופיעים בתבנית:קצרמר), אתם מוזמנים להוסיף אותם באופן דומה בתבנית:קצרמר/הרחבה/שם הקטגוריה המתאימה.

שימו לב שהפרקים הם רק פרקים אפשריים. כאשר מדובר בערכים על בעלי חיים למשל קיים מבנה דומה לערכים שונים, וקל יחסית להציע פרקים שיתאימו לרוב גדול של הערכים בקטגוריה. עם זאת כאשר הקטגוריה היא כללית (גאוגרפיה) מן הסתם הפרקים יהיו שונים מאוד בין עיר, הר געש ומונח גאוגרפי, והפרקים המוצעים בתבנית הם רק דוגמאות נפוצות לפרקים שצריכים להופיע ברוב הקצרמרים באותה קטגוריה. מסיבה זו מומלץ שקצרמרים יקוטלגו על פי המבנה הרצוי של הערך השלם, למשל קצרמר על אישיות היסטורית צריך להופיע כקצרמר אישים ולא כקצרמר היסטוריה - כי היינו רוצים שכשהקצרמר יורחב הוא יכיל פרקים של ערך ביוגרפי ולא של ערך היסטורי. ערן - שיחה 13:00, 20 בנובמבר 2010 (IST)

תודה רבה לערן על התבנית המצויינת. ואם כבר אנחנו בעניין קצרמרים - אולי שווה לעדכן ולפתוח מחדש את מבצע הסרת תבניות קצרמרים מאיפה שהן כבר לא צריכות להיות, כפי שנעשה לפני כשנתיים באסם הזה ביוזמת חגי אדלר ובעבודה של ברוקולי, שלי ושל עוד אנשים. מה דעתכם? Ravit - שיחה 11:22, 21 בנובמבר 2010 (IST)

רוית, אם תצטרפי, אני מוכן לנסות לקדם את זה. מתניה שיחה 11:41, 21 בנובמבר 2010 (IST)
ברור שאצטרף! Ravit - שיחה 12:26, 21 בנובמבר 2010 (IST)
רווית, אקים את האסם בהמשך. מתניה שיחה 12:30, 21 בנובמבר 2010 (IST)
ציינתי את הערכים המומלצים בהקשר זה אך ורק בקשר לכך שאפשר לשאוב מהם דוגמה למבנה רצוי לערך ונושאים שאפשר להרחיב בהם. דיון מורחב שגלש מתחום הדיון פה בנוגע לציון פרטים בערכים מומלצים הועבר לשיחת משתמש:אגסי#שאלה על ערכים מומלצים ערן - שיחה 00:15, 22 בנובמבר 2010 (IST)


כתבתי את תבנית:קצרמר/הרחבה/פסיכולוגיה, אתם מוזמנים לעיין ולשפר. Ravit - שיחה 14:19, 24 בנובמבר 2010 (IST)

מה פשר ההפנייה[עריכת קוד מקור]

הזו? האיש למיטב ידיעתי, עוסק בתרגום ועריכה והוא פעיל אידאולוגי על כך היה מעניין לקרוא, אם יש מה ואם הוא עובר סף חשיבות. אם לא - שלא יהיה עליו ערך בכלל. בשביל מה ההפניה הזו? כדי שכו-לם ידעו שהוא - תופים - "סרבן"? לדעתי מדובר בהפניה לא ראויה וצהובה. ו-כן, אם יש מקבילה מן הצד הימני של המפה של איש רוח שמוכר יחסית בשל פעילות מסויימת, לא רק פוליטית, ובמקום ערך על שמו יש הפניה לכך שהיה חבר בהתארגנות פוליטית זה לא ראוי באותה מידה. Ranbar - שיחה 21:09, 21 בנובמבר 2010 (IST)

אכן מיותר. שמו מוזכר בערך על משפט הסרבנים ועולה בחיפוש רגיל בויקיפדיה. אבל זה לא עיקר מהותו ועיקר עשייתו ולכן אפשר למחוק את ההפניה גרגור סמסא - שיחה 21:24, 21 בנובמבר 2010 (IST)
אכן צהוב. נמחק מתניה שיחה 21:36, 21 בנובמבר 2010 (IST)
קישור כחול הפך לאדום בגלל היותו צהוב? הללשיחה • ט"ו בכסלו ה'תשע"א • 21:58, 21 בנובמבר 2010 (IST)
אפשר לחשוב שאתה ירוק פה... ברי"א - שיחה 22:29, 21 בנובמבר 2010 (IST)

הפרת זכויות יוצרים ב-Ynet[עריכת קוד מקור]

שימו לב לכתבה הזאת. כל התמונות בה לקוחות מוויקיפדיה, בלי כל קרדיט או אזכור לכך. כשכתבתי תגובית בנושא, Ynet העדיפו (משום מה) לא לפרסמה. דניאלשיחה 13:31, 22 בנובמבר 2010 (IST)

לקוחות מוויקיפדיה? התמונה בוויקיפדיה של חלונות 1.0, לדוגמה, היא תמונה לא חופשית שלפי הכיתוב בה הגיעה ממיקרוסופט. אתה מוזמן לבדוק מאיפה הגיעו שאר התמונות. לפני שמאשימים האשמה פומבית, כדאי ליצור קשר עם מי שאחראי לכתבה. Tzafrir - שיחה 17:54, 22 בנובמבר 2010 (IST)

מילים עבריות חדשות[עריכת קוד מקור]

שמעתי היום ברדיו כי האקדמיה העברית אישרה שורה חדשה של מילים עבריות למושגים רפואים מסויימים? האם נתחיל כבר להעביר מוטציה לתשנית, בולמיה לזללת ורפלקס להגב? רנאטו - שיחה 14:40, 23 בנובמבר 2010 (IST)

יש לנו כבר מדיניות רשמית למתן שמות לערכים: ויקיפדיה:מתן שם לערך גילגמש שיחה 15:20, 23 בנובמבר 2010 (IST)

שם לועזי בשורה הראשונה של תיאור הערך - בחירת שפה[עריכת קוד מקור]

התעורר דיון ביני לבין סודהלשתיה מהי השפה אשר צריכה להופיע בראשית הערך. לדעתי היו דיונים בעניין זה בעבר אבל אני לא מוצא אותם. המדובר בנושא גורף הדן במספר רב של ערכים ולכן מקומו במזנון. השאלה - מה השפה הלועזית שצריכה להיות לצד שם הערך בראשו. הכלל להבנתי - אם מדובר במונח מקצועי בינלאומי (לדוגמא: תנע) לא תופיע אף שפה; אם מדובר במונח עברי (לדוגמא: עשיית עושר ולא במשפט) לא תופיע אף שפה זרה. בכל יתר המקרים - אם מדובר באתר יופיע שמו בשפה הרשמית של אותו אתר (ולכן גם אם מדובר בשם שמקורו בשפה אחרת - יופיע השם בשפה הרשמית (לדוגמא: נברסקה), כאשר מדובר בשמו של אדם, יופיע השם לפי המדינה בה חי את עיקר חייו (לדוגמא: היידן) וביצירת אמנות - השם בו היא מופיעה במקום בו היא מוצגת דרך קבע (לדוגמא: מונה ליזה או הערך נשוא הדיון ישו בבית מרתה ומרים‏), זאת אומרת - אם יצירה שנוצרה באיטליה מופיעה דרך קבע בצרפת - יופיע השם בצרפתית ואין מניעה שלצידו יופיע גם השם באיטלקית. והרציונל - מי שמחפש את היצירה במוזיאון בו היא מוצגת - יאלץ לחפשה בשפת המקום, וכן זה השם בו היצירה תופיע ב"אתר הרשמי" שלה. דרור - שיחה 10:25, 25 בנובמבר 2010 (IST)

מבלי להתייחס לכל החלק של דבריך העוסק במונחים מקצועיים, אתרים וכו' (לא רלוונטי כלל לוויכוח ביניכם), ובהתייחס רק למקרה של יצירת אמנות שנוצרה ב-X וכיום מוצגת ב-Y (שזוהי תמצית הוויכוח): ככל שבכלל נדרש להציג במשפט הפתיח שם בשפת מקור כלשהי, הרי שהשם שנתן היוצר ליצירה, בשפה המשקפת את הרקע התרבותי של יצירת היצירה, הוא הרלוונטי יותר בהיבט האנציקלופדי. Magisterשיחה 11:03, 25 בנובמבר 2010 (IST)
מדוע השם המקורי הוא הרלוונטי יותר, ולא השם אשר יש לה במקום בו היא מוצגת כיום ("השם הרשמי" של היצירה)? דרור - שיחה 11:12, 25 בנובמבר 2010 (IST)
אני מסכים עם הייתשלהדוס ועם מגיסטר. השפה שבה מוצגת היצירה אינה עיקר ואינה מהותית ליצירה עצמה, והערך לא נועד להוות מדריך לגלריות. אם תרצה להוסיף מידע זה לתועלת המשתמשים, תמיד תוכל להוסיף אותו בהמשך הערך או בסופו. גם להעיק על הקורא עם שתי שפות לעז (זו המקורית וזו שבה זה מוצג) זה לא נחמד. הללשיחה • י"ח בכסלו ה'תשע"א • 11:52, 25 בנובמבר 2010 (IST)
ואני מסכים עם דרור. השפה במקום הצגת היצירה היא כמו השפה של מדינה שבה עיקר פעילותו של אדם שנולד במדינה אחרת. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 11:57, 25 בנובמבר 2010 (IST)
אני מצטרף למגיסטר - מקום ההצגה יכול להשתנות, ומדובר במעין הפקעת היצירה מיוצרה. יוסאריאןשיחה 12:00, 25 בנובמבר 2010 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: המדינה שבה אדם פועל ויוצר היא חלק מתבנית חייו. לעומת זאת השאלה איזה מוזיאון קנה או "השיג" את היצירה היא חסרת משמעות כשלעצמה. הללשיחה • י"ח בכסלו ה'תשע"א • 12:01, 25 בנובמבר 2010 (IST)
הסתייגות לגבי שמו של אדם. שם בוא בעל מטען תרבותי וערכי. אם אדם נולד בהונגריה שמו יהיה בהונגרית עד תום ימיו (אלא אם שינה את שמו) וכנ"ל לגבי אדם ששמו הוא מוחמד ונולד באחת מארצות ערב, גם אם את רוב חייו עשה בשבדיה. יוצאים מהכלל הם שמות שתעתיקם השתנה במעבר מתרבות לתרבות כמו חורחה שהפך לג'ורג, יוהאן שהפך לג'ון או נתניהו שהפך לניתאי לימור י - שיחה 12:05, 25 בנובמבר 2010 (IST)

אני מצטרף למצטרפים. מקום הצגת היצירה חשוב פחות, במיוחד כי יצירות עשויות להיות מועברות בהשאלה לפרקי זמן ממושכים (לעתים, שנים). תמיד יש חריגים, אבל נדמה לי ששם יצירה צריך להיות כתוב בשפת אמו של היוצר, אלא במקרים מיוחדים:

 • היוצר יצר את היצירה בשהותו במקום אחר או בארץ מגוריו המאומצת, כשתקופת המגורים שם הייתה משמעותית בחייו וביצירתו (לדוגמה, כמו במקרה ואן גוך וצרפת, אך לא במקרה ציור שצייר רנואר באלג'יר או באיטליה).
 • היצירה מזוהה מאוד עם מקום הצגתה הנוכחי ושמה ה'מתורגם' מזוהה איתה. דוגמה הפוכה: שמו של אלתר אייזנהיים יהיה Isenheimer Altar ולא Retable d'Issenheim, למרות שהיא מוצגת בקולמר שבצרפת.
 • היוצר בחר בשם היצירה במכוון בשפה אחרת.

בשאר המקרים, ודומה שהמקרה שלפנינו אינו שייך לאף אחת מהקטגוריות הנזכרות, צריך ללכת עם השם המקורי שניתן או שהיה ניתן לו. הייתשלהדוס - שיחה 17:51, 25 בנובמבר 2010 (IST)

בנוסף לדברים שכבר נאמרו על אפשרות השתנותו של מקום ההצגה לאורך חיי היצירה, צריך גם לקחת בחשבון שיש יצירות שמלכתחילה נוצרות במספר עותקים גדול מאחד - בין היתר הדפסים, פסלי יציקה ועוד - כך שמקום ההצגה עשוי להיות נתון מפוזר למדי. Magisterשיחה 16:23, 26 בנובמבר 2010 (IST)

שם לועזי בשם הערך[עריכת קוד מקור]

שלום. בעקבות השיחה ב-שיחה:The Greatest Story Ever D'ohed#ערכים באנגלית , ביקרתי גם בקטגוריה:סדרות טלוויזיה אמריקאיות שעלו לשידור בשנות ה-2000 ודומיהן ורואים שבהדרגה מתחילים לרשום יותר ויותר שמות ערכים באנגלית. אם כל הערכים הרבים באותה קטגוריה הסתדרו עם שם בעברית לא ברור למה אלה אינם יכולים להסתדר באותו אופן. מה הכללים אומרים על כך ומה דעתכם ? מי-נהר - שיחה 19:29, 25 בנובמבר 2010 (IST)

בוודאי שייתכנו בוויקיפדיה העברית שמות ערכים בלועזית, והדבר גם קיים הלכה למעשה ביותר משניים-שלושה ערכים, ואפילו מעוגן במדיניות ובדיונים קודמים. כך, למשל, הוחלט ששמות של ערכים על להקות, אלבומי מוזיקה ושירים יהיו בשפת המקור. גם ערכים על סרטי קולנוע או סדרות טלוויזיה שלא הוקרנו בישראל ולכן אין להם שם מקובל בעברית ישאו את השם המקורי ולא שם בעברית. לקרוא לערך כזה בשם בעברית שאנחנו נמציא לו, באופן מאולץ רק כדי שיהיה שם בעברית, זה סוג של מחקר מקורי, שכידוע לא מקובל כאן. Lostam - שיחה 19:31, 25 בנובמבר 2010 (IST)
אז רגע, להעביר את בקסטריט בויז לנערי הרחוב האחורי? אני חייב להודות שזה מאיר אותם באור שונה. אנדר-ויק • 19:33, 25 בנובמבר 2010 (IST)
לא אמרתי לתרגם את השם בהכרח. תסתכל על הקטגוריה שבה מצויה הלהקה שאמרת תראה איך קוראים לרוב הערכים שם. מה שאפשר לעשות עם הרוב אפשר לעשות גם אם השאר אין סיבה לא להיות עקביים ומסודרים. מי-נהר - שיחה 19:36, 25 בנובמבר 2010 (IST)
יש סיבה: אתה כופה על הערכים מציאות שאינה קיימת - שם עברי. אנדר-ויק • 19:41, 25 בנובמבר 2010 (IST)
איני כופה דבר. ראית שעשיתי משהו בכח? אני שואל בכנות מה צריך להיות? אם אני היחידי שחושב משהו אז מה ? אתה לא מרשה לי לדבר ולכתוב בדפי שיחה? אסור לשאול שאלות? אין סיבה להגיב בצורה תוקפנית כזו כאשר מתקיים דיון ענייני. מדוע אתה תוקף אותי על שאלה שקשורה לעקביות של צורת כתיבה ? מי-נהר - שיחה 19:46, 25 בנובמבר 2010 (IST)
תרגע, אני מתכוון לכך באופן תיאורטי. לא אתה באופן אישי כופה, אלא המעשה. אנדר-ויק • 21:50, 25 בנובמבר 2010 (IST)

באשר למחקר מקורי, כפי שאמרתי בשיחה שם - מחקר מקורי זה לא. זה שם סידורי לפיו גם מחפשים וגם מוצאים את הפרק במאגרי מידע ומאגרי תוכן שונים ליתר דיוק שם הסדרה/מספר העונה/מספר הפרק. גם אין זה שם אחר כי כל עוד לא קיים שם מקביל מעברית אי אפשר לקרוא לזה שם אחר. אם וכאשר יהיה שם אחר ניתן לשנות אליו את שם הערך. אין שום בעיה לעשות הפניות מהשם הלועזי אך מדוע לערב בדפי קטגוריה חלק בשפה זו וחלק בשפה אחרת. אם אין פתרון מילולי יש פתרון פונוטי ובוודאי שיש פתרון סידורי למקרים של פרקים מי-נהר - שיחה 19:45, 25 בנובמבר 2010 (IST)

מי נהר, לדעתי יש פעמים שראוי לתעתק ולתרגם ויש מקרים שלא. אך למיטב ידיעתי הנוהג הוא שכל עוד אין תרגום מקובל בעברית, אנו לא מתרגמים על דעת עצמו ומקבעים מציאות מסויימת שאין היא מתפקידנו. מה עוד, שייתכן והשם יהפוך שגוי כשהמפיצים הרשמיים של סרט או סדרה יחליטו על שם שונה מזה שאנו תרגמנו. באופן אישי, פעמים רבות מצאתי עצמי מסתכלת על שמות ערכים שתועתקו וזה צרם לי מספיק בשביל לבקש להעביר את הערכים הללו לשמם במקור. דורית 20:04, 25 בנובמבר 2010 (IST)
שלום דורית. לי אישית ממש לא מפריע שתכני תרבות מחו"ל יקראו בשמם המקורי. (אם כי יש עוד שפות חוץ מאנגלית ועוד יוצרים ויצירות חוץ מבאנגלית) ואדרבה הופתעתי כאשר ראיתי בקטגוריות שציינתי לעיל שהרוב נכתבו בעברית. והנה אכן ציינתם טעם שניתן להבין, שכל עוד לא קיים שם בעברית אז לא כדאי לבחור שם. אבל הנה אני מסתכל למשל על הערך Damages וכתוב שם ש"בישראל הסדרה שודרה תחילה בערוץ אקסטרה הוט וכיום בערוץ הוט 3." ואני שואל את עצמי איך כתבו בלוחות המשדרים ? באמת אין לי מושג. ובאשר לפער בין השמות בשפות השונות ובכן אני משער שהבעיה היא גם לצד השני כלומר גם בערכים רבים של סדרות להקות וכדומה שקיימים כעת בעברית יש בעיה ואני מקווה שנתנו או ייתנו להם דף הפניה עם השם הלועזי כדי לאפשר את ההנגשה אליו באמצעות החיפוש. מי-נהר - שיחה 20:14, 25 בנובמבר 2010 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: לא רצוי, כן. האם זו הסיבה היחידה. ייתכנו אחרות, אז זו ודאי אחת המרכזיות שבהן. אגב, נדמה לי, ויתקנו אותי אם אני טועה ש-Damages לא תורגמה ולא תועתקה ובערוץ 3 מכנים אותה בשמה הלועזי. אם הייתי צריכה לסכם, הייתי אומרת שבמקרה שלפנינו יש קושי גדול לייצר אחידות גם אם נשאף לכך כמיטב יכולתנו. דורית 20:23, 25 בנובמבר 2010 (IST)
האם יש כאן תופעה ? האם זה בגלל שהרשת מאפשרת להכיר ולמצוא את תכני הסדרות עוד לפני שידורם בישראל? ואולי בכלל הפסיקו לתרגם שמות, ובישראל משתמשים גם במדיה הכתובה בימינו בכיתוב הלועזי ? מי-נהר - שיחה 20:20, 25 בנובמבר 2010 (IST)
בגדול קיימת תופעה כזו. Rhone •‏ 20:25, 25 בנובמבר 2010 (IST)
לפעמים בעל זכויות היוצרים, כמו למשל הגוף המשדר או המפיץ, קובע את השם. לפעמים גופים אחרים קובעים שמות על דעת עצמם (למשל, האוזן השלישית) וזה השם העברי שמתקבע. במקרים רבים השם המקורי שניתן ליצירה הוא השם שבו צריך להשתמש - גם אם הוא בשפה אחרת. אנדר-ויק • 21:52, 25 בנובמבר 2010 (IST)
אני לא שואל על דיבור בקול אני שואל על כתיבה. כיצד מקובל לכתוב בלוחות המשדרים ? מי-נהר - שיחה 22:41, 25 בנובמבר 2010 (IST)
זה בדיוק הקאצ': אם פרק משודר בישראל, הגוף המשדר נותן לו שם בעברית. ולכן בלוחות המשדרים כותבים את השמות בעברית. הבעיה מתעוררת כאשר אנחנו כותבים על יצירה שטרם הוצגה בישראל. אנדר-ויק • 08:02, 26 בנובמבר 2010 (IST)
אז מה נסגר עם Damages ? מי-נהר - שיחה 08:04, 26 בנובמבר 2010 (IST)
בדקתי עבורך אתמול בלוח המשדרים של ערוץ 3, השם אינו מתורגם או מתועתק כלל והתוכנית נקראת Damages, כפי שהיא במקור. דורית 14:43, 26 בנובמבר 2010 (IST)

לפעמים הפיתרון הכי טוב זה להשאיר את השם בלועזית, בעיקר בערכי להקות מוזיקליות. The Sins of Thy Beloved עדיפה על מפלצת כמו דה סינס אוף ת'אי בילובד. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:56, 26 בנובמבר 2010 (IST)

יציאה לדרך חדשה 2[עריכת קוד מקור]

בזמן האחרון ארעו מספר אירועים, חלקם משמחים, חלקם לא כל כך. ההצבעות בפרלמנט, הפרישה של אלמוג, העדר הפעילות של עודד, וויתורם של מגיסטר, סקרלט, אביהו, רחל ודוד על סמכויותיהם. חלפו 3 שנים מאז יציאתנו לדרך חדשה. האם הגיע הזמן למניפסט נוסף? אחד שיזכיר לנו לשם מה התכנסנו פה, אחד שיזכיר לנו מהו כבוד הדדי, יאמר לנו שדרך ארץ קדמה לכתיבה. הרבה דברים אנחנו צריכים לזכור. אולי אפילו קופי-פייסט יספיק ;-) הביורוקרטים והביורוקרטית - לטיפולכם. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 07:51, 26 בנובמבר 2010 (IST)

שלום יוני. אני חושב שלא נראה בזמן הקרוב, או הפחות קרוב, מניפסט מהסוג שאתה מתאר. אכן, חלו שינויים פרסונליים רבים ואף מרחיקי לכת - אך אינני בטוח שהאנשים עושים את המערכת במידה שאתה מתאר. אני חושב שניתן קודם לוויקיפדיה להתרגל למצב החדש. יכול להיות שלא יחול שום שינוי מורגש, יכול להיות שכולנו נרגיש שזה סוג של דף חדש ומבטיח. אין לדעת. בינתיים המסר החשוב ביותר לדעתי הוא שוויקיפדיה חזקה יותר מכל שיבוץ ספציפי של אנשים לסמכויות. ‏Harel‏ • שיחה 08:05, 26 בנובמבר 2010 (IST)

המהפכה מכלה את מנהיגיה. הראל, הזהר מאידו של מארס. שנילישיחה 08:49, 26 בנובמבר 2010 (IST)

אפשר היה גם לתת דוגמאות כגון של רובספייר או דנטון. בכל אופן, אני מקווה שאינך מייחל להירצחי. ‏Harel‏ • שיחה 12:21, 26 בנובמבר 2010 (IST)
וכדי שהחדשים יבינו במה מדובר, המקרה ההיסטורי: ויקיפדיה:יציאה לדרך חדשה. דניאל ב. 08:59, 26 בנובמבר 2010 (IST)
הראל, הצורך במניפסט חדש אינו נובע מפעולותיהם של הנ'ל, אלא מההרגשה הכללית של מחנאות ויריבות. לאור ה'הנהלה' החדשה, יש מקום לחזק את ידינו ולהביע אמון בקהילה :) ‏Yonidebest Ω Talk‏ 13:26, 26 בנובמבר 2010 (IST)
בירוקרטים הם יותר מגננות ותפקידם הוא לא רק לטפל בסכסוכים ולשמש כבוררים אחרונים. הם צריכים להתוות דרך חדשה, לעודד מיזמי כתיבה וטיפול בערכים, ולהשרות אווירה טובה בקהילה ובאנציקלופדיה. מניפסט חדש יכול לעזור, אך עליו לא להיות מוגבל רק להשכנת השלום אלא גם להפחת רוח כתיבה מרעננת לטובת האנציקלופדיה. אולי נארגן מתקפות איכות או מיזמים דומים? בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:24, 26 בנובמבר 2010 (IST)
אני מקבל את דבריו של הראל. אין צורך בהכרזה על דרך חדשה כל חצי שנה. הדרך החדשה כאן כבר זמן מה, היא משפיעה באיטיות ובנחישות, ומטיבי ראות יכולים לראות את תוצאותיה בפרספקטיבה של זמן. הפורשים ומפחיתי-הפעילות אכן יחסרו גם לי כמו לכולנו. יש לזכור שהויקיפדיה היא דינאמית, שייכת לכל כותביה וקוראיה, ואינה תלויה באדם אחד, מוערך ככל שיהיה. הויקיפדיה תמשיך להיות מיזם הענק הדינאמי ששינה היחס בעולם כלפי הידע האנושי, וכמיזם דינאמי תמשיך גם להשתנות ולהתאים עצמה למציאות המשתנה. דני. ‏Danny-w‏ 20:23, 26 בנובמבר 2010 (IST)
+1. ‏JavaMan‏ • שיחה 20:30, 26 בנובמבר 2010 (IST)

בעיה מקומית בהאזנה לקבצי מדיה[עריכת קוד מקור]

Multimedia-icon.svg Ludwig van Beethoven - Für Elise
לעזרה בהפעלת הקובץ

האם קיימת רק אצלי? אני משתמש בכרום, ולא מצליח לשמוע את בטהובן בערך אלפנט (סרט). חשבתי שזו בעיה בדפדפן - אבל דווקא עם האזנה לקטעי סאונד בויקיפדיה באנגלית אין לי שום בעיה. למשל, כאן. אז הבעיה היא ככל הנראה אצלנו. מה עושים? אולי אני עושה משהו לא נכון? (אני מתכוון לאופציית "תמיכה טבעית של דפדפן" ולא להתקנת רכיבים נוספים). אנדר-ויק • 08:57, 26 בנובמבר 2010 (IST)

אצלי בפיירפוקס אין בעיה. דניאל ב. 09:12, 26 בנובמבר 2010 (IST)
התצוגה של כפתור הפליי עולה לי על הווליום. יש עוד כרומים בקהל? אנדר-ויק • 09:20, 26 בנובמבר 2010 (IST)
גם אצלי זה ככה. בשביל להקשיב לקובץ לחץ על Play ואז על "עוד..." ואח"כ על "Cortado (Java)" ס123 - ביידיש יש ופה אין?! - שיחה 18:53, 26 בנובמבר 2010 (IST)
בפיירפוקס עובד מיד ובכרום בדיוק כמו הסיסמא
אנדר צודק. באנגלית זה עובד ישר גם עם כרום שפם אדום - שיחה‏ 17:39, 27 בנובמבר 2010 (IST)

אולטרה קצרמרים, קצרמרים לשכתוב ולשכתוב עמוק שאנונימיים מעלים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מדיניות המחיקה#אולטרה קצרמרים, קצרמרים לשכתוב ולשכתוב עמוק שאנונימיים מעלים זהר דרוקמן - לזכר פול 19:40, 12 בדצמבר 2010 (IST)

קישורים גורפים לבלוג של אלי אשד[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת תבנית:אלי אשד#העברה מהמזנון זהר דרוקמן - לזכר פול 19:42, 12 בדצמבר 2010 (IST)

מתקפת איכות[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מתקפת איכות#העברה מהמזנון זהר דרוקמן - לזכר פול 19:43, 12 בדצמבר 2010 (IST)

הסרת מדבבים לגרסה העברית בסרטי אנימציה[עריכת קוד מקור]

אתמול גיליתי ברשימת המעקב שלי שהמשתמש משתמש:הייתשלהדוס קיצר את תוכנם של כמה סרטי דיסני, למשל מפלצות בע"מ וחתולים בצמרת והסיר בעריכותיו גם את כל המדבבים של הגרסה העברית. הסרת המדבבים בעברית נראית לי שגויה ביותר והנימוקים שהוא העלה נראים לי קלושים למדי. החזרתי את פרטי המדבבים והוא שיחזר אותי. אינני רוצה להכנס למלחמת עריכה ואני מאוד מקווה שיהיו כאן מספיק עורכים שיסכימו איתי. אני מעלה את הנושא כאן כיוון שזהו נושא עקרוני הנוגע לכל סרטי האנימציה שנעשה להם דיבוב עברי. אלה נימוקיי:

1. לדעתי הדיבוב העברי שקול בחשיבותו לדיבוב המקורי. המשתמש הייתשלהדוס טוען שהדיבוב העברי זניח. מדוע מזלזל העורך הנ"ל בדיבוב העברי (ראו דבריו כאן: שיחה:חתולים בצמרת), האם בישראל לא מסוגלים ליצור דיבוב איכותי???

2. כצופה נלהב בסרטי אנימציה יש לי רבים ברשותי ואני צופה גם בגרסה המקורית וגם בזו המדובבת ויכול לציין שחויית הצפייה שונה בכל שפה. טענתו של משתמש:הייתשלהדוס היא (שהגרסה העברית היא רק לילדים שלא יודעים אנגלית) בעיני לכל הפחות סובייקטיבית, אם לא מגוחכת.

3. רשימת המדבבים בגרסה המקורית מופיעה בהרבה ערכים בתבנית הסרט בצד שמאל, ללא שיוך לדמויות. איך ניתן לדעת מי דיבב איזו דמות? האם תפקידה של ויקיפדיה למסור מידע בישירות ובפשטות או לבלבל את הקוראים? בעקבות השיחה בדף השיחה הוסיף משתמש:הייתשלהדוס את מדבבי הגרסה העברית לפתיח, ללא שיוך לדמויות. איזו תועלת יש לקוראים מכך? למה אי אפשר לשייך את המדבבים לדמויות בפסקת הדמויות?

4. אם המידע על המדבבים לא יהיה זמין בויקיפדיה, איפה יוכלו הקוראים למצוא את המידע הזה ברשת? כקורא, זהו סוג המידע שאני עצמי מחפש לעתים קרובות.

5. שאלה לגבי התנהגותו של משתמש:הייתשלהדוס - אני לא יודע מה הוותק שלו במיזם הזה, אבל הוא מתנהג בגסות ובהתנשאות גם כלפי וגם כלפי המדבבים בכלל (ראו דף השיחה הנ"ל). לפי הבנתי, כולם בויקיפדיה שווים, מאיפה הוא לוקח את זה שהוא שווה יותר ומותר לו יותר? זו פעם ראשונה מזה שלוש שנים שאני נתקל אישית ביחס כזה ובאווירה כזו אין לי חשק לתרום כאן יותר.

אני מקווה שיהיו עוד כמה עורכים שחושבים כמוני. בברכה Kippi70 - שיחה 01:09, 27 בנובמבר 2010 (IST)

אוו, איזו רוח קרבית. אני מסכים איתך בשני דברים: 1. גם אני צופה נלהב בסרטי אנימציה. 2. הגרסה העברית היא לא רק לילדים שלא יודעים אנגלית. בתור אחד שגדל על סרטי הרנסאנס של דיסני, כיום מאוד קשה לי לצפות בסרטים אלו ללא דיבוב. ולגבי הייתשלהדוס? אל הגיליוטינה! תכף ומייד! ;-)
וברוח קצת יותר רצינית, המתייחסת לציון המדבבים ולא האשמות והטחות: לדעתי יש מקום לציין הן את המדבבים המקוריים והן את המדבבים העבריים. אך יש לעשות זאת בדרך יצירתית. Rhone •‏ 01:15, 27 בנובמבר 2010 (IST)
אני מקווה שאינך מאשים אותי ב"האשמות והטחות", אם כן, אנא עבור על רשימת הגרסאות של שני הערכים שציינתי למעלה ודפי השיחה שלהם. הנה דוגמא לערך שמכיל את הדמויות והמדבבים של הגרסה המקורית: שלגיה ושבעת הגמדים (סרט). לא יודע אם זה יצירתי אבל, לדעתי, זה פשוט ואינפורמטיבי. בברכה Kippi70 - שיחה 01:56, 27 בנובמבר 2010 (IST)
גם אני בעד שימור רשימת המדובבים בערכים על הסרטים. יש להם חלק חשוב בדרך בה רבים מקוראינו זוכרים את הסרטים. בנוסף, לפחות בדיבוב של סרטי דיסני, מדובר בעבודה מוקפדת מאוד בפיקוח של האולפנים עצמם, מה שמוסיף לחשיבות העבודה שלהם ולכך שראוי ששמותיהם יכללו בפרטים על הסרט. Ldorfman - שיחה 02:21, 27 בנובמבר 2010 (IST)
כמו Ldorfman ס123 - ביידיש יש ופה אין?! - שיחה 03:42, 27 בנובמבר 2010 (IST)

למשתמש Kippi70 - אני פעיל במיזם שש שנים, אם זה מסייע לך במשהו.

לעניין עצמו: רשימת המדבבים אינה עניין בטל כלל ביחס לגרסת המקור. בשנים האחרונות, במיוחד, מדובבים כוכבים ידועים את הסרטים (במפלצות בע"מ, לדוגמה, מונים המדבבים את סטיב בושמי, בילי קריסטל, ג'ון גודמן, ג'ניפר טילי, פרנק אוז ואחרים). אבל, כמו במקומות אחרים בחיים, יש דירוג של חשיבות וכאן, המדבבים בעברית שוכנים בדרגת חשיבות נמוכה הרבה יותר מזו של המדבבים המקוריים והערך צריך לשקף זאת. יש סיבה לכך שבתבנית הסרט המדבבים של הגרסה המקורית מופיעים כשחקנים הראשיים בסרט.

לכאורה, אין כלל נזק בהוספת המידע על המדבבים לעברית, אך אורבות כאן שלו סכנות:

 • לעתים, כתיבה עצלה עלולה להוביל למצב בו הכותב טרח לציין רק את המדבבים לעברית, וכך נוצר רושם מדכדך, כמו בספר הג'ונגל, כאילו לא זמר הסווינג המהולל לואי פרימה הוא שהעניק למלך לואי את קולו אלא דווקא עמי מנדלמן ושלא סבסטיאן קאבוט הנפלא - מר פרנץ' הנודע מ"ג'ודי ובאפי" - אלא דווקא דני ליטני (או שמא דני בסן) הם האחראים לעליצות הדובית - כאילו ניתן לדמיין את באלו עם מבטא שאיננו בריטי! מצב כזה יש לתקן ועד שיתקון, עדיף לדעתי להדיח את המדבבים לעברית משורת הדמויות המרכזיות אל מקום בולט ומרכזי פחות.
 • לעתים, הכותבים מציינים את כוכבי הסרט (המדבבים במקור) ולצידם את המדבבים לעברית. כך, יד פוסט-מודרניסטית אלמונית ובוטחת הלעיזה אל תוך ערכינו את הטענה שהג'יני באלאדין דובב על־ידי "רובין וויליאמס/טוביה צפיר" - כך ולא אחרת. צד אל צד. גב אל גב. שווה מול שווה. כאילו שניהם הסניפו מאותו מסטינג ואנחנו, לאן נוליך את הבושה?
 • כמעט תמיד, נשכחת כל גרסת דיבוב עברי קודמת לזו הנוכחית. לעתים, כמו במקרה ספר הג'ונגל, יש גם גרסת תרגום מוקדמת יותר הנשכחת בלהט התשוקה למנות את כל עבודות הדיבוב של עמי מנדלמן.

אבל יש גם סכנה עקיפה. העמלים בשדות הניטור האינסופיים יודעים כי בתקופה האחרונה אנו נתונים למתקפת מדבבים אכזרית ביותר - ללא ספק בהשראת סוכנים זרים - המחדירה את הדבבנות לערכים רבים, עם ובלי צורך. בהיעדר תבנית או דרך מאורגנת להציג את המידע על הדמויות באופן מסודר (דיבוב מקור תחילה, דיבוב עברי אחר כך) יש בצורה הנוכחית הזמנה לברדק. Kippi70 אינו ילד בן עשר, אבל אם להיות מציאותיים, ילדים בני עשר ויחצ"ני ערוצי ילדים למיניהם (פעמים רבות, קשה להבדיל את אלו מאלו) מנסים בהתמדה להפוך ערכים מסוימים לשילוב של תוכן יחצ"ני ופטפוטי מעריצים - מאלו אני מבקש להתגונן. לא יודעים על מה אני מדבר? הנה כמה שורות (שאותי, לפחות, מביכות) מהערך על ספר הג'ונגל:

 • מוגלי (טל בלכרוביץ') - נער שגודל בג'ונגל בחברתם של זאבים, אולם בגיל 10 חבריו מנסים להביאו לכפר בו גרים בני מינו, למען בטחונו.
 • באלו (דני ליטני ודני בסן) - דוב שפתני והוא חבר טוב של מוגלי שמלמד אותו את הצרכים החיוניים בחיים וביחד הם מבלים במעבות הג'ונגל.
 • המלך לואי (עמי מנדלמן) - אורנגאוטן,שיש לו ארמון בג'ונגל בו הוא מולך על הקופים שחוטפים את מוגלי.
 • באזי - נשר שעוזר למוגלי ומראה לו מהו חבר אמיתי.
 • פלאפס - נשר שעוזר למוגלי ומראה לו שהוא חבר אמיתי.
 • דיזי - נשר שעוזר למוגלי ומראה לו שהוא חבר אמיתי.
 • זיגי (עמי מנדלמן) - נשר שעוזר למוגלי ומראה לו שהוא חבר אמיתי.
 • שאנטי (שלומית אהרון) - ילדה מכפר בני האדם. בסוף הסרט מוגלי מתאהב בה והולך עמה לכפר.

אני חושב שגישה צייקנית יותר תהיה נאה כאן, לבל נמצא את עצמנו מבלים במעבות הג'ונגל עם זיגי (עמי מנדלמן) שיראה לנו שהוא חבר אמיתי. הייתשלהדוס - שיחה 05:55, 27 בנובמבר 2010 (IST)

אני עם רדלר בעניין הזה • עודד (Damzow)שיחההידעת? מיזם הידעת? מתחדש! 07:33, 27 בנובמבר 2010 (IST)
סודהלשתייה, אם צריך לתקן את המשלב בערך, תקן. אם חסרים פרטים על המדובבים המקוריים, הוסף. אך לדעתי יהיה זה שגוי להסיר את שמות המדובבים העבריים. אני מסכים עם Kippi70, שמעלה בעיה מסוימת שמצריכה תיקון. אתה מעלה בעיה אחרת, וגם היא מצריכה תיקון, אך לא על ידי יצירת הבעיה שהעלה Kippi70. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 17:14, 27 בנובמבר 2010 (IST)
אם אין את המדבבים בשפת המקור - יש להוסיפם. אם יש את המדבבים בשפת המקור - אין מניעה שיהיו גם המדבבים בעברית. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 18:31, 27 בנובמבר 2010 (IST)
הפתרון שלי לסוגייה (שהתנפחה קצת יותר מדי, לטעמי, אם יורשה לי): לקורא העברי יש עניין בגרסאות עבריות ליצירות ספרותיות/קולנועיות/טלוויזיוניות וכד'. משום כך, ראוי לציין בפסקה נפרדת ("גרסה עברית" או כותרת אחרת) את העיבוד העברי ליצירה. אם זו סדרה מדובבת, שהרי בזאת עסקינן, אפשר לציין את המדובבים הראשיים, כמו גם פרטים על ערוץ השידור וכו'. בתבניות וכו' אין לציין את המדובבים כי התבנית מעניקה מידע תמציתי, ופרטי הגרסה העברית (אם היא לא המקורית) אינם בעלי חשיבות גבוהה מספיק לעניין. Kulystabשיחהשהאחרון מימין ייגע בשרוולו בתעלה • כ"ג בכסלו ה'תשע"א • 14:30, 30 בנובמבר 2010 (IST)
כמה הבהרות - הדיון כאן לא עוסק בסדרות אלא בסרטי קולנוע מצוירים. כמו כן, נראה לי שאין אף אחד כאן המעוניין להכניס את מדבבי הגרסה העברית אל תוך התבנית. בברכה Kippi70 - שיחה 14:44, 10 בדצמבר 2010 (IST)

ברצוני להגיב לתגובתו המפורטת של הייתשלהדוס. קודם כל, תודה להתייחסות המנומקת והענינית.

1. אני מעדיף שמדבבי הגרסה המקורית יופיעו בפסקת הדמויות ולא בתבנית. כך יידע כל אחד לזהות נכונה. אם מישהו מתעקש לשמור את שמות המדבבים גם בתבנית,אין לי בעייה עם זה למרות הכפילות.

2. בסרטים ישנים יותר, כמו ספר הג'ונגל, שנוצר ב-1967 אינני מכיר את מדבבי הגרסה המקורית ואינני יכול לשייכם מן התבנית בצד שמאל לדמויות. מן הסתם, קוראים ועורכים צעירים ממני ייתקלו באותה בעייה. על סמך דבריך כאן הוספתי את השמות לדמויות בפסקה.

3. אתה טוען שבספר הג'ונגל יש יותר מגרסת דיבוב עברית אחת. אני לא ידעתי זאת ואם נוסיף זאת לערך ייצאו כולם נשכרים. אני בטוח שמידע מסוג כזה רק מוסיף לערך.

4. בערך מפלצות בע"מ הוספת את מדבבי הגרסה העברית לפתיח. מה זה נותן? אין כאן שיוך לדמויות (ולכן לא ברור מספיק לקוראים) וזה מבליט את הדיבוב העברי מעבר לדיבוב המקורי (שזה בניגוד לגישתך שלך).

5. אם אתה מציע "דיבוב מקור תחילה, דיבוב עברי אחר כך" זה מקובל עלי. מקובל עלי גם הפתרון של ציון המדבב העברי בסוגריים לאחר המדבב המקורי, כמו בערך שלגיה ושבעת הגמדים (סרט)

לסיום, אני מקווה שנגיע להסכמה בהקדם ושאוכל להפנות את מרצי לשיפור והרחבת ערכים ולא לדיונים כאן. בברכה Kippi70 - שיחה 14:44, 10 בדצמבר 2010 (IST)

כלל מיותר וקשיח מדי למינוי מנטרים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מנטר#כלל מיותר וקשיח מדי למינוי מנטרים זהר דרוקמן - לזכר פול 19:46, 12 בדצמבר 2010 (IST)

כללים מנחים להפרדה או איחוד ערכי יישובים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מדיניות איחוד ערכים#כללים מנחים להפרדה או איחוד ערכי יישובים זהר דרוקמן - לזכר פול 19:48, 12 בדצמבר 2010 (IST)

קישורים שבורים ל"מקור ראשון"[עריכת קוד מקור]

יש לנו כמה עשרות קישורים ל"מקור ראשון" ( http://makorrishon.net ), אך דא עקא, האתר העביר את פעילותו ל http://www.jtimes.co.il (במקביל יש גם http://makorrishon.co.il, אך הקישורים הקיימים לא עובדים באתר זה)

למרבה הצער, לא הצלחתי למצוא איך להתמיר קישור קיים למאמר ספציפי במקור ראשון לכתובת החדשה. יתכן אפילו שבכתובת החדשה מאמרים ישנים זמינים למנויים בלבד - לא הצלחתי לברר.

אם מישהו יודע איך להתמיר קישורים ישנים לחדשים, אני מוכן לעשות את העבודה אם רק אקבל את ההדרכה. אם לא, אני חושב שצריך למחוק את הקישורים המתים. בכבוד - קיפודנחש - שיחה 17:00, 28 בנובמבר 2010 (IST)

אם אינני טועה, המהדורה המקוונת הייתה זהה לזו המודפסת. כלומר אנו יודעים שזה נמצא איפשהו בעיתון. אולי לפחות בחלק מהמקרים אפשר למצוא את התאריך, כגון בעזרת גוגל? נרו יאירשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"א • 22:04, 1 בדצמבר 2010 (IST)

ארכוב דיונים בבירורים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:בירורים#ארכוב זהר דרוקמן - לזכר פול 19:49, 12 בדצמבר 2010 (IST)

וק:סד#באנר גרפי חדש להתרמה[עריכת קוד מקור]

אשמח לביקורת, וגם לרעיונות ובקשות משלכם MT0 - שיחה 01:14, 1 בדצמבר 2010 (IST)

שוב תקלה חמורה ברשימת הערכים הדחופים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת תבנית:לטיפול דחוף#דיון במזנון על השימוש בתבנית. זהר דרוקמן - לזכר פול 19:51, 12 בדצמבר 2010 (IST)

שני בינויקי[עריכת קוד מקור]

לאור הבעיה שעלתה בשיחה:ארץ ישראל#קישור הערך לערך המקביל באנגלית ובשפות אחרות וההמלצה בעזרה:בינוויקי - מדוע לא לקשר לשני ערכים שונים, אם הערך העברי עוסק באופן ברור ומובהק בשניהם? ראו בערך פילגש (אחד היחידים שמקושרים כך), שם הקישורים נראים כמו פיתרון משביע רצון. יוסאריאןשיחה 17:02, 1 בדצמבר 2010 (IST)

אני גם נהגתי כך לאחרונה בערך איבר פרימיטיבי, מה לעשות שהערך עוסק בשני הנושאים כשאין אחד מהם שהוא מובהק. דניאל ב. 22:27, 1 בדצמבר 2010 (IST)

למנטרים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:מנטר#למנטרים זהר דרוקמן - לזכר פול 19:52, 12 בדצמבר 2010 (IST)

בקשה מהויקיפדים בצפון - אנא עזרו וצלמו[עריכת קוד מקור]

לויקיפדים בצפון: בשעות / ימים אלה מתרחש אסון השריפה בכרמל (2010). כרגע יש צילומים רבים של התקשורת (לדוגמה). אך אין ברשותינו תמונות חופשיות, ולא יהיו אם לא יצולמו על ידינו. המידע חשוב ויהיה חשוב בעתיד. אנא צאו מבתיכם כעת לאזורים בהם ניתן לצלם, וצלמו את מה שאפשר (להבות, בתים או אזורים שנפגעו, כבאים בפעולה, פינוי האזרחים, מה שאפשר). אין לנו בשלב זה תמונות חופשיות, והדבר ישתנה אם נצלם. אנא עיזרו וצלמו. תודה, דני. ‏Danny-w‏ 08:59, 3 בדצמבר 2010 (IST)

אחותי צילמה כמה תמונות כולל מהאוויר ומאוניברסיטת חיפה. אשדל אותה להעלותן. Neukoln - שיחה 09:49, 3 בדצמבר 2010 (IST)
העליתי אחת שצולמה מהעיר אתמול אחה"צ. לא ממש השריפה, אבל יותר טוב מכלום. אמנון שביטשיחה 10:16, 3 בדצמבר 2010 (IST)
החבר'ה הטובים כבר מאתמול נכנסו לחזית במאבק נגד האש במטרה למנוע ממנה להתפשט לשטחים נוספים. אשמח אם מישהו ימצא תמונות שלהם (לא רק בשביל ויקיפדיה, אלא גם כדי לראות - ולכן גם קישור לאתר חדשות עם תמונה כזאת יספיק). עוד בקשה מהצלמים: שימרו על עצמכם, אל תתקרבו לעשן ולאש וצייתו להוראות כוחות הביטחון. תנחומי לנפגעי השריפה ובפרט למשפחות ההרוגים. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 12:13, 3 בדצמבר 2010 (IST)
מתנצל שזה כאן אבל אני רוצה להעלות את התמונות (חלקן מהשעות הראשונות) וקצת נתקעתי בהבנת ההבדל בין קומונס 2.5 ל-3. מהו?
בנוסף אני זקוק להבהרה - ניתנה הסכמה למספר כלי תקשורת לפרסום התמונות והן אכן התפרסמו. האם זה מונע מבעל התמונות להעלותן הנה עכשיו? תודה, Neukoln - שיחה 19:35, 3 בדצמבר 2010 (IST)
3.0 היא גירסה חדשה של הרישיון, השתמש בה אם ברצונך לשחרר ברישיון חופשי. במידה ומכרת לאמצעי התקשורת את הזכות לשימוש בתמונות בלבד, ולא את זכויות היוצרים בתמונות (דבר הנעשה בד"כ בכתב), או בלעדיות בשימוש, הרי שאתה רשאי להמשיך ולנהוג בתמונות כרצונך.Oyשיחה 22:21, 3 בדצמבר 2010 (IST)
ראו בדף המשתמש שלי את גלריה השריפה בכרמל 2010. שבצו את התמונות בערכים לפי מיטב הבנתכם. Neukoln - שיחה 22:25, 3 בדצמבר 2010 (IST)
יפה! ‏Yonidebest Ω Talk‏ 10:18, 4 בדצמבר 2010 (IST)
ואולי להוסיף לתחינתו של דני - לוויקיפדים בצפון:
 1. אנא שמרו עליכם, יקירכם ורכושכם מכל משמר
 2. אל תסכנו עצמכם לשווא רק בשביל תמונות זהר דרוקמן - לזכר פול 11:00, 4 בדצמבר 2010 (IST)
אחרי שהשרפה תגווע כליל, כדאי יהיה להעלות תמונות של נזקיה. ישרון - מה המצב? 22:58, 5 בדצמבר 2010 (IST)

קישורים למאקו[עריכת קוד מקור]

משתמש אנונימי נוהג להחליף בקביעות קישורים לאתר מאקו בקישורים זהים לאתר רשת, בטענה שהם לא עובדים בפיירפוקס. כיון שלי אין כל בעייה פניתי אליו בבקשת הסבר נוסף. ואלו דבריו: "הם לא עובדים בדפדפן פיירפוקס (ולמעשה בכל דפדפן שאינו אינטרנט אקספלורר), אלא אם כן אולי אתה מתקין תוכנה חיצונית ובנוסף משתמש בחלונות. למשתמשי לינוקס ומק אין בכלל אפשרות לצפות בווידאו." למבינים בעניין, האם הצדק איתו? דרך - שיחה 01:29, 5 בדצמבר 2010 (IST)

תוכל לתת דוגמה לקישור שהוחלף? אם תתן אוכל לבדוק הכצעקתה. קיפודנחש - שיחה 01:36, 5 בדצמבר 2010 (IST)
[כאן דרך - שיחה 01:45, 5 בדצמבר 2010 (IST)
הצדק לא איתו (בפיירפוקס שלי לפחות). Rhone •‏ 01:48, 5 בדצמבר 2010 (IST)
אכן לא עובד בלינוקס. מתניה שיחה 01:52, 5 בדצמבר 2010 (IST)
אצלי עובד בפיירפוקס בחלונות Gutterשיחה 10:17, 5 בדצמבר 2010 (IST)
זה לא עובד גם בחלונות אלא אם אתה מתקין תוסף מסויים, שלא אמור לעבוד בכל הגירסאות. כל משתמשי לינוקס ומק לא יכולים לצפות שם אלא אם כן הם מתחכמים ומשתמשים בפתרונות לא רשמיים, וגם אז זה לא תמיד עובד: הנה רשימה של משתמשי לינוקס - אתם מוזמנים לשאול אותם. עוד קצת מידע: [2] [3] [4] - עכשיו אתה מאמין לי?
נראה שהאלמוני צודק לגבי מאקו, אלא שבלינוקס גם הקישור המוחלף (רשת) לא עובד, משום שהמדיה עצמה היא בפורמט פרטי של מיקרוסופט לחלונות. אין לי גישה למק, אבל יש חשש לחשד שהמצב שם כמו בלינוקס. אם ההחלפה מקלה על משתמשי שוא"ש בחלונות (דרך אגב: מה עם כרום? אופרה? ספארי?) אז כנראה כדאי, אבל אם אפשר למצוא את אותם הסרטים בפורמט יותר פתוח זה עדיף. קיפודנחש - שיחה 17:31, 5 בדצמבר 2010 (IST)
עדכון: עם תוסף MediaPlayerConnectivity לשוא"ש הקישור המוחלף (רשת) מצליח לנגן בלינוקס, והקישור המקורי (מאקו) לא. נראה לי שההחלפה מוצדקת ונכונה. קיפודנחש - שיחה 17:50, 5 בדצמבר 2010 (IST)
ב"רשת" כל הסרטונים (למעט השידור החי) הם בפלאש (כמו כמעט בכל האתרים הגדולים בעולם) ולכן אפשר לצפות בהם גם בלינוקס, כי פלאש פועל על מספר מערכות הפעלה: חלונות, מק ולינוקס. Windows Media Player שבו משתמשים במאקו קיים רק בחלונות, ומותאם לאקספלורר. הנה דוגמא - היא תעבוד גם על לינוקס ללא צורך ב-MediaPlayerConnectivity, אבל הקישור המקביל של מאקו לא.

וול... מה?[עריכת קוד מקור]

איך יתכן שלשפה כמו וולאפיק שדוברים אותה רק כמה עשרות יש ויקיפדיה גדולה יותר מלשפה העברית? http://vo.wikipedia.org/wiki/

Mysterion - שיחה 23:50, 5 בדצמבר 2010 (IST)

כי הם פחות מקפידים על איכות הערכים (בדוק שם את הערך אסיה) אבל אכן כדאי להשקיע עוד בריבוי הערכים, ובשיפורם, ובהכל. יש לך רעיון? ישרון - מה המצב? 23:56, 5 בדצמבר 2010 (IST)
בדוק באקראי 10 ערכים ותגלה שכולם עוסקים ביישבים זניחים באירופה וארה"ב ושהם נכתבו על ידי בוט ולא אדם. דניאל ב. 23:59, 5 בדצמבר 2010 (IST)
אכן משעשע... איך הבוט הזה עובד? Mysterion - שיחה 00:20, 6 בדצמבר 2010 (IST)
מנצלים את העובדה שלמדינות האלו יש מאגרי מידע תבניתיים על היישובים שקל לתוכנה לשלוף מהם נתונים, ואז התוכנה משתמשת במידע וכותבת ערך בתבנית קבועה תוך שילוב הנתונים הייחודיים. דניאל ב. 13:06, 6 בדצמבר 2010 (IST)
מבט על דף השינויים האחרונים ("Votükams teföl" למעטים ביננו שאינם דוברים וולאפיק) יראה שב-30 הימים האחרונים בוצעו בוויקיפדיה בוולאפיק בדיוק 6 שינויים. בפועל מדובר בוויקיפדיה מתה. אביהושיחה 09:01, 10 בדצמבר 2010 (IST)

צורך בשיפור מדיניות ויקיפדיה בנוגע להערכת גרסאות של תורמים שונים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:אמינות#צורך בשיפור מדיניות ויקיפדיה בנוגע להערכת גרסאות של תורמים שונים זהר דרוקמן - לזכר פול 21:48, 20 בדצמבר 2010 (IST)

הערות שוליים במספר טורים - המשך[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת משתמש:קיפודנחש/ארגח 2#הערות שוליים במספר טורים - המשך זהר דרוקמן - לזכר פול 21:55, 20 בדצמבר 2010 (IST)

he:קובץ:Shaul Rosolio.jpg[עריכת קוד מקור]

a File:Shaul Rosolio.jpg a

Could please someone check that this file's source/author and licensing info is okay?

I would like to move it to commons to use it in dewikipedia - but the source and author seems strange to me (using google translate). The uploader also has only 2 edits. Thank you --Saibo - שיחה 16:29, 14 בדצמבר 2010 (IST) (dewp

The Source is "Family Archive". ישרון - מה המצב? 16:35, 14 בדצמבר 2010 (IST)
Thank you! However, this is not very sufficient as a source for commons.
the permission of the photographer is not very clear then and that's too unclear for me to transfer. bye --Saibo - שיחה 16:48, 14 בדצמבר 2010 (IST)


המסקנה היא שאסור להשתמש בתמונה? Tzafrir - שיחה 12:54, 16 בדצמבר 2010 (IST)

קטגוריות "נולדו ב-XXXX" ו-"נפטרו ב-XXXX"[עריכת קוד מקור]

פתחתי את ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/קטגוריה:ילידי 1965, והתחלתי לכתוב את הטיעונים בעד פתיחת הקטגוריות. אני מזמין את המתנגדים לנסח את עמדתם, וכן מזמין תומכים נוספים להוסיף את נימוקיהם שלהם. ההצבעה כמובן טרם נפתחה. Lostam - שיחה 23:47, 18 בדצמבר 2010 (IST)

הדיון אורכב לשיחת ויקיפדיה:קטגוריה#קטגוריות "נולדו ב-XXXX" ו-"נפטרו ב-XXXX" זהר דרוקמן - לזכר פול 21:57, 20 בדצמבר 2010 (IST)

דיון בנושא קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

הועבר לשיחת ויקיפדיה:קישורים חיצוניים#דיון בנושא קישורים חיצוניים זהר דרוקמן - לזכר פול 21:44, 20 בדצמבר 2010 (IST)

מדיניות החסימה[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף שיחת ויקיפדיה:מדיניות החסימה

שחזור ערכים שנמחקו בהצבעת מחיקה או דיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

הועבר ל-שיחת משתמש:Yonidebest/שחזור.Yonidebest Ω Talk‏ 20:41, 20 בדצמבר 2010 (IST)