כל אחד מהם חוקר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כל אחד מהם חוקר
Tous des explorateurs
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה 1956 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הופעה ראשונה מגזין Future Science Fiction, גיליון אוגוסט 1956
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כל אחד מהם חוקראנגלית: Each an Explorer) הוא סיפור מדע בדיוני קצר מאת אייזק אסימוב. הסיפור הופיע לראשונה בגיליון אוגוסט 1956 של המגזין Future Science Fiction. הסיפור תורגם לעברית בשנת 2014 בספר כתבי אייזק אסימוב כרך 4.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתמקד בהרמן צ'ונס וסמית, המרכיבים יחד צוות חוקרי שטח, המופקד על חקירת כוכבי לכת חדשים, במיוחד כוכבי לכת בעלי פוטנציאל לאכלוס על ידי בני אדם. אך מאחר שהמנוע העל-אטומי שלהם מתקלקל, נאלץ הזוג לנחות על כוכב דמוי כדור הארץ, בעל כוח כבידה ואטמוספירה דומים, ובו הם מוצאים תרבות חקלאית מתקדמת של חייזרים נמוכים בעלי ארבע רגליים.

החייזרים מעניקים לצוות שני מאבחני גמוב על-חלליים - מכשירים בעלי ערך רב - אף על פי שבני אדם מעולם לא נחתו על הכוכב הזה. החייזרים מצביעים על כוכב לכת שכן בתגובה לשאלה היכן ישנם עוד מכשירים כאלה והחוקרים עוזבים בחופזה כדי לבקר בו; בלי לעצור לשקול את המצב אפילו פעם אחת. על כוכב הלכת השני הם פוגשים יצורים דמויי נחשים אשר מטפחים את אותם הצמחים, והם מעניקים להם עוד מאבחני גמוב.

בחזרה בחללית, סמית, אשר ידוע בתחושות הבטן שלו, מבין בסופו של דבר מה קרה; הם עברו "התניה" טלפית על מנת להאביק את הצמחים (אשר שולטים בטלפתיה) מכוכב לכת אחד למישנהו. סמית מאמין כי הוא חייב לחזור לכדור הארץ ולהזהיר אותם מהאיום הזה, משום שהוא מבין גם כי אחד משני המינים של בעלי החיים היה מסוגל פעם לטוס נסיעה בין כוכבית. עם זאת, הצמחים בוודאי החשיבו את הטכנולוגיה הזאת לאיום והשתמשו בטלפתיה כדי להשמיד אותה, מה שעלול לקרות גם לבני האנוש אם הם לא יזהירו אותם.

אבל מה שהצוות אינו יודע, הוא שכשהם חוזרים לכדור הארץ הם מביאים איתם נבגים של הצמחים, שהם בעלי פוטנציאל להשתלט על כדור הארץ - ובעצם הדחיפות שחש סמית לשוב, הייתה חלק מההתניה.