רובוטים של שחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רובוטים של שחר
The Robots of Dawn
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
מקום התרחשות אורורה, ארץ עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה בשפת המקור Doubleday
תאריך הוצאה 1954
מספר עמודים 388
הוצאה בעברית
הוצאה כתר
תאריך 1984
תרגום עמנואל לוטם
סדרה
סדרת ספרים סדרת הרובוטים
ספר קודם השמש העירומה
הספר הבא רובוטים ואימפריה
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-2-277-21602-5
הספרייה הלאומית 001044868
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רובוטים של שחראנגלית: The Robots of Dawn) הוא רומן מדע בדיוני פרי עטו של הסופר היהודי אמריקאי ממוצא רוסי, אייזק אסימוב. הספר מהווה את הספר השלישי בסדרת הרובוטים, והוא הספר האחרון בו הבלש ביילי משתתף.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נפתח בכדור הארץ, היכן שהבלש אלייג'ה ביילי יחד עם בנו ואנשים נוספים מנסים להתגבר על האגורפוביה שלהם ויוצאים אל השדות, כדי לאמן את עצמם לאפשרות של התנחלות בכוכבי לכת חדשים. ביילי מתבקש על ידי ממשלת אורורה לבוא אל כוכב הלכת כדי לחקור פשע: הרובוט ג'אנדר פאנל, בן דמותו של ר' דאניל אוליבאו הושמד, באמצעות פרדוקס לוגי. יוצר הרובוט, האן פאסטולף, מודה כי רק לו יש מספיק מיומנות בשביל לעשות זאת, אך מכחיש את המעשה ומאשים באג אקראי. מאחר שהאן הוא מתומכי כדור הארץ, לביילי יש אינטרס לנקות את שמו. הוא מצוות לדאניל, המלווה בידי רובוט בשם ג'יסקארד רייבנטלוב.

פאסטולף מסביר את המצב לביילי. מתנגדיו הפוליטיים לא רוצים שתושבי כדור הארץ יישבו עולמות אחרים, ודורשים להגביל את הזכות לתושבי אורורה עד כמה שאפשר, ולחללאים בכל מחיר. מאחר שהם, בעולמות הנוחים שלהם, מפונקים מכדי לשאת את הקשיים של עולמות לא מיושבים - או אפילו עולמות שנבנו על ידי רובוטים רגילים - הם דורשים רובוטים דמויי אדם שישמשו כחלוצים. רק פאסטולף מכיר את הסוד של כאלה רובוטים. המתנגדים שלו יצרו מכון מחקרי שלם בניסיון לחזור על ההישג, ולוחצים על פאסטולף במאמץ להכריח אותו להתחלק בסודו. התקרית עם ג'אנדר מנוצלת על ידם כדי להאשים את פאסטולף בניסיון לחבל בניסיונות שלהם, בכך שהוא מציג את הרובוטים כלא עמידים, ועובד על דרך להשמידם בעתיד. אם הוא יפסיד במאבק, במקרה הטוב כדור הארץ יאלץ לשכוח מתוכניות ההתנחלות.

ביילי פוגש שוב בגלאדיה, שבביתה ג'אנדר היה נמצא בזמן השמדתו. הוא מגלה כי גלאדיה קיימה יחסים מיניים עם ג'אנדר, ואפילו החשיבה אותו לבעלה. למחרת, הוא מראיין את ואסיליה, בתו של האן, שטוענת כי אביה היה עושה כל שדרוש בשביל לקדם את מדע הפסיכוהיסטוריה. ביילי גם מראיין את סנטיריקס גרמיניוס, שחיזר אחר ואסיליה וגלאדיה, למרות סירובים חוזרים. הראיונות מראים שואסיליה הייתה זאת ששכנעה את גרמיוניס לחזר אחר גלאדיה. זה לא מברר את העניין, אבל גרמיוניס כבר הגיש האשמה נגד ביילי על הוצאת דיבה, עניין רציני במשפט האורורי. לאחר זאת, ביילי מראיין את ראש המכון לרובוטיקה, קלדן אמאדירו, יריבו הראשי של פאסטולף. אמאדירו מדבר אליו בנימוס, אבל מזהיר שההאשמות כבר הובאו ליושב הראש של ממשלת אורורה, ולמחרת תתנהל ישיבה בנושא. בדרך חזרה המכונית שלו נעצרת בשל חבלה, וביילי מאבד את ההכרה במהלך סופת רעמים אחרי שמצווה לדאניל וג'יסקארד לחזור הביתה. לאחר זמן מה, גלאדיה מגיעה למקום עם ג'יסקארד, ולוקחת אותו לביתה.

למחרת, ג'יסקארד מסביר לביילי את המסורת של הפוליטיקה באורורה. כדי למנוע ויכוחים לוהטים שיסכנו את שלום החברה, כל מחלוקת פותרים לפני ההצבעה, במהלך דיון סגור. בגלל זה, עוצמתו של יושב הראש של הממשלה, אפסית באופן רשמי, משמעותית מאוד במעשה, כי הוא זה שמנהל את הדיונים, וממליץ איך להצביע כשאין אפשרות לפשרה. כל עוד יושב הראש עושה רושם של שופט אובייקטיבי לגמרי ובעל יכולת, הסיכוי לאסוף נגד ההמלצה שלו מספר משמעותי של קולות הוא קרוב לאפסי. הישיבה של היום אמורה להיות כזה דיון, וזה אומר שהכל תלוי בה.

בישיבה, שבה נוכחים ביילי, פאסטולף, אמאדירו ויושב הראש, האחרון אומר שאת העניין צריך לפתור מייד. העניין בשבילו אינו השמדת ג'אנדר. זה, למרות כל המהומה, אינו אלה פגיעה של אדם ברכוש, שהיא עניין של משפט אזרחי בלבד, ואם יוכח שפאסטולף הוא אשם, זאת תהיה פגיעה של אדם ברכוש האישי שלו, שזה לא עניין לשום משפט. התנהגות לא הולמת של ביילי גם לא מעניינת אותו. הוא רוצה להפסיק את הסכסוכים בנושא התיישבות בעולמות חדשים. המחלוקת כאן היא זכויות ההתנחלות של כדור הארץ, ללא שום אפשרות לפשרה בין הצדדים.

ביילי מספר על התקרית עם המכונית. כפי שהוא מצביע, הניסיונות של אמאדירו ליצור רובוטים דמויי אדם טרם הצליחו, ומאחר שפאסטולף אינו משתף פעולה, הדרך היחידה בשבילו היא לבצע הנדסה הפוכה, לחקור התנהגות ותגובות של כזה רובוט בצורה יסודית. אילו ביילי אתמול לא היה שולח את דאניל הביתה, היה יכול אמאדירו להביא את הבלש חזרה למכון שלו, יחד עם הרובוטים, ובכך מקבל סיבה לגיטימית להחזיק את דאניל שם זמן ממושך למטרות מחקר.

אמאדירו מכחיש את ההאשמות, וללא הוכחות נוספות, אין סיכוי שמילתו של ביילי תהיה שווה יותר מזאת של אזרח כזה מכובד. אבל אז, שואל ביילי שאלה נוספת. אתמול, אמאדירו, במהלך שיחתם, קרא לג'אנדר בעלה של גלאדיה. איך היה יכול לדעת זאת? היה אפשר לנחש שהם מאהבים - עם המוסר החופשי של אורורה, כאלה יחסים אינם רגילים רק במידה בה רובוטים דמויי אדם אינם רגילים - אבל אין סיכוי שאורוריאני יקרא לרובוט כזה בעל, המנהג דורש שבעל חייב להיות אב פוטנציאלי. אמאדירו אומר שיכל לשמוע את זה ממישהו, אבל מסרב לתת תשובה ישירה.

ביילי אומר שרק אורוריאני אחד יכל להגיד לו זאת: ג'אנדר. גלאדיה הבינה פחות מפאסטולף בענייני ביטחון, לכן לאמאדירו היה קל יותר ליצור בסודיות קשר עם ג'אנדר מאשר דאניל. גלאדיה, בגלל מוצאה הסולאריאני, אהבה לטייל ברגל, לכן אמאדירו המליץ לואסיליה לסדר שגרמיוניס יחזר אחריה. במהלך החיזורים, השניים נהגו לטייל ביחד שעות, וזה נתן לאמאדירו זמן ליצור קשר עם ג'אנדר ולחקור את התנהגותו.

כשביילי אומר שהניסויים האלו יכלו להית מה שהשמיד את ג'אנדר, אמאדירו מתפרץ ואומר שהניסויים היו לא מזיקים. בכך הוא מודה בניסויים עצמם, מה שמספיק כדי להפוך את מצבו לחסר תקווה. למזלו, פאסטולף אינו מעוניין בניצחון מוחץ. כל עוד אמאדירו יסכים לזהות את זכויות ההתנחלות של כדור הארץ, פאסטולף מוכן לא רק לשכוח מהתקרית, אלה אפילו למסור לידיו את סוד הרובוט דמוי אדם. אמאדירו נאלץ להתפשר.

לפניי שחוזר הביתה, ביילי מדבר עם ג'יסקארד. הסיכוי לשיבוש אקראי של ג'אנדר, אפילו עם הניסויים של אמאדירו, הוא נמוך ביותר. כנראה, מדובר בחבלה מכוונת. לביילי יש חשוד: ג'יסקארד עצמו. ההתנהגות שלו במהלך הימים האחרונים הצביעה על כך, שהוא יכול לקרוא ולהשפיע על מוחות של אחרים. ג'יסקארד מודה שזה אכן כך, אחרי ניסויים של ואסיליה בנעוריה, כשגרה עם אביה. הוא היה מודע לניסיים של אמאדירו, וכך שם להם קץ. ג'יסקארד מרשה לביילי לזכור את התגלית שלו, אבל שם מחסום כדי שלא יספר לאחרים. לא שביילי מעוניין לעשות זאת: אחרי הכל, התיק כבר סגור בצורה מושלמת.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אלייג'ה ביילי - בלש במשטרת ניו יורק, מייסד תוכנית ההתנחלות, הנשלח לאורורה לחקור את השמדת הרובוט ג'אנדר.
  • גלאדיה - חללאית מסולאריה שהיגרה לאורורה. התייחסה אל הרובוט ג'אנדר כאל מאהב.
  • ר' ג'יסקארד רייבנטלוב - רובוט בעל יכולות טלפתיות.
  • ר' ג'אנדר פאנל - רובוט דמוי אדם שהושמד.
  • ר' דאניל אוליבאו - שותפו של ביילי. רובוט חללאי הזהה במראהו לז'אנדר.
  • בנטלי ביילי - בנו של אלייג'ה.
  • האן פאסטולף - רובוטיקאי מהכוכב אורורה, עולם חללאי, המאמין כי החללאים ובני הארץ צריכים לעבוד בצוותא על מנת ליישב את הגלקסיה, במטרה להבטיח את הישרדותו של המין האנושי.
  • ואסיליה פאסטולף -בתו של פאסטולף ויריבתו הפוליטית.
  • סאנטריקס ג'רמיניוס- מחזרה של גאלדיה.
  • קלדן אמאדירו- ראש המכון לרובוטיקה של אורורה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]