נמסיס (אסימוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נמסיס
Nemesis
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
מקום התרחשות ארץ, Erythro, Megas, Nemesis, Rotor עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ספרי בנטם עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה בשפת המקור Bantam Books
תאריך הוצאה 1989
מספר עמודים 336
הוצאה בעברית
הוצאה כתר
תאריך 1991
תרגום עמנואל לוטם
קישורים חיצוניים
מסת"ב מסת"ב 965-07-0170-2
הספרייה הלאומית 001178755
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נמסיסאנגלית: Nemesis) הוא רומן מדע בדיוני של הסופר היהודי-אמריקאי ממוצא רוסי, אייזק אסימוב. הספר יצא לאור שלוש שנים לפני מותו של אסימוב, ב-1989.

עלילת הספר קשורה באופן רופף לעלילות ספרים אחרים של אסימוב הנוגעים להיסטוריה של העתיד, אם כי הסופר מציין בהקדמה לספר כי הוא עומד בפני עצמו ואינו חלק מסדרות אחרות שכתב, אך הוא שומר לעצמו את הזכות לקשר אותו לסדרות אלו בעתיד. רעיונות שונים המופיעים בספר, כגון אינטליגנציה חייזרית פלנטארית וחלק מהמנועים המשמשים בו, הופיעו גם בספרים אחרים של המחבר.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר מתמקדת ברוטור, מושבה אנושית המונה כ-60,000 תושבים, הממוקמת בתחנת חלל שהייתה הראשונה לפתח את המנוע העל-ממדי המאפשר תנועה במהירות הקרובה למהירות האור, ולפיכך הייתה הראשונה לעזוב את מערכת השמש. הרוטוריאנים עזבו למערכת חדשה אותה גילו באמצעות גשושה רחוקה שאותה פיתחו והמונעת בעזרת המנוע העל-ממדי. רוטור נמצא במסלול סביב אריתרו, ירחו של מגאס, ענק גזי שסובב שמש אדומה הקרויה נמסיס.

לאריתרו אטמוספירה המאפשרת קיום חיים, אך הרוטוריאנים אינם מתיישבים בו בשל מגפה הגורמת לאלו הנחשפים לאטמוספירה של הכוכב לאבד את שפיות דעתם. במהלך הספר מתברר כי חיידקים על פניו של הלוויין מהווים מוח כוורת בעל תודעה קולקטיבית (בדומה לגאיה מסדרת המוסד) המסוגל ליצור קשר טלפתי עם בני אנוש, אך בתוך כך גורם להם נזק מוחי בלתי הפיך. מרלנה פישר, גיבורת הספר, היא הראשונה שמצליחה ליצור קשר עם התודעה הקולקטיבית של הכוכב מבלי להיפגע, וזאת בשל מבנה מוחה הייחודי.

שלטונות כדור הארץ מגלים את יעדם של הרוטוריאנים ובתוך כך כי נמסיס נמצאת במסלול התנגשות עם מערכת השמש ועתידה לשנות את מסלולו של כדור הארץ דבר שיביא לקץ החיים על פניו. מתברר כי עובדה זו הייתה ידועה לפיט יאנוס, מנהיג רוטור, וכי יבגניה אינסיניה פישר, אימה של מרלנה, הייתה זו שגילתה זאת. יאנוס החליט לשמור את המידע חסוי על מנת שלא לגלות לכדור הארץ את יעדו של רוטור. הגילוי מביא את שלטונות כדור הארץ להאיץ את המחקר בהינע על-אורי ולפתח לבסוף מנוע שמאפשר טיסה במהירות גבוהה ממהירות האור. החללית העל אורית הראשונה נשלחת לנמסיס, כשעל סיפונה גם אביה הביולוגי של מרלנה, סוכן ביון מטעם כדור הארץ, שניהל בעבר מערכת יחסים עם אימה של מרלנה במטרה לגלות מידע על רוטור.

במהלך מסעה של החללית לכיוון נמסיס מתגלה כי במהירות גבוהה ממהירות האור מתהפכת השפעת כוח המשיכה. גילוי זה מאפשר להציל את כדור הארץ מהגורל המיועד לו.

את הספר מרכיבים שלושה קווי עלילה, המתפצלים ומתאחדים זה עם זה. האחד מתרחש בעבר של הסיפור ומתאר את המאורעות שהובילו למסעו של רוטור אל מחוץ למערכת השמש. קו עלילה זה מתמקד ביבגניה אינסיניה פישר, אז חוקרת צעירה ברוטור, בבעלה, קרייל פישר ובפיט יאנוס, שליטו הנבחר של רוטור. קו העלילה השני מתרחש בהווה של הסיפור. הוא מתמקד במרלנה פישר, בתם של יבגניה וקרייל, וקורותיה על רוטור ולאחר מכן על אדמת אריתרו. קו העלילה השלישי מתפצל מהראשון, ומתאר את קורותיו של אביה של מרלנה, קרייל פישר, על כדור הארץ לאחר צאתו של רוטור אל מחוץ למערכת השמש, ומתמקד באירועים שהובילו ליצירת החללית על-אורית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]