ניצחון שלא בכוונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ניצחון שלא בכוונה
Victory Unintentional
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית אמריקאית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה 1942 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הופעה ראשונה מגזין Super Science Stories, גיליון אוגוסט 1942
סדרה
סיפור קודם לא סופי עריכת הנתון בוויקינתונים
סיפור עוקב סחור-סחור עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ניצחון שלא בכוונה (באנגלית: Victory Unintentional) הוא סיפור מדע בדיוני קצר מאת אייזק אסימוב. הסיפור הופיע לראשונה באוגוסט 1942, ותורגם לעברית בשנת 1975 בספר בארץ הרובוטים. זהו אחד משני הסיפורים היחידים של אסימוב בהם יש אינטליגנציה לא אנושית שמקורה במערכת השמש, ואחד מהסיפורים היחידים של אסימוב בהם יש רובוטים פוזיטרוניים שאינם קשורים לסדרת הרובוטים.

הסיפור מהווה המשך לסיפור לא סופי, בו האנושות שהתיישבה בגנימד מגלה חיים חוצניים בצדק.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתיישבים של כדור הארץ על גנימד, הלווין הגדול ביותר של צדק, מגלים את קיומם של חיים תבוניים על צדק. הם מצליחים ליצור קשר עם בני צדק בעזרת רדיו, ומשוחחים איתם. כאשר בני צדק מגלים שבני שיחתם אינם בני צדק כמוהם, הם שולחים להם הודעה שהם ישמידו אותם, ומנתקים אתם את הקשר. הסיבה לאיום זה נעוצה בכך שבני צדק רואים בבני שיחתם יצורים נחותים מהם.

בני האנוש יודעים שהדרך היחידה של בני צדק לצאת מכוכבם היא באמצעות טכנולוגיית שדה כוח מתקדמת, והם שולחים שלושה רובוטים חסינים ועמידים לחקור את צדק ולגלות האם לתושביו יש את הטכנולוגיה לצאת מכוכב הלכת. שלושת הרובוטים הם מדגם זז, והראשון שבהם הוא מודל ראשוני ולכן מעט מוגבל בשכלו.

בתחילה, תושבי צדק מנסים להשמיד את הרובוטים ללא הצלחה, באמצעות נשקים מגוונים- חמצן נוזלי, רובים חשמליים ועוד. לאחר שהחוצנים נכשלים בהתקפה, הם מביאים מומחה שמדבר בשפת הרדיו אותה דוברים הרובטים ומתקשרים איתם. מהשיחה מבינים הרובוטים שבני צדק עולים טכנולוגית על בני האנוש, כך שאם בני צדק ייצאו מהכוכב הם ישמידו את בני האנוש במלחמה. בני צדק חשים תחושת עליונות כלפי בני האנוש, מכנים אותם בשם "חלאות", ולא מוכנים להתפשר על פחות מהשמדה מוחלטת שלהם.

הרובוטים מסיירים עם בני צדק בארצם, ובני צדק מתפארים בפניהם בעליונותם הטכנולוגית. במהלך הסיור, הרובוטים מפתיעים את בני צדק שוב ושוב (שלא בכוונה) בכך שחושפים את חסינותם המוחלטת לדברים כמו טמפרטורות קיצוניות, מחסור בחמצן, קרינה, ועוד. בסוף הסיור מגלים הרובוטים כי לבני צדק יש שדה כוח מתקדם מספיק כדי לעזוב את צדק, מה שאומר שגורל האנושות נחרץ.

לפני שעוזבים הרובוטים את צדק הם מגלים לבני צדק שהם לא זקוקים לשדה כוח משום שהם לא ניזוקים כלל מהחלל החיצון. בני צדק נכנעים במקום, ונשבעים לשלום נצחי עם האנושות, מה שמפתיע את הרובוטים מאוד.

בדרכם חזרה לגנימד, הרובוטים תוהים מדוע נכנעו בני צדק. זז-1 (המוגבל מעט בשכלו) טוען שבני צדק קיבלו עליהם את החוק הראשון ולכן לא יכולים לפגוע בבני אדם; זז-2 וזז-3 מבינים את הסיבה האמיתית- הם שכחו לומר לבני צדק שהם רובוטים, ובני צדק חשבו שכמותם, גם כל בני האדם חסינים לכל דבר אפשרי, וכניעתם נבעה מהבהלה שחשו מפני יצורים בלתי מנוצחים שכאלה.