לדלג לתוכן

הבה נתכנס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הבה נתכנס
Let's Get Together
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית אמריקאית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
תאריך הוצאה 1957 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הופעה ראשונה מגזין Infinity Science Fiction גיליון פברואר 1957
סדרה
סיפור קודם החוק הראשון עריכת הנתון בוויקינתונים
סיפור עוקב המגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הבה נתכנס (בתרגום אחר: בואו נפגש; באנגלית: Let's Get Together) הוא סיפור מדע בדיוני קצר שנכתב על ידי אייזק אסימוב בשנת 1957. הסיפור תורגם לעברית בקבצים בארץ הרובוטים וכתבי אייזק אסימוב כרך 4.

בשונה משאר סיפורי הרובוטים של אסימוב, בסיפור זה מתוארים רובוטים ככלי מלחמה (בניגוד לשלושת חוקי הרובוטיקה) וכן, מתוארת סביבה בה אין שלום עולמי בין עמים מאוחדים.

המלחמה הקרה נמשכת כבר מאה שנים, ובינתיים יש שלום רעוע בין "אנחנו" (הגוש המערבי ובראשו ארצות הברית) ו"הם" (הגוש המזרחי ובראשו ברית המועצות). סוכן חשאי חוזר ממוסקבה לארצות הברית ומדווח על עשרה רובוטים דמויי אדם ש"הם" שלחו לארצות הברית, וברגע שייפגשו - יתפוצצו בעוצמה של כמה פצצות אטום.

גדולי המדענים של הגוש המערבי, מכל שטחי מדעי הטבע, נקראים לכנס מיוחד כדי למצוא אמצעי זיהוי לרובוטים. אולם ראש לשכת הרובוטיקה מבין ש"הם" החליפו עשרה מדענים (שביקרו בכנסים בצד השני) ברובוטים זהים, בהנחה שכשיגיעו לכינוס, יתפוצצו וכך יהרגו בבת אחת את גדולי המדענים של הגוש המערבי. הוא מבין גם שהסוכן החשאי עצמו, שהציע את הוועידה, מעורב בתוכנית ווידא שכל עשרת המתחזים הוזמנו לוועידה.

ראש לשכת הרובוטיקה עוצר את הסוכן החשאי ומתכנן לבדוק גופנית כל מדען בכניסה לעיר וכך לזהות את הרובוטים, אבל עשרת הרובוטים משמידים את עצמם. ראש הלשכה תוהה כיצד ידעו על התוכנית שלו, וברגע של השראה הוא מבין שהסוכן החשאי עצמו הוא הרובוט האחד־עשר. הוא יורה בסוכן החשאי, ומגופו זב "לא דם, כי אם שמן מכונות".