השאלה האחרונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השאלה האחרונה
The Last Question
Science fiction quarterly 195611.jpg
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
הוצאה
שנת הוצאה 1956
הופעה ראשונה Science Fiction Quarterly גיליון נובמבר 1956
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

השאלה האחרונהאנגלית: The Last Question) הוא סיפור קצר שנכתב על ידי סופר המדע בדיוני אייזק אסימוב בשנת 1956. הסיפור הוא חלק מסדרה של סיפורים בעלי קשר רופף אודות מחשב דמיוני שנקרא מולטיוואק. ביצירת מולטיוואק, אסימוב המשיך את המגמה של הריכוזיות שאפיינה את טכנולוגיות המחשוב של שנות החמישים, עד כדי יצירת מחשב עולמי בעל ריכוזיות מוחלטת. אסימוב חשב שסיפור זה הוא הטוב ביותר שכתב, ומיקם אותו קצת מעל לילד קטן ומכוער. הסיפור תורגם לעברית ב-1972 ושוב ב-2005 בקובץ 'מחר כפול תשע'; יצא בעברית גם כחלק מקובץ כתבי אייזיק אסימוב חלק 2 ב-2010.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מספר אודות מחשב שנקרא מולטיוואק ומערכת היחסים שלו עם האנושות במהלך שבע סצנות היסטוריות, כאשר הראשונה מביניהן מתרחשת בשנת 2061. בכל אחת משש הסצנות הראשונות דמות מציגה למחשב שאלה חוזרת - כיצד ניתן למנוע את האיום של השמדת האנושות שתגרם על ידי מות היקום (כאשר החום ביקום ישתווה לכל אורכו ויתקרב לאפס המוחלט). הדמויות בסיפור מציגות את השאלה בצורה הבאה: "האם ניתן להפוך את החוק השני של התרמודינמיקה?". בכל פעם שהשאלה נשאלת, המחשב עונה כי "אין די נתונים על מנת לתת תשובה בעלת משמעות".

בסצנות האחרונות, צאצאי האנושות שפיתחו יכולות שמימיות מביטים ביקום שמתקרב למצב של אנטרופיה מוחלטת ושואלים את האי.סי. הקוסמי, צאצא של מולטיוואק, את השאלה בפעם האחרונה. האי.סי. הקוסמי עדיין לא מסוגל לענות, אך ממשיך להרהר בשאלה. הוא קיים בעל חלל, מחוץ לחלל וזמן נורמלי, כך שמות היקום לא משפיע עליו. בסוף הסיפור האי.סי. הקוסמי מוצא את הפתרון, אך לא נשאר למי לתת את התשובה. לכן הוא מחליט ליישם את התשובה ולהפוך את האנטרופיה ועל ידי כך ליצור את היקום מחדש. הסיפור מסתיים בהצהרתו של האי.סי, "'יהי אור', ויהי אור...".

הסיום מאחד דת, פילוסופיה ומדע בשתי השורות האחרונות של הסיפור. באותו עמוד לפני הסיום נכתב "כל השאלות האחרות נענו, ועד ששאלה אחרונה זו תיענה גם כן, אי.סי. לא יוכל לשחרר את תודעתו.", רמז לכך שלאחר יצירת היקום אי.סי. ישחרר את תודעתו על פי פילוסופית הדאיזם שעל פיה, אל יצר את היקום ואז נפרד ממנו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]