לאקי סטאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
"עטיפת הספר השני בסדרה, ״לאקי סטאר ושודדי הכוכביות״

לאקי סטאר (אנגלית: Lucky Starr) היא סדרת ספרי מדע בדיוני לילדים שנכתבו על ידי אייזיק אסימוב. הספרים מגוללים את הרפתקאותיהם של דייוויד "לאקי" סטאר ועוזרו ג'ון אריכא ג'ונס ברחבי מערכת השמש. כל ספר מתרחש בכוכב לכת או אזור אחר במערכת השמש. הספר תחילה פורסם תחילה תחת השם הבדוי פול פרנץ' אבל לאחר הכנסת שלושת חוקי הרובוטיקה לספר "לאקי סטאר וכוכב החמה" זהותו האמיתית של כותב הספר התגלתה. קיימים שישה ספרים בסדרה (שמהם חמישה תורגמו לעברית) תוכנן גם ספר שביעי, "לאקי סטאר ושלגי פלוטו" אבל אסימוב ביטל את פרסומו והקדיש את זמנו לכתיבת ספרים לא בדיוניים.

עלילות הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דייוויד סטאר, סייר חלל

לאקי סטאר מגיע למאדים ופוגש שם צורות חיים תבוניות לא ידועות לאדם.

לאקי סטאר ושודדי הכוכביות

במהלך תוכנית להשמדת הפיראטים בחגורת האסטרואידים המאיימים על כל מי שעובר באזור זה, לאקי סטאר מסתנן לתוך ספינת חלל שאמורה לחבל בבסיס השודדים, בהמשך, לאקי סטאר מבין שהשודדים יכולים להשתלט על מערכת השמש כולה, יחד עם אריכא מצליח לחשוף את מנהיג השודדים המסתורי ואת רוצח הוריו.

לאקי סטאר ואוקיינוסי נוגה

לאקי ואריכא מגיעים לכוכב נוגה (בשנות החמישים הייתה סברה שקיים אוקיינוס בנוגה אף על פי שהיא אינה נכונה) ושומעים על יצורים שנקראים צפרדע V, לכולם יש חיבה בלתי מוסברת אליהם. לאקי עוזב את העיר אפרודיטה שנמצאת תחת כיפה בקרקעית הים בצוללת במטרה להשיג אדם שברח מהעיר. שמגיע לפני הים נתקל בניסיון של הצפרדעים לגרום לו למות ומבין לאקי שיש להם יכולת להשפיע על המוח של אנשים ומשתמשים בהם כדי להרוס את העיר. הצפרדעים בעצמן אינן יכולות להשתלט על מוחות ולגרום לפקודות ברורות כל כך ולכן חייב להיות מישהו שמפעיל אותן. לבסוף לאקי תופס את האדם, הורס את מחשבו והבעיה נפתרה.

לאקי סטאר וכוכב החמה

לאקי סטאר ואריכא מגיעים לכוכב חמה כדי לבדוק את מתקן המחקר "אור" בתור נציגים של מועצת המדע, כמעט נרצחים וסטאר מוצא רובוט מתוצרת סיריוס, המדינה האויבת של כדור הארץ. חשוף לשמש מחוץ לכיפה בזמן שאריכא יוצא למכרות, עוקב אחריו אדם בשם אורטיל שבא להרוג אותו אבל ניסיונו נכשל כאשר צורת חיים לא ידועה לאדם שולפת זרועות מתקרת המערה ומתחילה לשאוב ממנו את האנרגיה.

לאקי סטאר וירחי הצדק

לאקי ואריכא מגיעים לירח של צדק, צדק 9 שעליו מתבצע מחקר לספינת אמש"ך שזוהי דרך חדשה לטיסה שאיתה בני האדם יוכלו ליישב עוד חלקים במערכת השמש כמו עוד ירחים של צדק. לאקי מביא איתו צפרדע V שהביא מנוגה וכך יכול להרגיש אילו רגשות יש לאנשים. לאחר שצפרדע הV נרצחת לאקי מבין שבני סיריוס שתלו רובוט דמוי אדם והם מתכוונים לחבל בפרויקט ולגנוב מידע. צפרדע הV הייתה הדרך היחידה שלאקי יבין מי רובוט כי לרובוט אין רגשות. לאחר מכן יוצאת הטיסה הראשונה של ספינת האמש"ך אי פעם ולאקי ואריכא מצטרפים אליה. הספינה נוחתת בירח איו ולאחר מכן יש בעיה בספינת החלל והיא נופלת בלי שליטה לכיוון צדק. לאקי סטאר מצליח להשתלט על הספינה ומגיע שוב לכוכב איו ושם חושף את הבוגד שלא היה כלל רובוט ואת הרובוט שהיה בדמות כלב נחייה.

לאקי סטאר וטבעות שבתאי

לאקי ואריכא נשלחים לכוכב שבתאי כי הירח טיטאן ומערכת שבתאי נתפסה על ידי בני סיריוס מפני שלא הייתה מיושבת. לאחר מכן לנלקחים בשבי מאלצים את לאקי לתת עדות לטובת סיריוס בוועידה הבינלאומית אחרת יהרגו את אריכא, לאקי מחליט לתת עדות. בוועידה הבינלאומית בוסטה לאקי אומר שבא לאחד הירחים של שבתאי כדי לקחת אותו לעצמו, אף על פי שנתן עדות שהייתה אמורה לעזור לסיריוס מוכיח שטענתם לא נכונה וכדור הארץ זוכה בוועידה.

היסטורית פרסום[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דייוויד סטאר, סייר חלל, 1952
  • לאקי סטאר ושודדי הכוכביות, 1953, יצא בעברית בהוצאת מסדה, 1979, בתרגומו של ראובן לסמן
  • לאקי סטאר ואוקיינוסי נוגה, 1954, יצא בעברית בהוצאת מסדה, 1979, בתרגומו של ראובן לסמן
  • לאקי סטאר וכוכב החמה, 1956, יצא בעברית בהוצאת מסדה, 1979, בתרגומו של ראובן לסמן
  • לאקי סטאר וירחי הצדק, 1957, יצא בעברית בהוצאת מסדה, 1979, בתרגומו של ראובן לסמן
  • לאקי סטאר וטבעות השבתאי, 1958, יצא בעברית בהוצאת מסדה, 1979, בתרגומו של ראובן לסמן

גלריית עטיפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]