קץ כלזמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קץ כלזמן
The End of Eternity
למעלה - עטיפת הספר מ-1979 למטה - עטיפת הספר מ-2010
למעלה - עטיפת הספר מ-1979
למטה - עטיפת הספר מ-2010
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב
שפת המקור אנגלית
סוגה מדע בדיוני
נושא מסע בזמן עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה דאבלדיי עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1955
מספר עמודים הוצאת מסדה - 215
הוצאת אודיסיאה - 213
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת מסדה, הוצאת אודיסיאה
תאריך 1979, 2010
תרגום הוצאת מסדה - עמוס גפן
הוצאת אודיסיאה - איתמר פארן
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001317854, 002916528
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קץ כלזמןאנגלית: The End of Eternity, בתרגום החדש לעברית: סוף הנצח) הוא רומן מדע בדיוני פרי עטו של הסופר אייזק אסימוב. הספר עוסק במסע בזמן. על בסיס הספר יצא לאור בשנת 1976 סרט הונגרי באותו השם, ובשנת 1987 יצא לאור סרט סובייטי באותו השם.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש דצמבר 1953 אסימוב עלעל בעותק של הטיים מגזין משנת 1932, והבחין בדבר מה שממבט ראשון נראה כמו ציור של פטריית עשן מפצצת אטום. הוא החל להרהר בשאלה מה היה קורה אם באמת היה מדובר בציור של פצצת אטום וכיצד זה אפשרי. בסופו של דבר הוא גיבש עלילה של סיפור על מסע בזמן. הוא הגיש את הסיפור המקורי, בן 25,000 מילים למגזין גלקסי סיינס פיקשן, אך העורך דחה את הסיפור. לימים החליט אסימוב להפוך את הסיפור לרומן באורך מלא, ופרסם אותו באוגוסט 1955.

הרומן נשען על ידע מדעי שגוי שנתפס בזמנו כנכון, כך למשל האנרגיה למסע בזמן נובעת מפיצוצה של השמש, אך כיום ידוע כי השמש קטנה מכדי להתפוצץ.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכלזמן הוא ארגון המבודד מרצף הזמן והמציאות, המאויש על ידי אנשים המכונים 'אלמותים' שגויסו בתקופות שונות של ההיסטוריה האנושית, החל מהמאה ה-27. בעזרת הכלזמן האלמותים יכולים לנוע קדימה ואחורה בזמן (רדזמנה ועלזמנה) ולהגיע לכל זמן בהיסטוריה, למעט קטע מסתורי בעתיד הרחוק אליו לא ניתן להיכנס. האלמותים יוצרים בקפידה שינויים בהיסטוריה במטרה למזער את הסבל האנושי ולהגביר את האושר האנושי.

מרכיבים חשובים בעלילה הם העובדות כי בכל ההיסטוריה האנושות לא הצליחה לצאת לחלל, כי השינויים בין מאה למאה לא גדולים, וכי האלמותים חשים רגשות אשמה על שינויי המציאות שהם עושים, שגורמים לעיתים למותם של אנשים או החלפת אישיותם, והם משליכים את רגשות האשמה שלהם על הטכנאים- אותם אלמותיים שמבצעים את השינוי בפועל.

גיבור הסיפור הוא טכנאי בשם אנדרו הארלאן, שמגלה שהוא חלק מלולאת זמן. הוא גורם ליצירת הכלזמן בכך שהוא שולח לעבר צעיר אלמותי, ברינסלי שרידאן קופר, שימציא שם את הכלזמן. הארלאן אוהב לחקור את הפרהיסטוריה, ההיסטוריה לפני המצאת הכלזמן, שחל איסור לשנותה. באחת מעבודותיו מתאהב הארלאן באישה רגילה בשם נויס, מהמאה ה-482. מאחר שהמאה עומדת להשתנות בקרוב, הארלאן מבצע פשע ומחלץ את נויס מהמציאות, לוקח אותה איתו אל הכלזמן, בתקווה שאיש לא ישים לב.

הארלאן בטוח שהממונה עליו, טוויסל, רוצה לקחת ממנו את נויס ולכן הוא מאיים שיחבל בתהליך שליחתו של קופר, ממציא הכלזמן, לעבר. בסופו של דבר הוא מממש את איומו, וגורם לכך שקופר ישלח למאה העשרים במקום למאה העשרים וארבע. כעת, אם הארלאן וטוויסל לא יצליחו לתקן את המצב, הכלזמן לא יומצא וכל העתיד ישתנה באכזריות.

הארלאן מסיק שהדרך היחידה של קופר לתקשר עם אנשי הכלזמן היא להטמין מודעה במקום שרק הם יוכלו לשים לב. הוא מעלעל בארכיון של שבועונים מהמאה העשרים ומאתר מודעה עם ציור של פטריית עשן ואמרה בעלת אקרוסטיכון 'אטום'. מאחר שהמודעה פורסמה ב-1932, לפני המצאת פצצת האטום, מבין הארלאן שזוהי הודעה מקופר. עם זאת, לפני שיהיה מוכן לגלות זאת לטוויסל, הוא דורש שילכו לחלץ את אהובתו נויס מהעתיד בו הטמין אותה.

הארלאן חוזר עם נויס ל-1932, שם מגלה שהיא לא בת המאה ה-482 אלא סוכנת מהעתיד, אליו לא ניתן להיכנס עם הכלזמן. היא מספרת להארלאן שהמצאת הכלזמן גרמה לכך שבני האנוש לא יפרצו אל הכוכבים ויקימו אימפריה גלקטית, ולכן חייזרים השתלטו על הגלקסיה וגרמו לאנושות לגווע. נויס נשלחה לעבר כדי לבטל את המצאת הכלזמן. הארלאן ונויס גורמים לכך שפצצת האטום תומצא במאה העשרים ולא שנים רבות לאחר מכן, מה שיגרום לאנושות לצאת אל הכוכבים ולא להמציא את הכלזמן.

קשר לסדרת המוסד[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמה רמזים בספרים פאתי המוסד וסדרת האימפריה רומזים שייתכן כי הסוף של קץ כלזמן גרם ליקום של סדרת המוסד להתרחש. אסימוב העיר כי תכנן לקשר בין קץ כלזמן לסדרת המוסד, אך הוא נפטר לפני שהספיק לעשות זאת.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]