הבדלים בין גרסאות בדף "תרופה"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 6 בתים ,  לפני שנתיים
מ
בוט החלפות: לעיתים
מ (←‏פיתוח וייצור תרופות: הגהה, replaced: שינוים ← שינויים באמצעות AWB)
מ (בוט החלפות: לעיתים)
לדוגמה, מתן [[אנטיביוטיקה]] בצורה של טיפות או משחה (כגון [[כלוראמפניקול]]) לדלקת בעיניים.
===== מתן לאוזניים =====
בצורה של טיפות לאוזניים ולעתיםולעיתים גם בצורה של תרסיס או אבקה לאוזניים.
 
===== מתן לאף =====
מרבית ה[[תרכובת אורגנית|תרכובות האורגניות]] המשמשות כתרופות, יוצרו '''באופן סינתטי''' (מלאכותי) במעבדה הכימית. אולם, חלק מהתרופות עשויות להתקבל בתהליכים '''חצי-סינתטיים''' (מלאכותיים למחצה), כלומר ביצוע של עיבוד כימי לחומרי טבע שהתקבלו בתהליכי [[מיצוי]], [[זיקוק]] והפרדה.
 
לעתיםלעיתים קרובות, הייצור של ה[[תרכובת אורגנית|תרכובות האורגניות]] נעשה בשיטות [[ביוטכנולוגיה|ביוטכנולוגיות]], כלומר במקום ייצור כימי ישיר של התרופה על ידי [[סינתזה אורגנית]] קלאסית, נעשה שימוש ביצרנים ביולוגים כגון [[פטריות]] או [[חיידקים]] לייצור של התרכובות הרצויות (ראו [[ביוסינתזה]], [[ביוטכנולוגיה]]).
 
דוגמאות לתרופות המבוססות על [[תרכובת אורגנית|תרכובות אורגניות]]:
# [[ניסוי קליני|ניסויים קליניים]] - ווידוא האפקט הפרמקולוגי בבני אדם ובדיקה שהתרופה אינה מסוכנת למשתמשים בה. ניסויים קליניים חייבים להיעשות על ידי רופא ובפיקוח ועדה ממשלתית ([[ועדת הלסינקי]]). הניסוי הקליני נעשה בדרך כלל בשלושה שלבים.
# בדיקה לאחר מתן האישור לתרופה - גם תרופות שכבר אושרו מתגלות כמסוכנות לפעמים היות שאוכלוסיית המחקר מוגבלת בכמותה.
בתעשיית התרופות ידועות מולקולות [[כיראליות (כימיה)|כיראליות]] שונות, שרק גרסה אחת שלהן מבצעת את פעולת הריפוי, ואילו הגרסה השנייה אינה מועילה, ולעתיםולעיתים אפילו מזיקה. כדוגמה ניתן לציין את ה[[תלידומיד]] ש[[אננטיומר]] אחד שלו מקל על בחילות בוקר של נשים בהריון, ואילו לאננטיומר השני יש אפקט [[טרטוגן|טרטוגני]], כלומר פוגע בהתפתחות העובר. תרופה זו שניתנה לנשים בהריון ב[[שנות השישים]] של [[המאה ה-20]] הביאה ללידת תינוקות חסרי גפיים. בארצות-הברית, הטרגדיה נמנעה משום שהתרופה לא אושרה לשימוש. הידע שהצטבר בתחום ה[[סטריאוכימיה]] מאפשר כיום לייצר תרופות בתגובות [[סטריאוסלקטיביות]], כלומר כאלו שנוצר בהן עודף משמעותי של אחד ה[[איזומר|סטריאואיזומרים]].
 
בעולם שני גופים מרכזיים העוסקים באישור תרופות - ה[[FDA]] האמריקאי וה-[[EDMA]] האירופי. בנוסף נערכים מבחנים קליניים לשם אישור תרופות ב[[יפן]] ובהיקף קטן יותר ב[[קוריאה הדרומית]]. לגבי אירופה יש הסדר מיוחד המאפשר לעקוף את ה-EDMA לאישור תרופה על ידי משרדי הבריאות הלאומיים (הרבה חברות תרופות נוטות לרשום תרופות ב[[דנמרק]] בזכות חוקיה הפשוטים יחסית).

תפריט ניווט