משולם איגרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משולם איגרא
לידה 1752
בוצ'אץ', האיחוד הפולני-ליטאי עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1802 (בגיל 50 בערך) עריכת הנתון בוויקינתונים
תלמידיו יעקב לורברבוים, נפתלי צבי הורוביץ, מרדכי בנט, ברוך תאומים-פרנקל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

רבי משה משולם בן שמשון איגרא מהעיר טיסמניץ (תקי"ב-י"ח בתשרי תקס"ב) היה רב, פוסק, ומגאוני דורו בגליציה.

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גרם המעלות מפעולות ומעלות גאון רבנו משולם", תולדותיו של משולם איגרא בידי שבח קנביל, הוצאת אניון, 1921 וילנה. לחצו על התמונה לדפדוף בספר מעמוד 3

נולד בבוצ'אץ' בשנת 1752 לר' שמשון ואשתו רייזל, בתו של ר' אפרים פישל אבדק"ק קולומיא (נפטר בשנת תקמ"ג). משולם התייתם בגיל צעיר וגדל אצל סבו בקולומיאה. כבר בתור ילד קטן התפרסם בחריפותו ושנינותו, מסופר כי בגיל תשע ניצח את ר' יצחק הלוי הורוויץ בוויכוח הלכתי, וכי אשתו של רבי יצחק באה אליו בטרוניה על אשר השפיל עצמו בפני ילד קטן, אך רבי יצחק אמר הלוואי וילד זה יהיה חתני, ואכן, בגיל 13 נישא לבת הגביר שמואל ביק, אולם כעבור זמן קצר התגרשו[1]. ובגיל 16 נישא לרבקה אסתר – בתו של הרב בברודי ר' יצחק הורוויץ. לאחר נישואיו התגורר זמן קצר בברודי, ולמד ב"קלויז" המפורסם. כעבור כשנה, בגיל 17 בלבד התקבל כרב במחוז סטניסלב, והתיישב בעיר טיסמניץ, בה כיהן כרב וראש ישיבה.

בשנות כהונתו בטיסמניץ החלה תנועת החסידות להכות שורשים בגליציה. רבי משולם התפרסם כמתנגד חריף לחסידות, הוא פרסם מכתב חריף בגנותה, ואף חתם על חרם נגד החסידים. מסופר כי בטיסמניץ התגורר אחד מתלמידיו של הבעל שם טוב, שהזהיר את חסידי העיר לבל יזלזלו בכבודו של רבי משולם, אך שנים לאחר פטירת הבעל שם טוב, בשנת 1787, החלו החסידים להשיב מלחמה נגד רבי משולם. במקביל הסתכסך רבי משולם עם פרנסי העיר בגלל סוגיית הגיוס לצבא. קהילת-היהודים בטיסמניץ, כיתר הקהילות בגליציה, חויבה למסור בכל שנה ושנה מספר מסוים של אנשים לשרות צבאי, פרנסי טיסמניץ פטרו מגיוס בני-תורה ותלמידי-חכמים, ומסרו במקומם לצבא את ההדיוטות ועמי-הארץ. רבי משולם יצא כנגד מנהג זה וטען שיש לעשות הגרלה בין כל אלו המוכשרים להיות יוצאי-צבא, ומי שיעלה עליו הגורל, יהיה מי שיתגייס[2]. עקב המחלוקת עזב את העיר בשנת 1794 לפרשבורג.

טרם הגיעו לפרשבורג פנו פרנסי העיר לרבי יצחק חריף מסמבור בבקשה כי יבוא לכהן בעירם, אולם משלא נענה הלה פנו לרבי משולם. מסופר כי רבי משולם לא נתרצה עד שנסע אל רבי יצחק חריף על מנת לשמוע במו אוזניו כי אכן הוא מסרב לקבל עליו את הכהונה. בשיחתם הסתבר כי חריף לא קיבל כלל את פניית פרנסי פרשבורג, לכן הציע לו רבי משולם את הכבוד, אולם חריף טען כי מאחר שהמכתב לא הגיע לידיו, סימן כי משמים מעוניינים ברבי משולם למשרה.

בפרשבורג כיהן רבי משולם כרב וראש ישיבה כשמונה שנים עד לפטירתו בשנת 1801. לאחר פטירתו, מילא את מקומו רבי משה סופר (החת"ם סופר) כרב העיר וכראש הישיבה[3]. בסוף שו"ת רבי משולם איגרא מודפס הספדו של החת"ם סופר על רבי משולם[4]. כן כתב עליו כי "שתי זרועותיו כשני ספרי תורה... אי אפשר לשער גודל בקיאותו ומהירות חריפותו אשר חוברו בו יחדיו".[5]

חידושי תורתו נדפסו שנים רבות לאחר פטירתו, והם ידועים בעמקותם ובקושי הרב בהבנתם.

תקופת חייו של הרב משולם איגרא על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


תלמידיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

העמיד תלמידים רבים. בהם:

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משולם איגרא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ר' משולם התנה עם אביה בעת הגירושין כי ישיאנה לתלמיד חכם, ואכן היא נישאה לרב יהודה אריה לייב תאומים
  2. ^ מתוך הספר "שרי המאה" לרב י. ל. הכהן מימון (פישמן). אותו סיפור מופיע במאמר "תולדות הגאון רבי משולם אגרא" (לוקט מספרי תולדות הגדולים ומספר גרם המעלות) שמופיע בסוף הספר כ"אגרא רמה - חידושי ועומק הלכות בסוגיות הש"ס".
  3. ^ ערך סופר משה; חת"ם סופר באנציקלופדיה יהודית "דעת".
  4. ^ שו"ת ועומק הלכות בסוגיות הש"ס באתר hebrewbooks.org.
  5. ^ ב"'דרשות חת"ם סופר', כרך א', דף ע"ה, עמוד א'. מופיע גם כאן. מקור הדברים ב"שרי המאה".
  6. ^ יש המפקפקים בכך, ראו כאן, בהערה 55