יחסי מין ללא חדירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור של פרנץ פון ביירוס המציג אקט לסבי של החדרת אצבעות

יחסי מין ללא חדירה הם פעילות מינית שבדרך כלל אינה כוללת חדירה וגינאלית, אנאלית או אוראלית, אך היא כוללת צורות שונות של מגע, כגון התחככות, אוננות הדדית, נשיקות, גיפופים וליקוק.[1][2][3] צורות מסוימות של מין ללא חדירה, במיוחד כאשר הן מכונות outercourse (בניגוד ל-intercourse - יחסי מין), כוללות היבטים חדירתיים כמו החדרת אצבעות או חדירה אוראלית.[4][5]

גברים ונשים מקיימים יחסי מין ללא חדירה ממגוון סיבות, אם כסוג של משחק מקדים או כאקט המיני הראשי או המועדף.[6] זוגות הטרוסקסואלים מקיימים יחסי מין ללא חדירה כאלטרנטיבה לחדירת הפין לנרתיק כסוג של אמצעי מניעה, או על מנת לשמר את הבתולים.[7] זוגות חד-מיניים רבים מקיימים יחסי מין ללא חדירה כאקט המיני המועדף עליהם או כדי לשמר את הבתולים[8][9], כאשר גברים הומואים מקיימים יחסים אלה כחלופה לחדירה אנאלית.

מחלות המועברות במגע מיני כגון הרפס, נגיף הפפילומה האנושי וכיני ערווה, עלולות להיות מועברות דרך פעילות מינית שאינה כוללת חדירה[10] כמו חיכוך של איברי המין זה בזה או חיכוך של איברי המין בגוף של הפרטנר המיני. עם זאת, יחסי מין ללא חדירה יכולים לשמש גם כצורה של מין בטוח, מאחר שקיימת סבירות נמוכה יותר שנוזלי גוף (המקור העיקרי של מחלות המועברות במגע מיני) יוחלפו במהלך פעילות מינית ללא חדירה.[11][12][13]

הגדרות ופרקטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שיחסי מין ללא חדירה מוגדרים לרוב כפעילות מינית ללא חדירה של פין, חלק מהאקטים המיניים הללו יכולים לכלול מרכיבים של חדירה[1][2][3]. מין אוראלי למשל, שעשוי לכלול ליקוק איברי המין או חדירה של הלשון, יכול להיות מוגדר כמין ללא חדירה[4][5], רק משום שאינו כולל חדירה וגינאלית או אנאלית.[14][15]

התגפפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני גברים המחככים את הפין שלהם זה בזה לצורך הנאה מינית (Frot)

גיפוף מתייחס למגוון רחב של אקטים מיניים המוגדרים כ"משחק מקדים", ואשר מערבים לרוב גירוי וגינאלי, אך לא אקט ישיר של חדירה

התגפפות או התחככות הם מושגים כלליים המתייחסים לחיכוך איברי גוף שונים (ישבן, שדיים, בטן, ירכיים וכו') באיברי מין של גבר או אשה אחרים. גיפוף יכול להיעשות בעירום או בלבוש מלא או חלקי, ומכונה לעיתים "מין יבש".[16] גיפוף יכול לכלול גם חיכוך של איבר מין באיבר מין.

זוגות יכולים להתחכך זה בזה כצורה של משחק מקדים או על מנת להגיע לסיפוק מיני ללא חדירה וגינלית, אנאלית ואף ללא מין אוראלי. לעיתים, התגפפות היא דרך לשמר את קרום הבתולים[17][18] או לקיים מין בטוח.[19]

המונח "Frottage" לקוח מהפועל הצרפתי frotter, שמשמעו להתחכך. המונח כולל גם התייחסות ספציפית להתחככות של שני איברי מין גבריים זה בזה ללא חדירה (Frot). כמו כן, המונח כולל גם וריאציה המגדירה פטיש להתגפפות או התגפפות אובססיבית, לעיתים ללא הסכמה.

אוננות הדדית [עריכת קוד מקור | עריכה]

אוננות הדדית (נקראת גם "לעשות ביד") לרוב מערבת גירוי ידני של אברי מין על ידי שני אנשים או יותר המגרים את עצמם או זה את זה. אוננות הדדית מתקיימת לעיתים במצבים שבהם המשתתפים לא מרגישים מוכנים או מסוגלים פיזית או חברתית, לקיים יחסי מין עם חדירה, אך בכל זאת מעוניינים לקיים מגע מיני הדדי. אוננות הדדית יכולה להיות גם משחק מקדים, בהאקט המיני העומד בפני עצמו.[20][21]

אוננות הדדית כוללת גירוי מיני של הפין, פי הטבעת, הדגדגן הנרתיק, או חלקים אחרים בפות והחדרת אצבעות לווגינה או לפי הטבעת. גירוי מיני של איברי המין על ידי כפות הרגליים (פוטג'וב) אף הוא חלק מאוננות הדדית. אוננות הדדית יכולה להוביל לאורגזמה. לעיתים, מטרתה היא שימור קרום הבתולים או מניעת היריון[17][7]. אם לא מוחלפים נוזלי גוף, אוננות הדדית היא צורה של מין בטוח, המקטינה באופן משמעותי את הסיכון להעברת מחלות המועברות במגע מיני[12][13][11].

באוננות הדדית שמטרתה להגיע לאורגזמה, משתמשים בידיים ובאצבעות (לעיתים עם חומר סיכה או עם רוק), ומלטפים את הפין, הדגדגן ושאר אברי המין של בן או בת הזוג. קיימת טענה כי הגעה לאורגזמה מאוננות משותפת מובילה לאורגזמות אינטנסיביות וארוכות יותר מאשר אורגזמות רגילות.[22] אורגזמה מאוננות משותפת כוללת מגוון רחב של תחושות ויכולה להימשך בין מספר דקות ועד מספר שעות.[23] עם זאת, טכניקה זו אינה מקטינה את הסיכון לחלות במחלות המועברות במגע מיני, בפרט HIV

מין ללא חדירה כלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ציור של יוהאן נפומוק גייגר המציג אוננות הדדית, 1840

ניתן לחלק מין ללא חדירה לאקטים ללא חדירה כלל ומין עם חדירה חלקית.

אקטיים מיניים ללא חדירה כלל כוללים:

 • יחסי מין בבית השחי: אקט מיני שבמסגרתו הפין מתחכך בבית השחי של גבר או אשה אחרים.
 • עיסוי ארוטי/עיסוי חושני: עיסוי הגוף במטרה ליצור הנאה ארוטית ורגיעה. עיסוי זה מתבצע בין שני אנשים או יותר מכל מגדר או נטייה מינית. לעיתים העיסוי מלווה בשמנים מחוממים.
 • פוטג'וב: גירוי מיני של הפין או הדגדגן באמצעות הרגליים או כפות הרגליים. במקרים מסוימים מדובר בפטיש לכפות רגליים.
 • התחככות (Frottage) בין איברי המין של שני גברים, אך באותה מידה הוא יכול להתייחס להתחככות בין איברי מין של שתי נשים.
 • אוננות הדדית או "לעשות ביד" (הנדג'וב): גירוי מיני של הפין או הווגינה על ידי אדם אחר. 
 • גירוי מיני של הפין על ידי הצבתו והנעתו בין ירכיים או ישבן של גבר או אשה אחרים, או בין שדיים. שימון יכול לאפשר לפין לנוע בחופשיות רבה יותר בין הירכיים. 
 • נשיקות: החדרת הלשון של אדם אחד לפה של אדם אחר והנעתה בתוך הפה ("נשיקה צרפתית") היא אקט מיני המהווה בדרך כלל חלק ממשחק מקדים.
 • גירוי של הפטמות: כאשר שותף/ה מיני מלטף/ת או מלקק/ת את הפטמות של בן או בת הזוג.
 • בסקס לסבי נשים מחככות את איברי המין שלהן זו בזו, או חיכוך של הדגדגן באיברים אחרים בגוף של האחרת.
 • סקס יבש יחסי מין שנעשים בלבוש מלא או חלקי ואינם כוללים חילופי נוזלי גוף.

מין עם חדירה חלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גירוי של הפות, הנרתיק, הדגדגן או פי הטבעת באמצעות האצבעות. לעיתים גירוי זה הוא חלק מאוננות הדדית. 
 • מין אוראלי: גירוי של איברי המין או פי הטבעת באמצעות הפה והלשון.[24] 
 • גירוי של איברי המין או פי הטבעת של גבר או אשה באמצעות ויברטור.[25]

סיכונים בריאותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחסי מין ללא חדירה נתפסים כיחסי מין בטוחים מאחר שאינם כוללים החלפה ישירה של נוזלי זרע או של נוזלי הנרתיק. על אף שהסיכונים הכרוכים ביחסי מין ללא חדירה פחותים באופן משמעותי מאלה הכרוכים ביחסי מין עם חדירה, קיימים סיכונים מסוימים גם באקטים מיניים מסוג זה. באקטים מיניים מסוימים שאינם כוללים חדירה יש סיכון קטן להריון וסיכון להידבק במחלות המועברות במגע מיני.[26]

הסיכוי אמנם נמוך, אך היריון יכול להיווצר בעת קיום יחסי מין אנאליים בין גבר ואשה או בקיום צורות אחרות של יחסי מין שבהם הפין קרוב לווגינה, כמו חיכוך בין אברי המין או חיכוך הפין בין ירכי האשה. ביחסי מין מהסוגים האלה, זרע עשוי להגיע לאזור הנרתיק ולהיכנס אל תוך הווגינה יחד עם נוזלי הנרתיק. זרע יכול להגיע אל תוך הנרתיק גם דרך מגע של הנרתיק עם אצבעות או איברי גוף אחרים שנדבק אליהם זרע.[27][28][29]

הסיכון למחלות המועברות במגע מיני קיים באקטים מיניים ללא חדירה כלל ומין עם חדירה חלקית. אופן העברת מחלות אלה מפורט להלן:[30]

 • הרפס יכול להיות מועבר באמצעות נשיקות או בכל מגע של פה או איבר מין נגוע בפה או איבר מין של אדם אחר (הרפס על איברי המין מכונה הרפס גניטלי).
 • קונדילומה מועברת על ידי מגע של עור עם אברי המין.
 • שנקרואיד היא מחלה המועברת דרך מגע עור בעור, כאשר הפצעים המאפיינים את המחלה באים במגע עם עור של אדם אחר (לרוב באזור איברי המין). 
 • ציטומגלווירוס (CMV) מועבר דרך מגע של איברי גוף שונים עם הפרשות הגוף (רוק, נוזלי מין, דם וכו').
 • נגיף הפפילומה האנושי (HPV) מועבר דרך מגע של עור בעור. 
 • מולוסקום קונטגיוזום (Molluscum contagiosum, שלפוחיות בעור) היא מחלה המועברת דרך מגע קרוב עם אדם נגוע (שיתוף חפצים אישיים או מגע עור בעור).
 • כיני ערווה מועברות דרך מגע קרוב עם אדם נגוע.
 • גרדת מועברת דרך מגע קרוב עם אדם נגוע.
 • עגבת עלולה להיות מועברת באמצעות נשיקות, אבל לרוב מועברת דרך מגע מיני וגינלי, אנאלי או אוראלי.
 • טריכומונס או טריכומוניאזיס (Trichomoniasis) היא מחלה המועברת באמצעות שיתוף אביזרי מין, במהלך אוננות הדדית או כל מגע מיני אחר שבו מועברים נוזלים מאיברי המין.

באקטים מיניים עם חדירה חלקית, הסיכון לחלות במחלות המועברות במגע מיני גדול יותר, מאחר שקיימת חדירה מסוימת של האצבע או הפה אל הנרתיק או פי הטבעת וקיים פוטנציאל גבוה יותר להעברת נוזלי גוף. המחלות הבאות המועברות במגע מיני עלולות להיות מועברות דרך יחסי מין ים חדירה חלקית:[31]

 • כלמידיה מועברת בדרך כלל באמצעות יחסי מין וגינאליים או אנאליים; במקרים נדירים, היא עלולה להיות מועברת באמצעות מין אוראלי. 
 • זיבה מועברת לרוב דרך יחסי מין וגינאליים או אנאליים, אך עלולה להיות מועברת גם באמצעות מין אוראלי.
 • הפטיטיס B מועברת באמצעות מין אוראלי. 

אנשים רבים מודאגים לגבי הסיכון לחלות בנגיף HIV/איידס. בדרך כלל, הנגיף מועבר באמצעות יחסי מין לא מוגנים (וגינאליים או אנאליים), בעת שימוש במזרק נגוע או במעבר מאם לתינוקה. אדם אינו יכול להידבק ממגע מקרי, כגון חיבוקים, ואף לא מנשיקות, עם זאת, קיים סיכון להידבק בנגיף אם דם נגוע ב-HIV או הפרשות איברי המין (זרע או הפרשות מהנרתיק) באות במגע עם פצע פתוח.[32][33]

הדרך היחידה להגנה מלאה מפני היריון או מחלות המועברות במגע מיני היא הימנעות מוחלטת מפעילות מינית. עם זאת, אם אדם מחליט להיות פעיל מינית, קיימות כמה דרכים להקטין את הסיכון: 

 • קונדומים, המספקים הגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני ומפני היריון לא רצוי. 
 • סכר גומי (כמו של רופאי השיניים), מציע הגנה מפני מחלות המועברות במגע מיני ומפני נגיף האיידס במהלך מין אוראלי.
 • כפפות לטקס, שניתן לעשות בהם שימוש במהלך אוננות הדדית כדי למנוע העברת מחלות המועברות במגע מיני. 

שימוש בשיטות הורמונליות למניעת היריון עשוי להקטין עוד יותר את הסיכון להיכנס להריון ממגע מיני ללא חדירת פין.[34]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Ian Kerner (2004). She Comes First: The Thinking Man's Guide to Pleasuring a Woman. HarperCollins. pp. 240 pages. ISBN 0060538252.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יחסי מין ללא חדירה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Michael W. Ross, Lorna D. Channon-Little, B. R. Simon Rosser (2000). Sexual Health Concerns: Interviewing and History Taking for Health Practitioners. University of Michigan. p. 45. ISBN 0803606680.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
 2. ^ 1 2 See 272 and page 301 for two different definitions of outercourse (first of the pages for no-penetration definition; second of the pages for no-penile-penetration definition). Rosenthal, Martha (2012). Human Sexuality: From Cells to Society, 1st ed. Cengage Learning. pp. 576 pages. ISBN 0618755713. נבדק ב-17 בספטמבר 2012. {{cite book}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 Judith LaRosa, Helaine Bader, Susan Garfield (2009). New Dimensions In Women's Health. Jones & Bartlett Learning. p. 91. ISBN 0763765929. נבדק ב-31 באוגוסט 2013. {{cite book}}: (עזרה)תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
 4. ^ 1 2 John H. Harvey, Ann L. Weber (2001). Odyssey of the Heart: Close Relationships in the 21st Century. Psychology Press. p. 70. ISBN 1410604055. נבדק ב-30 באוגוסט 2013. {{cite book}}: (עזרה)תחזוקה - ציטוט: שימוש בפרמטר authors (link)
 5. ^ 1 2 Ann O'Leary (2002). Beyond Condoms: Alternative Approaches to HIV Prevention. Springer. p. 155. ISBN 0306467313. נבדק ב-21 באוגוסט 2013. {{cite book}}: (עזרה)
 6. ^ See here onwards and pages 47-49 for views on what constitutes virginity loss and therefore sexual intercourse or other sexual activity; source discusses how gay and lesbian individuals define virginity loss, and how the majority of researchers and heterosexuals define virginity loss/"technical virginity" by whether or not a person has engaged in penile-vaginal sex. Laura M. Carpenter (2005). Virginity lost: an intimate portrait of first sexual experiences. NYU Press. pp. 295 pages. ISBN 0-8147-1652-0. נבדק ב-9 באוקטובר 2011. {{cite book}}: (עזרה)
 7. ^ 1 2 Bryan Strong; Christine DeVault; Theodore F. Cohen (2010). The Marriage and Family Experience: Intimate Relationship in a Changing Society. Cengage Learning. p. 186. ISBN 0-534-62425-1. נבדק ב-8 באוקטובר 2011. Most people agree that we maintain virginity as long as we refrain from sexual (vaginal) intercourse. But occasionally we hear people speak of 'technical virginity' [...] Data indicate that 'a very significant proportion of teens ha[ve] had experience with oral sex, even if they haven't had sexual intercourse, and may think of themselves as virgins' [...] Other research, especially research looking into virginity loss, reports that 35% of virgins, defined as people who have never engaged in vaginal intercourse, have nonetheless engaged in one or more other forms of heterosexual sexual activity (e.g., oral sex, anal sex, or mutual masturbation). {{cite book}}: (עזרה)
 8. ^ Joseph Gross, Michael (2003). Like a Virgin. The Advocate/Here Publishing. pp. 44–45. 0001-8996. נבדק ב-12 במרץ 2011. {{cite book}}: (עזרה)
 9. ^ Karen Bouris (1995). What Parents and Teenage Girls Should Know about "Losing Your Virginity". Conari Press. pp. 133–134. ISBN 0-943233-93-3.
 10. ^ מצעד מחלות המין הנפוצות, באתר www.clalit.co.il
 11. ^ 1 2 Jerry D. Durham; Felissa R. Lashley (2000). The Person With HIV/AIDS: Nursing Perspectives, 3rd Edition. Springer Publishing Company. p. 103. ISBN 8122300049. נבדק ב-29 בינואר 2012. {{cite book}}: (עזרה)
 12. ^ 1 2 "Sexual Risk Factors". AIDS.gov. נבדק ב-4 במרץ 2011. {{cite web}}: (עזרה)
 13. ^ 1 2 Dianne Hales (2008). An Invitation to Health Brief 2010-2011. Cengage Learning. pp. 269–271. ISBN 0495391921. נבדק ב-29 באוגוסט 2013. {{cite book}}: (עזרה)
 14. ^ נשים לגופן: בריאות, גוף מיניות יחסים, מודן, 2011, עמ' 365
 15. ^ Kalichman, Seth (Ed.), Positive prevention : reducing HIV transmission among people living with HIV/AIDS, New York: Kluwer Academic/Plenum Publishers, 2005, עמ' 168
 16. ^ M., Hodge; Evelyn Blackwood; Jeffrey M. Dickemann; Doug Jones; Frank Muscarella; Paul L. Vasey; Walter L. Williams (2000). "The Evolution of Human Homosexual Behavior". Current Anthropology. 41: 385–413. doi:10.1086/300145. PMID 10768881.
 17. ^ 1 2 Carpenter, Laura M., Virginity lost : an intimate portrait of first sexual experiences, New York: New York University, 2005, עמ' 47-49
 18. ^ Strong, Bryan,, The marriage and family experience : intimate relationships in a changing society, 13th edition, Boston, MA: Cengage Learning, 2016, עמ' 186
 19. ^ The person with HIV/AIDS : nursing perspectives, 4th ed, New York: Springer Pub, 2010, עמ' 103
 20. ^ נשים לגופן: בריאות, גוף מיניות יחסים, מודן, 2011, עמ' 304-305
 21. ^ J. Richters, A. Song, Australian university students agree with Clinton's definition of sex, BMJ 318, 1999-04-10, עמ' 1011–1011 doi: 10.1136/bmj.318.7189.1011a
 22. ^ Alan Brauer; Donna Brauer (1991). The ESO Ecstasy Program: Better, Safer Sexual Intimacy and Extended Orgasmic Response. Warner Books. pp. 24–25. Masters in Johnson ... described female orgasm as "a brief episode of physical release" characterized by either "a series of rapidly recurrent orgasmic experiences between which no recordable plateau-phase intervals can be demonstrated or by a single, long-continued orgasmic episode... status orgasmus is may last from 20 to more than 60 seconds"
 23. ^ Patricia Taylor, PhD thesis (2000), In her PhD research study, the average time spent in an EO session was 54 minutes.
 24. ^ Edwards, S.; Carne, C. (1998). "Oral sex and the transmission of viral STIs". Sexually transmitted infections. 74 (1): 6–10. doi:10.1136/sti.74.1.6. PMC 1758078.
 25. ^ McCarthy, B. W.; Ginsberg, R. L.; Fucito, L. M. (2006). "Resilient sexual desire in heterosexual couples". The Family Journal. 14 (1): 59–64. doi:10.1177/1066480705282056.
 26. ^ Clutterbuck, D. J.; Flowers, P.; Barber, T.; Wilson, H.; Nelson, M.; Hedge, B.; Sullivan, A. K. (2012). "UK national guideline on safer sex advice". International journal of STD & AIDS. 23 (6): 381–388. doi:10.1258/ijsa.2012.200312.
 27. ^ Thomas, R. Murray (2009). Sex and the American teenager seeing through the myths and confronting the issues. Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Education. p. 81. ISBN 9781607090182.
 28. ^ Edlin, Gordon (2012). Health & Wellness. Jones & Bartlett Learning. p. 213. ISBN 9781449636470.
 29. ^ Medley-Rath, S. R. (2007). "Am I still a virgin?": What counts as sex in 20 years of Seventeen". Sexuality and Culture. 11 (2): 24–38. doi:10.1007/s12119-007-9002-x.
 30. ^ "STDs :: Planned Parenthood". plannedparenthood.org. נבדק ב-23 בספטמבר 2014. {{cite web}}: (עזרה)
 31. ^ Choices, N. H. S. (2013). Sex activities and risk-Live Well-NHS Choices. Men's health, 18, 39.
 32. ^ בקיום יחסי מין שאינם מוגנים, בהזרקה או בהיריון: כל הדרכים שבאמצעותם ניתן להידבק בנגיף וגם: איך לא נדבקים. המדריך המלא, באתר aidsisrael.org.il
 33. ^ איידס ואת: רק עובדות, וכל מה שחשוב לדעת, באתר www.clalit.co.il
 34. ^ Reprod Health Matters. 2006 Nov;14(28):162-70.