לדלג לתוכן

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יהודים מתימן בדרכם לעדן

יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן, הוא יום זיכרון לאומי, שמצוין בישראל מדי שנה החל משנת 2014, ב-30 בנובמבר[1], במטרה לציין את תופעת הפליטים היהודים ממדינות ערב, היציאה והגירוש של יהודי ארצות ערב ואיראן. התאריך 30 בנובמבר נקבע באופן סמלי משום שהוא למחרת כ"ט בנובמבר, יום החלטת החלוקה בעצרת האו"ם, כאשר קהילות רבות של יהודים בארצות ערב ובאיראן חשו לחץ מצד שכניהם, וכתוצאה מלחץ זה נאלצו לעזוב את מדינותיהם (ראו למשל, פרעות חלב).

רקע: פליטים יהודים מארצות ערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פליטים יהודים ממדינות ערב

פליטים יהודים ממדינות ערב הם יהודים אשר נאלצו, לעזוב חסרי כל את מדינות ערב שבהן נולדו וחיו[2], כתוצאה מהפרת זכויות אדם[3]. מדובר בתהליך שהחל בשנות ה-40 של המאה ה-20, התעצם בהכוונתה[4] של הליגה הערבית בסמיכות להקמת מדינת ישראל, נמשך בשנות ה-50 וה-60 ובמהלכו חדלו מלהתקיים מאות קהילות בעלות היסטוריה בת מאות ואלפי שנים[5]. כשלפי רוברט ויסטריך הוגדר הדבר כ"טיהור אתני" של האוכלוסייה היהודית במדינות המזרח התיכון. שהוביל לכך שכשני שלישים מיוצאי מדינות ערב ואיראן מצאו מקלט במדינת ישראל ומהווים כיום יותר ממחצית מאוכלוסייתה היהודית[6].

חוק יום לציון היציאה והגירוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-23 ביוני 2014 חוקק, ביוזמת חברי הכנסת שמעון אוחיון וניסים זאב, חוק בשם "חוק יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן"[7]. על פי החוק, ביום זה השר לאזרחים ותיקים יורה על קיום טקס מרכזי לפתיחתו, שר החינוך יעודד קיום פעילות חינוכית בקשר ליום האמור ושר החוץ יורה על קיום פעילויות, לרבות באמצעות נציגויות ישראל בחוץ לארץ, להגברת המודעת הבינלאומית בקשר לפליטים היהודים יוצאי ארצות ערב ואיראן ולזכויותיהם לפיצוי. גם הכנסת תקיים דיון מיוחד לציון יום זה.

החל משנת 2010 החל מבצע איסוף עדויות אודות משפחות, אורח החיים והרכוש שהושאר מאחור על ידי הפליטים היהודים ממדינות ערב.

אנדרטאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנדרטה לציון היציאה והגירוש, ירושלים

האנדרטה הראשונה במדינת ישראל לזכר יציאתם וגירושם של יהודי ארצות ערב ואיראן הוקמה ב-9 במאי 2021. פסל הזיכרון ניצב בטיילת שרובר בשכונת ארמון הנציב בירושלים, תחת הכותרת "לציון היציאה והגירוש". הקמתו נעשתה במסגרת החוק שהועבר בכנסת לשם הגברת המודעות לפרק זה של ההיסטוריה בתולדות העם היהודי.

על האנדרטה נכתב: "עם הקמת מדינת ישראל למעלה מ-850,000 יהודים גורשו מארצות ערב ומאיראן. רבים מהפליטים עזבו את מולדתם חסרי כל ומצאו מקלט במדינת ישראל. ה-30 בנובמבר כל שנה נקבע כיום הזיכרון לאומי. האנדרטה הוקמה באדיבות החברה היהודית האמריקאית לשימור ההיסטוריה בשיתוף הפדרציה הספרדית העולמית, עיריית ירושלים והקרן לירושלים."

האנדרטה הוקמה בהשראת התמונה המפורסמת של משפחת מורי חיים וסעדה זביב בזמן עלייתם ארצה מתימן.

האנדרטה היא פרי יצירתו של הפסל והאומן הירושלמי סם פיליפ, דור חמישי בעיר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ויקיטקסט חוק יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן, התשע"ד-2014, באתר ויקיטקסט
 • נוסח החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

  על קבלת החוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

  ציון היום לראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  ביקורת על ציון היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

  הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לפי החוק (סעיף 1 (ב)) נקבע כי אם "חל 30 בנובמבר ביום שישי או שבת, יקוים היום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן ביום חמישי שלפניו".
  2. ^ Jewish Refugees from Arab Countries: The Case for Rights and Redress, Co-authored by: The Hon. Irwin Cotler, David Matas, Stanley A. Urman, NOVEMBER 5, 2007, P -3,4,21
  3. ^ יוסף מאיר, על פצצות, עלייה ושקרים
  4. ^ צעדים אנטי-יהודיים פרי תכנון הליגה הערבית. ראו עמוד 1 מתחת לכוכביות.
  5. ^ איתמר אייכנר, "אל תטיפו לנו מוסר על גירוש ופליטות": יום היציאה והגירוש של יהודי ערב ואיראן, באתר ynet, 30 בנובמבר 2023
  6. ^ Ṿisṭrits, Roberṭ. From blood libel to boycott: changing faces of British antisemitism. Vidal Sassoon Internat. Center for the Study of Antisemitism, 2011.
  7. ^ חוק יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן, התשע"ד-2014, ס"ח 2457 מ-3 ביולי 2014, באתר הכנסת