חסידות מאקווא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חסידות מאקאווא היא חצר חסידית, שמרכזה בקריית אתא ושורשיה בעיר מאקו (Makó) שבהונגריה. בראשה עומד האדמו"ר שמעון למברגר.

לחסידות בתי כנסת בקריית-אתא, בבני-ברק, באשדוד, באלעד וגם בבורו פארק שבארצות הברית.

מייסד השושלת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מייסד השושלת הוא רבי משה פאָרהַאנד, מחבר ספר "אהל משה'", שהיה רבה של העיר מאקו, ושימש גם אדמו"ר וראש-הישיבה של החסידות, לפי המתכונת של החסידויות ההונגריות.

רבי משה נפטר בי"ז בסיוון תש"ד, בעצם ימי השואה, בעיר בודפשט. לאחר מאמצים הועבר לעירו לקבורה.

הדור השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב משה-נתן-נטע למברגר

לאחר המלחמה חזרו מקצת הניצולים למאקו. הרב משה-נתן-נטע למברגר, שהיה נשוי לנכדתו של רבי משה, הנהיג את הקהילה. עוד בימי סבו שימש דיין בקהילה משנת תרצ"ו, ולאחר השואה שיקם מחדש את הקהילה והישיבה.

חידושי תורתו ותשובותיו ההלכתיות יצאו לאור בספרים "עטרת משה" ו"כלי גולה". את החידושים החל לכתוב כשהיה במחנה טרזינשטאט ועבד שם במאפיית לחם. על התלושים שמסרו לו עובדי המחנה, כדי לקבל את פרוסות הלחם שהוקצבו להם, היה רושם את חידושיו והם היו הבסיס לספריו.

בשנת תשי"ב עלה הרב למברגר לארץ. הוא התיישב תחילה בירושלים ולאחר מכן נתמנה לרב הקהילה החסידית בכפר אתא (כיום קריית אתא). נפטר בשבת פרשת וירא כ' במרחשוון תשמ"ג.

חתניו הם רבי דב בעריש פנט מדעעש רמות, הרב משה אושרי, הרב חיים מאיר אנגלרד אב"ד דאברא, ורבי שלמה גולדמן האדמו"ר מזוויהל.

הדור השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

האדמו"ר הנוכחי, רבי שמעון למברגר, הוא בנו.

עם נפילת חומות הגוש המזרחי הקימו חסידי מאקאווא ועד עולמי כדי לשקם את בית הכנסת הגדול של הקהילה במאקו ואת שלושת בתי-הקברות היהודיים בעיר. בראש הוועד עומד הרב דוד מרגלית מבני-ברק. בשנת תשמ"ח נפתח בית-המדרש מחדש. המקום מושך מבקרים וכמעט בכל שבת מתקיימות בו תפילות. האדמו"ר מבקר בו כמה פעמים בשנה, במיוחד ביום ההילולא של בעל 'אהל משה'.

אחיו של רבי שמעון משמשים כרבנים של קהילות החסידות בערים שונות. רבי אפרים היה רב קהילת מאקאווא בבורו פארק עד פטירתו בתשנ"ז. במקומו משמש כיום בנו, רבי מאיר יחזקאל. רבי אברהם יחיאל (נפטר תשנ"ה) שימש כרב הקהילה בבני ברק. בנו רבי ישראל יעקב מכהן כיום במקומו. רבי מנחם מנדל (תש"ז-תשע"א) שימש כרב הקהילה בירושלים כיום מכהן בנו רבי ישראל אהרן. רבי אשר אנשיל בנתניה ובאלעד, ורבי מאיר שלמה הקהילה באשדוד.