חסידות נדבורנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מרכז מוסדות חסידות נדבורנה בבני ברק

חסידות נדבורנה היא שושלת חסידית רבת ענפים אשר השפיעה בעיקר ברומניה ובהונגריה.

ענף אחד של השושלת מתחיל ברבי יששכר בער לייפר מנדבורנה שבגליציה המזרחית (כיום אוקראינה), סמוך להרי הקרפטים. המשכו הבולט של ענף זה הוא בבני ברק. חסידויות נוספות המכונות כיום בשם נדבורנה הן: נדבורנה חדרה, נדבורנה באניה, נדבורנה אראד, נדבורנה בית שמש, נדבורנה ויליאמסבורג, נדבורנה לונדון, נדבורנה ווערדיין ונדבורנה ברייטן. חסידות טמשוואר כונתה באחד הדורות נדבורנה פתח תקווה.

השם "חסידות נדבורנה" משמש גם כשם כולל לגזע המורחב של החסידות, המשתלשל מאבי סבו של רבי ישכר בער לייפר, רבי מאיר הגדול מפרמישלאן שהיה תלמיד חבר של הבעל שם טוב. קבוצה זו כוללת את החסידויות: פרמישלאן, קאליש, קרעטשניף, טמשוואר, פיטסבורג, חוסט, בישטינא, סטרוז'ניץ, זוטשקא, ראחוב וביטשקוב. לחלק מהחסידויות יש ענפים בשמות נוספים.

שושלת נדבורנה המורחבת מתאפיינת בכך שכל בן הרוצה ומסוגל לעשות זאת הופך לאדמו"ר לאחר נישואיו. בשל כך שימשו בה עד היום, הדור השמיני, יותר מ-100 אדמו"רים, רבים מהם במקביל. שם המשפחה המקורי בשושלת הוא לייפר, אך דווקא בזרם המרכזי של החסידות שבו מכהנים האדמו"רים המכונים על השם "נדבורנה" עצמו ובעוד ענפים כמו קרטשניף, שם המשפחה של רוב האדמו"רים הוא רוזנבוים.

תולדות החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יששכר בער לייפר מנדבורנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי ישכר בער לייפר נולד לרבי יצחק מקאליש. היה תלמידו של רבי יצחק מראדוויל (בנו של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב). דודו רבי מאיר מפרמישלאן הכתירו לאדמו"רות באמרו עליו שבחים גדולים. דברי תורתו הודפסו בספר "סתרי תורה" שהודפס בספר "מאמר מרדכי" של בנו.

הדור השני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו של רבי יששכר בער היו: רבי אהרן אריה (אהרן לייב) מנדבורנה, רבי מרדכי מנדבורנה ורבי יוסף מבורשה. בהתחלה כיהנו רבי אהרן לייב ורבי מרדכי יחד בנדבורנה, ולאחר מספר שנים עבר רבי מרדכי לקוויאשד, ולאחר מכן לחוסט ולבושטינה שבהונגריה (כיום שתיהן באוקראינה). רבי אהרן לייב נפטר בי"ד בשבט תרנ"ז. רבי מרדכי התפרסם כצדיק מופלא ויהודי רומניה והונגריה נהרו אליו. האח השלישי רבי יוסף נכנע לרבי מרדכי וסירב לנהוג באדמו"ורות, אך צאצאיו נהגו באדמו"רות ויצאה ממנו שושלת אדמו"רים שכיהנו בין היתר באונגוואר, בורשה, ביסטריץ, קלויזנבורג, מיהלוביץ, טמשוואר ואראד.

הדור השלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו של רבי אהרן לייב היו רבי משה מנדבורנה ורבי יצחק מהרץ-רומן (חתן וממלא מקומו של דודו זקינו רבי דוד מרומן).

בניו של רבי מרדכי היו: רבי ישראל יעקב מחוסט ממנו יצאה שושלת חוסט, רבי יצחק לייפר מסטניסלב, רבי ישכר בער מסאטמר (תר"ה-כ"ב באלול תרס"ו), רבי יוסף מפיצ'ניזין, דברצן ונירדהאז (נפטר בתרפ"ז), רבי אהרן משה מז'אלין-לנצוט (תרט"ו- ז' בחשוון תרפ"ו) ורבי מאיר רוזנבוים מקרטשניף. רבי מאיר היה הממשיך המרכזי של השושלת. כל בניו שימשו באדמו"רות ביניהם רבי איתמר שחזר לכנות את שם החסידות נדבורנה וממנו נמשכת כיום חסידות נדבורנה המרכזית.

רבי יצחק כיהן בסטניסלב שם התקבצו סביבו יהודים פשוטים שזכו לקרבה ממנו. היה מקפיד על שמירת העיניים באופן מחמיר וקיצוני, והיה יוצא לרחוב כשפניו מכוסות ושני גבאים הוליכו אותו. את מקומו מילא בנו רבי חיים לייפר מסטניסלב. רבי חיים היה חתנו של דודו רבי מאיר מקרטשניף. התפרסם כבעל צדקה והיה חי בצמצום רב. חסידיו היו מרובים. נרצח בשואה יחד עם בנו הרב דב בער. כיום משתמשים בשם "סטניסלב" אדמו"רים מגזע זוטשקא.

רבי ישכר בר (ברצ'י) מסאטמר היה חתנו של רבי אלעזר מאוזיפולי ובזיווג שני של רבי יהושע העשיל מחודורוב (שהיה חתנו של רבי אלעזר מאוזיפולי). כיהן בהתחלה בבוכניה שבגאליציה, לאחר מכן בסעליש ובסוף ימיו בסאטמר. חסידיו היו מרובים. היה אומר דברי תורה שעות ארוכות. נפטר בכ"ב באלול תרס"ו. בניו היו:

רבי אהרן משה מז'אלין-לנצוט היה חתנו של הרב מאיר רייך מריישא. היה מסתגף וצם משבת לשבת. היה מפורסם במופתיו. בניו מילאו את מקומו: רבי צבי אלימלך בברגסז ורבי אברהם מנחם מנדל בקולומיה.

רבי יוסף כיהן בפיצ'נזין, נירדאהז ודברצין. בניו היו:

 • רבי משה מנחם מדברצין (חתן רבי נפתלי ויסבלום מליז'ענסק).
  • רבי מרדכי מנדבורנא בורו פארק.
   • הרב יעקב, מוציא לאור:"מכתב למשמרת, תולדות גזע בית נדבורנה".
 • רבי יעקב מדברצין (חתן דודו רבי אהרן משה מז'אלין, נספה בשואה).
  • רבי יצחק מלפאש. מחבר ספר "תפארת מהר"ם" על רבי מאיר מפרמישלאן.וספר על "סדר הדורות החדש".
  • רבי ישכר בער מזאלינא (תר"פ -תשס"ח). חתן רבי איתמר מבישטינא.
   • רבי יעקב מזאלינא חתן רבי יוזפא מליסקא.
   • רבי חיים מרדכי אהרן משה מנדבורנא לונדון.
 • רבי יצחק. חתן דודו רבי ישכר בער מסאטמר.
 • חתנו רבי ישראל לייפר (בן רבי שלמה אייזיקסון) מנירדהאז (קרוב משפחתו פעמיים, דרך אביו שהיה נינו של רבי יצחק מקאליש ודרך אמו שהייתה בתו של רבי מאיר מקרעטשניף).

חתנו של רבי מרדכי, רבי אברהם יוסף איגרא מז'אלין (נכדו של רבי משולם איגרא) כיהן אך הוא כאדמו"ר בז'אלין, טרנוב וקשאנוב. היה מפורסם בגדלותו בתורה, במופתיו ובסיגופיו. חיבר ספר בשם "תולדות אברהם יוסף". נפטר בכ"ד באלול תרע"ח.

חסידות נדבורנה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניו של רבי איתמר הם: רבי חיים מרדכי; רבי מאיר, רבה הראשי של קובה (עד תשט"ו) ורב קהילה במקסיקו (עד תש"ס בערך); רבי ישכר בער מסטרוז'ניץ; רבי יצחק אייזיק מזוטשקה (ירש את בית מדרשו של אביו); רבי אשר ישעיה מנדבורנה-חדרה.
חתניו של רבי חיים מרדכי הם גיסו רבי דוד משה מקרעטשניף, אחיינו רבי צבי הירש רוזנבוים מקרעטשניף-סיגעט ובן דודו רבי אליעזר זאב מראחוב. לרבי חיים מרדכי היה בן בשם יצחק אייזיק יהודה יחיאל (-ג' בכסלו תש"ז) שעלה באניית המעפילים כנסת ישראל ונורה למוות על ידי הבריטים. נקבר בחיפה[1].
 • רבי אליעזר זאב, בנו של רבי יעקב ישכר בער, הוכתר כממלא מקום אביו. בחיי אביו כיהן כרב קריית נדבורנה בבני ברק. הוא חתנו של הרב אהרן צבי וויצנר אב"ד פשמישל. בנים אחרים של רבי יעקב ישכר בער שימשו כרבני הקהילות של החסידות בערים אחרות והוכתרו גם הם כאדמו"רים שם: רבי מאיר יצחק אייזיק בירושלים, רבי אשר ישעיה בביתר עילית ורבי יוסף נפתלי באלעד.

חסידות נדבורנה חדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי אשר ישעיה רוזנבוים (תרע"ד (1914 - ח' בתמוז תשע"ב (28 ביוני 2012), בנו הצעיר של רבי איתמר, כיהן כ"אדמו"ר מבוקרשט" בארצות הברית ולאחר מכן בישראל כאדמו"ר מנדבורנה חדרה. נולד בקרטשניף ולמד בישיבת בית ישראל ודמשק אליעזר בוויז'ניץ. נישא לבת אחיו, רבי יצחק אייזיק מזוטשקא. בשנת תשל"א עלה לישראל והתגורר בחדרה, שם פתח בית כנסת. לאחר מכן עבר לבני ברק שם בנה בית כנסת. בסוף העשור הראשון של המאה ה-21 עבר לגור אצל בתו, אשת רבי יעקב רוטנברג מסאלקא במונסי. נפטר בבית החולים קולומביה פרסבטריאן במנהטן.

בנו, רבי יעקב ישכר דב, כיהן בחייו כאדמו"ר מנדבורנא לינסק בווילאמסבורג. חתנו הוא רבי אורי אשכנזי המכהן כאדמו"ר מסטניסלב בלונדון.

חסידויות נדבורנה בארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווערדיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי יוסף, בנו של רבי אהרן משה מגרוסוורדיין, מכהן בפלטבוש כאדמו"ר מנדבורנא ווערדיין. בזיווג ראשון היה חתנו של רבי יצחק אייזיק מזוטשקא, מזיווג זה נולדו בנותיו, ובזיווג שני נולדה ארבעת בניו. חתניו של רבי יוסף הם רבי שמואל דוד קרויז אב"ד אודווארי (בן רבי שלום), רבי ישראל יעקב לייפר מחוסט ורבי יהושע כץ האדמו"ר ממגרוב פלטבוש.

ברייטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו של רבי שלום מנדבורנא ברייטן ביץ' שבניו יורק (Brighton Beach), רבי שלמה, מכהן בבורו פארק כאדמו"ר מנדבורנא ברייטן (מכונה גם נדבורנא בורו פארק). הוא חתנו של הרב בן ציון פרנקל. כיהן כרב בקהל תפארת ישראל בפורסט הילס שבקווינס, ולאחר פטירת אביו בשנת תש"מ, עבר לבורו פארק למלא את מקומו.

בניו של רבי שלמה הם: רבי דב מנדבורנא לייקווד ורבי מנשה (חתן רבי יוסף מקאליש) רב בית המדרש נדבורנא בווילאמסבורג.

אחיינו של רבי שלמה, רבי אברהם אביש שמידמן (בן רבי יצחק אייזיק) מכהן כאדמו"ר מקראלי בפלטבוש. (אביו רבי יצחק אייזיק היה חתנו בזיווג ראשון של רבי אברהם מקראלי).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]