ריימונד אמסלם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ריימונד אמסלם
בין השמשות. צילום קארין בר.jpg
ריימונד אמסלם (משמאל) ואורלי זילברשץ (מימין)
תאריך לידה 19 ביולי 1978 (בת 38)
מקום לידה ירושלים, ישראל
פרסים פרס אופיר 2011
דמות ידועה מארי ב"אחותי היפה", פלורה ב"שלוש אמהות", עיישה ב"לבנון" ״טקסי דרייבר״ ״ניורק״
בכורה ענבל בסרט "הריקוד של אמא"
פרופיל ב-IMDb

ריימונד אמסלם (נולדה ב-19 ביולי 1978) היא שחקנית ישראלית. זוכת פרס אופיר בקטגוריית שחקנית המשנה הטובה ביותר על משחקה בסרט "אחותי היפה".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעוריה ותחילת דרכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמסלם נולדה, גדלה והתחנכה בירושלים. בנעוריה למדה במגמת התיאטרון והמשחק בבית הספר התיכון לאמנויות ע"ש צ'ארלס א. סמית בירושלים. לאחר שירותה הצבאי בצה"ל למדה משחק ב"סטודיו למשחק ניסן נתיב" בירושלים (2002-1999) לצד לנה אטינגר. עוד במהלך לימודיה כסטודנטית למשחק בשנת 2001 גילמה את אירמה בסרט הקולנוע הקצר "הריקוד של אמא" בבימויה של זלדה חוחא.

קולנוע וטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 גילמה את מיכל בדרמה "עמק החלומות" בבימויו של עמרי גבעון ששודרה ב-YES. ב-2004 שיחקה בסרט הקולנוע "סיפור קיץ" בבימויו של שמואל חיימוביץ'. ב-2005 גילמה את אליענה בסרט הקולנוע "ג'נאם ג'נאם" בבימויו של חיים בוזגלו, ועל משחקה בסרט זה הייתה מועמדת לפרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר. באותה שנה גילמה את דניז גם בסדרת הטלוויזיה "כתב פלילי" בבימויו של חיים בוזגלו ששודרה בערוץ 1, וגילמה את אביגיל בדרמה "קצכן" בבימויו של גיא מיכאל ששודרה בערוץ 2.

ב-2006 גילמה את שולה כהן, מרגלת ישראלית החיה בביירות, בסדרת הדרמה האמריקנית "against all odds" בבימויו של טום איווי. באותה שנה שיחקה בסרט הקולנוע "שלוש אמהות" בבימויה של דינה צבי ריקליס, ובסרט "בקרוב תדברי אליי שוב" בבימויים של סיגל יהודה וג'ואל אלקסיס. ב-2007 שיחקה בהפקות רבות בחו"ל: בין היתר גילמה את לילה בסרט הקולנוע "Rendition" בבימויו של גאווין הוד; גילמה את רחל בסרט הטלוויזיה של אבירם שולחני "לא יודעת איך" (אושר) ששודר בערוץ 2 ובפסטיבל חיפה; גילמה את סאנה בסדרת הטלוויזיה "House of sadam" ששודרה ברשתות BBC וב-HBO; וגילמה את אלי בדרמה "session" בבימויו של חיים בוזגלו. באותה שנה הופיעה במקביל בהפקות ישראליות: בסרטי הקולנוע של חיים בוזגלו "דלת מול דלת" ו"כבוד". ב-2008 שיחקה בסרט הקולנוע "שבע דקות בגן עדן" של עמרי גבעון - ועל משחקה בסרט זה הייתה מועמדת לפרס אופיר לשחקנית הראשית הטובה ביותר; בסרט הקולנוע "לבנון" בבימויו של שמוליק מעוז עליו הייתה מועמדת במקביל באותה שנה לפרס אופיר בקטגורית שחקנית משנה; בסרט הקולנוע "קירות" של דני לרנר; בסדרת הטלוויזיה "מסכים" של דני סירקין ששודרה ב-YES; גילמה את שולי בסרט הקצר "רכבות במדבר" של בועז ארמני, וב-2009 גילמה את אלמה בסרט הקולנוע "לחיות מחדש" (Revive) - הפקה בינלאומית בבימויו של חיים בוזגלו; הופקו לה 2 גרסאות - לערוץ arte הצרפתי, גרסה של סרט טלוויזיה וגם מיני סדרה ששודרה בערוץ 1. גילמה את פאני בסדרה "טקסי דרייבר" בבימויו של איתן ענר ששודרה ב-YES ובערוץ 2. שיחקה בשתי עונות לסדרה "טקסי דרייבר" של יובל סגל - עונה 1 במאי איתן ענר, עונה 2 במאי איתן צור.

בשנת 2010 גילמה את הגרושה בסרט הקולנוע זוכה פרס אופיר "שליחותו של הממונה על משאבי אנוש" בבימויו של ערן ריקליס; וגילמה את דפי בנטל בעונה ה-2 של סדרת הטלוויזיה "רביעיית רן" בבימויו של שלומי אלקבץ ששודרה ב-YES ובערוץ 2. באותה שנה גילמה את חווה בסרט הקולנוע "בין השמשות" בבימויו של אלון זינגמן; גילמה את גילה בסרט "חמץ" בבימויו של אלון לוין, וגילמה את קרן בדרמה "סרק סרק" בבימויו של חיים בוזגלו. ב-2011 שיחקה בסרט הקולנוע "אחותי היפה" בבימויו של מרקו כרמל, ועל תפקידה בסרט זה זכתה בפרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר. באותה שנה שיחקה גם בסדרת הדרמה "הכבוד של מרציאנו" ששודרה בערוץ 10, ובסרט הקולנוע "רסיסי אהבה" של הבמאי ניסים נוטריקה בסרט "עדות" של שלומי אלקבץ, בו שיחקה פלשתינאית. ב-2012 שיחקה בסדרה הישראלית של YES "נויורק" בתפקיד איבון.

2013-2012 שיחקה בסרט ״הפיגוע״ (the attack) של הבמאי הלבנוני זיאד דווארי (שהוחרם ע״י הליגה הערבית עקב שיתוף פעולה עם צוות ישראלי) מבוסס על הרומן רב המכר של הסופר יסמינה חדרה, שם שיחקה בתפקיד ראשי את סיהאם לצידו של עלי סלימאן הסרט זכה בפרסים רבים ובהפצה בינלאומית.

ב-2013 הייתה מועמדת בקטגוריית שחקנית ראשית בפרס אופיר לסרטה של הבמאית וידי בילו "פלסטלינה" בתפקיד רותי ובמקביל הייתה מועמדת באותה שנה ובאותה קטגורייה על סרט קומדיית הריגול "כידון" של הבמאי עמנואל נקש.

ב-2013 הצטלמה לסרט ״תפוחים מן המדבר״ על פי סיפור/מחזה של סביון ליברכט בתפקיד ויקטוריה. ב-2015 הופיעה בתפקיד הראשי בסרטה של וידי בילו "סוף עידן התמימות".

הייתה מועמדת 6 פעמים לפרס אופיר וזכתה פעם אחת. ב- 2016 השתתפה בסדרת הדרמה המצליחה "בני ערובה" שמשודרת בערוץ 10.

תיאטרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2003 שיחקה בהצגה "מעשה נורא" שכתב דני הורוביץ וביים טובי דיקמן ועלתה בפסטיבל small במה באוניברסיטת תל אביב; בהצגה "חמורים" מאת טיטוס מאקיוס פלאוטוס שביים משה קליף ועלתה בפסטיבל עכו. בין השנים 2003 - 2004 שיחקה בהצגה "מעשה רב פנים או מעשה במלך ענו" שביימו ברוך ברנר וסמי סמיר ועלתה בתיאטרון המעבדה. ב-2004 שיחקה בהצגה "קידמה" שכתב וביים טובי דיקמן ועלתה בפסטיבל עכו. ב-2005 שיחקה בהצגה "110 ועשר פעימות בדקה" שכתבה אורית קימל וביים שלומי ליברמן, ועלתה בזירה הבין תחומית בירושלים; ובהצגה "דג בבטן" שביימה לילך דקל אבנרי ועלתה בתיאטרון תמונע.

ב-2007 שיחקה בהצגה "דולי סיטי" שביים טובי דיקמן ועלתה בזירה הבין תחומית ובתיאטרון הקאמרי. ב-2008 שיחקה בהצגה "המיטב שבאדם" שביים טובי דיקמן בתיאטרון דימונה. ב-2009 שיחקה בהצגת היחיד "קשורה" שביים עידן זילברשטיין ועלתה בתיאטרון תמונע.

הייתה ממקימי תיאטרון מעבדת תרבות דימונה. בראשות הבמאי טובי דיקמן שלאחר מכן הועברה ליידי הבמאית נועה רבן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קודמת:
2010 - רוזינה קמבוס
זוכת פרס אופיר לשחקנית המשנה הטובה ביותר לשנת 2011 - ריימונד אמסלם ("אחותי היפה") הבאה:
2012 - עירית שלג