חיים פינטו (מרוקו)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רבי חיים פינטו
המבנה על קברו של הרב פינטו, מוגדור 2016
המבנה על קברו של הרב פינטו, מוגדור 2016
לידה יולי 1743
ט"ו בתמוז ה'תק"ג
אגדיר, מרוקו
פטירה ספטמבר 1845 (בגיל 102)
כ"ו באלול ה'תר"ה
כינוי רבי חיים פינטו הגדול
מקום קבורה מוגדור, מרוקו

הרב חיים פינטו (ט"ו בתמוז ה'תק"ג, יולי 1743 - כ"ו באלול תר"ה, ספטמבר 1845) היה מגדולי רבני יהדות מרוקו, רב, ראש ישיבה דיין ומקובל בעיר מוגאדור.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד באגאדיר שבמרוקו לרב שלמה פינטו. סבו היה הרב יאשיהו פינטו הראשון. בשנת ה'תקט"ו נפטר אביו. לאחר כשנה פקד משבר כלכלי חמור את עירו בעקבותיו עבר למוגאדור שם התגורר כל ימי חייו.

קרוב משפחתו הרב מאיר פינטו הכניסו ללמוד בישיבתו של הרב יעקב ביבאס רב הקהילה במוגאדור.

למד תורה והתפרסם כעילוי. לאחר פטירת הרב יעקב ביבאס מונה במקומו בשנת ה'תקכ"ט לרב הקהילה במוגאדור על אף גילו הצעיר, יחד עם המקובל הרב דוד חזן.

ייסד את בית הדין הרבני הראשון במוגאדור. עקב תקיפותו בענייני הלכה כינוהו "אביר לב" אך עם זאת היה קשוב לצורכי עדתו ולדאגת עניי עירו.

עמד בראש ישיבה בעירו. בנוסף כתב פיוטים כגון 'אלי ארוממנהו' לכבוד חנוכה וכן חיבורים בהלכה, בקבלה, באגדה וחידושים על הש"ס שאבדו במהלך מלחמת ספרד שהייתה בעיר אסווירה.

הקפיד לערוך מדי שנה את הילולת רשב"י רבי שמעון בר יוחאי ורבי מאיר בעל הנס ברוב עם ובחג השבועות למד תורה במשך שני לילות עד לשעות הבוקר.

זכה לגילוי אליהו הנביא [דרוש מקור] ומגידי אמת והתפרסם כבעל רוח הקודש הפועל ישועות שברכותיו מתקיימות במלואן ויהודים מארצות אירופה ומברזיל שלחו לו נדרים ונדבות.

בספרי יהדות מרוקו מובאים סיפורי ניסים רבים המיוחסים לו.

נפטר בכ"ו באלול שנת תר"ה.

נטמן בבית העלמין הישן במוגאדור. הותיר אחריו ארבעה בנים: רבי יהודה, רבי יוסף, רבי יאשיה ורבי יעקב. נכדו הוא הרב חיים פינטו השני שהתגורר בקזבלנקה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חכמי מרוקו-'רבי חיים פינטו' עמ' 258–262.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Maimonides-2.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא רבנים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.