יהושע בירדוגו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יהושע ברדוגו
הרב יהושע ברדוגו.jpg
לידה 18 באוגוסט 1878
ט"ז באב ה'תרל"ח
מקנס
פטירה 7 ביוני 1953 (בגיל 74)
כ"ד בתמוז ה'תשי"ג
מקנס
מקום פעילות מקנס, רבאט, מרוקו
תחומי עיסוק הלכה, משפט עברי
תפקידים נוספים רב אב בית דין בעיר מקנס, לאחר מכן הרב הראשי של יהדות מרוקו
רבותיו הרב חיים מריג'ן, הרב מרדכי בירדוגו (אביו).

הרב יהושע בירדוגו (ט"ז באב ה'תרל"ח, 18 באוגוסט 1878כ"ד בתמוז ה'תשי"ג, 7 ביוני 1953) היה רבה הראשי של העיר מקנס שבמרוקו, ראב"ד בבית הדין הגדול לערעורים ברבאט ורבה הראשי של מרוקו לאחר פטירת הרב חיים יקותיאל בירדוגו שכיהן באופן לא רשמי. נחשב לאחד מפוסקי ההלכה החשובים שהוציאה מקרבה יהדות מרוקו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בשנת 1878 (ה'תרל"ח), לרב יעקב ברדוגו, מחבר הספר "עדות ביעקב". סבו היה הרב פתחיה מרדכי בירדוגו, בנו של הרב רפאל בירדוגו המכונה "המלאך רפאל". למד תורה בעיקר אצל אביו ואצל הרב חיים מריג'ן. אולם, הרב יוסף בן נאים כתב עליו כי כמעט לא למד אצל רב אחד בתמידות.[1]

נישא למזל-טוב, בת הרב דוד אסודרי. אחות של מזל-טוב נישאה לרב מימון משאש ושניהם הוריו של הרב שלום משאש – רבה של ירושלים. הרב יהושע היה הסנדק של הרב שלום משאש ואחד מרבותיו המובהקים והקרובים.

לרב ולרעייתו נולדו בנים: בכורם היה אלישע, שנפטר בהיותו בן 19 בלבד, ובן נוסף הוא הרב רפאל בירדוגו.

בתאריך ב' באדר ב' ה'תרצ"ב התמנה לתפקיד ראב"ד בעיר מקנס לצד הרב יוסף משאש והרב רפאל ברוך טולדנו, והחליף את קודמו, הרב יעקב טולדאנו (אביו של הרב רפאל ברוך טולדנו).

בחודש אייר ה'תש"א התמנה לתפקיד ראב"ד בבית הדין הגדול לערעורים בעיר רבאט שבמרוקו, ושימש כרבה הראשי של יהדות מרוקו. וזאת לאחר פטירת קודמו הרב חיים יקותיאל בירדוגו בשנת ה'ת"ש. רבי יהושע לא רצה לקבל את תפקיד הרבנות כל עוד רבי חיים יקותיאל היה חי.

בנה את הבית הראשון בשכונה החדשה במקנס, ומעל ביתו ייסד את ישיבת "כתר תורה" בראשותו של הרב יצחק סבאג. היה פעיל למען בניין וישוב ארץ ישראל, ועמד בראש חברת "חיבת ציון", יחד עם הרב אהרן אסודרי. בתוך כלל פעולות החברה, הם גם גייסו כספים ושלחו אותם לבניין ארץ ישראל.

כתב עשרות הסכמות לספרים שיצאו בתקופתו, אולם הוא בעצמו לא פרסם שום ספר. בשנת ה'תשע"ב פרסם נכדו – הרב דוד בירדוגו את הספר "בית דינו של יהושע" המרכז ומסכם את כל פסקיו של סבו.

הלך לעולמו בכ"ד בתמוז ה'תשי"ג, 7 ביוני 1953 לאחר מחלה וקשיי לחץ דם. כבן 74 במותו.

הפייטן ר' יצחק רואש וכן הרב יוסף משאש, כתבו פיוטים לזכרו של הרב יהושע בירדוגו.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דוד ברדוגו, בית דינו של יהושע, ירושלים, ה'תשע"ב.
  • אלעד פורטל, זה היו"ם משנת הרב יוסף משאש, פאר הקודש, אשקלון, ה'תשע"א.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בספר מלכי רבנן בערכו


הקודם:
הרב חיים יקותיאל בירדוגו
רבנים ראשיים של מרוקו הבא:
הרב שאול אבן דנאן