לדלג לתוכן

מבצע מסע בצבעים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מבצע מסע בצבעים
טנק של צה"ל, במבואות מחנה הפליטים בלאטה ליד שכם, 2 במרץ 2002
טנק של צה"ל, במבואות מחנה הפליטים בלאטה ליד שכם, 2 במרץ 2002
טנק של צה"ל, במבואות מחנה הפליטים בלאטה ליד שכם, 2 במרץ 2002
תאריכים 26 בפברואר 20022 במרץ 2002 (5 ימים)
מקום שכם
תוצאה ניצחון צבאי ישראלי
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

פת"חפת"ח תנזים,
חמאסחמאס חמאס

מפקדים

?

כוחות

מחבלי ארגון התנזים וחמאס

אבדות

הרוג

20 מחבלים הרוגים

מבצע מסע בצבעים הוא מבצע צבאי שערך צה"ל בין 26 בפברואר ל-2 במרץ 2002, במהלך האינתיפאדה השנייה, לפגיעה בתשתיות טרור במחנה הפליטים בלאטה שבשכם. המבצע נחל הצלחה וסלל את הדרך התורתית למבצע חומת מגן.

המבצע החל בשל יציאת פיגועים רבים משכם, ולאחר שניסיון התיווך של אנתוני זיני כשל. במבצע יושמה לראשונה באופן נרחב שיטת לוחמה בשטח בנוי המכונה "הליכה דרך קירות".

רקע למבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – האינתיפאדה השנייה

בשנותיה הראשונות של האינתיפאדה השנייה התקשה צה"ל להתמודד עם גל הפיגועים. ביולי 2001 התמנה למפקד אוגדת אזור יהודה ושומרון תת-אלוף יצחק גרשון, והחל ליזום פעולות התקפיות כנגד הטרור הפלסטיני, בסיוע השב"כ. לאחר תפיסת האונייה קארין איי, השתנה יחסה של ארצות הברית כלפי הסכסוך ומאמצי ההסדרה של הגנרל אנתוני זיני פסקו.[1] לאור זאת, בפברואר 2002 הוטל על חטיבת הצנחנים, בפיקודו של אביב כוכבי, לכבוש את מחנה הפליטים בלאטה שבשכם.

שכם בכלל, ומחנה בלאטה בפרט, נחשבו בעיני צה"ל למרחב לחימה מסוכן ובעייתי.[2][3] בתפיסה הפלסטינית, נחשב מחנה בלאטה למעוז בלתי חדיר, שחזקה כי הכניסה אליו תגבה מצה"ל אבדות רבות.[4] המבצע זכה להתנגדות מצד ראש המטה הכללי שאול מופז, שלא ראה בו ערך אסטרטגי. לבסוף, אישר מופז את המבצע, תוך התנייתו בהשארת "פתח מילוט" ממחנה הפליטים אל הקסבה של שכם.[5]

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוחות התארגנו בחטיבת שומרון ויצאו למבצע ב-26 בפברואר 2002. מדרום מערב לשכם פשטו על המחנה גדוד 101, סיירת צנחנים ופלחה"ן צנחנים. מצפון מזרח תקפו גדוד 932 יחד עם פלנ"ט צנחנים ופלוגה מגדוד 101. גדוד 433 מהשריון נשאר בפאתים לחפות באש וליצור הטעיה.

צוות של פלנ"ט צנחנים נשלח לחפות באש ותצפית מתל א-ראס. בעת המבצע זיהה הכוח רכב שהיה מידע לגביו כי הוא רכב תופת. הטיל הראשון שירו פגע בקו מתח ויצר חושך ברחבי העיר שכם. הטיל השני השמיד את הרכב והרג שני מחבלים. במהלך הפעולה נהרג לוחם הסיירת, חיים בכר, בעת שעלה על מטען חבלה.

במהלך המבצע נתקלו כוחות הצנחנים במספר מחבלים חמושים והרגו אותם. בנוסף התגלו אמצעי לחימה רבים, רקטות וחומרי חבלה. לוחמי הפלחה"ן השמידו מחרטות לייצור נשק, חומרי חבלה ומטעני נפץ.[6]

לאחר המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המבצע אמר מח"ט הצנחנים, כוכבי, במסיבת עיתונאים, כי למרות החששות שקדמו לפשיטה:

בסביבות השעה 7 בבוקר, ביום חמישי, המקום שנקרא בלאטה, שנראה בלתי חדיר, שהתנגד באופן תוקפני ואגרסיבי, נכנע. הנמר, הידוע בכינוי בלאטה, התגלה כחתול שבחר לעזוב את המקום בו הוא חי. כמעט אין מקום במחנה שבו לא דרכה רגלינו. המסר שלנו מאוד ברור: הטרור יימצא על ידי כוחות צה"ל, בכל מקום, גם אם נצטרך לעבור דרך קירות.

מבצע זה היה ל"טבילת האש" של תפיסת ההליכה דרך קירות, בה נעשה שימוש נרחב במהלך מבצע חומת מגן.[7] שיטה זו נלמדה על ידי הצבא האמריקאי והצבא הבריטי, ונעשה בה שימוש באפגניסטן ובעיראק.[8]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ד"ר אורי מילשטיין, ‏תחקיר: כך הצליח צה"ל למנוע מעורבות איראנית בשטחים באינתיפאדה השנייה, באתר מעריב אונליין, 26 במרץ 2016
  2. ^ עמוס הראל, אבי יששכרוף, "המלחמה השביעית", תל אביב: ידיעות ספרים, 2004, עמוד 227.
  3. ^ עפר שלח ורביב דרוקר, "בומרנג", הוצאת כתר, 2005, פרק 14.
  4. ^ מבצע מסע בצבעים באתר עמותת עורב צנחנים
  5. ^ עפר שלח ורביב דרוקר, "בומרנג", הוצאת כתר, 2005, עמוד 218
  6. ^ פליקס פריש, מסוקים תקפו בבית לחם; כוחות צה"ל יצאו ממחנה הפליטים בלאטה, באתר ynet, 3 במרץ 2002
  7. ^ אייל ויצמן, ‏ללכת דרך קירות, מטעם 15, ספטמבר 2008, עמ' 60–86
  8. ^ מעיין רפאל, "כוכב עולה", במחנה, ינואר 2019, גיליון 11, עמ' 25