מחמוד דרוויש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחמוד דרוויש
MahmoudDarwish.jpg
תאריך לידה 13 במרץ 1941
תאריך פטירה 9 באוגוסט 2008 (בגיל 67)
מקום לידה אל-בירווה, המנדט הבריטיהמנדט הבריטיPalestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg
מקום פטירה יוסטון, טקסס‎, ארצות הבריתארצות הבריתFlag of the United States.svg
לאום פלסטיני
שפות היצירה ערבית (תורגם ללמעלה מ-20 שפות)
תחום כתיבה שירה
פרסים

מחמוד דרווישערבית: محمود درويش; 13 במרץ 1941, אל-בירווה, המנדט הבריטי9 באוגוסט 2008, יוסטון, טקסס‎) היה משורר ויוצר פלסטיני נודע, שזכה בפרסים רבים על עבודתו הספרותית, ונחשב בעיני רבים למשורר הלאומי הפלסטיני.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחמוד דרוויש בציור קיר

דרוויש, נולד ב-13 במרץ 1941 בכפר אל-בירווה שבגליל המערבי, בנם השני של סאלים והוריה דרוויש, ערבים פלסטיניים מוסלמים. אביו היה בעל אדמות, ואמו אנאלפביתית. סבו לימד אותו קרוא וכתוב. לאחר שהכפר נכבש על ידי צה"ל ונחרב במלחמת העצמאות, נמלטה משפחתו ללבנון, תחילה לג'זין, ולאחר מכן לדאמור. שנה לאחר שנמלטו ללבנון, הסתננה משפחתו חזרה לישראל לאזור עכו, והתיישבה בג'דיידה. מכיוון שלא שהו בישראל בעת מפקד האוכלוסין באוגוסט לא קיבל דרוויש אזרחות ישראלית, אלא מעמד של תושב קבע[1]. דרוויש למד בבית הספר התיכון ע"ש "יני" בכפר יאסיף, ולבסוף עבר לחיפה. היה פעיל בתנועת הנוער הקומוניסטית בנק"י, וניהל רומן עם נערה יהודיה שהכיר בתנועה, תמר בן עמי. הוא עבד ככתב של בטאון מפ"ם בערבית, "אלמרצאד", וכעורך משנה ב"אל-פג'ר", ירחון ספרותי בערבית בהוצאת מפ"ם[2], אך בשנת 1961 עבר לכתוב ב"אל-איתחאד", בטאון רק"ח[3]. את ספר השירה הראשון שלו פרסם בגיל 19. הוא פרסם שירים ב"אל-ג'דיד", כתב העת הספרותי של מפלגת רק"ח. שיריו רוויים זעם וצער על כאב הארץ ועל סבלו והשפלתו של הערבי הישראלי[4]. שיריו זכו לפופולריות רבה בקרב ערביי ישראל[5] ובמדינות ערב וזכו לביקורות נלהבות ונחשבו לסמל ההתנגדות של ערביי ישראל[3][6]. שלטונות ישראל ראו בו מסית והטילו עליו מגבלות[7] ועצרו אותו מספר פעמים[8].

באפריל 1969 יצא לפריס לסימפוזיון של השמאל החדש[9] ומשם נסע למוסקבה ללימודים באוניברסיטת מוסקבה. בפברואר 1971 יצא את מוסקבה, אולם במקום לשוב לישראל נסע למצרים[10]. בעקבות זאת, הוצא דרוויש מרק"ח[11]. דרוויש החל לכתוב בשבועון המצרי "אל מוסוור"[12] ומונה ליועץ לענייני ישראלים של תחנת השידור המצרית "סאות' אל ערב"[13]. בתחילת מרץ 1971 צורף למועצה הלאומית הפלסטינית כאחד משלושה נציגים של ערביי ישראל[14]. בעקבות זאת נאסר עליו לחזור לישראל. בהמשך התגורר גם בקפריסין ובפריז. בשנת 1986 השתתף במשלחת של אש"ף לפגישה עם נציגים ישראליים ברומניה[15].

דרוויש התחתן בפעם הראשונה עם הסופרת רנה קבאני, ובאמצע שנות השמונים התחתן מחדש עם חיאת חיני, מתרגמת מצרית. לא היו לו ילדים. למחמוד אח בשם זכי דרוויש שגם הוא סופר ומשורר.

ב-1995, הגיע לישראל כדי להשתתף בלווית עמיתו, אמיל חביבי. במהלך ביקורו, קיבל אישור מרשויות המדינה להשאר בישראל למשך ארבעה ימים, ולבסוף הורשה להשאר להתגורר ברמאללה. ב-1997 הפיקה הבמאית הישראלית-צרפתית סימון ביטון סרט תיעודי על חייו של דרוויש עבור הטלוויזיה הצרפתית. ב-15 ביולי 2007 חזר דרוויש לחיפה וקרא משיריו באודיטוריום חיפה, שהיה מלא מפה לפה.[16]

דרוויש סבל מבעיות לב; הוא עבר ניתוח לב לאחר התקף לב שאירע בשנת 1984, וניתוח נוסף בשנת 1998. ב-9 באוגוסט 2008 הלך לעולמו ביוסטון, טקסס שבארצות הברית, בעקבות סיבוכים לאחר ניתוח לב שעבר. משפחתו שקלה לקבור אותו בכפר הולדתו אל-בירווה, או בעיירה השכנה ג'דיידה, בה חיים עדיין כמה מבני משפחתו של דרוויש, אך החליטו לבסוף לקוברו ברמאללה. אחיו אחמד אמר: "מחמוד אינו שייך למשפחה מסוימת או לכפר מסוים, אלא לעם הפלסטיני כולו, ולכן הוא צריך להיקבר במקום שכל הפלסטינים יכולים לבקרו".‏‏

מחמוד דרוויש בחברתם של ג'ורג' חבש (מימין) ויאסר ערפאת

שירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרוויש פרסם למעלה משלושים כרכי שירה, ושמונה ספרי סיפורת. המוטיב המרכזי בשירתו הוא הגעגועים לביתו האבוד, הכמיהה לעצמאות פלסטינית ובזותו למדינת ישראל, ובשל כך הפכה שירתו לאחד מסמליו החשובים של המאבק הפלסטיני. הוא היה עורכם של העיתונים "אל ג'דיד", "אל פג'ר", "שואון פיליסטינה" ו"אל כרמל". עבודתו זכתה בפרסים רבים, ופורסמה בלמעלה מעשרים שפות. דרוויש כתב בערבית, אך דיבר גם אנגלית, צרפתית ועברית. על נושא הפליטות הפלסטינית שהעסיק אותו רבות כתב בין היתר, בספרו זכר לשכחה, "אינכם מכאן, נאמר להם שם. אינכם מכאן, נאמר להם כאן, ובין כאן לשם מתחו את גופם כקשת עד שהמוות חגג בהם."

דרוויש התרשם מהמשוררים הערבים עבד אל-ווהאב אל-ביאתי ובדר שאכר אל-סיאב. הוא שיבח את ארתור רמבו ואלן גינסברג כמשפיעים ספרותיים. הוא התפעל מהמשורר הישראלי יהודה עמיחי, וכתב על יצירתו:

"אתגר בשבילי, כי הוא כותב על אותו המקום. הוא רוצה להשתמש בנוף ובהיסטוריה לתועלתו האישית, בהשתמשו בזהותי ההרוסה. אז יש בינינו תחרות: מי בעל השפה באדמה הזו? מי אוהב אותה יותר? מי כותב עליה טוב יותר?"

ב-1988 התפרסם בישראל שירו "הפוסח על המילים" והביא למתיחת ביקורת קשה נגדו בגין קריאתו ליהודים לצאת מפלסטין ולקחת עמם גם את מתיהם ‏‏[17].

בשנת 1998 התפרסם במעריב תרגום שירו "אתם העוברים בים המילים", המסתיים:

"לכו לאן שתרצו, אבל לא בינינו
בשום אופן! הגיע הזמן שתסתלקו
שתמותו היכן שתרצו
אבל לא בינינו
צאו מכל דבר
צאו מפצעינו, מאדמתנו
צאו מהיבשה, מהים, מהכל"

בשנת 2000 התעוררה סערה בארץ כאשר שר החינוך דאז, יוסי שריד, ביקש להכניס לתוכנית הלימודים התיכונית שניים משיריו של דרוויש. חברי כנסת מהימין מחו כנגד הכללת שירים של לאומן פלסטיני בתוכנית החינוך הישראלית, על אף שהשירים שנבחרו לא היו בעלי אופי לאומי ולא עסקו כלל בנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני, והגישו הצעת אי אמון שנדחתה.

אקטיביזם פוליטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר של מחמוד דרוויש בבית הקברות בנווה שלום

דרוויש היה חבר ברק"ח, המפלגה הקומוניסטית הישראלית, לפני שהצטרף לארגון לשחרור פלסטין בבירות. כשעזב למוסקבה בשנת 1970, התנשל מאזרחותו הישראלית. בשנת 1971, עבר לקהיר ועבד למען העיתון היומי, אל-אהראם. בבירות, ב-1973, הוא ערך את הירחון "שואון פילסטינה", ועבד כעורך במרכז המחקר הפלסטיני של אש"ף והצטרף לארגון. בפרוץ מלחמת לבנון, כתב על המלחמה שני שירים פוליטיים. הוא נבחר לוועד הפועל של אש"ף בשנת 1987. בשנת 1988 הוא חיבר את מגילת העצמאות הפלסטינית. ב-1993, לאחר חתימת הסכמי אוסלו, הוא התפטר מהוועד הפועל של אש"ף, ותבע בעקביות למשא ומתן קשיח והוגן עם ישראל.

ב-1988, אחד משיריו, "החולפים בין המילים החולפות", צוטט בכנסת על ידי ראש הממשלה דאז יצחק שמיר. דרוויש הואשם בדרישת היהודים לעזוב את ארץ ישראל, על אף שטען כי התכוון לגדה המערבית ולרצועת עזה בלבד.

על אף ביקורתו על הנהגות ישראל והפלסטינים, האמין דרוויש שהשלום הוא בר-השגה.

"איני מתייאש", אמר לעיתון הישראלי "הארץ", "אני סבלני, ומחכה לתהפוכה נחרצת במודעות הישראלית. הערבים מוכנים לקבל ישראל חזקה עם נשק גרעיני - כל שעליה לעשות הוא לפתוח את שערי מבצרה ולעשות שלום".

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1983 זכה בפרס לנין לשלום. בשנת 2003 הוענק לו פרס אריך מריה רמרק לשלום ביחד עם הפסיכולוג הישראלי דן בר-און. בשנת 2004 הוענק לו פרס הנסיך קלאוס.

מספריו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מחמוד דרוויש בוויקישיתוף

משיריו ועליהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראיונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Poet of the Arab world, June 8, 2002, the Guardian
 2. ^ אתר תנועת העבודה הישראלית
 3. ^ 3.0 3.1 3 הערבים הישראלים במועצה הפלשתינית, מעריב, 7 במרץ 1971; המשך
 4. ^ רק"ח, דבר, 10 באוקטובר 1969
 5. ^ אליהו מרקוביץ, הממשל הצבאי הציל את ועידת "החזית העממית" משיגרה..., מעריב, 10 בדצמבר 1962
 6. ^ ראשי פת"ח מגלים אהדה כלפי אנשי רק"ח ומצפן, דבר, 2 בספטמבר 1969
 7. ^ לא יבוטל הצו נגד מחמוד דרוויש, דבר, 9 בפברואר 1966
  יואל דרהוגבר הפיקוח הבטחוני על יסודות לאומניים בקרב ערביי ישראל, דבר, 16 בספטמבר 1969
  יואל דרהוצאו צווי ריתוק נגד עסקנים של רק"ח, דבר, 25 ביולי 1967
 8. ^ שוחררו חברי מערכת אל איתחאד, דבר, 5 בנובמבר 1969
 9. ^ המשורר הערבי ישראלי, מעריב, 29 באפריל 1969
 10. ^ משורר ערבי ישראלי (רק"ח) הגיע ממוסקווה לקהיר, מעריב, 10 בפברואר 1971
 11. ^ דרוויש המשורר שעבר למצרים הוצא מרק"ח, מעריב, 17 בפברואר 1971
 12. ^ מוחמד דרוויש (מישראל) עובד בשבועון מצרי, מעריב, 22 בפברואר 1971
 13. ^ קטעים ממלכת האמבטיה ישודרו על ידי רדיו קהיר, מעריב, 15 במרץ 1971
 14. ^ עראפאת התפייס עם בריגדיר יחיא אחר שהבטיח כסף לצבא הפלסטיני, מעריב, 4 במרץ 1971
 15. ^ הרומנים עשו סלקציה במשלחת, מעריב, 4 בנובמבר 1986; המשך
 16. ^ מחמוד דרוויש חוזר לחיפה באתר "חדשות מחלקה ראשונה"
 17. ^ ערפאת, דני רובינשטיין, עמ' 216, כנרת הוצאה לאור, 2001‏