מפלגת נעם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נעם
Noamparty.svg
מדינה ישראלישראל  ישראל
מייסד הרב דרור אריה, הרב איתי הלוי, יגאל כנען ואריאל שחר
תאריך ייסוד 2019
אידאולוגיות חרדית-לאומית
אותיות כ
מיקום במפה הפוליטית ימין
צבעים רשמיים כחול
noamparty.org.il

נעם – עם נורמלי בארצנו היא רשימה חרדית-לאומית בהנהגתו הרוחנית של הרב צבי טאו, נשיא ישיבת הר המור. הרשימה הוגשה לבחירות לכנסת ה-22, אך הודיעה על פרישתה ימים ספורים קודם הבחירות.

הקמת המפלגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה הוקמה ביולי 2019 לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתיים, על ידי הרב דרור אריה – ר"מ בישיבת אפיקי דעת שבשדרות, הרב איתי הלוי – רב היישוב מגרון, יגאל כנען (נווט קרב במיל') ואריאל שחר (איש הייטק). הם קיבלו את ברכתו של הרב טאו וגייסו כמיליון וחצי שקלים במימון המונים[1]. לצורך ההתמודדות בבחירות רכשו אנשי המפלגה את מפלגת לזוז, ששימשה באותה עת כמפלגת מדף[2].

המפלגה ניהלה משא ומתן עם מפלגת עוצמה יהודית על איחוד כבלוק טכני. האיחוד לא יצא אל הפועל, לפי מה שנמסר מטעם עוצמה יהודית, בשל כוונת האחרונה לכלול ברשימתה נשים[3][4] ומועמדים חילוניים[5].

מ"מ יו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל קיבל את עתירת המפלגה והורה לחברות הפרסום י. מור וכנען מדיה לפרסם את קמפיין המפלגה ("גאווה וקניית ילדים או שהבן שלי יתחתן עם אישה - ישראל בוחרת להיות נורמלית") ולשלם לה 4,000 ש"ח הוצאות משפט[6].

ב־15 בספטמבר הודיעה המפלגה על החלטתה לפרוש מהתמודדות בבחירות וכי בכוונת אנשי המפלגה להמשיך לפעול ציבורית למען מטרותיהם[7]. למחרת, יום לפני הבחירות, התפטרו מועמדי הרשימה[8].

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המפלגה קוראת לחיזוק הקשר של עם ישראל ומדינת ישראל למסורת היהודית ולתורה. קמפיין המפלגה ממוקד בטענה שהמרחב הציבורי, כולל משרד החינוך וצה"ל, עבר השתלטות של ארגוני זכויות להט"ב והיהדות הרפורמית וברצונה של המפלגה להיאבק בכך[9]. כותרת דף העקרונות במצע המפלגה הוא: "לא מפחדים, מפסיקים לשתוק, משנים את השיח – חוזרים להיות עם נורמלי בארצנו."[10] המפלגה תומכת בחיזוק השבת במרחב הציבורי, בחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית ובהשארת תחום הגיור בסמכותה, וכן בעצמאותו של צה"ל מול ארגונים פמיניסטיים ופרו-להט"בים[11]. בסרטונים שפרסמה המפלגה היא יוצאת בין היתר כנגד הקרן החדשה לישראל וארגוניה[12].

מועמדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל המועמדים ברשימה היו גברים דתיים.

  1. הרב דרור אריה
  2. עו"ד אלדד רבינוביץ
  3. יגאל כנען
  4. אבנר פורת
  5. אריאל שחר
  6. הרב אילן אלפונטה
  7. יעקב בן חמו
  8. יצחק סבח
  9. יעקב נוביק

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]