עופות טמאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
איסור אכילת עוף טמא
(מקורות עיקריים)
מקרא ספר ויקרא, פרק י"א, פסוקים י"ג-י"ט
משנה תורה הלכות מאכלות אסורות, פרק ב', הלכה ד'
שולחן ערוך יורה דעה, סימן פ"ב
ספרי מניין המצוות ספר המצוות, לאו קע"ד
ספר החינוך, מצווה קנ"ז
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

עופות טמאים הם עופות אסורים באכילה, ביהדות.

פירוט העופות הטמאים בתורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רשימת העופות האסורים מופיעה בתורה, בפרק שבו מוזכרים כל בעלי החיים האסורים באכילה (ספר ויקרא, פרק י"א):

(י"ג) ואת-אלה תשקצו מן-העוף, לא ייאכלו שקץ הם: את-הנשר, ואת-הפרס, ואת העוזנייה. (יד) ואת-הדאה ואת-האיה למינה. (טו) את כל עורב למינו. (טז) ואת בת היענה, ואת-התחמס ואת-השחף; ואת-הנץ למינהו. (יז) ואת-הכוס ואת-השלך, ואת-הינשוף. (יח) ואת-התנשמת ואת-הקאת, ואת-הרחם. (יט) ואת החסידה האנפה, למינה; ואת-הדוכיפת, ואת-העטלף.

עוף טמא מפורסם נוסף הוא הזרזיר שאינו כתוב במפורש (אם כי כתוב "את כל עורב למינו") אך הוא מופיע ליד העורבים מה שהוביל לאמירה "לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב" כלומר שהוא קרוב אליו ואסור כמוהו באכילה.

סימני כשרות בעופות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניגוד לבהמות ולדגים להם קבע המקרא כללים ברורים לזיהוי טומאה או טהרה, אין במקרא כללים כאלו לגבי העופות. אבל חכמים (משנה, מסכת חולין ג, ו) נתנו סימנים אלה. עוף דורס - טמא; עוף שיש לו אצבע יתירה, זפק וקרקבנו נקלף - טהור, ובספרי דברים פיסקה קג דבר זה נלמד מנשר - שהנשר דורס, אין לו אצבע יתירה, אין לו זפק, וקרקבנו אינו נקלף. וכל הדומים לו - טמאים. על אף הכללים האלה נקבע בספרות ההלכה שעוף שאין עליו מסורת שהוא נאכל אסור באכילה.

לדעת ענן בן דוד והקראים אין ממש בכללים המוזכרים למעלה, ובעיקרון כל העופות טהורים חוץ מהעופות מהרשימה דלעיל; אלא שזיהוי רוב העופות הללו אינו ידוע, ולכן מותר לאכול רק תרנגולים, ברבורים, אווזים, יונים, תורים, קוראים ושלווים - שכן רק על עופות אלו יש לקראים מסורת (בלשונם 'סבל הירושה') שהם טהורים[1].

גלריה (ע"פ השם המודרני)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב אליעזר מלמד, ‏כשרות העופות, באתר פניני הלכה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

First page of the first tractate of the Talmud (Daf Beis of Maseches Brachos).jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא הלכה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.