קשיי ריכוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הוספת קטגוריות ובין-ויקי, ניסוחים לא אנציקלופדים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קשיי ריכוז הוא מונח המתאר את הקושי להתרכז או להיות קשוב באופן סלקטיבי, בעת למידת עיסוק או נושא מסוים, אשר לפחות לכאורה קיימת מוטיבציה ללמודו. קשיי ריכוז קשורים לעיתים בקשיים בזיכרון לטווח קצר וארוך, אך לרוב נבדלים מהם בהיבט האטיולוגי. ערך זה עוסק בקשיי ריכוז בנושא אחד או יותר באדם שאינו סובל מהפרעת קשב וריכוז, אך שב ומדגיש את ההבדל בין קשיים רגילים לבין קשיים כלליים וכרוניים כמו בהפרעה מוגדרת זו.

בעיה ספציפית לעומת בעיה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קשיי ריכוז יכולים להופיע בשני אופנים:

אופן אחד הוא במקרים ספציפיים בלבד: למשל בלמידת פעולה מסוימת כגון קשירה, או נהיגה, יישום תרגיל כושר גופני מסוים, כמו גם בלמידת תחום לימוד כל שהוא כגון מתמטיקה[1], אנגלית, או תחומי לימוד אחרים.

אופן שני הוא כרוני וכללי, כמו במקרה של הפרעת קשב וריכוז (עם או בלי היפראקטיביות), כך שהקשיים מופיעים בתחומי חיים רבים במספר, ולא במקרים ספציפיים גרידא.

קשיי ריכוז זמניים לעומת כרוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאן הכוונה היא לקשיי ריכוז בקרב אדם שאינו סובל מהפרעת קשב וריכוז[2]. יכולה להתקיים סיבה אחת או יותר הגורמת קשיי ריכוז ספציפיים; טיפול בסיבה או סיבות אלה אמור להעלים את קושי הריכוז (בהנחה והאדם אינו סובל מהפרעת קשב וריכוז שאינה מטופלת), ולאפשר למידה פוריה של העיסוק או הנושא.

יש לציין כי יכולת הריכוז במטלה ספציפית היא תמיד משחק של יחס בין כוחות שונים, כגון כמות הידע באותו נושא והאופן בו מאורגן ידע זה, מידת העניין בו כמו גם המוטיבציה לעסוק בו, ומאפיינים ביוכימיים של האדם עצמו. להלן מספר גורמים לקשיי ריכוז זמניים (כלומר, על פי כלל אינם כרוניים, כמו במקרה של הפרעת קשב וריכוז):

  1. חסרים תזונתייםמחקרים דיברו על הקשר שבין חומצות שומן אומגה 3 (בפרט DHA), ועל היחס שביניהן לחומצות אומגה 6, ואומגה 9, לביןתקשורת בין-תאית ובפרט היכולת המנטלית של ריכוז (הנבדל מזיכרון לטווח קצר וארוך עליהם משפיעים חומרים אחרים בדרך כלל). עבודות מחקר שונות מייחסות שיפור במטלות קוגניטיביות הדורשות ריכוז לחומצות שומן אלה ובראשן DHA, הן בקרב בעלי הפרעת קשב וריכוז, והן בקרב מי שאינם בעלי הפרעה זו.
  2. בעיה רגשית – לדוגמה, לאחר פרידה כואבת מבן או בת זוג, אדם עלול לחוש קשיי ריכוז בתקופה בה הדבר מטריד אותו רבות. לאדם במצב זה יסייעו הפחתת המטרד באמצעות טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי; או סילוקו באמצעות התחלת זוגיות חדשה.
  3. בעיה רפואית אחרת – בעיות רפואיות שתסמיניהן גורמים אי-נוחות מתמדת ועלולים לפגוע בריכוז. למשל, נזלת אלרגית.

קושי ריכוז כרוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבסיסו של מצב זה תיתכן בעיה שהיא לכאורה נוירופיזיולוגית (אם כי אינה בהכרח כזו והיא יכולה להיות פסיכולוגית). דוגמה לבעיה המסווגת לגורם כזה היא הפרעות במערכת הנוירוביולוגית של הגמול (המערכת המזולימבית) העושה שימוש בנוירו-הורמון דופמין): דוגמה נפוצה לכך כאמור היא הפרעת קשב וריכוז שהיא פתולוגיה מוגדרת יחסית, בעלת קו טיפול ברור, בפרט בתרופות ממשפחת הסטימולנטים (שהם לרוב אנורקטים, כלומר, מדכאי תיאבון). סיבה פוטנציאלית נוספת היא אחת מלקויות הלמידה (אשר נפוצות פחות).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ להרחבה כללית בנושא ראו חרדת מתמטיקה, וכן אוריינות סטטיסטית#חרדת סטטיסטיקה.
  2. ^ כלומר, מי שאין לו כלל בעיה זו, או מי שיש לו אותה והוא מטפל בה.