אורמת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אורמת תעשיות בע"מ
Logo Ormat Technologies.svg
סוג: חברה ציבורית
שנת הקמה: 1965
משרד ראשי: דרך שידלובסקי 1, א.ת. חדש יבנה
מייסדים: יהודית ויהודה ברוניצקי
אנשי מפתח: יהודית ברוניצקי (יו"ר) יצחק אנג'ל (מנכ"ל)
מוצרים עיקריים: תחנות כוח לאנרגיה חלופית
שווי שוק: 3.1 מיליארד ש"ח (יולי 2014)
הכנסות: 1.87 מיליארד ש"ח (2013)
עובדים: 2,500
www.Ormat.com
תחנת כח גיאותרמית שאורמת בנתה ומפעילה ליד העיר רינו, נבדה, ארצות הברית
תמונה של תחנת כוח גאותרמית בדזרט פיק נבדה, ארצות הברית המופעלת על ידי אורמת

אורמת היא חברה בינלאומית בתחום האנרגיה והחשמל העוסקת, באמצעות חברות בנות, בהקמה ותפעול של תחנות כוח הפועלות על אנרגיה חלופית, בעיקר אנרגיה גאותרמית. כמו כן, מייצרת החברה ציוד לייצור חשמל וציוד עזר.

אודות החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורמת הוקמה בשנת 1965 בידי יהודה ויהודית ברוניצקי. מקור שמה של החברה הוא בהלחם של אור וראשית המילה מתכת. החברה החלה את דרכה בייצור טורבוגנרטורים בעלי הספק נמוך, שהתייחדו ביכולת לפעול במשך שנים ללא צורך בפעולות תחזוקה‏[1][2]. בתחילת שנות ה-70 ייצר המפעל גם מערכות אספקת כוח למטוסים ורכב כבד על פי ידע מארצות הברית[3]. כן הקימה אורמת בשותפות עם משרד המסחר והתעשייה והקרן למחקרים מדעיים את חברת "סולמת" לייצור חשמל בבריכת שמש[4][5]. ב-1984 הקימה החברה ליד ים המלח מתקן להפקת חשמל מבריכת שמש.

לאורמת מעל לאלף טורבוגנרטורים מסביב לעולם: בצפון אמריקה, דרום אמריקה, אירופה, אוסטרליה ואסיה[6]. בין מוצרי החברה גם טורבינות, גנרטורים, מחליפי חום. לאורמת גם מספר אחזקות בחברות אחרות העוסקות בתחומים אחרים, שהעיקרית בהן הינה אחזקה ב-OPTI CANADA, העוסקת בהשבחת דלק כבד, בהתבסס על טכנולוגיה שפיתחה החברה.

ב-1992 רכשה חברת אורמת 60% ממפעל מנועי בית שמש וב-1994 את יתרת המניות. בשנת 1997 הפכה החברה להיות הספקית העיקרית של חלקים למנועי מטוסים של חיל האוויר הישראלי, באותה שנה העבירה אורמת את מניות מנועי בית שמש שהיו בידה לחברה חדשה בשם מנועי בית שמש אחזקות במטרה להפריד בין פעילות שתי החברות. החברה החדשה הונפקה בבורסה לניירות ערך בתל אביב וב-2005 נמכרה לכלל תעשיות ולאבנר שחם השקעות.

בעלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אורמת תעשיות נסחרת בבורסה בתל אביב ומהווה חלק ממדד ת"א 100. חברת הבת, אורמת טכנולוגיות נסחרת בבורסה לניירות ערך בניו-יורק תחת הסימול ORA. ביולי 2010 העניק ארגון מעלה לאחריות תאגידית דירוג קטגורית פלטינה לחברה‏[7].

הבעלות על אורמת התחלקה באופן שווה בין יוסף שידלובסקי מצרפת, הבעלים של מנועי בית שמש ויהודה ויהודית ברוניצקי‏[8]. בשנת 1986 רכשה קבוצה אמריקנית, בראשות ויליאם דוידסון ודוד הרמלין את החלק של ברוניצקי באורמת‏[9].

בשנת 1997 החזיקה משפחת ברוניצקי 57% ממניות אורמת, כלל החזיקה 10%, ומשפחת ורטהיימר רכשה כ-10.5% ממניות החברה‏[10].

יהודה ויהודית ברוניצקי הם בעלי השליטה העיקריים בחברה. נכון לסוף 2008 החזיקו ב-35% ממניות החברה. במהלך השנים 2007-2008 רכשה קבוצת גזית אינק. שהיא החברה האם של גזית גלוב כ-20% ממניות אורמת, והפכה לבעלת עניין בחברה. בשנת 2007 מונה יורם ברוניצקי, בנם של מייסדי החברה, למנכ"ל.‏[11]

בית ספר אורמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה הקימה את בית הספר המקצועי "אורמת"‏[12] השייך לרשת אורט. בית הספר, המיועד לתלמידים שנפלטו ממסגרות לימוד רגילות, מסובסד על ידי אורמת וחלק מבוגריו נקלטים לעבודה במפעל החברה.

בבית הספר נלמדות 4 מגמות והן: חשמל, מסגרות, מולטימדיה, מולטי-מסגרות. בית הספר מקבל תלמידים מערים שונות כגון: ראשון לציון, רחובות ומושבים סמוכים לעיר יבנה. בית הספר מקבל תלמידים מכיתה ט' ועד כיתה י"ב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מיכאל גרטי, חשמל מבטן האדמה, מדע פופולרי, יוני 1994.
  • מיכאל גיל, תחנות כוח מודולאריות אורמת - היבטים סביבתיים, איכות הסביבה אוקט' - נוב' 1994.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


מניות מדד תל אביב 25

אבנר חיפושי נפטאופקו הלת'אורמתאלביט מערכותאסםבזקבינלאומיגזית גלובבנק דיסקונטדלקדלק קידוחיםהחברה לישראלטבעישראמקוכימיקלים לישראללאומימזרחימליסרוןנייסעזריאליבנק הפועליםפזפרוטרוםפריגושטראוס

מניות מדד תל אביב טק-עילית

אבוג'ןאודיוקודסאופקו הלת'אורמתאיזיצ'יפאיתוראןאלביט מערכותאלוט תקשורתאלרוןארדביולייןבריינסווייגילת רשתות לוויןוואן טכנולוגיותחילןטאואר סמיקונדקטורכלל ביוטכנולוגיהלייבפרסוןמג'יק תעשיות תוכנהמזור רובוטיקהמטריקסמיטרוניקסנובהנייס מערכותסאפיינססיליקוםסרגון נטוורקספורמולה מערכותפלוריסטםפרוטליקספריון נטוורקקומפיוג'ןקמהדערדהיל