אלון (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אלון הוא יישוב קהילתי משותף לדתיים, חילונים ושאר הזהויות על רצף זה, החיים יחד חיי קהילה משותפים ופעילים. היישוב נמצא באזור מדבר יהודה, על הגדה הדרומית של נחל פרת (ואדי קלט), בגובה של 250 מטרים מעל פני הים. אלון שוכן לא הרחק מהעיר ירושלים וכן מהעיר מעלה אדומים ומשתייך למועצה אזורית מטה בנימין. ממערב ליישוב נמצא "מצפה אורית", המשקיף על מתלול נחל פרת ויישובי האזור. ביישוב מתגוררות נכון לשנת 2014 כ-190 משפחות.

היישוב, שהוקם באפריל 1990, נקרא על שם יגאל אלון וממוקם בתחילת "דרך אלון", על אם הדרך מירושלים לים המלח. בראשיתו נחשב לשכונת הרחבה של כפר אדומים. לאחר זמן מה נותקה השכונה מכפר אדומים ומנוהלת על ידי אגודה שיתופית קהילתית, עם מזכירות עצמאית.

בישוב חיי קהילה עם פעילות ענפה של תרבות, חוגים ופעילויות שונות למבוגרים לילדים ולנוער, במטרה ליצור קהילה עשירה ברוח בעלת חוסן הבאה לידי ביטוי בכל תחומי החיים. בישוב רכזת קהילה ותרבות, לצד רכזי נוער האמונים על פעילויות החינוך הבלתי פורמליות של בני הנוער בגילאים ז'-י"ב ועל פעילותו השוטפת של מועדון הנוער.

בישוב פועלים מספר מוסדות קהילתיים לרווחת התושבים. בין היתר פועלת ספרייה שוקקת חיים, המשמשת גם מרכז קהילתי תרבותי בו מתקיימות פעילויות מגוונות, וכן בית כנסת, המהווה מלבד מקום תפילה מקום כינוס ומפגש, בו מועברים בין השאר שיעורים והרצאות. עוד פועלים בישוב ג'ימבורי עשיר ומרכזי תרבות וחברה פעילים.

בנוסף, בישוב פועלת המדרשה הישראלית למנהיגות, "מדרשת עין פרת", המזמינה צעירים וצעירות מכל גווני החברה הישראלית לעצב ישראליות אחרת מתוך לימוד ושיח משותפים.

בישוב פועלות מסגרות חינוך לגיל הרך, בהם מטופלים ומתחנכים ילדי הישוב מגיל 3 חודשים ועד לסיום גן החובה. התשלום למעונות הוא ע"פ תעריפי משרד התמ"ת ואילו התשלום לגנים הוא ע"פ תעריפי משרד החינוך (ילדים מעל גיל 3 נכנסים בהגדרת חוק חינוך חינם, הפוטרת מתשלום עבור הגן). כמו כן, פועלים בתשלום נוסף צהרונים לילדי הגנים.

בית הספר הממ"ד הניסויי בכפר אדומים לכיתות א'–ח' ממוקם בישוב כפר אדומים הסמוך ומתאפיין בגישה ייחודית שמותאמת לרוח השילוב והשותפות בין דתיים וחילונים, ומשמש את ישובי האזור. מדי יום יוצאות הסעות מאורגנות מהישוב לבית הספר וחזרה.

בימים אלו ממש שוקדים על הקמת בית ספר תיכון מעורב, שיחל לפעול בשנה"ל הקרובה (תשע"ה).

תנועת הנוער של הצופים מקיימת פעילות ענפה, פועלת אף היא ברוח ישובי גוש אדומים ופונה לילדים מכיתה ד' ומעלה. שבט יהודה הממוקם בכפר אדומים הינו הראשון הפונה לקהל מעורב של חילונים ודתיים והוא מהשבטים המובילים בהנהגת ירושלים.

מרבית התושבים עובדים בירושלים ובמעלה אדומים הנמצאים במרחק נסיעה קצרה מהישוב. לצד זאת, לתושבי אלון מגוון אפשרויות תעסוקה בסביבת הישוב: באזור תעשייה מקומי ובו מספר מפעלי תעשייה קלה, בבתי הספר ובמסגרות החינוך בסביבה וכן ביוזמות תיירותיות מגוונות. 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]