טלמון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
טלמון
Talmon01.JPG
הכניסה לטלמון, 2006
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית מטה בנימין
אזור התגוננות שומרון 126
גובה ממוצע[1] ‎584‏ מטר
תאריך ייסוד 1989
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 4,058 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎4.6%‏ בשנה עד סוף 2017
אתר היישוב

טַלמוֹן היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בהרי גופנה שבמערב בנימין, מצפון מערב לרמאללה ולצד יישובי גוש טלמונים, ובהם דולב הסמוך מדרום. ביישוב מתגוררות כיום כ-300 משפחות.

הקמת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם בכ"א באדר א' ה'תשמ"ט (26 בפברואר 1989), והוא קרוי על שם משפחה המוזכרת בתנ"ך (נחמיה, י"א, י"ט) שבניה נשאו בתפקיד שוערי בית המקדש והיו בין שבי ציון בתקופת עזרא הסופר.

היישוב הוקם במסגרת מבצע של מועצת יש"ע שכונה "להכניס לאש"ף שמיניה", בו קמו שמונה יישובים כתגובה על תוכנית מדינית. ראש הממשלה דאז יצחק שמיר אישר את הקמת היישובים[דרוש מקור].

אנקדוטה מספרת כי המשאית שהובילה את הקראוונים הראשונים של היישוב, שקעה בבוץ באמצע הדרך, ובעקבות זאת הוקם היישוב באותו מקום בו שקעה המשאית בבוץ ולא במקום המקורי בו היה אמור לקום[2]. שנתיים מאוחר יותר הוקם בנקודה המקורית היישוב נריה.

היישוב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2009 אישר שר הביטחון בניית 240 דירות נוספות ואישר רטרואקטיבית 60 דירות בשכונת "נווה טלמון". עתירה לבג"ץ כנגד אישור התוכנית נדחתה[3].

בטלמון פועלים מוסדות חינוך כגון: בית ספר יסודי עם חטיבת ביניים לבנים -ממ"ד אריאל, מעון וגנים. בנוסף לכך פועל בו סניף בני עקיבא גרעין נוער לכיתות ט'-י"ב וגרעין נוער צעיר לכיתות ז'-ח'.

רב היישוב הוא הרב רמי ברכיהו, בדצמבר 2016 מונה הרב לרב משטרת ישראל. אך המשיך לכהן חלקית כרב היישוב.

לאחר שמונה לרב המשטרה, מינו רב נוסף בשכונת נווה טלמון, הרב זאב רוזנפלד.

המאחזים חרשה וחורש ירון, השונים צפונית-מזרחית לטלמון נחשבים מבחינה פורמלית כשכונות של טלמון. המאחז "כרם רעים" הוקם ב-2012, אושר במאי 2017 ובאוקטובר אותה שנה הניח שר הביטחון, אביגדור ליברמן, את אבן הפינה ליישוב החדש.[4] כרם רעים נחשב גם הוא כשכונה של טלמון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טלמון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הכנסת בטלמון בתכנון האדריכל טוביה קץ, 2006