גבעת הראל

גבעת הראל (מאחז)
הכניסה לגבעת הראל
הכניסה לגבעת הראל
מדינה ישראלישראל ישראל
בנימין מחוז יהודה ושומרון
תאריך ייסוד 1998
גובה 740 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במאחז 70 משפחות (2018)
קואורדינטות 32°03′32″N 35°16′24″E / 32.05886389°N 35.27323611°E / 32.05886389; 35.27323611 
http://www.givatharel.com/

גבעת הראל הוא מאחז ויישוב קהילתי בבנימין, הפועל במתכונת אגודה שיתופית. נמנה עם יישובי גוש שילה ושייך למועצה אזורית מטה בנימין. שוכן בגדה הצפונית של נחל שילה העליון, בגובה 740 מטר מעל פני הים. כיום מתגוררות במקום כ-90 משפחות.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

המאחז הוקם בשנת 1998 (חשוון ה'תשנ"ט) ונקרא על שמו של הראל בן נון, בנו של הרב אלחנן בן נון, לשעבר רב ההתנחלות שילה הסמוכה, שנהרג יחד עם שלמה ליבמן בידי מחבל בעת שמירה על ההתנחלות יצהר. לאחר ההלוויה החליטו יגאל בן נון, אחיו של הראל, ושיבי דרורי לעלות לקרקע ולהקים יישוב חקלאי לזכרו של הראל.

הקמה והתפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יקב גבעות

כחלק מהליך ההקמה, הוקמה ליישוב אגודה שיתופית. לאגודה השיתופית יש הסכם הקצאה על הקרקע עם ההסתדרות הציונית העולמית עד לשנת 2045.

בין המאחז לבין כביש 60 ניטעו כרמי גפנים ומטעי זיתים בהיקף של מאות דונמים. ביישוב הוקם יקב בוטיק בבעלותו של ד"ר שיבי דרורי ממקימי היישוב ששמו "יקב גבעות".

בפברואר 2023 החליט הקבינט המדיני ביטחוני להכשיר את היישוב[1].

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב ממוקם כ-740 מטר מעל פני הים. בפסגת היישוב הוקם "מצפור אברהם" המעניק תצפית פנורמית על כל האזור[2].

אוכלוסייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2018 מתגוררות ביישוב 70 משפחות ומאות ילדים. כ-30 מהמשפחות מתגוררות בבתי קבע. הלכידות הקהילתית גבוהה ורבים מתושבי היישוב עוסקים במקצועות חופשיים.

מבני ציבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאחז פועלים: בית כנסת, מקווה טהרה, מעונות וגני ילדים, גן משחקים, מגרש ספורט, משחקיה לילדים, ספרייה, חדר נוער, וסניף בני עקיבא.

תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאחז מספר אתרים תיירותיים, בהם: חוות סוסים, מערת הנחושת, מערת השקד, פינת חי, גלריית אומנות מקרמיקה, יקב בוטיק המפיק גם שמן זית, מסעדת בשרים ומזבח האבן[3]. מ-2013 מתקיים בקיץ מדי שנה ביישוב "מרוץ גבעת הראל", שבו משתתפים עשרות מתושבי המועצה. הרצים עוברים ליד כרמי הגפנים ומטעי הזיתים ומשקיפים על תל שילה.

המזבח החצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרם של חקלאי היישוב
כרם של חקלאי היישוב
ערך מורחב – מזבח חצוב בסלע בגבעת הראל

בתחומי היישוב נחשף מזבח עולה חצוב בסלע, ניצב על גבי טרסה, ומעליו ומתחתיו מדרון תלול ומצוקי - כך שהמזבח בולט על פני השטח. במהלך עבודות פיתוח בשנים 2016–2017 הוזז המזבח מעט וכיום רק אדם המכיר את המזבח יוכל להצביע עליו. מתחתיו מצוי כבשן סיד קדום. המזבח נמצא במפנה הדרומי של ההר ופונה לגבעת הרואה, המשקיף על נחל שילה, בקטע הנחל המחבר את עמק שילה ועמק לבונה.


נחל שילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – נחל שילה

נחל שילה הוא נחל אכזב שראשיתו בסביבות היישוב גבעת הראל. הנחל שימש כציר תחבורה עיקרי בדרך האבות, ונראה שזהו "מעלה לבונה" הקדום.[דרוש מקור] קטע נחל זה נקרא "נחל (ואדי) עלי". הנחל זורם לכיוון מערב והוא מתחבר לנחל הירקון כשלושה קילומטר צפונית למחלף מורשה.

בנחל שילה פורחים פרחים רבים, בהם חלמונית, כרכום, סתוונית, חצב, נרקיס ועוד.

אתר פריחת החלמוניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – חלמונית גדולה

במדרון הדרומי של היישוב נמצא אתר פריחה גדול של חלמונית גדולה שהתגלה בשנת 2005. החלמוניות פורחות לרגלי עמוד אבן המכונה "שומר החלמוניות". בזמן שיא הפריחה מגיע מספר החלמוניות ל-4,800[4] וזהו אחד מהמוקדים היחידים בישראל בהם ניתן לצפות בפריחה[5].

תצפית מהיישוב לנחל שילה

עין עוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – עין עוז

כ-600 מטרים מערבה מהיישוב, נמצא עין עוז - מעיין שכבה הנובע במפנה המערבי של הנחל, וכנראה שימש לעוברי-דרכים שעברו בנחל. המעיין נקרא בפי הערבים "עין מחֵיבִּר". למעיין שתי בריכות - בריכת מבוגרים בגובה של 1.70 מטר ובריכה רדודה לילדים. לצידו של עין עוז נמצא כבשן סיד נוסף.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גבעת הראל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]