ביביזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ביביסטים מתעמתים עם מפגינים בגל המחאות נגד נתניהו, אוקטובר 2020, מדיטק חולון

ביביזם, "רק ביבי" או ביביסטים הוא כינוי בשיח הפוליטי בישראל, לעיתים כינוי גנאי, המתייחס לתומכים הנחרצים בראש הממשלה בנימין נתניהו. הכינוי מופנה לאלו התומכים בנתניהו ובמהלכיו באופן בלתי מתפשר ומתנגדים באופן חריף ליריביו הפוליטיים ולעמדות פוליטיות יריבות לרוב בשיח הפוליטי ברשתות החברתיות.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח נגזר מכינויו של בנימין נתניהו, "בִּיבִּי", והסיומת "-יִסט" המציינת בין היתר דבקות בעמדה, תפיסה או מנהיג מסוימים[1].

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב, הכינוי "ביביסט" נושא אופי שלילי ומביע בוז כלפי תומכיו נתניהו הנלהבים, הללו מואשמים בפולחן אישיות ובעיצוב אלסטי של השקפת עולמם בהתאם להחלטות ולעמדות שנתניהו מציג כראש ממשלה וכן בתמיכה אישית במשפחתו. עם זאת, חלק מתומכיו של נתניהו אימצו את הכינוי כאות מחאה נגד מתנגדיו וכמקור לגאווה.

בטור דעה אשר פורסם בשנת 2020 באתר "מעריב", תיארה הפובליציסטית לילך סיגן את הכינוי "ביביסט" כ"ויתור על כל ביקורת, קריאת תיגר או ויכוח אידאולוגי, למען הכשרת כל מעשה של נתניהו בהתבטלות מוחלטת"[2]. ניצניו של הכינוי הופיעו כבר בשנת 2009, עת הרכיב בנימין נתניהו את ממשלתו השנייה. באותה העת כונה שותפו הפוליטי של נתניהו, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, בכינוי "ביביסט" על ידי העיתונאי שאול אמסטרדמסקי[3].

הכינוי אוזכר אף על ידי פוליטיקאים ישראלים. בשנת 2019 נשאל חבר הכנסת יועז הנדל בראיון שנערך באולפן אתר "סרוגים" על היתכנות הקמת ממשלת אחדות בין כחול לבן, אליה שייך הנדל, לבין הליכוד. במסגרת הראיון כינה הנדל את גוש הימין בניצוחו של נתניהו בכינוי "ביביסטים"[4].

מקצת תומכי נתניהו אימצו את הכינוי ואף התייחסו אליו כרכיב זהותי וכמקור לגאווה. דמות בולטת בהקשר הזה היא רונית לוי, המוכרת כ"רונית הביביסטית" בטוויטר. לוי, שלאות תמיכה בנתניהו שינתה את שם המשתמש בטוויטר מ"רונית הריקלינית" ל"רונית הביביסטית", התייחסה בריאיון לעיתון "הארץ" לנסיבות שהובילו אותה לאמץ את הכינוי: "אנשים נהגו לכנות אותנו 'ביביסטים' כדי ללעוג לנו. אני החלטתי לצרף את הכינוי לשמי כעניין של גאווה. נדמה שהוספת הכינוי תפסה"[5]. באופן דומה, גם פעילים בולטים דוגמת איציק זרקא מגדירים את עצמם כביביסטים[6].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]