לדלג לתוכן

ג'יימס רודס (היקום הקולנועי של מארוול)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'יימס רודס
James Rhodes
הופעה ראשונה איירון מן עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות טרנס הווארד (2008; איירון מן)
דון צ'ידל (2010-הווה)
דיבוב דון צ'ידל ("מה אם...?")
מידע
שם אמיתי ג'יימס רופרט רודס
כינויים וור משין
איירון פטריוט
רודי
מקצוע נוקם
טייס
קצין קישור
תואר קולונל
שיוך הנוקמים
תעשיות סטארק
חיל האוויר של ארצות הברית
כלי נשק חליפת וור משין
אזרחות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
חברים טוני סטארק
סטיב רוג'רס
ברוס באנר
נטשה רומנוף
תור
אויבים תאנוס
המסדר השחור
אולטרון
איבן ואנקו
אולדריץ' קיליאן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ג'יימס רופרט רודסאנגלית: James Rupert Rhodes) הוא דמות בדיונית המגולמת במקור על ידי טרנס הווארד ולאחר מכן על ידי דון צ'ידל בזיכיון הסרטים של היקום הקולנועי של מארוול (MCU). הדמות מבוססת על דמות בעלת אותו שם בפרסומה של חברת מארוול קומיקס.

רודס מתואר כקצין בחיל האוויר של ארצות הברית וחברו הטוב ביותר של טוני סטארק. רודס – טייס וטקטיקן מיומן – הופך להיות מעורב במאמצי הגבורה של סטארק, ולאחר מכן משיג חליפת איירון מן משלו ומקבל את הכינוי וור משין (War Machine). רודס מגויס לנוקמים, ומצטרף אליהם במהלך הקרב נגד אולטרון.

כאשר הנוקמים מתמודדים עם סכסוך פנימי בעקבות הסכמי סוקוביה, רודס מצדד בסטארק. במאבק שלאחר מכן, ויז'ן פוגע בו בטעות ורודס הופך משותק מהמותניים ומטה. רודס מצטרף לנוקמים בהגנה על כדור הארץ מפני פלישתו של תאנוס, ובסופו של דבר שורד את ההבזק. רודס ממשיך לשרת כנוקם, ומשתתף במשימת המסע בזמן לבטל את מעשיו של תאנוס. לאחר שטריליוני חיים הושבו לחיים בהצלחה, רודס משתתף בקרב האחרון נגד תאנוס.

בשלב מסוים, ראווה, סקרולית משנה צורה, חוטפת את רודס ומחזיקה אותו בשבי. ראווה משתמשת בזהות של רודס כדי להשיג השפעה על נשיא ארצות הברית עד שניק פיורי הורג אותה ורודס משוחרר.

נכון לשנת 2023, רודס הופיע בשמונה סרטים: "איירון מן", "איירון מן 2", "איירון מן 3", "הנוקמים: עידן אולטרון", "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים", "הנוקמים: מלחמת האינסוף", "קפטן מארוול" (סצנת אמצע הכתוביות) ו"הנוקמים: סוף המשחק". הוא מופיע במיני סדרות "הפלקון וחייל החורף" ו"פלישה סודית", בגילומו של צ'ידל. כמו כן, גרסאות חלופיות של הדמות מופיעות בסדרה "מה אם...?" בדיבובו של צ'ידל.[1]

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

וור משין ואיירון מן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – איירון מן (סרט), איירון מן 2, איירון מן 3

בשנת 2009, כאשר סטארק נחטף על ידי ארגון עשר הטבעות, רודס מוביל באופן אישי את המשימה להציל אותו. כאשר חליפת איירון מן לא מזוהה נתקלת בכלי טיס של צבא ארצות הברית, רודס מסיק שזה סטארק, ומתאר לתקשורת את הנזק שנגרם כתוצאה מתרגיל אימון. לאחר שסטארק חושף את זהותו כאיירון מן, רודס מתמודד עם לחץ מצד הקונגרס של ארצות הברית והצבא להשתלט על החליפה.

בשנת 2010, כאשר סטארק הופך ללא זהיר, רודס מרגיש שאין לו ברירה אלא לקחת את חליפת האיירון מן. לאחר עימות פיזי עם סטארק, בו סטארק מכנה אותו "וור משין", רודס מחרים את חליפת האיירון מן עבור הצבא. ג'סטין האמר מוסיף לחליפה כלי נשק חדשים כדי למתג מחדש את רודס כ"וור משין". לאחר מכן, רודס עוזר לסטארק להדוף מתקפה של איבן ואנקו וצבא של מל"טים משוריינים.

בשנת 2012, רודס ממותג מחדש כ"איירון פטריוט". הוא עובד ישירות עבור נשיא ארצות הברית ומוטל עליו לאתר מחבל בשם המנדרין. רודס מגלה שהמנדרין הוא תחבולה שנוצרה על ידי אולדריץ' קיליאן ששכר את השחקן טרבור סלאטרי לתפקיד. קיליאן לוכד את רודס וגונב את חליפת האיירון פטריוט, ומשתמש בה כדי לחטוף את הנשיא. רודס בורח, מסייע לסטארק בלחימה בצבא חיילי האקסטרמיס של קיליאן, ומציל את הנשיא.

הצטרפות לנוקמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – הנוקמים: עידן אולטרון, קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים, הנוקמים: מלחמת האינסוף

בשנת 2015, רודס משתתף במסיבה במגדל הנוקמים, ומאוחר יותר מגויס על ידי ניק פיורי ומריה היל כדי לסייע במאבק נגד אולטרון בסוקוביה. רודס מגויס לנוקמים, לצד ונדה מקסימוף, ויז'ן וסם וילסון במתחם הנוקמים החדש תחת הנהגתם של סטיב רוג'רס ונטשה רומנוף.

בשנת 2016, רודס נמצא במתחם הנוקמים כאשר תדאוס רוס, מזכיר המדינה של ארצות הברית, מגיע ומשוחח עם הצוות על הסכמי סוקוביה. רודס מסכים עם סטארק בנוגע לפיקוח של האומות המאוחדות על הקבוצה וחותם על ההסכמים. בבוקשרט, רודס מסייע לתפיסתם של רוג'רס, וילסון, באקי בארנס וטצ'אלה. מאוחר יותר, הוא מצטרף לסטארק, רומנוף, פיטר פארקר, טצ'אלה וויז'ן כדי לעצור את רוג'רס, בארנס, וילסון, מקסימוף, קלינט ברטון וסקוט לאנג בשדה התעופה בלייפציג, שם מתפתח קרב. לאחר שרוג'רס ובארנס נמלטים בקווינג'ט, ויז'ן פוגע בטעות ברודס, משבית את החליפה שלו, וגורם לו ליפול. סטארק ווילסון לא מצליחים לתפוס את רודס, והוא נוחת על הקרקע ונשאר משותק מהמותניים ומטה. רודס נלקח למתקן הרפואי במתחם הנוקמים ומסוגל לנוע לאט לאחר שסטארק עיצב סדים תומכים לרגליו.

בשנת 2018, רודס מאוכזב מהסכמי סוקוביה, ולא מציית לפקודות מרוס לעצור את רוג'רס, רומנוף, וילסון ומקסימוף שחוזרים למתחם הנוקמים עם ויז'ן. בהמשך, רודס נוסע עם רוג'רס והאחרים לוואקאנדה, שם הוא מסייע להילחם בפולשים. כשתאנוס מגיע, הוא מנטרל את רודס. לאחר שתאנוס משלים את כפפת האינסוף ונוקש באצבעותיו, רודס שורד את ההבזק.[2] זמן קצר לאחר שרודס חזר למתחם הנוקמים, הוא מדווח לרוג'רס ורומנוף שהזימונית של פיורי הפסיקה לשדר אות.

מסע בזמן ותוצאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערכים מורחבים – הנוקמים: סוף המשחק, הפלקון וחייל החורף

מספר שבועות מאוחר יותר, רודס מתאחד עם סטארק ונוסע עם רוג'רס, רומנוף, ברוס באנר, תור, רוקט, קרול דנברס ונביולה לטיטאן II, שם הם מתעמתים עם תאנוס. הם מגלים שתאנוס השמיד את אבני האינסוף, ותור עורף את ראשו של תאנוס.

בשנת 2023, רודס ממשיך במשימות כנוקם תוך מעקב אחר מקום הימצאו של ברטון ומדווח על כך לרומנוף. לאחר שסטארק ולאנג מתכננים תוכנית למסע בזמן דרך מימד הקוונטים, רודס חוזר למתחם הנוקמים ונוסע עם נביולה לשנת 2014 חלופית, לכוכב הלכת מוראג. הם צופים בגרסה חלופית של פיטר קוויל מגיעה. רודס גורם לקוויל לאבד את ההכרה, והם משיגים את אבן הכוח. לאחר שבאנר משיב לחיים בהצלחה טריליוני חיים, גרסה חלופית של תאנוס משנת 2014 תוקפת את מתחם הנוקמים. רודס, רוקט ובאנר נלכדים מתחת להריסות. לאנג מציל אותם ורודס משתתף בקרב נגד תאנוס החלופי וצבאו. לאחר שסטארק מקריב את עצמו כדי לנצח בקרב, רודס נמצא לצדו של סטארק ברגעיו האחרונים, ומאוחר יותר משתתף בהלוויה שלו.[3]

בשנת 2024, רודס משתתף בטקס במכון הסמית'סוניאן שבו וילסון תורם את המגן של רוג'רס למוזיאון, והשניים משוחחים.

מוחלף על ידי סקרולית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פלישה סודית (מיני-סדרה)

בין שנת 2024 לשנת 2026,[א] רודס נחטף על ידי גנרל הסקורלים גראוויק, אשר החליף אותו באחת מסוכנותיו, ראווה. ראווה משתמשת בעמדתו של רודס כיועץ לנשיא ריטסון כדי להתקרב אליו ולפקח על תנועותיהם של פיורי ומריה היל עם חזרתו של פיורי לכדור הארץ מ-.S.A.B.E.R.

לאחר שגראוויק מבצע מתקפה במוסקבה, רודס[ב] נשלח לדבר מטעם ארצות הברית בפגישת נאט"ו בלונדון. לאחר מכן פיורי יוצר עימו קשר ומבקש להיפגש איתו. רודס[ב] נפגש עם פיורי שמספר לו על פלישת הסקרולים, בטענה שידע על נוכחותם במשך חמש עשרה שנים. לאחר מכן, רודס[ב] נותן לפיורי שחרור צבאי, כביכול בשל היותו נוכח במתקפה במוסקבה ובשל מעורבות ארצות הברית, אך למעשה כדי לעכב את מאמציו של פיורי לחקור את גראוויק. ראווה יוצרת קשר עם אשתו הסקרולית של פיורי, וארה, ומצווה עליה להרוג אותו כשהיא מאיימת עליה באיומי מוות, פקודה שווארה מסרבת לה בסופו של דבר.

ראווה עוזרת לגראוויק ואנשיו – שמתחזים לרוסים – לתקוף את שיירת המכוניות של ריטסון, בניסיון לגרום למלחמת עולם שלישית. פיורי וטאלוס מסכלים את המתקפה, וטאלוס נהרג. גראוויק לא נרתע מכך ומורה לראווה[ג] לספר לריטסון על קיומם של הסקרולים, להראות לו צילומים של הבסיס הרוסי של גראוויק, סקרולוס החדשה, כדי להציג את רוסיה כאוהדת סקרולים ולייעץ לנשיא להתקיף על המתחם. רודס[ב] מצליח לשכנע את ריטסון לאשר תקיפה גרעינית על סקרולוס החדשה, עד שסוניה פולסוורת' מרמה אותו לארגן פינוי עבור ריטסון.

פולסוורת' ופיורי מתעמתים עם רודס[ב] וחושפים את האמת בפני ריטסון. חוסר ההכרעה שנוצר נשבר כאשר רודס[ב] מנסה לתפוס את האקדח של פולסוורת', ופיורי יורה בראשו, חושף את צורת הסקרול של ראווה. בינתיים, גאיה, בתו של טאלוס, הורגת את גראוויק, ומאוחר יותר מצילה את רודס האמיתי (בין היתר), ואומרת לו שהוא כלוא "זמן רב".

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרנס הווארד גילם את רודס בסרט איירון מן.[4] אנטרטיינמנט ויקלי דיווח כי להווארד הוצע קיצוץ של 50 עד 80 אחוז בשכרו עבור איירון מן 2, אם כי לא ברור אם הווארד דחה את התפקיד או שמא מארוול משכו את הצעתם. בעקבות סכסוך על החוזה בין האוורד לאולפני מארוול, דון צ'ידל לוהק לגלם את וור משין, והמשיך לגלם את הדמות בשאר הופעותיו ביקום הקולנועי של מארוול.[5]

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ייקוב סטולוורת'י מהאינדיפנדנט הביע דעה שלילית לגבי הדמות, וקבע שהדמות היא "איירון מן ללא סיפור רקע או הומור".[6]

עם זאת, ג'רמי שניידר מ-NJ.com שיבח את הדמות ואת הגילום של צ'ידל תוך שהוא מדגיש שהפיכת הדמות למשותקת בקפטן אמריקה: מלחמת האזרחים הוא "אחד הרגעים הנוגעים ללב ביותר בכל ה-MCU".[7]

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנה פרויקט פרס קטגוריה תוצאה הערות שוליים
2008 איירון מן פרסי Black Reel שחקן המשנה הטוב ביותר מועמדות [8]
2010 איירון מן 2 פרסי בחירת הנוער סצנת הקרב הנבחרת (עם רוברט דאוני ג'וניור) מועמדות [9][10]
2011 פרס בחירת הקהל הצוות הקולנועי של השנה (עם רוברט דאוני ג'וניור מועמדות [11]
2013 איירון מן 3 פרסי בחירת הנוער הכימיה הטובה ביותר (עם רוברט דאוני ג'וניור) מועמדות [12]
2016 קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים פרסי בחירת הנוער הכימיה הטובה ביותר (עם סקרלט ג'והנסון, רוברט דאוני ג'וניור, פול בטאני וצ'דוויק בוזמן) מועמדות [13][14]
2017 פרסי בחירת הילדים של ניקלודיאון #יחידה (עם צוות השחקנים) מועמדות [15]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביאורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ בסדרה פלישה סודית לא מבהירים מתי מתרחשת ההחלפה, מעבר למשפט המעורפל "זמן רב", ללא אישור רשמי של המפיקים מתי זה קורה. לכן, ברירת המחדל היא בין הופעותיו של רודס בסדרה הפלקון וחייל החורף לבין הופעותיו בסדרה פלישה סודית.
 2. ^ 1 2 3 4 5 6 ראווה במסווה
 3. ^ במסווה של רודס

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Sydney Bucksbaum Updated September 08, 2021 at 07:00 PM EDT, All the MCU actors who voice their characters in Marvel's 'What If…?' — and every recast role, EW.com (באנגלית)
 2. ^ A Complete List of Who Lives and Dies in 'Avengers: Infinity War', Time, ‏2018-04-27 (באנגלית)
 3. ^ Every Marvel Character At The Funeral In Avengers: Endgame, ScreenRant, ‏2019-05-01 (באנגלית)
 4. ^ Terrence Howard | Actor, Producer, Writer, IMDb (באנגלית)
 5. ^ Nicole Sperling Updated June 16, 2022 at 04:57 PM EDT, 'Iron Man 2': Why Terrence Howard was recast, EW.com (באנגלית)
 6. ^ Every Avengers character ranked from worst to best, The Independent, ‏2020-05-02 (באנגלית)
 7. ^ Jeremy Schneider | NJ Advance Media For NJ.com, The 50 greatest Marvel movie characters, ranked worst to best, nj, ‏2018-04-29 (באנגלית)
 8. ^ Black Reel Awards (2008), IMDb
 9. ^ Teen Choice Awards 2010: Second (Giant) Wave Of Nominees Announced!, MTV (באנגלית)
 10. ^ 2010 Teen Choice Awards Winners List, MTV (באנגלית)
 11. ^ People's Choice Awards: Fan Favorites in Movies, Music & TV - PeoplesChoice.com, web.archive.org, ‏2015-11-08
 12. ^ Teen Choice Awards (2013), IMDb
 13. ^ Teen Choice Awards 2016--Captain America: Civil War Leads Second Wave of Nominations, E! Online, ‏2016-06-09
 14. ^ Allison Crist,Kimberly Nordyke, Allison Crist, Kimberly Nordyke, Teen Choice Awards: Winners List, The Hollywood Reporter, ‏2016-07-31 (באנגלית)
 15. ^ Kids' Choice Awards 2017 Winners: The Complete List, E! Online, ‏2017-03-12