אוליבר וחבורתו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוליבר וחבורתו
אוליבר וחבורתו כרזה עברית מקורית לאחר דיגיטציה.png
כרזת הסרט בישראל משנת 1988
שם במקור: Oliver & Company
בימוי: ג'ורג' סקריבנר
הפקה: קתלין גאווין
שחקנים ראשיים: ג'ואי לורנס
בילי ג'ואל
נטלי גרגורי
בט מידלר
רוברט לוג'יה
דום דה-לואיז
צ'יץ מרין
חברת הפצה: חברת וולט דיסני
מדינה: ארצות הברית
הקרנת בכורה: 18 נובמבר 1988
ישראלFlag of Israel.svg 20 ביולי, 1989
משך הקרנה: 73 דקות
שפת הסרט: אנגלית
הכנסות: $53,279,055
דף הסרט ב-IMDb

אוליבר וחבורתואנגלית: Oliver & Company) הוא סרט אנימציה אשר צולם בשנת 1988 והופק על ידי חברת וולט דיסני, הוא סרט האנימציה ה-27 של וולט דיסני ונוצר בהשראת הספר אוליבר טוויסט של צ'ארלס דיקנס. הסרט זכה להצלחה בקופות וגרף כ-53 מיליון דולר. הוא היה גם אחד מסרטי דיסני הבולטים בשנות השמונים וגם היה מועמד לפרס גלובוס הזהב.

הסרט היה סרט דיסני הראשון שהופץ בארץ בדיבוב לעברית במקביל להפצה העולמית, וגם היה הסרט הראשון שהופץ בדיבוב לעברית במקביל להפצה העולמית.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מתרחש ברחובות ניו יורק. אוליבר, חתול כתום וקטנטן, אבוד ברחובות ניו יורק רעב ורטוב, ללא איש שיעזור לו. הוא מנסה לגנוב נקניקיות ממוכר הנקניקיות בצומת ללא הצלחה עד שמגיע דודג'ר, כלב חברותי וחייכן, והשניים שודדים ביחד את מוכר הנקניקיות. לאחר מכן, דודג'ר בורח עם הנקניקיות ואוליבר עוקב אחריו עד למקומה של החבורה של דודג'ר, שגרה בבית רעוע ביחד עם פייגין, איש עני וחסר עבודה.

לפתע, מגיע סייקס, איש העסקים, יחד עם הכלבים שלו, רוסקו ודה סוטו, לביתו של פייגין. הוא דורש ממנו שישלם את כל חובותיו תוך שלושה ימים, אחרת זה סופו. בינתיים מתפתחת מריבה בין הכלבים של סייקס לחבורה של דודג'ר, שמסתיימת לאחר שהחבורה הגנה על אוליבר מפני הכלבים המסוכנים. כשפייגין המיואש חוזר לביתו, הוא נשכב לישון ומאמץ את אוליבר יחד עם כלביו.

למחרת, תוך כדי ניסיון להשיג כסף בשביל פייגין, נופל אוליבר לידיה של ג'יני, ילדה המתגוררת בניו יורק. היא מביאה אותו לביתה הגדול, שם הוא פוגש את הכלבה השחצנית ז'ורז'ט שרק מחפשת איך להיפטר מאוליבר. בינתיים, החבורה של דודג'ר מחליטה להחזיר את אוליבר, והם מצליחים להיכנס לבית הגדול ובעזרת ז'ורז'ט, מצליחים להתחמק מוינסטון, המשרת, ולקחת את אוליבר איתם. אוליבר לא מסכים להישאר עם החבורה, כי היה לו כיף בבית של ג'יני והוא מתחיל לצאת מהבית אך בדיוק באותו זמן חוזר פייגין המיואש מנסיונותיו להשיג כסף שלא הצליחו. כשהוא מגלה את הקולר על צווארו של אוליבר, הוא מתמלא שמחה וכותב מכתב שמבקש מהמשפחה העשירה, בעלת החתול, כופר תמורתו. הוא מודיע לסייקס על "תוכניתו".

במקום הקבוע מראש פוגשת ג'יני את פייגין (היא עדיין לא יודעת שהוא ה"חוטף") ומספרת לו על החתול האובד. פייגין מתמלא רחמים ומחזיר לה את החתול מבלי לקבל את הכסף תמורתו. אלא שמיד אחרי שהיא קיבלה אותו, מגיע סייקס במכוניתו וחוטף אותה ואת אוליבר משליך החוצה. הוא מודיע לפייגין שאם הוא לא מגלה כלום, החוב שלו מבוטל ומיד לאחר מכן בורח. החבורה מצליחה להיכנס לתוך מעונו של סייקס ולהציל את ג'יני, וברגע האחרון מגיע פייגין על האופנוע שלו והם בורחים. מכוניתו המהירה של סייקס משיגה אותם במהירות והם נקלעים לרדף המתרחש על פסי רכבת. ג'יני עפה על המכונית וברגע האחרון קופץ אוליבר ונושך את ידו של סייקס ומציל אותה מידו הקשה. דודג'ר נחלץ לעזרתו של אוליבר משני הכלבים הזועמים שלאחר קרב קשה נופלים מהמכונית. לאחר ניסיונות נוספים של סייקס לתפוס את ג'יני, היא מצליחה לחזור לאופנועו של פייגין. כשהמכונית עוברת על גשר, אוליבר ודודג'ר נזרקים ממנה, ורכבת שמגיחה ממול מתנגשת בעוצמה במכונית שנשרפת כליל. לאופנוע של פייגין, שעל ידי נהיגתו של טיטו הכלב סטתה מהפסים לא קרה כלום. לאחר שהם חוזרים, מגיע דודג'ר עם אוליבר, שלאחר שג'יני מחבקת אותו הוא פוקח את עיניו והיא שמחה על שהוא בחיים.

בסוף הסרט רואים את כל החבורה ביום הולדתה של ג'יני, שלאחר כמה זמן הולכת ומשאירה את אוליבר בביתה של ג'יני, איפה שהוא הכי רצה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אוליבר: חתול גינגי קטן ותמים אשר מצטרף לכנופית הכלבים של פייגין לפני שאומץ על ידי ג'ני.
 • דודג'ר: מנהיג הכנופיה של פייגין דודג'ר, מציג את עצמו כאחד אשר מסתפק במה שיש ואוהב לחיות ברחוב.
 • פייגין: איש עני אשר חי בבית רעוע עם כלביו הוא צריך כסף כדי לשלם את חובותיו לסייקס, לכן הוא נאלץ לעשות דברים נוראים, אך הוא בעל לב זהב.
 • ג'ניפר "ג'ני" פוקסוורט: ילדה אדיבה ועשירה אשר מאמצת את אוליבר ודואגת לו.
 • איגנסיו אלונוסו חרויו פדריקו דה טיטו: חבריו קוראים לו בקיצור טיטו. כלב צ'יוואווה אשר נוהג לדבר מהר מאוד במבטא ספרדי.
 • ז'ורז'ט: כלבת פודל ששייכת למשפחת פוקסוורט. היא מקנאת בתשומת הלב שמקבל אוליבר מג'ני. בסוף הסרט היא מגלה תחושת משיכה לטיטו.
 • סייקס: סייקס הוא איש עסקים מסוכן בעל לב קר. הדבר היחידי שמעניין אותו הוא כסף, הוא מוכן להשיג אותו בכל מחיר.
 • איינשטיין: כלב דני ענק אשר מוצג כלא חכם במיוחד (בניגוד למה שמייצג שמו).
 • פרנסיס: כלב בולדוג בעל מבטא בריטי. הוא מעריך מאוד אומנות ותיאטרון ומתרגז כאשר קוראים לו פרנקי או פרנק או פרנס.
 • ריטה: כלבת סלוקי והנקבה היחידה בכנופיה של פייגין.
 • וינסטון: המשרת הנאמן של משפחת פוקסוורט.
 • רוסקו ודה סוטו: צמד כלבי הדוברמן של סייקס ונראה שיש להם יריבות גדולה מאוד עם דודג'ר ועם הכנופיה של פייגין.
 • לואי: מופיע רק בתחילת הסרט. הוא מוכר נקניקיות עם שנאה כבדה כלפי הולכים על 4 כגון כלבים וחתולים.

מדבבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]